Aktuality ze školy

Vánoční jarmark

Pozvánka na tradiční vánoční jarmark, který se uskuteční na naší škole ve čtvrtek 21. 12. 2023 od 14 do 17h. Všichni jste srdečně zváni. Přijďte si užít vánoční atmosféru.


Sběr starého papíru 8. 12. 2023

Základní škola Františka Křižíka Bechyně pořádá v pátek 8. prosince 2023 pravidelný sběr starého papíru. Papír je možno přivážet už ve čtvrtek odpoledne a ukládat ho k boční stěně budovy školy vedle rampy.


Mikuláš,andělé a čerti ve škole

Jako každý rok 5.prosince, i letos do školy přišli Mikuláš s čerty a anděly. Prvňáčci je ve škole viděli poprvé,tak museli andělé s paní učitelkou hlídat čerty,aby je moc nestrašili. Všechny děti,dokonce i na druhém stupni měly připravené písničky a básničky pro Mikuláše a jeho družinu. Čerti některým rozdali uhlí,ale andělé měli pro všechny děti sladkosti,kterými je odměnili za přednesené básničky a písničky a za statečnost. Pochvala patří všem deváťákům, protože jenom díky nim tyto bytosti ve škole ožily a tím zpříjemnili všem dopoledne.

Fotogalerie


Prohlášení (ke stávce)

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
prohlaseni.docx 22.1 Kb

Bechyňská veverka

Ve středu 22. 11. se uskutečnily v naší tělocvičně závody ve šplhu na tyči pro všechny bechyňské veverky školou povinné. Účast byla skvělá a výkony šplhavců ještě skvělejší. Obecenstvo složené ze spolužáků a rodičů mohutně povzbuzovalo.

diváciděti v tělocvičněBechyňská veverka

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/bechynska-veverka-2023/


BUBNOVAČKA 2023

Naše škola se poprvé zapojila do akce zvané Bubnovačka - preventivní program. Organizuje ji Centrum Locika - centrum pro děti ohrožené domácím násilím. Cílem akce je upozornit na tento problém a podpořit všechny takto ohrožené děti.  BUBNUJEME, ABY BYLO DĚTI LÉPE SLYŠET. Příště se můžete také připojit. Děkujeme všem, kteří se dnes s námi připojili k Bubnovačce.

děti před školouděti před školou

Odkaz na videa:https://youtu.be/md6yBBi1fxk

                          https://youtu.be/tkoUJWfiSKo

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
co-je-to-bubnovacka.pdf 388.9 Kb

4.A na dopravním hřišti

Žáci 4.A jsou v poslední době samá akce. V pátek 10. listopadu na ně čekala návštěva táborského dopravního hřiště. I přes chladné ráno se na nás usmívalo sluníčko a my doufali, že si po dvou hodinách teorie v učebně pěkně zajezdíme. A to se také splnilo. Než se děti rozjely po silnicích, prošly si trasu se všemi značkami, aby věděly, kde si mají dát pozor na zapeklité dopravní situace. Ostřílení cyklisté se dravě vydali na cestu, ti méně zdatní opatrně zkoušeli projíždět po cestách a v závěru programu už se všichni neohroženě řítili zpět na parkoviště, mírně opocení, ale naprosto spokojení. Děkujeme skvělé paní lektorce za bezvadné dopoledne a těšíme se na jaře opět na další setkání. 

děti na dopravním hřištiděti v učebněděti na dopravním hřišti

Fotogalerie


Po stopách Plýtváka Šatního s 5. A

V rámci pracovních činností se děti vydali po stopách Plýtváka šatního.  Tato aktivita byla tzv. premiérová v novém projektu Recyklohraní. V rámci hodiny se páťáci dozvěděli něco nového o textilním odpadu a jak ho minimalizovat. A většina si vyrobila i tašku ze starého trička - jen za pomoci nůžek a dvou šikovných rukou. Těšíme se na další výzvy a úkoly. Aktuality k  Projektu Recyklohraní můžete sledovat také na nástěnce v přízemí vedle knihovny.

