Aktuality ze školy

Hraní a umění ve 4.A

V úterý 21. května nás navštívila p. uč. Alena Francová, která se svými svěřenci z Klubu zábavné logiky a deskových her představila dětem několik společenských her. Ve skupinách si mohli vyzkoušet Magický labyrint, Kvak!, Turbino nebo stavebnice Boffin. Dětem se herní hodina líbila a věřím, že někteří možná přemýšlejí, co by si rádi pořídili i domů. Aby akcí pro tento den nebylo málo, odpoledne jsme navštívili výstavu New generation v Galerii u Hrocha. Protože jednou z autorek nádherných obrazů je právě naše spolužačka Sára Šulcová, využili jsme jejího výkladu o jednotlivých dílech, zeptali jsme se třeba na to, jak dlouho maluje jednotlivé obrazy, jaké techniky a barvy používá atd. Ve vedlejších galerijních prostorách jsme si prohlédli výstavu Zahrada, kterou připravila ZUŠ V. Pichla. I zde jsme obdivovali množství krásných děl, spoustu netradičních technik a provedení. Byl to velmi inspirativní zážitek. Cestou zpět jsme se pokusili vytvořit svou vlastní malou přírodní galerii obrazů, které jsme poskládali z nalezených přírodnin. V každém z nás se skrývá umělec! 

děti ve tříděděti v leseděti v lese

Fotogalerie


McDonald´s Cup! Krajské finále!

I když celá naše země žije hokejem, nás pohltily výkony našich malých fotbalistů na krajském kole McDonald´s Cupu. Po sérii vítězných utkání se chlapci ze 2. A a 3. A probojovali do finále. Tady udrželi bezbrankové skóre s Motorem České Budějovice. Svoji pozici uchránili i při prodloužení. Bohužel sedmá penalta rozhodla o našem krásném druhém místě. Takže u nás ve škole zavládla fotbalová euforie. Děkovalo se, udělovaly se ceny a samozřejmě se fotilo. Všem děkujeme za úžasné výkony. Velký dík patří panu učiteli Wolfovi, který vše zorganizoval a byl velkou oporou.

McDonalds´Cup! Krajské finále!děti na hřištinaše družstvo 

Fotogalerie

 


Čtvrťáci v Husitském muzeu v Táboře

V úterý 14. května se všichni čtvrťáci vydali na exkurzi za poznáním naší dávné historie. Navštívili jsme Husitské muzeum v Táboře a také podzemní chodby pod náměstím. Program v muzeu byl pestrý, od spousty informací o době husitství, zkoumání součástí zbraní ve zbrojnici, interaktivních testů, videí a obrazů, až po téměř opravdový souboj mezi husity a křižáky. Všichni jsme si výlet za naší historií krásně užili. 

Čtvrťáci v Husitském muzeu v TábořeČtvrťáci v Husitském muzeu v TábořeČtvrťáci v Husitském muzeu v Táboře 

Fotogalerie

 


Žijeme hokejem

Hokejové nadšení zachvátilo 2. A. Mistrovství světa v ledním hokeji nás provázelo celým vyučováním. Nejdříve jsme na počítačích vyhledávali sestavy a rozdělení týmů. Pak jsme si zopakovali sousední státy a jejich vlajky. Při matematice jsme počítali útratu v O2 aréně a pak jsme kreslili hokejový zápas a diváky. Seznámili jsme se s maskoty MS. Odměnou za naše snažení byla pravá hokejová výstroj, kterou jsme si měli možnost vyzkoušet. Večer někteří odjížděli do Prahy na zápas ČR - Švýcarsko a byli vyzbrojeni důležitými informacemi. :) Těšíme se na jejich dojmy a vyprávění.

dětidětidětihokejistka

Fotogalerie


Plavecký výcvik ukončen

Naši druháci a třeťáci mají zdárně za sebou plavecký výcvik. 10 lekcí uteklo jako voda a děti se naučily plavat nebo vybrousily své plavecké dovednosti z loňska. Součástí poslední lekce byly tradiční závody - přeplavat co nejrychleji 25 m. Vyhráli všichni, protože všichni zvládli výcvik na výbornou. Plavání zdar a příští rok už se zase těšíme.

Plavecký výcvik děti v bazénuPlavecký výcvik ukončenděti 

Fotogalerie


McDonalds´Cup! VYHRÁLI JSME!!

A je to opravdu tak. Naši chlapci ze druhé a třetí třídy jsou PRVNÍ. Po nádherném výkonu vybojovali v pondělí na stadionu Viktoria v Táboře první místo v okresním přeboru / kategorie A /  McDonalds´Cupu a postupují na krajské kolo. Všem hráčům patří obdiv za předvedené výkony a bojovnost a poděkování za vzornou reprezentaci naší školy. A do krajského kola, které se uskuteční 17.5. 2024, jim přejeme hodně štěstí.

fotbalistéfotbalistéfotbalisté

Fotogalerie


Jump!

Před školou se objevilo procvičování angličtiny, které připravili žáci 9.A. K některým hrám budete potřebovat silné skokanské nohy, k jiným si budete muset dodat vlastní lahev (twister) a při některých vyzvete někoho k souboji (barevné kruhy hned pod schody - člověk mimo kruh říká barvy a dva soupeři proti sobě se snaží na barvu šlápnout rychleji než ten druhý). Máte výběr z několika úrovní složitosti, tak vesele do toho! ;-)

hřištěhřištěhřiště 

Fotogalerie


2. B na výstavě ilustrací Pavla Čecha

Druháčci z 2. B poznali díky spolužákovi Tomáškovi knihu "Dobrodružství pavouka Čendy", a proto se vydali na výstavu autora a ilustrátora této knihy Pavla Čecha s názvem "Nekonečné snění". Kromě obrázků a knih, které druháčci viděli, mohli vyluštit šifry k tajence, najít cestu z bludiště a najít na obrázcích rozdíly.

děti na výstavě ilustrací Pavla Čechaděti  na výstavě ilustrací Pavla Čechaděti  na výstavě ilustrací Pavla Čecha

Fotogalerie


2. A hledá klíče k pevnosti Boyard

V soutěži Pevnost Boyard připravuje úkoly pro soutěžící otec Fura. My měli výhodu, protože úkoly pro nás připravila paní učitelka. Všem se povedlo najít všechny klíče a vypočítat k nim zadané úkoly. Příští týden bude pevnost naše. (Tedy pokud se dobře naučíme násobilku.)

děti na chodbéžák v laviciděti na chodběděvčata


Úterní tělocviky II. stupně byly zpestřeny díky projektu "Česko vesluje"

