WAU

Další setkání projektu Erasmus+ A Message in a Bottle

Ze sychravého českého podzimu utekla naše tříčlenná školní výprava do příjemnějšího počasí jižní Evropy, neboť nás v prvním listopadovém týdnu čekalo školení v partnerské škole v portugalském Alcains. Zde jsme byli řádně seznámeni s fungováním a vypracováváním online dotazníků, které budeme potřebovat v příštím pololetí projektu. Nechyběly ani přednášky o vlivu Portugalska na světový trh s rostlinami a kořením či kuriozity z objevování světa portugalskými mořeplavci, kteří raději volili cestu do neznáma po ploché Zemi, kde mohli dle svých představ kdykoliv přepadnout přes okraj, než aby kamkoliv cestovali přes Španělsko.
Jelikož další výjezd projektu bude tentokrát již s dětmi a zase do Alcains, ukázali nám naši partněři vesničku Monsanto, která se pyšní titulem "nejportugalštější vesnice Portugalska," kde se všechno nachází na obrovských žulových balvanech a kde se naše vybraná dítka budou snažit při svém pobytu nezabloudit a nenechat se zamáčkout nějakým kamenem, protože je zde pro ně připravena zapeklitá týmová hra. Jestli to naši žáci zvládli, se dočtete v únoru.

Další setkání projektu Erasmus+ A Message in a BottleDalší setkání projektu Erasmus+ A Message in a BottleDalší setkání projektu Erasmus+ A Message in a Bottle
 

1. transnacionální setkání projektu WAU

V říjnu nás poctili svou návštěvou již avizované tři týmy ze zahraničí. Jednalo se o skupinky učitelů z našich partnerských škol v Litvě, Portugalsku a Španělsku.

Náplní našeho setkání bylo hlavně dopolední rokování o finální podobě projektu a řešení všech zapeklitých problémů, které by se mohly vyskytnout (nebo už se vyskytly) v průběhu našeho dvouletého působení. Rozdělili jsme si role pro stávající období - na český tým (kromě jiného) vyšla správa blogu o našem projektu: www.wateraroundus.blogspot.cz, takže pokud vládnete anglickým jazykem, určitě tam zavítejte, neboť veškeré informace a výstupy projektu se budou objevovat převážně tam.
Odpoledne jsme se snažili zpestřovat českou kulturou, takže naši partneři viděli nejeden architektonický skvost, ochutnali mnoho z českých tekutých pokladů, a málem nevstali ze židlí po požití knedlíků, kterých se asi už navždy budou vyvarovat. "Teambuilding" nám tedy zdárně skončil, a my se už můžeme připravovat na první setkání škol v Alcains.
Než se ale vydáme na výpravu do Portugalska, budeme si muset zvolit logo projektu. Každá členská škola zašle tři návrhy loga, ze kterých se během prosince v online hlasování vybere to vítězné, které nás bude doprovázet celým projektem, takže sledujte naše stránky - brzy vás přizveme, abyste se i vy podíleli na výběru našeho loga.

Bom día z Portugalska

Máme za sebou první dny naší portugalské cesty. Ocitli jsme se na nejzápadnější výspě Evropy. Přivítalo nás květnové počasí. Víkendový pobyt v Lisabonu jsme statečně zahájili jízdou metrem z letiště, kterou díky dezinfekčním prostředkům přežil i Honza. V hotelu jsme se vyspali doslova dorůžova a celou neděli poznávali krásy hlavního města. I první noc v hostitelských rodinách všichni zvládli na jedničku a cítili se jako doma. Všude měli internet!! Dopoledne jsme si prohlédli školu, představili naše město i školu v připravené prezentaci. Odpoledne pak část výpravy absolvovala měření sil v počítačových hrátkách v tzv. LAN party, další pak okusili vody bazénu v Alcains. V podvečer po skončení denního programu už všichni říkali, že jdou domů, čímž mysleli své přechodné bydliště tady v Portugalsku.

Bom día z PortugalskaBom día z PortugalskaBom día z Portugalska

Fotky z našeho pobytu na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/portugalsko-prvni-dojmy/

Castelo Branco v obrazech

S dalším dnem našeho pobytu na Pyrenejském poloostrově se můžete seznámit na několika fotografiích, které jsme pořídili při prohlídce města Castelo Branco. Foto č.1: Dopoledne nás přijal starosta města. Řadu účastníků setkání zaujal nejvíce podezřele prskající lustr... Foto č.2: Osvěžení ve fontáně v kruté místní zimě přijde vhod (pro starostlivé maminky: děvčata se po sprše převlékla do suchého..) Foto č.3: To oranžové nad námi jsou opravdu opravdové mandarinky (tady žádná zpráva pro maminky...) Foto č.4: Oběd dnes proběhl formou pikniku v parku. Kromě posilující krmě přinesl pobyt v parku i originální suvenýr z Portugalska. Jaký? Uvidíte... Foto č.5: Navštivili jsme i galerii umění. Jak umělecká díla zamávala s našimi cestovateli, je snad dobře patrné z této fotky. Foto č.6: Děvčata vylepšila svůj outfit o nový model, díky němuž jsou dobře viditelná z obrovské dálky...

Castelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazech

Cesta do Španělska - den druhý - Madrid

Ráno se na nás obloha netvářila nijak hezky, ale pak se počasí vzpamatovalo a na běh po památkách Madridu nám svítilo sluníčko. Kromě jiného jsme prošli kolem obchodu s bonbóny a nějakým záhadným způsobem jsme najednou byli o několik eur lehčí. Ještěže jsme museli chvátat na letadlo, protože bychom jinak vykoupili celý krám (vsuvka pro pamětníky - měli tam fialky!). Po nekonečném přesedání na všechny možné dopravní prostředky jsme se tedy konečně dostali na letiště v Almeríi, kde na nás čekaly náhradní rodiny s otevřenou náručí a velkým úsměvem (což prolomilo ledy, někteří z nás se toho prvního setkání dost obávali). Na nikoho nezapomněli, nebojte. Zítra nám začíná oficiální program, tak se moc těšíme.

Cesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - Madrid

Cesta do Španělska - den osmý

Dnes nám Litevci zmizeli nad ránem, takže jsme se s nimi ani nemohli rozloučit. Portugalce jsme viděli, než jsme se vydali se Španely do pouště Tabernas, kde se nachází Mini Hollywood, což je prakticky westernové městečko se zoo (natáčel tam třeba Clint Eastwood). Tam se nám líbilo hoooodně. Pak už jsme šli na oběd do rodin a hurá na letiště. Teda hurá... někteří z nás by si pobyt klidně prodloužili soudě podle slz, které ronili. Z letadla jsme naposled viděli záplavu skleníků a přistáli jsme v Madridu, ze kterého se v neděli přesuneme do Prahy. Ale nebojte, rodičové, ačkoliv jsme své náhradní rodiny oplakali, na vás se už moc těšíme!

Cesta do Španělska - den osmýCesta do Španělska - den osmýCesta do Španělska - den osmý

Poslední foto z pobytu na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-osmy/

 

Cesta do Španělska - den pátý

Dnes ráno jsme se sešli ve škole, abychom dali dohromady naše představy o dni bez vody - v Almeríi to totiž není tak daleko od reality. Poté jsme se procházeli po zdejší pevnosti, která stojí už 12 století. Tam jsme byli překvapeni velice poutavou prohlídkou - přesunuli jsme se o pár století zpět a zakusili tak historii na vlastní kůži (viz ty divné věci na našich hlavách). Byli uvítáni na radnici a poznali jsme i starou část Almeríe včetně školy umění, kde se údajně natáčely části Indiana Jonese. Ale co vám budeme povídat, nejlepší stejně byla procházka po pláži. Je pravda, že si z ní někdo asi odnesl víc než jen mušle (voda byla studená a nejmenovaní jedinci se nechali ošplouchnout vlnou až k břichu), ale i tak jsme se za náhradními rodinami vydali šťastní.

Poznámka k fotce s bagetou - jak můžete vidět, rodiny se hodně snaží, aby nikdo nebyl hlady. A speciálně David bude asi po příjezdu domů potřebovat o číslo větší oblečení.
Cesta do Španělska - den pátýCesta do Španělska - den pátýCesta do Španělska - den pátý

Cesta do Španělska - den první

Po náročném přemisťování kufrů větších a mnohdy i těžších než jsme my samotní jsme se konečně ubytovali. Zásoba řízků se tenčí, ale našli jsme obchod, takže o hladu nebudeme. Jedinci, kteří letěli poprvé, buď let prospali nebo fotili naprosto vše, co viděli z okénka, takže už mají plné paměťové karty - rodiče se moho těšit na spoustu záživných fotek mraků :-) A jedinci, kteří jsou již v cestování letadlem zběhlí, byli málem zadrženi na letišti kvůli podezřele plné tašce tekutin.

Cesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den první

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-prvni/

Cesta do Španělska - den sedmý

Dnes jsme ve škole ukázali video Experiments with Water, které jsme pro setkání ve Španělsku natočili. Všem se moc líbilo. Ufff. Horší to bylo s vybíraním nejlepší eseje (ty byly předem napsány ve všech čtyřech partnerských školách a vždy jen ta nejlepší mohla postoupit sem na naše setkání). Tam jsme se neshodli, tak ani nevíme, kdo vyhrál.