děti sedí na zemiděti sedí na zemiPo stopách Plýtváka Šatního s 5. A


4.A na exkurzi v muzikoateliéru

V úterý 7. listopadu se 4.A vydala na exkurzi do Základní školy při DPN v Opařanech. Využili jsme možnosti zažít netradiční zážitek v podobě návštěvy muzikoateliéru. Jedná se o aktivity za doprovodu různých hudebních nástrojů, světelných efektů, různých pohybových a také relaxačních technik. Velmi přátelské paní učitelky si rozdělily žáky do dvou skupin a každá skupina si tak vyzkoušela hodinu muzikoterapie a hodinu ve třídě s kmenovými žáky. Ti měli pro děti připravené úkoly na interaktivní tabuli a děvčata si také vyzkoušela, jaké je to postarat se o suchozemské želvy. Nechybělo ani příjemné občerstvení, které všichni rádi ochutnali. Celá třída odjížděla z Opařan s nadšením a přáním, zda se budeme moci programu v budoucnu účastnit znovu. Velmi děkujeme všem zaměstnancům Základní školy při DPN Opařany za skvělý zážitek a báječnou péči.

děti v muzikoateliéruděti v muzikoateliéru4.A na exkurzi v muzikoateliéru

Fotogalerie


Sv. Martin ve 3. A

Připomněli jsme si legendu o Sv. Martinovi a symboliku s ním spojenou. Vyrobili si papírové lampiony a hlavně společně upekli svatomartinské rohlíčky. Ty byli...
Chcete recept?
1 hrnek hl. mouky, 3/4 hrnku polohr. mouky, 1/2 kostky Hery, kelímek jogurtu a špetku soli. Plníme libovolně - my vyzkoušeli s povidly.

děticelá třída

Fotogalerie


Dobrovolník z praxe

Do 7.B zavítal veterinář/farmář Josef Daněk, aby dětem a případným zájemcům o studium zemědělství řekl svůj příběh a pohled na udržitelné hospodářství. Přidal i pár historek ze svojí farmy, zahrádky a myslivecké činnosti. Sedmáci měli zajímavé dotazy, takže tato neobvyklá dvouhodinovka utekla velmi rychle. Moc děkujeme panu Daňkovi, že si na nás udělal čas, protože sdílení informací jak mezi generacemi, tak z praxe je pro žáky velmi motivující.

Děti v učebněDěti v učebně


Halloween 2023

 Halloween 2023
Ne, Halloween opravdu není českým tradičním svátkem, ale ano, chtěli jsme ho slavit. Našli jsme si pro to hned několik důvodů:
1)    Historický – prapůvod všech halloweenských oslav je Keltský svátek Samhain a jak je dobře známo, Keltové zde nějakou dobu pobývali. Večer před tímto svátkem řádili zlí (i dobří) duchové a lidé se proti zlu bránili i převlékáním do strašidelných kostýmů (v domnění, že když budou vypadat jako ti duchové, budou takto v bezpečí).
2)    Lingvistický – učíme se přeci anglický jazyk, a kromě rozšiřovaní povědomí o anglo-saské kultuře se všechna ta slova popisující různá monstra, strašení atd. náramně hodí do jakékoli konverzace. ????
3)    Je to zábava. ????
Bez jakéhokoli přesvědčování, aby něco podnikli, přišli deváťáci z 9.B sami s nápadem uspořádat noční halloweenskou hru. Pilně pracovali na plánu aktivit i provedení, a též si dali hodně záležet na výrobě masek, kostýmů a rekvizit. Pak mohlo začít velké strašení po předem naplánované trase napříč patry, chodbami, šatnami a sklepem. Přišlo hodně zájemců (snad skoro celá škola i hosté z blízkých škol), kteří chtěli otestovat svou odvahu. Někteří se podle dávné tradice snažili oklamat místní strašidla svým převlekem, ale převlek poskytl jen lehké krytí, někdy jen identity. Sladká odměna (treat, tricks byly v režii „strašidel“) čekala na závěr každého, kdo klikatou stezku odvahy prošel, a věřte nebo ne, byli to všichni!