Mnoho žáků ze základních a studentů ze středních škol je zapojeno do celorepublikového projektu  "Česko vesluje". Jde o školní ligu, ve které je hlavním motivem rozhýbání dětí prostřednictvím nové, atraktivní náplně tělocviku ... veslařského trenažéru. Za často neopakovatelné atmosféry mezi sebou závodí jednotlivé štafety a prostřednictvím jimi získaných bodů i třídy a celé školy. Ve školní lize Česko vesluje žáci veslují na tranažerech Concept2 a to pro veslařský sport netradiční formou - v čtyřčlenných štafetách a na velmi krátkých tratích tak, aby se sportovní aktivity mohla účastnit celá třída. Školní liga má ambici kombinovat prvky sportu (veslování) a týmové práce. Školní liga přináší potenciál v hledání talentů, kteří by mohli v budoucnu úspěšně reprezentovat své školy a Českou republiku v halovém veslování na mezinárodní scéně. Na naší škole jsme ve třech hodinách tělesné výchovy měli trenérku Jitku z Labe Arény v Račicích a děti měly možnost si vyzkoušet štafetu na trenažéru. Dva trenažéry byly škole na měsíc půjčeny, takže v tréninku můžeme pokračovat. Pochvala patří našim dětem, které v hodinách tělocviku ukázaly sportovního ducha a skvělou týmovou práci. 
Alena a Ruda, učitelé tělocviku II. stupně 

https://www.youtube.com/watch?v=anmVLCWviiE&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1


Den Země ve 4.B

Každý rok se ve škole rádi zapojujeme do aktivit spojených s Dnem Země. Letos jsme měli na chodbě školy vyvěšené kvízové otázky, tentokrát na téma recyklace, v hodinách jsme si povídali o potřebě ochraňovat planetu Zemi a vzájemně se nabádáme, abychom nečekali na někoho druhého, ale začali HNED a sami u sebe. Co tedy pro naši planetu můžeme udělat? Třídíme odpad, šetříme elektřinu a vodu, nakupujeme střídmě, abychom nevyhazovali zkažené potraviny. Nenosíme k pití koupené PET lahve, svačinu balíme do svačinového boxu. Ve škole jsme se také dozvěděli, jak nám na planetě ubývají zdroje pitné vody, jak jsou důležité čistírny odpadních vod a že ne všechny biologické a chemické látky čistírny umí při čištění zlikvidovat. S naší třídou jsme letos bechyňskou čistírnu odpadních vod navštívili, abychom viděli na vlastní oči, jak funguje. Děkujeme za zajímavou exkurzi! 
Iva Voborníková 


Královská korunovace ve 4.A

Už se vám někdy stalo, že jste přišli do školy jako obyčejní žáci a v průběhu dne se z vás stali králové? Tak to přesně se událo v pátek 19. 4. v naší třídě. V rámci hodiny vlastivědy jsme si zahráli na naše první přemyslovské krále, projeli jsme staletími jejich vlády a nakonec došlo i k vraždě, při které jsme ukončili vládu Přemyslovců na českém trůnu. Aby krev nespočinula na našich rukách, vražednou zbraň jsme umístili do rukou naší milé praktikantky Verči Filipové. Tím jsme se rozloučili s Přemyslovci, probereme Lucemburky, Karla IV. a období husitství, abychom byli připraveni na návštěvu Husitského muzea v Táboře.

děti ve tříděděti ve tříděděti ve třídě 

Fotogalerie


Plavání se chýlí ke konci

Kurz plavání pro žáky 2. a 3. tříd se přesunul do své druhé půlky a naše pokroky jsou neuvěřitelné.

děti na plavání

Foto

 


2. A na výstavě

Děti ze 2. A se vydaly na každoroční návštěvu knihovny. Tady se seznámily s možností půjčení knih a kde je hledat. Paní knihovnice si připravily milé překvapení. Mezi děti přišla básnířka. Přečetla dětem ukázky své tvorby a pohádku o veverce. Tím pro nás ale kulturní dopoledne neskončilo. Navštívili jsme hned dvě výstavy v kulturním domě. Na té první jsme obdivovali práce studentů z naší keramické školy. Druhou výstavu jsme navštívili záměrně. Celý týden jsme se totiž učili o indiánech a v této galerii byly obrazy týkající se tohoto tématu.

2. A na výstavěděti na výstavěděti na výstavě

Fotogalerie

 


Třídní schůzky

Třídní schůzky se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna. Na 1. stupni od 16 hodin. Na 2. stupni začínají v 16:30 hodin.


Muzikoterapie v knihovně

Ve čtvrtek 11.4. se žáci 3. A vydali do místní knihovny. Po úvodním povídání o knihovně a knížkách pro malé čtenáře následovala muzikoterapie. V ukázkách léčivých nástrojů jsem se zaposlouchali do příjemných zvuků zvonků, tibetských míst, zvonkoher nebo xylofonu. Děti všechny nástroje vyzkoušely s velkým zaujetím. Protože jsme nespěchali, návštěvu knihovny jsme si trochu prodloužili. Mnoho děti projevilo zájem si nástroje koupit domů. Děkujeme za milé pozvání.

děti s hudebními nástrojiděti s hudebními nástrojiděti s hudebními nástroji

https://www.youtube.com/watch?v=DzXWqsjUQ28&ab_channel=MarieBromov%C3%A1Fejklov%C3%A1


Fyzika nás baví

Ve středu 10. dubna se třeťáci vydali na exkurzi do Týna nad Vltavou. Hlavní část se odehrávala v učebně fyziky místního gymnázia. Připraveny byly ukázky různých fyzikálních jevů se statickou elektřinou nebo odčerpáním vzduchu. Všechny pokusy si mohly vyzkoušet i děti dle svého zájmu a odvahy. Fyzika určitě není žádná nuda, 45 minut uteklo jako voda. Pohybově relaxační část se odehrávala na hřišti školy a na nedalekém veřejném hřišti.
Děkujeme panu řediteli za možnost návštěvy a čas, který nám byl věnován a panu učiteli fyziky za perfektně připravenou ukázkovou hodinu.

Fyzika nás bavíděti

Fotogalerie


Bechyňská laťka 2024

V úterý dne 9.4. a ve středu 10. 4. 2024 se uskutečnily v tělocvičně naší školy závody ve skoku vysokém pro odvážné žáky prvího až devátého ročníku. Na Bechyňskou laťku si našli cestu nejen závodníci obou škol, ale i nepočitatelné množství jejich fanoušků a obdivovatelů tohoto krásného sportu. Na své si zajisté přišli nejen závodníci, ale i spokojení diváci. Bylo opravdu na co se koukat. Předvedené výkony byly určitě obdivuhodné. A kdo zvítězil ? No přece všichni, kteří se zúčastnili a pohoda s dobrou a usměvavou náladou. A tak to má přece být. 