O pár kilometrů na západ od Almeríe jsme se zajeli podívat do výzkumného centra uprostřed záplavy plastových skleníků, kde nám byly přiblíženy kromě výhod i stinné stránky tohoto fenoménu. Možná že už ty rajčata jíst v zimě nebudeme, jsou plná chemikálií. Nejvíce nás tam ale zaujal miniaturní pavouk, který chrání rostliny před škůdci. Jelikož je vidět jen pod lupou, nezaručujeme, že jsme si ho na sobě neodnesli. Ááá! Pak už jsme to vzali kolem vody do restaurace a zase jsme skončili na pláži. Je nám jedno, že se kvůli nízkým teplotám nemůžeme koupat, na břehu je taky legrace.
Cesta do španělska - den sedmýCesta do španělska - den sedmýCesta do španělska - den sedmý
 

Cesta do Španělska - den šestý

Slyšeli jste ty rány? To byly kameny, co nám spadaly ze srdcí.
a) Konečně jsme odprezentovali naši práci a nikdo se u toho nezakoktal.
b) Udělalo se lepší počasí a rodiny nám přislíbily výlet na pláž.
c) Konečně jsme se dostali na ty velbloudy! Nějací z nich totiž onemocněli a vypadalo to, že se to zruší. Ale naštěstí jsme se na nich mohli hezky vystřídat a dokonce je i krmit a kartáčovat.
Ráno jsme také navštívili místní univerzitu, kde nám bylo objasněno, jak se zde čistí voda. Tedy, ehm, prezentace dvou profesorů byly plné grafů a vzorců a komplikovaných slovíček, tak si asi dokážete představit, kolik jsme si toho z přednášky odnesli. Ale to je jedno, protože VELBLOUDI! PLÁŽ!

Cesta do Španělska - den šestýCesta do Španělska - den šestýCesta do Španělska - den šestý

Nejen velbloudi na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-sesty/

Cesta do Španělska - den třetí

Dnes se nám dostalo vřelého přivítání v partnerské škole, kde kromě tradičních proslovů ředitelů, koordinátorů a místních politiků zazněly i španělské rytmy.

Záhy jsme se přemístili do hor, kde nás čekala dosti namáhavá a nebezpečná túra za pramenem témeř vyschlého toku zavlažující jedno údolí. Povětrnostní podmínky nám dnes nepřály - chvílemi jsme si připadali jak na Větrné hůrce v Británii a ne v prosluněném Španělsku. Ale nebojte, nikoho to z kopce nesfouklo. Sice jsme trochu promrzlí, ale to zvládneme (pro domorodce jsme z dálného severu, takže nesmíme ztratit tvář). Také jsme projížděli jedinou evropskou pouští. Což jsme málem nepostřehli, protože jako poušť nevypadá.
Den jsme zakončili výletem na pláž, na kterou se vrátíme ještě někdy v týdnu, až se vydaří počasí, aby nám lépe schly boty, které nám v nestřeženém okamžiku pohladila vlna.

Cesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den první

 

 

Další den v Šiauliai

Dnes jsme se setkali se starostou naší prozatímní základny v botanické zahradě, kde jsme byli ještě podrobeni bojové hře. Obešli jsme zdejší památky a pak jsme vyrazili na Kopec Křížů, místo s neobvyklou atmosférou a velkým významem pro neochvějnou litevskou víru. Odpoledne jsme strávili pečením tradičního chleba (to bych vám asi říkat neměla, tento chleba prý vydrží i měsíc stále čerstvý, tak ho možná někdo dostane jako suvenýr). Teď nás čeká ve škole setkání s litevskými rodiči a diskotéka. Proto se raději hlásíme už teď, protože po tanci bychom už nebyli schopní jediného slova.

Další den v ŠiauliaiDalší den v ŠiauliaiDalší den v Šiauliai

Foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/dalsi-den-v-siauliai/

Dotazník – ohlédnutí za prvním rokem projektu WAU

Projekt WAU/Erasmus+ se blíží ke konci prvního roku fungování. Rádi bychom se touto cestou informovali o tom, jaké je povědomí o projektu WAU mezi rodiči a dětmi. Připravili jsme 2 dotazníky (jeden pro děti a druhý pro rodiče), které by nám pomohly získat zpětnou vazbu. Moc bychom ocenili, pokud byste si našli čas a vyplnili příslušný dotazník (dostanete se k nim po kliknutí na dané odkazy níže). Dotazníky budou k dispozici do 22.6.2016. Děkujeme za spolupráci.

Pro děti: https://freeonlinesurveys.com/s/JDQwCj5U#/

Pro rodiče: https://freeonlinesurveys.com/s/MUyPYtLe#/

Druhý den na litevské škole

Jelikož nám počasí stále přeje, mohli jsme dopoledne vyrazit na loďky. Někteří z nás se i dobrovolně vykoupali. Oběd byl sice moc dobrý (škola kvůli nám nechala upéct i speciální dezert), ale my si ho moc nevšímali, protože nás čekala konference, kde jsme měli představit výsledky svého bádání pro toto projektové setkání. Takže jsme se místo jídla raději věnovali nacvičování textů. Vše jsme hezky zvládli, tak jdeme za odměnu za chvilku do plaveckého bazénu.