Halloween 2023Halloween 2023

Fotogalerie
 


Návštěva 2.B u Šedinů

V pondělí 23.10. si druháčci z 2.B prohlédli jedinečné dílo a český unikát "Pašijový betlém u Šedinů". Pan Libor Šedina příjemně a srozumitelně popisoval jednotlivé postavy a scény ze života Ježíše Krista, vysvětlil rozdíl mezi betlémem vánočním a pašijovým. Celý betlém vyřezával pan Šedina spolu se svým tatínkem z lipového dřeva. Všem se líbily do detailu propracované postavy i další doplňky. Druháčci s nadšením přijali pozvánku k další návštěvě - tentokrát na výstavu vánočních betlémů.

hromadné foto dětíděti na výstavě


Velryba v pruhovaném tričku ve 2. A

Plavčík Pepa uměl plavat, ale velryba mu sebrala tričko a odplula na širé moře. Plavčík se nedal a zlobivou velrybu prohnal všemi oceány a navštívil všechny kontinenty. Poznal zvířata, která zde žijí. Když velrybu dohonil, vrátila mu tak vytahané tričko, že si z něj udělal plachtu. My jsme měli štěstí. Putovali jsme všemi oceány, světadíly, ale trička nám zůstala stejně veliká. Zítra nás čeká film a mláděti velryby a závěrečný kvíz. Možná nás překvapí i žralok. Uvidíme!

děti ve tříděděti ve tříděspolečná fotka dětí

Fotogalerie

 


Přírodovědný klokan 2023-2024

Stejně jako každý rok se naše škola zapojila do vědomostní soutěže v přírodních vědách (biologie, chemie , fyzika, matematika a zeměpis) Přírodovědný klokan kategorie Kadet (pro žáky 8.a 9.tříd). Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Nejlepšími letošními řešiteli jsou : Dalibor Švikruha (9.B) , Daniela Řeháková (9.B) a Honza Hung (9.B) .     


3. A  v muzeu

Využili jsme nabídky z místního muzea navštívit výstavu k 700. výročí města Bechyně. Po zajimavém výkladu třeťáci ve skupinách společně plnili úkoly související s výstavou. Odpovědi bylo nutno najít právě v expozici.  Do muzea se jistě znovu vypravíme. Vstupné bylo zdarma, při příští návštěvě přispějeme do muzejního bazaru.

3. A  v muzeu3. A  v muzeu3. A  v muzeu


Vycházka 4.A na rozhlednu do Radětic

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a možná ještě dál, ležel cíl vycházky 4.A v pátek 29.9. Chladným ránem jsme se prokousali, proskákali, splnili po cestě úkoly, poznávali stromy, zazpívali jsme si. Po cestě jsme si vyzkoušeli hru "Jak dědeček měnil, až vyměnil". Někteří z nás se sice styděli oslovit neznámé pocestné, ale přesto se nám podařilo vyměnit jehlu za baliček kapesníků, za skřipec do vlasů a zlatou minci, poté za pracovní rukavice a nakonec za putovní kamínek a přívěsek. Všem kolemjdoucím, kteří usilovně přemýšleli, co by s námi mohli vyměnit a nakonec vyměnili, tímto vřele děkujeme za spoluúčast ve hře. Kolem desáté hodiny na nás vykoukly první paprsky sluníčka a také první domy v Raděticích. Po nezbytné zastávce na svačinu, kterých jsme po cestě měli hned několik, jsme došli k rozhledně. Téměř všichni stateční poutníci vystoupali 44 schodů na vrchol rozhledny a pokusili se poznat, co vlastně před sebou vidí. Pak se děti rozutekly do lesa, stavěly domečky, hrály na schovávanou, splnili jsme poslední úkoly a vyrazili zpět, abychom stihli autobus do Bechyně. I přesto, že někoho trošku bolely nožky, se nám vycházka parádně vydařila a těšíme se na další.

Vycházka 4.A na rozhlednu do RaděticVycházka 4.A na rozhlednu do RaděticVycházka 4.A na rozhlednu do Radětic

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vychazka-4-a-na-rozhlednu-do-radetic/


Svatý Václav ze 4. B pro 2. B

Historické události bývají někdy komplikované a těžko pochopitelné, zvláště pro mladší děti. Proto si čtvrťáci ze 4.B připravili v pátek 29.9. překvapení pro druháky z 2.B. Nacvičili a srozumitelně sehráli události, které vedly k současnému státnímu svátku 28.9. Druháčci byli z této hry nadšení a už teď se těší na další „představení“. Historie v podání šikovných čtvrťáků přináší nejen informace a poučení, ale také zábavu a příjemné okamžiky.