Fotogalerie 2. stupeň 

Fotogalerie 1. stupeň


Detektivové z 1. B

Po sérii loupežných přepadení žákům v 1.B došla trpělivost a proměnili se v policisty, detektivy a šerify a s velkým nadšením se pustili do pátrání. Nejdříve nalezli všechny ukradené věci, které si vychytralí lumpové ukryli do vajíček, a poté se pustili do pátrání po samotném BIG BOSSOVI a jeho kumpánech. Nakonec vypátrali i uprchlého banditu, který se skrýval až v americkém Chicagu. I přes vysoké riziko při pátrání, nikomu se nic nestalo. Na 1.B si jen tak nějaký lump nepřijde.

děti ve tříděděti ve tříděděti 

Fotogalerie


Výlet do Prahy - 4.B

Náš další výlet jsme nasměrovali do Prahy. Učili jsme se o ní ve vlastivědě. Některé děti z naší třídy Prahu mockrát nenavštívily, takže významné pražské památky znaly jen z fotografií. Výlet jsme naplánovali na neděli 7. dubna, objednali jsme si letní počasí a ráno vyrazili na bechyňské vlakové nádraží. V Praze jsme tramvají dojeli na Újezd a těšili jsme se, že se svezeme na Petřín lanovkou. Ale překvapila nás dole u lanovky velká fronta. Tak jsme si Petřín vyběhli, zjistili jsme, že to vlastně není vůbec daleko. Bylo krásné slunečné počasí a nám se celý den nabízely okouzlující výhledy na Prahu. Na Petříně naše první kroky vedly do bludiště. Sem jsme se těšili nejvíc. Z Petřína jsme šli pěšky na Pražský hrad, naším cílem bylo dojít ke Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha, abychom ji viděli na vlastní oči. Z hradu jsme dolů do města sestoupili po zámeckých schodech a přes Karlům most jsme se vraceli do centra Prahy. Ještě letmý pohled na orloj na Staroměstském náměstí, zkratkou na Můstek a pak se nám otevírá v celé své kráse Václavské náměstí se sochou svatého Václava a Národním muzeem. Na Václaváku dáváme výbornou ovocnou zmrzlinu a už míříme k vlakovém nádraží. Počasí nám celý den přálo a výlet byl opravdu parádní!  

děti v Prazeděti v PrazeVýlet do Prahy - 4.B
 


Zápis do 1. třídy

V pátek 5. dubna proběhl na naší škole zápis dětí do 1. třídy. Pro děti byla připravena stanoviště s úkoly a obří překážková dráha v tělocvičně.

děti na zápisuděti na zápisuZápis do 1. třídy 

Fotogalerie

 


Žáci devátých a osmé třídy na zápisu dětí do první třídy

V pátek na naší škole proběhl zápis dětí do první třídy. Učitelé se rozdělili do osmi stanovišť. Děti a jejich rodiče provázeli školou naši žáci devátých a osmé třídy. Předškoláčci poznávali tvary, barvy, zvířátka a jejich mláďátka. Vyprávěli o pohádkách, počítali do deseti i více.  Někteří zazpívali písničku, jiní recitovali básničku. Většina dětí se dokázala podepsat. Děti nakreslily postavičku...jak jinak než že si vybraly kreslit maminku nebo tatínka. Pan učitel Jiří Beneš děti vyfotil na památku u večerníčka a povídal si s nimi o tom, jaký večerníček zrovna teď v televizi běží. Největší WOW zaznělo od dětí v hale. Páni učitelé Ruda Blažek a Petr Wolf spolu s kluky 9.B připravili v hale sportovní ráj. Celou halu zaplnili gymnastickými a atletickými pomůckami. Vytvořili tak několik řad, které děti s nadšením překonávaly. Děti v hale mohly být jak dlouho chtěly a tak si na nářadí zaskotačily několikrát. 
Na závěr si děti ze školy odnesly pamětní list a odměny, které dle reakce jim udělaly velkou radost. 
Děkujeme všem, kteří se podíleli na tom, aby našim budoucím žáčkům se ve škole líbilo a v září se do školy těšili. 

https://www.youtube.com/watch?v=gQKFcJmEsKY&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1


BESEDA S ODBORNÍKEM ve 3. A

V rámci programu "Den pro školu" měli třeťáci možnost vyslechnout si povídání o bioodpadu. Opět nás navštívil p. Daněk - veterinář a farmář. Děti se se zájmem zapojily do diskuze. Čast setkání proběhlo na školním pozemku, kde proběhla praktická ukázka práce s rýčem nebo hráběmi. Vyslechli jsme si také rady, jak založit správně kompost. Závěrem přidal p. Daněk zajímavé vyprávění o svém koníčku - myslivosti. 90 minut uteklo jako voda a každý se dozvěděl něco zajímavého. Děkujeme za návštěvu.

děti na zahraděděti ve tříděděti ve třídě


Putování na horu Říp – 4. B

Je sobota 23. března 2024 a my se scházíme ráno před sedmou hodinou na vlakovém nádraží v Táboře. Není to poprvé, ráno nemáme z Bechyně spoj, takže se naši rodiče domlouvají, kdo nás do Tábora ráno doveze a kdo nás večer vyzvedne. Tentokrát jsme utvořili skupinku 17 osob a jednoho psa. Jede nás 9 spolužáků ze 4.B, 2 naši sourozenci a 6 dospělých. Všichni se na dnešní výlet těšíme. V Praze jsme za hodinku a za chvíli nám jede směrem na Děčín další vlak. Po hodině cesty z Prahy vystupujeme v Roudnici nad Labem a hledáme turistické značky. Vydáváme se po červené, máme to na Říp asi 7 km. Zvedá se vítr a my znepokojeně sledujeme zataženou oblohu. Po chvíli začíná pršet a je to na pláštěnku. Zatím jdeme lesem, tak nám to moc nevadí. Než dojdeme na Říp, přežene se i drobné krupobití. Nahoru na horu se docela zadýcháme, ale ty vyhlídky během cesty na České středohoří jsou parádní! A jsme v cíli! Před našimi zraky se honosí bílá rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha, jak ji známe z obrázků. A hele - je tu hospoda! Rotunda počká, ale v hospůdce se zrovna uvolnilo několik stolů, takže naše první kroky na vrcholu památné hory vedou sem. Posilníme se a jdeme se podívat na vyhlídky za rotundou. Svítí slunce a obloha zmodrala, chvíli to dokonce vypadá, že jsme tu z Bechyně sami. Tak jsme to zvládli! Stojíme na hoře Říp a necháme se unášet její krásou. Zpátky do Roudnice jdeme po modré, mělo by to být zase okolo 7 km. Na roudnickém náměstí míříme do cukrárny s příjemným venkovním posezením. Máme v nohách necelých 16 km, jsou 4 hodiny odpoledne, nasedáme do vlaku a míříme přes Prahu zpátky do Tábora. Náš výlet se zdařil! Sláva, nazdar výletu! 