Svatý Václav ze 4. B pro 2. BSvatý Václav ze 4. B pro 2. BSvatý Václav ze 4. B pro 2. B

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/svaty-vaclav-ze-4-b-pro-2-b/


Podzimní naučná stezka

První pěší výlet našich prvňáčků se vydařil. Nejen, že jsme se vzájemně poznávali, ale získali jsme také nové vědomosti a dovednosti. Všechny úkoly jsme splnili, všechno jsme snědli a unavení jsme se vrátili do školy, kde byl každý po zásluze odměněn. A k tomu všemu nám krásně svítilo sluníčko.

Podzimní naučná stezkaPodzimní naučná stezkaPodzimní naučná stezka 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/podzimni-naucna-stezka/


Podzimní opakování v přírodě

Poslední zářijový pátek využila 2. A k učení v přírodě a obdivování podzimní přírody i Bechyně. Cestou přes 2 mosty děti plnily různé úkoly : luštily rébusy, hledaly písmenka, malovaly.
Také jsme si zopakovali informace z muzea, kde jsme byli ve středu. Z vyhlídek nad řekou jsme hledali hradby a bašty. Také jsem si prošli cestu, kterou chodily naše praprababičky, když ještě nebyl most. Nožky bolely, ale ušli jsme to!!!  yes

Podzimní opakování v příroděPodzimní opakování v příroděPodzimní opakování v přírodě 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/podzimni-opakovani-v-prirode/


Malujeme v galerii II.

Každý určitě zná oblíbeného krtečka a jeho kalhotky. Galerie "Hrošík" připravila výstavu obrázků od Zdeňka Milera. Děti ze 2. A popadly své malířské desky a vypravily se kreslit do galerie. Na úvod si vyslechly několik slov ze života malíře i zajímavosti o postavičce krtečka. Pak je čekala motivační pohádka a po ní se s chutí pustily do práce. Malovaly skoro celé dopoledne. Jak se jim to povedlo, můžete posoudit sami. 

Malujeme v galerii II.Malujeme v galerii II.Malujeme v galerii II.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/malujeme-v-galerii-ii/


3. A v galeriích

Celý den ve znamení Krtka od výtvarníka Milera. Dopoledne anglický minikvíz - význam slova Mole. Četba naučného textu o krtkovi. A shlédnutí krátkého vyprávění Zdeňka Milera.
Věděli jste, že.... začal intenzivně kreslit ve 3. třídě....postavičku krtka začal kreslit poté, co zakopl o krtinu?
Po obědě jsme se vypravili do Galerie U Hrocha s reprodukcemi postavy Krtka. A v Galerii 1+ 2 jsme obdivovali milé obrázky Emilie Milerové - manželky oblíbeného výtvarníka.
Každý by rád mít některý obrázek doma. Jako milé překvapení dostali třeťáci unikátní plakát s Krtkem a paní Krtkovou.

3. A v galeriích3. A v galeriích3. A v galeriích


Logická olympiáda

Zveme vás k účasti v soutěži Logická olympiáda pořádané Mensou ČR.
KAŽDÝ soutěžící se musí letos opět registrovat na www.logickaolympiada.cz. Registrace z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá do 30. září 2023. 
Rodiče dětí mladších 15 let prosíme i o souhlas s použitím osobních údajů dětí pro účely soutěže. Do registračního formuláře je nutno zadat jméno, příjmení a e-mail rodiče. Na emailovou adresu rodičů pak bude zaslaná prosba o souhlas rodičů s použitím osobních dat dětí, který udělí kliknutím na linku v emailu. Bez tohoto souhlasu se dítě nemůže zúčastnit soutěže. 
Základní kola proběhnou po jednotlivých kategoriích on-line v říjnu. 
Další informace o Logické olympiádě 2023 a důležité termíny jsou uvedeny na webu soutěže a také v přiloženém PDF souboru.
Logická olympiáda je unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející schopnost samostatného logického uvažování. Podrobné informace na internetových stránkách www.logickaolympiáda.cz.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
logicka-olympiada-2023-pro-skoly.pdf 645 Kb

​​​​​​​Ze školních lavic až na golfové hřiště, aneb cesta do Černické obory a zase zpátky.