 Říp děti ve vlakuděti v přírodě


Dnes učím já

První aprílový týden se ve 4.A nesl ve znamení velkých změn. Žáci si totiž s paní učitelkou vyměnili role a postavili se na její místo před tabuli, aby si vyzkoušeli, jaké je to být učitelem. Touto aktivitou jsme oslavili Den učitelů, který se slaví 28. března, v den narození učitele národů Jana Amose Komenského. A jak se své nové role děti ujaly? Moc hezky! S paní učitelkou Laurou jsme si vyzkoušeli tělocvik - štafetové závody, hry s míčem a cvičení s padákem. Při matematice s Jirkou a Sofčou jsme si při hrách zopakovali, že násobilku už umíme na jedničku. Při vlastivědě nám Tom povyprávěl o Slovanech, jejich životě a vyzkoušeli jsme si ve dvojicích hledat správné dvojice nových informací. S Lukášem jsme si při pracovních činnostech složili papírovou lodičku a umístili ji na rozbouřené moře. Nikča s námi při přírodovědě zopakovala třídění živočichů, stavbu těla ryb a zahráli jsme si vědomostní hry o zvířatech. Všichni si za svou statečnost zaslouží velkou pochvalu, zhostit se tak těžkého úkolu chce pořádnou dávku odvahy. Vypadá to, že tato výměna rolí nebyla zdaleka poslední, třídě se líbila a proto si ji určitě někdy zase zopakujeme. 

děti ve tříděDnes učím jáděti ve třídě

Fotogalerie


Spolupráce ZŠ Františka Křižíka a Střední uměleckoprůmyslové školy

Krom toho, že se většina deváťáků naší školy pilně připravuje na přijímací zkoušky, jsou i tak aktivní, že věnují svůj čas přípravě výzdoby na školní akademii. Akademie se bude konat 21. 6. od 18 hodin v jízdárně na zámku. Tematicky ji „ladíme“ do rytmu tance a k tomu se vztahuje naše chystaná výzdoba. Oslovili jsme Alenku Kissovou ze Střední uměleckoprůmyslové školy, zda bychom mohli společně vymyslet a spolupracovat na výzdobě jízdárny. Velmi ochotný přístup Alenky Kissů naplňuje naše představy. Děti velkou část tvoří v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností s paní učitelkou Pavlínou Novotnou. Alenka se svými studenty rozhodně nelení a také tvoří. Hned den po Velikonocích jsme se společně sešli na střední škole a barvili jsme hudební nástroje, které pro nás studenti vyřezali. Domluvili jsme se na dalším postupu a určitě se všichni můžete těšit na naše konečné dílo. 
Velmi děkuji Alence Kissové a Pavlíně Novotné za jejich pomoc, ale tyto dvě paní učitelky mi jistě odpustí, že největší díky patří tak úžasně šikovným dětem, které naše společné plány mění ve skutečnost.                                                                                                                                                                                                                     Alena Francová

děti ve školeděti ve školeděti ve škole 

Fotogalerie
 


Výlet do Kutné Hory - 4. B

Ve čtvrtém ročníku se ve vlastivědě učíme o naší krásné zemi. Prstem po mapě cestujeme po jednotlivých krajích, povídáme si o tom, jaké se tam vypínají hory, jaké tam tečou řeky, jaké pamětihodnosti tam můžeme navštívit, co se tam zajímavého těží nebo vyrábí. Když jsme se učili o Kutné Hoře, napadlo nás, že se tam někdy o víkendu pojedeme podívat. Domluvili jsme se s rodiči a několik dětí z naší třídy jednoho sobotního rána nastoupilo do vlaku a do Kutné Hory jsme se opravdu vydali. Na místě jsme nejdříve navštívili Vlašský dvůr a jeho mincovnu a děti si vyrazily svůj vlastní pražský groš. Pak už naše cesta vedla do Chrámu svaté Barbory, známé památky UNESCO. Výlet se nám vydařil. Viděli jsme svatou Barboru na vlastní oči a v celé své prosluněné kráse. 

Kutná Hora Kutná Hora
 


Florbalový turnaj " O pohár města Bechyně"

Ve čtvrtek se v tělocvičně nové školy konal 20. ročník florbalového turnaje " O pohár města Bechyně ".  Tohoto slavného turnaje se zúčastnili i naši borci .
V dopolední části, kdy byl turnaj pro hráče prvního stupně, zvítězil náš tým - Dřeváci / mladší / a v odpolední části, kdy hrál druhý stupeň, zvítězil opět náš tým - Dřeváci / tentokráte ale starší /. A bylo to vše moc fajne. Blahopřejeme vítězům a těšíme se na další veselé sportovní zážitky. 

děti v tělocvičněděti v tělocvičněděti v tělocvičně

Fotogalerie


Cestujeme do Portugalska

Několika denní projekt Cestování po Portugalsku zakončili žáci 2. A hodinou na počítačích. Učili se pracovat a vyhledávat pomocí Googlu. Zjišťovali různé informace o naší zemi a Portugalsku, vyhledávali vlajky, obrázky. Byla to jejich první hodina "informatiky" a vedli si moc dobře.

děti u počítačůděti u počítačůu počítačůděti u počítačů

 


Modré pondělí ve 4.A

Podle velikonočních tradic má každý den před Velikonoci své jméno. Pondělí je modré a proto jsme se rozhodli vyhlásit třídní  soutěž o to, zda dokážeme v tento den nashromáždit co nejvíce modrých věcí. Sešlo se nám neuvěřitelných 338 modrých věcí při 15 účastnících výzvy, což je nádherný výsledek. A co všechno modrého se ve třídě objevilo? Trička, kalhoty, ponožky, mikiny, pokrývky hlavy, šály, sešity, batohy,boty, psací potřeby, plyšáci, hračky, brýle, náušnice, doplňky, modré vlasy, zuby, jazyk a pití, nehty.... Nejúspěšnější sběrači s sebou donesli přes 60 kousků, za což jim patří veliká pochvala. Na závěr jsme si za odměnu smlsli na modrém velikonočním vajíčku a budeme se těšit na další veselou výzvu. 

děti ve tříděděti ve tříděděti ve třídě 

Fotogalerie


Den otevřených dveří pro rodiče

Den otevřených dveří pro rodiče se uskuteční 21. 3. 2024 od 16 do 18 hodin.


Turnaj ve vybíjené - Tábor

Dne 20.3.2024 se družstvo chlapců z pátých tříd vydalo na turnaj ve vybíjené do Tábora.  Chtěli si poměřit síly s ostatními páťáky z okresu. Sportovní hala praskala ve švech a fanoušci a diváci předváděli neuvěřitelné výkony. I naši hráči se snažili ze všech sil. Zaslouženou odměnou bylo dětské hřiště a slané i sladké dobroty před odjezdem domů. 
V pátek 22.3.2024 se vše ještě jednou opakovalo. Jen tentokráte do Tábora vyrazila děvčata z pátých tříd. Ta vybojovala po nelítostných bojích hezké osmé místo.
 Moc všem děkujeme za vynaložené úsilí a vzornou reprezentaci naší školy a dívkám i chlapcům patří právem obdiv za jejich sportovní nadšení. 

děti na hřištiděti na hřištiděti na hřišti

Fotogalerie


Den otevřených dveří pro MŠ

Den otevřených dveří pro MŠ se uskuteční 18. 3. 2024.


"Cvičíme do plavek, PART TWO", bereme to vážně :-)

Tělocviky nás holky baví, zlepšujeme kondičku. Protože je venku tak krásné počasí, běháme vytrvalostní běhy. Pro některé holky není problém uběhnout 4 km za 35 minut. A ty, které tolik neuběhnou, se snaží naběhat či ujít co nejvíc a to je moc fajn. Tento týden jsme si dali "kruháč" a "zrcadlový trénink", který je zaměřený zejména na kondici.  Pochvala patří holkám z 8. třídy...ale také sedmandám, které "tají" své nahrávky :-):-), ale cvičí stejně skvěle. 

https://www.youtube.com/watch?v=Nc9YUwc8g64&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1


Vystoupení dívek s Hola Hoop na plesu v Týně nad Vltavou

Plesová sezóna pomalu končí a my jsme měly "na pilno". Po dvou vystoupeních v Bechyni, jsme si užívaly úžasné a nevídané atmosféry v Dobronicích. Naše milé a příjemné výjezdy po okolí jsme ukončily v pátek 15. 3. v Týně nad Vltavou, kde jsme vystupovaly na plesu. Dívkám patří velká a srdečná pochvala jménem celé školy za úžasnou reprezentaci, kterou naší škole dělají.

https://www.youtube.com/watch?v=1270RUBETOU&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1


Turnaj ve vybíjené

Ve čtvrtek se družstvo nejlepších hráčů vybíjené z našich 4. tříd vydalo na turnaj do Tábora změřit síly s ostatními čtvrťáky z okresu. Sportovní hala praskala ve švech, všech 16 týmů se od samého začátku snažilo o nejlepší výkony. I naši hráči nezůstali pozadu, prali se jako lvi a nakonec si vysloužili krásné 11. místo. Zaslouženou odměnou bylo dětské hřiště a slané i sladké dobroty před odjezdem domů. Moc všem děkuji za vynaložené úsilí a vzornou reprezentaci školy. 

děti na hříštiděti na hříštidružstvo vybíjenéděti při vybíjené


Pravěk ve 4.A

V úterý 12.března se třída 4.A proměnila v tlupu pravěkých lidí. Uprostřed třídy jsme měli své vlastní ohniště, kolem sebe nástěnné malby, někteří dokonce stylové pravěké oblečky. Po celý den jsme se seznamovali se životem pravěkých lidí, lovili jsme mamuty a odnášeli je do pravěké kuchyně. Zjistili jsme, jak vypadala jejich obydlí, čím a jak lovili, jak si vyráběli zbraně. Díky skvělým autentickým pomůckám z kabinetu dějepisu jsme si mohli prohlédnout i některé jednoduché nástroje a pozůstatky z této doby. V závěru jsme si z keramické hlíny vyrobili sošky, hrnky, mističky nebo kosti, které vypadaly velmi věrohodně, skoro jako z doby před dávnými časy. Nakonec si pravěcí malíři na zdi své jeskyně namalovali zvířata, která se právě chystají ulovit. Za odměnu si pak každý smlsnul na pravěké hostině a jak jinak než pořádným okusem mamutí kosti. Doufám, že si všichni tento den užili, zážitky z pravěké doby se jim dobře uložily do paměti a teď už se směle vydáváme na cestu po naší historii. Panu učiteli Benešovi velmi děkuji za spolupráci a zapůjčení skvělých pomůcek. 

děti ve tříděděti ve tříděděti ve třídě 

Fotogalerie


Recitační soutěž - školní kolo

Jako každý rok i letos proběhla na naší škole recitační soutěž. Zúčastnilo se jí osm žáků z 1. stupně. Do okresního kola postoupili z první kategorie /2. a3a.třídy/ Karolína Vozábalová a Julie Vrchotová a z druhé kategorie /4.a5. třídy/ již zkušený recitátor Jan Dlouhý. Přejeme jim mnoho úspěchů na okrese.

dětidětiděti


Matěj Mikšovský mezi atletickou elitou

První březnový víkend hostila pražská hala ve Stromovce výkvět žákovské atletiky z celé České republiky. Ve dnech   2. a 3. března se zde konalo mistrovství republiky žáků a žákyň do 15 let. Do Atletické haly Otakara Jandery se sjeli mladí atleti a atletky z celkem 129 atletických klubů a tentokrát nechyběl ani zástupce Bechyňského atletického klubu Bechyně. Do soutěže koulařů byl na základě předchozích výkonů vybrán Matěj Mikšovský, který v průběžných tabulkách figuroval na 6. místě.
Podporovaný rodinným týmem a trenérem zvládl všechna úskalí prezentací před vlastní soutěží, které velké závody, jako je mistrovství republiky, doprovází, kvalitní rozcvička v zázemí haly a v před půl pátou bylo všech osmnáct koulařů odvedeno do závodního sektoru. Zde si vyzkoušeli vrhačský kruh a před vlastním závodem byli všichni představeni divákům nejen v hale, ale i do streamového vysílání Jsem atlet.
První pokusy a Matěj exceloval: kouli poslal do vzdálenosti 14,29 m, čímž se na chvíli usadil do vedení, a přestože jej záhy překonal závodník z Jižního Města Gasiunas Demčenko (14,51), téměř celou soutěž se držel na medailové pozici! Osobní rekord si Matěj vylepšil o 71 centimetrů! Matěj už další centimetry k výkonu z 1. série nepřidal, zato soupeři ano… Demčenko se zlepšil ve 4. pokusech na 14,72, Matěj byl ale stále 2. V předposlední sérii se zlepšil pardubický Benda na 14,50 a Matěj klesl na bronzový stupínek. V poslední sérii zazářil do té doby pátý Cowan z domácího Olympu Praha a po nevýrazných výkonech vrhl 14,96 a dostal se do čela závodu. Na toto nikdo nedokázal zareagovat, ani Matěj, takže na něj zbyla nepopulární bramborová medaile… Byla to ale obrovská zkušenost, kterou určitě prodá v červnu na Letní olympiádě dětí a mládeže v Českých Budějovicích, popřípadě na venkovním MČR v září v Třinci.
 