Posilněni kouzelným bonbonem, s větrem o závod, vyrazili páťáci na expedici Golf – Wolf 2023. Byli k nedostižení. Jeli poli, lesy i silnicí a v závěsu měli dokonce i jedno doprovodné vozidlo, které bylo nezbytnou součástí a dbalo na bezpečnost celé skupiny. Oblečeni všichni do nepřehlédnutelných oblečků bezpečně dorazili na místo předem domluvené. Zde byli svěřeni do péče těch nejlepších. Green, bag, železo, caddy – to byla slova, která se stala součástí jejich mluvy. Z cyklistů se stali golfisté. Nejdříve putting, poté se hrál i driving. Mezi hráči se nenašel žádný piegon.  Vynikající kuřízeček s opečeným bramborem a zeleninkou z domácí zahrádky k obědu bylo nejlepší možné zakončení této části dne. Poté se golfisté přesunuli do příjemného stínu lesa, kde se z nich stali lesníci. Hajný, všech lesů pán, a jeho věrná fenka Kessy s láskou provedli všechny po naučné stezce přes chráněnou rezervaci až do hospodářského lesa a zodpověděli všechny všetečné dotazy.  Sladkou tečkou tohoto dne byl nanuk, po kterém jízda zpět byla už jen pouhou „brnkačkou“. 
A pokud chcete něco takové zažít i vy, stačí vyrazit do Černické obory. Všichni účastníci expedice vám to doporučují! 
Lesu zdar, Golfu zdar a páťákům mnoho podobných krásných zážitků. 

Ze školních lavic až na golfové hřiště, aneb cesta do Černické obory a zase zpátky.Ze školních lavic až na golfové hřiště, aneb cesta do Černické obory a zase zpátky.​​​​​​​Ze školních lavic až na golfové hřiště, aneb cesta do Černické obory a zase zpátky.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/ze-skolnich-lavic-az-na-golfove-hriste-aneb-cesta-do-cernicke-obory-a-zase-zpatky/

 


 


Pouliční umělci ze 4.A

Slunečné počasí vylákalo mladé umělce na bechyňské náměstí. Každý si našel své místečko, ze kterého se mu dobře pozorovalo místo, které si vybral pro své umělecké dílo. Někdo maloval kašnu, další kostel, restauraci nebo pivnici. I přes některé počáteční nezdary se nakonec všechna díla znamenitě vydařila. První vernisáž proběhla právě u kašny, dále budou díla vystavena na nástěnce u naší třídy. Všichni umělci měli ze své práce radost a určitě na ni v budoucnu navážou další tvorbou. 

Pouliční umělci ze 4.APouliční umělci ze 4.APouliční umělci ze 4.A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/poulicni-umelci-ze-4-a/


3.A na bowlingu

V pátek 8.9. vyrazili novopečení třeťáci na slíbený bowling - odměna za 2. místo ve sběru papíru. Ráno proběhl ve třídě rychlokvíz s otázkou - co je znamená bowling česky. Akce se vydařila, zřejmě si ji zopakujeme v průběhu roku. Jen škoda, že se 2 spolužáci nemohli zúčastnit. Přístě to vyjde!

3.A na bowlingu3.A na bowlingu3.A na bowlingu3.A na bowlingu


Učení v přírodě ve 2. A

Příklady z matematiky, prvouka, čtení i psaní se dají opakovat nejen ve škole v lavici, ale také na stezce v lázeňském parku. A protože některé úkoly byly zapeklité, děti je plnily ve dvojicích a někdy dokonce skupinově, podle toho, kdo koho potkal. Svačinka na čerstvém vzduchu také chutnala jinak a diplom s čokoládkou potěšil každého. 

Učení v přírodě ve 2. AUčení v přírodě ve 2. AUčení v přírodě ve 2. A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/uceni-v-prirode-ve-2-a/


Loučení s prázdninami 13. 9. 2023

Pozvánka pro děti na odpoledne plné her. Loučení s prázdninami se uskuteční 13. 9. 2023 od 14 hodin před naší školou. Děti si přinesou psací potřeby.

Loučení s prázdninami 13. 9. 2023