Už druhý výlet na kolech dětí ZŠ Františka Křižíka

Naši žáci devátých tříd mají na výběr ze čtyř volitelných předmětů. Ti, kteří dělají přijímací zkoušky, si vybírají přípravu z matematiky a českého jazyka. Ti ostatní mají sportovní hry a vaření. 
Sportovní hry máme v pátek poslední dvě hodiny jednou za čtrnáct dní. V únoru 16. 2., i v březnu 1. 3. nám počasí natolik přálo, že jsme se o sportovní hry vydali na výlet na kolech. První cyklovýlet byla naše oblíbená trasa Bechyně-Hutě-Černýšovice-Dobronice-Senožaty, celkem 18 km. Druhý cyklovýlet byl Bechyně-Hutě-Bežerovice-Sudoměřice a zpět, celkem 16 km. 
Oba výlety jsme si hezky užili a zážitek máme jak z lesních cest plných kaluží a bláta, což se velmi líbilo chlapeckému týmu, tak z brodění přes potůček v chatové oblasti u Bežerovic. Velká pochvala patří chlapcům Kubovi Valešovi, Kájovi Tůmovi, Radku Šafaříkovi, Lukáši Matouškovi, Ondrovi Štěpánkovi za vzorné dodržování všech pravidel při skupinové jízdě na kole, za úžasnou vzájemnou podporu při jízdě do kopců  a za velmi příjemné sportovní nasazení. Už se těšíme na další „sportovky“, protože náš další výlet na kolech bude spojený s opékáním „buřtíků“. 
Francová Alena

https://www.youtube.com/watch?v=B3uUZdIPlfA&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1
 


LVVZ Cihelny 6

Dnešní den byl ve znamení odpočinku. Ale jestli si myslíte, že jsme odpočívali, tak se velice mýlíte. Dnes se nelyžovalo, ale závody nás neminuly. Sice na suchu, na trávě a na hřišti, ale discipliny stály za to. Pak nás čekala vytoužená cukrárna. No, nejsou hory boží?

děti na horách děti na horách zmrzlinový pohár 

Fotogalerie

 

 


LVVZ Cihelny 5

Teploměr dnes hlásil nepříznivé teplot. Objevil se děšť a sníh měnil svoji kvalitu z hodiny na hodinu. Přesto jsem to nevzdali!!!! Jaké děláme pokroky můžete vidět na následujících snímcích.

PS: Ten strom už tam poražený byl. laugh

lyžařlyžařlyžaři

Fotogalerie


"Cvičíme do plavek", tělocvik holek z osmičky

Dívky z druhého stupně jsou velmi šikovné v hodinách tělocviku. Jsou snaživé a pochvala jim patří za super sportovní nasazení. Oblíbily si kruhový trénink zaměřený na kondici a posilování "problematických" partií. Takový trénink se dá zařadit i mezi tréninky různých sportovních aktivit, jako je například atletika, fotbal aj.. Podobně zaměřený je trénink zrcadlový s využitím atletických a gymnastických řad a prvků. Natočíme někdy příště...:-).

https://www.youtube.com/watch?v=nFEyfkLqqeM&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1


Setkání se spisovatelkou Michaelou Fišarovou

Děti ze 3. a 4. tříd měli možnost se potkat s paní spisovatelkou a jejími knihami. Prostřednictvím literárně-dramatického programu se naši čtenáři nejen seznámili s konkrétní knížkou - dějem a postavami, ale dozvěděli se též, jak se kniha vyrábí.  Vyslechli si autorské i dramatické čtení z knih a pobavili se hereckými výstupy p. Miroslava Reila. Děti byly vtaženy do děje poutavě i zábavně. Přirozeně se tak mohli vcítit do hlavních postav příběhu. Hodinové setkání uteklo rychle a všichni odcházeli s úsměvem na rtech. Těšíme se na další setkání.

děti na besedě se spisovatelkou Michaelou Fišarovouděti na besedě se spisovatelkou Michaelou Fišarovouděti na besedě se spisovatelkou Michaelou Fišarovou 

Fotogalerie
 


Vystoupení dívek s Hola Hoop na plesu v Dobronicích

V sobotu 24. 2. vystupovaly holky s Hola hoop v Dobronicích na plesu.  Atmosféra byla naprosto úžasná.  Děkujeme organizačnímu týmu z Dobronic za velmi pozorné dárky. Udělalo nám to velkou radost.  Ples v Dobronicích jsme si moc užily. Rády opět přijedeme. Už nyní pracujeme na nové choreografii, která bude mít svou premiéru na Akademii 21. 6.

https://www.youtube.com/watch?v=JnTwvo7lWM8&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1


Jezdíme na plavání

Děti ze 2. a 3. tříd zahájily kurz plavání v Táboře. Čeká nás 10 lekcí.

děti na plaváníděti na plaváníděti v bazénuděti na plavání

 


Tematické dny ve 3. A

Ve 3. A proběhl srdíčkový den - 14.2., jak jinak a pátek 16.2. jsme si zpestřili aktivitami s polštářky. Polštářek je opravdu multifunkční. V hodině tělocviku - honička, rozcvička, štafety, házená i vybíjená a v hudební výchově -  tichý rytmický nástroj a  pod hlavou při relaxační hudbě. Protože několik spolužáků chybělo, polštářkový den si zase zopakujeme.

děti ze 3. Aděti v tělocvičněděti v tělocvičněděti ve třídě


Sběr papíru

Z ekonomických důvodů byl sběr starého papíru zastaven. Další sběr se konat nebude. Děkujeme všem za spolupráci a ochotu.


Nové Hutě III.

Dnešní den byl opravdu ve znamení Valentýna. Užívali jsme si dopolední lyžování. U oběda na všechny čekal valentýnský zákusek se srdcem a vzkazem od neznámého ctitele či ctitelky. K tomu nám hrála romantická hudba, Po odpoledním klidu jsme vyrazili na valentýnský zmrzlinový pohár. Večerní hry jsme věnovali soutěžím, tanci a soutěži v líčení. Prostě, Valentýna jsme si užili dokonale.

děti na lyžíchděti na lyžíchzákusekdětiděti v cukrárně


Valentýnská pošta

14. února se dle tradic slaví svátek svatého Valentýna. Žáci 4.A tento svátek oslavili společným tvořením, které mnohým vykouzlilo úsměv na tváři, protože pod rukama vznikaly obrázky, které vypadaly jako od opravdových umělců. Přímo na den svatého Valentýna jsme si vyzkoušeli poslat valentýnské vzkazy pro své spolužáky ve třídě. I oni si zaslouží vědět, že si jich vážíme, máme je rádi, máme radost, že si umíme mezi sebou pomáhat, že jsou to dobří kamarádi. Někdo pochválil i hezký úsměv, nové tričko nebo daroval malou kytičku pro radost. Během celého dne se jednotlivé schránky pěkně zaplnily a poslední hodinu si každý mohl přečíst, co mu ostatní napsali hezkého. Myslím, že úsměv na tvářích všech dobře značil, že jsme si navzájem opravdu zpříjemnili den a až si za pár dní nebo týdnů doma otevřeme svou valentýnskou schránku, budeme se usmívat znovu. Děkuji, že máte srdce na správném místě! 

děti ve tříděValentýnská pošta


Nové Hutě II.

Dnes před námi stála velká výzva. Zkrotit lyže a pokořit svah nebo sjezdovku. Autobusem jsme dojeli na Zadov a začali s nácvikem lyžování. Někteří na sjezdovce, jiní na pojízdném koberci. Je to neuvěřitelné, ale po hodině výcviku všichni byli schopni sjet svah. Asi se přihlásíme do Guinnessovi knihy rekordů!! Odpoledne jsme stihli vycházku po okolních kopcích. Za celé dopoledne jsme jich neměli ještě dost. Večer nás čekal program plný her a soutěží. 

skupina dětíděti na lyžíchděti na vycházce


Nové Hutě I.

Na svůj pobyt v přirodě se vydali žáci 5. tříd. Správně bychom měli napsat na svůj zimní pobyt v přírodě. Bohužel v Nových Hutích je více zelené trávy, než sněhové pokrývky. Na cestu jsme se vydali vybaveni úžasnými, ještě teplými koláčky. Ubytování proběhlo hladce. Oběd skvělá nudlová polévka a špagety, které jsme doplnili Honzíkovými lívanečky. Dobře nasyceni a naladěni jsme absolvovali vycházku po okolí. Teď si zkoušíme lyžáky a nycvičujeme obutí.

děti přes školouděti s koláčkyděti v jídelně


Vystoupení dívek ZŠ Františka Křižíka na plese města Bechyně

Na naší škole je u dívek v oblibě aerobik. Každý rok připravujeme choreografie na školní akademii. Loni jsme chtěly udělat překvapení a vytvořily jsme sestavu s Hola Hoop, což jsou svítící obruče. Osm dívek se scházelo ve večerních hodinách v hale a trénovalo sestavu na skladbu Under od Alex Hepburn. Světelná show měla na akademii úspěch. S touto sestavou dívky vystoupily na plese města Bechyně. Pochvala za úžasnou reprezentaci školy patří Rozálce Stankušové, Adélce Kolihové, Barče Šenkýřové, Dádě Řehákové, Týnce Kuprové, Nikče Slípkové a Lucce Francové.

https://www.facebook.com/ksmbechyne/videos/1295931981086591


Školní kolo olympiády v anglickém jazyce

Letošní kolo bylo velmi dramatické, protože zatímco v nižší kategorii se sedmáci prali o to, aby se žádný šesťàk na “bednu” mezi ně nedostal, osmáci drtili deváťáky a přední místa jim vzali. Také se dostaly na dvě místa dvojice, protože takto vyrovnaný souboj jsme tu dlouho neměli. Moc děkujeme všem zúčastněným a vítězům přejeme Good Luck do okresního kola.

Kategorie mladší žáci:
1.místo - Johana Kabátová
2.místo - Barbora Kupská
3.místo - Matyáš Trnka

Kategorie starší žáci:
1.místo - Daniel Ruman
2.místo - Rostislav Kříž a Martin Kotlář
3.místo - Rozálie Stankušová a Dalibor Švikruha

Děti s diplomyDěti s diplomy


Recyklohraní - Svět plastů

Aktivity v rámci projektu proběhly na 1. stupni během listopadu a prosince 2023.

Děti třídí plasty ve tříděDěti ve tříděDěti ve třídě

Fotogalerie


Vánoční laťka

Poslední veselé vánoční závody v roce 2023 se pro nadšené sportovce konaly v pátek 22.12. od 14.00 hodin v hale. Na rozloučení se se sportovní sezónou 2023 byl již tradičně vybrán skok do výšky. Na Vánoční laťku přišli skokani všech věkových i výkonnostních kategorií. Místo medailí se rozdávalo cukroví a skákalo se opravdu vesele a pro radost. 

SoutěžícíSoutěžícíSoutěžící 

Fotogalerie


Vánoční jarmark 2024 - poděkování

Vánoční jarmark se i letos velice vyvedl a po celé odpoledne proudily naší školou davy návštěvníků. Všichni si užívali vánoční atmosféru a pořizovali drobné dárky. Děkujem všem příznivcům za jejich milou a štědrou podporu. Přejeme všem krásné Vánoce.

Vánoční jarmark 2024


Mikuláš,andělé a čerti ve škole

Jako každý rok 5.prosince, i letos do školy přišli Mikuláš s čerty a anděly. Prvňáčci je ve škole viděli poprvé,tak museli andělé s paní učitelkou hlídat čerty,aby je moc nestrašili. Všechny děti,dokonce i na druhém stupni měly připravené písničky a básničky pro Mikuláše a jeho družinu. Čerti některým rozdali uhlí,ale andělé měli pro všechny děti sladkosti,kterými je odměnili za přednesené básničky a písničky a za statečnost. Pochvala patří všem deváťákům, protože jenom díky nim tyto bytosti ve škole ožily a tím zpříjemnily všem dopoledne.

Fotogalerie


Bechyňská veverka

Ve středu 22. 11. se uskutečnily v naší tělocvičně závody ve šplhu na tyči pro všechny bechyňské veverky školou povinné. Účast byla skvělá a výkony šplhavců ještě skvělejší. Obecenstvo složené ze spolužáků a rodičů mohutně povzbuzovalo.

diváciděti v tělocvičněBechyňská veverka

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/bechynska-veverka-2023/


4.A na dopravním hřišti

Žáci 4.A jsou v poslední době samá akce. V pátek 10. listopadu na ně čekala návštěva táborského dopravního hřiště. I přes chladné ráno se na nás usmívalo sluníčko a my doufali, že si po dvou hodinách teorie v učebně pěkně zajezdíme. A to se také splnilo. Než se děti rozjely po silnicích, prošly si trasu se všemi značkami, aby věděly, kde si mají dát pozor na zapeklité dopravní situace. Ostřílení cyklisté se dravě vydali na cestu, ti méně zdatní opatrně zkoušeli projíždět po cestách a v závěru programu už se všichni neohroženě řítili zpět na parkoviště, mírně opocení, ale naprosto spokojení. Děkujeme skvělé paní lektorce za bezvadné dopoledne a těšíme se na jaře opět na další setkání. 

děti na dopravním hřištiděti v učebněděti na dopravním hřišti

Fotogalerie


Po stopách Plýtváka Šatního s 5. A

V rámci pracovních činností se děti vydali po stopách Plýtváka šatního.  Tato aktivita byla tzv. premiérová v novém projektu Recyklohraní. V rámci hodiny se páťáci dozvěděli něco nového o textilním odpadu a jak ho minimalizovat. A většina si vyrobila i tašku ze starého trička - jen za pomoci nůžek a dvou šikovných rukou. Těšíme se na další výzvy a úkoly. Aktuality k  Projektu Recyklohraní můžete sledovat také na nástěnce v přízemí vedle knihovny.

děti sedí na zemiděti sedí na zemiPo stopách Plýtváka Šatního s 5. A


4.A na exkurzi v muzikoateliéru

V úterý 7. listopadu se 4.A vydala na exkurzi do Základní školy při DPN v Opařanech. Využili jsme možnosti zažít netradiční zážitek v podobě návštěvy muzikoateliéru. Jedná se o aktivity za doprovodu různých hudebních nástrojů, světelných efektů, různých pohybových a také relaxačních technik. Velmi přátelské paní učitelky si rozdělily žáky do dvou skupin a každá skupina si tak vyzkoušela hodinu muzikoterapie a hodinu ve třídě s kmenovými žáky. Ti měli pro děti připravené úkoly na interaktivní tabuli a děvčata si také vyzkoušela, jaké je to postarat se o suchozemské želvy. Nechybělo ani příjemné občerstvení, které všichni rádi ochutnali. Celá třída odjížděla z Opařan s nadšením a přáním, zda se budeme moci programu v budoucnu účastnit znovu. Velmi děkujeme všem zaměstnancům Základní školy při DPN Opařany za skvělý zážitek a báječnou péči.

děti v muzikoateliéruděti v muzikoateliéru4.A na exkurzi v muzikoateliéru

Fotogalerie


Sv. Martin ve 3. A

Připomněli jsme si legendu o Sv. Martinovi a symboliku s ním spojenou. Vyrobili si papírové lampiony a hlavně společně upekli svatomartinské rohlíčky. Ty byli...
Chcete recept?
1 hrnek hl. mouky, 3/4 hrnku polohr. mouky, 1/2 kostky Hery, kelímek jogurtu a špetku soli. Plníme libovolně - my vyzkoušeli s povidly.

děticelá třída

Fotogalerie


Dobrovolník z praxe

Do 7.B zavítal veterinář/farmář Josef Daněk, aby dětem a případným zájemcům o studium zemědělství řekl svůj příběh a pohled na udržitelné hospodářství. Přidal i pár historek ze svojí farmy, zahrádky a myslivecké činnosti. Sedmáci měli zajímavé dotazy, takže tato neobvyklá dvouhodinovka utekla velmi rychle. Moc děkujeme panu Daňkovi, že si na nás udělal čas, protože sdílení informací jak mezi generacemi, tak z praxe je pro žáky velmi motivující.

Děti v učebněDěti v učebně


Halloween 2023

 Halloween 2023
Ne, Halloween opravdu není českým tradičním svátkem, ale ano, chtěli jsme ho slavit. Našli jsme si pro to hned několik důvodů:
1)    Historický – prapůvod všech halloweenských oslav je Keltský svátek Samhain a jak je dobře známo, Keltové zde nějakou dobu pobývali. Večer před tímto svátkem řádili zlí (i dobří) duchové a lidé se proti zlu bránili i převlékáním do strašidelných kostýmů (v domnění, že když budou vypadat jako ti duchové, budou takto v bezpečí).
2)    Lingvistický – učíme se přeci anglický jazyk, a kromě rozšiřovaní povědomí o anglo-saské kultuře se všechna ta slova popisující různá monstra, strašení atd. náramně hodí do jakékoli konverzace. ????
3)    Je to zábava. ????
Bez jakéhokoli přesvědčování, aby něco podnikli, přišli deváťáci z 9.B sami s nápadem uspořádat noční halloweenskou hru. Pilně pracovali na plánu aktivit i provedení, a též si dali hodně záležet na výrobě masek, kostýmů a rekvizit. Pak mohlo začít velké strašení po předem naplánované trase napříč patry, chodbami, šatnami a sklepem. Přišlo hodně zájemců (snad skoro celá škola i hosté z blízkých škol), kteří chtěli otestovat svou odvahu. Někteří se podle dávné tradice snažili oklamat místní strašidla svým převlekem, ale převlek poskytl jen lehké krytí, někdy jen identity. Sladká odměna (treat, tricks byly v režii „strašidel“) čekala na závěr každého, kdo klikatou stezku odvahy prošel, a věřte nebo ne, byli to všichni!

Halloween 2023Halloween 2023

Fotogalerie
 


Návštěva 2.B u Šedinů

V pondělí 23.10. si druháčci z 2.B prohlédli jedinečné dílo a český unikát "Pašijový betlém u Šedinů". Pan Libor Šedina příjemně a srozumitelně popisoval jednotlivé postavy a scény ze života Ježíše Krista, vysvětlil rozdíl mezi betlémem vánočním a pašijovým. Celý betlém vyřezával pan Šedina spolu se svým tatínkem z lipového dřeva. Všem se líbily do detailu propracované postavy i další doplňky. Druháčci s nadšením přijali pozvánku k další návštěvě - tentokrát na výstavu vánočních betlémů.

hromadné foto dětíděti na výstavě


Velryba v pruhovaném tričku ve 2. A

Plavčík Pepa uměl plavat, ale velryba mu sebrala tričko a odplula na širé moře. Plavčík se nedal a zlobivou velrybu prohnal všemi oceány a navštívil všechny kontinenty. Poznal zvířata, která zde žijí. Když velrybu dohonil, vrátila mu tak vytahané tričko, že si z něj udělal plachtu. My jsme měli štěstí. Putovali jsme všemi oceány, světadíly, ale trička nám zůstala stejně veliká. Zítra nás čeká film a mláděti velryby a závěrečný kvíz. Možná nás překvapí i žralok. Uvidíme!

děti ve tříděděti ve tříděspolečná fotka dětí

Fotogalerie