Druhý den na litevské školeDruhý den na litevské školeDruhý den na litevské škole

Erasmus + poznává Bechyni

Žáci ze Španělska, Portugalska a Litvy za doprovodu svých českých kamarádů poznávali naše město a školu.

Erasmus + poznává BechyniErasmus + poznává BechyniErasmus + poznává BechyniErasmus + poznává Bechyni

 

Jak vznikala nástěnka WAU

Žáci 4. a se podíleli na přípravě nástěnky k aktivitám projektu WAU. Pozadí tvoří vlajky Portugalska a Litvy. Prostřední část znázorňuje představu vody, proto jsou zde kapky a vlny. Najdete zde fotoreportáže z návštěvy partnerských zemí a shrnutí výstupů z projektu - logo a obal brožury. Speciální poděkování patří p. učitelce Novotné, která hostila tuto aktivitu v hodině výtvarné výchovy.

Jak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAU

Naše logo zvítězilo!!

První velký výstup z práce na projektu WAU je už na světě - oficiální logo projektu. Práce na návrzích loga byla zahájena ihned po ukončení prvního projektového setkání parterů v Bechyni. Děti ze všech zúčastněných škol přenesly své představy o tématu a obsahu partnerství na papír, popř. do elektronické formy. Vzniklo mnoho originálních a krásných nápadu ve snaze spojit význam vody se zeměmi zapojených do projektu. Každá škola pořádala místní kolo voleb, kde odborná porota složená z hlavních zástupců projektových týmů zvolila 3 vlastní návrhy, které postoupily do dalšího kola voleb, což bylo mezi-partnerské hlasování, které probíhalo online se spravedlivým zastoupením volební účasti každé školy. Po naplnění všech volebních mandátů na začátku nového roku byl vyhlášen vítěz. Potěšující zpráva pro bechyňský tým spočívá v tom, že to vlastně byl návrh žákyně z Kateřiny Habrové (8.A), které srdečně blahopřejeme.

Naše logo zvítězilo!!Naše logo zvítězilo!!

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
logo-navrhy560665592.docx 237.9 Kb

Návrhy na logo projektu WAU

Žáci všech zúčastněných škol ze zahraničí vybrali návrhy loga, se kterým se chtějí zúčastnit hlasování o nejlepší logo. Návrhy si můžete prohlédnout zde: https://pt.surveymonkey.com/r/6HL3X9V

Posledni den v Alcains

Posledni den v nasem docasnem domove byl ve znameni karnevalu. Cela skola v maskach vyrazila na pruvod mestem za hlasiteho doprovodu bubnu. Jednoznacnou jednickou mezi maskami byli nadherni martani v podani deti z materske skoly. Nase vyprava jako masky zvolila sve vlastni obliceje. Honza sel skutecne za Honzu, Verca za Vercu, Alex za Alex.......Dnes nas ceka posledni den v Alcains a v casnych rannich hodinach odjizdime do Lisabonu. Pokud bude pripojeni, ozveme se i odtud, ale nic neslibujeme. Adeus Alcains!!!!

Posledni den v AlcainsPosledni den v AlcainsPosledni den v Alcains

Pozdrav z Lisabonu

Tým Erasmus + zasílá pozdravy z návštěvy Lisabonu. Prohlédli jsme si nejstarší část města s jeho památkami. Potom jsme se přesunuli k Belémské bráně. Navečer nás čekalo tříhodinové cestování do města Alcains k našim adoptivním rodičům.

Pozdrav z Lisabonu

Tým Erasmus + zasílá pozdravy z návštěvy Lisabonu. Prohlédli jsme si nejstarší část města s jeho památkami. Potom jsme se přesunuli k Belémské bráně. Navečer nás čekalo tříhodinové cestování do města Alcains k našim adoptivním rodičům.

Odjíždíme z Litvy

Náš den začal pochmurně - ráno propršelo, jakoby Litva plakala, že musíme odjet. Do toho si představte asi padesát ubrečených teenagerů, kteří se nechtějí rozjet do svých domovin a dostanete obrázek hodný našeho projektu WAU, protože voda byla opravdu všude. Náš tým čekala dlouhá cesta na letiště, ještě delší čekání na spoj do Varšavy, zapomenuté kufry a prodírání se rozjásanými davy při hledání hostelu. Ten jsme našli, takže přejeme dobrou noc.

Odjíždíme z LitvyOdjíždíme z LitvyOdjíždíme z Litvy

Portugalsko v obrazech

Přinášíme fotografie z našeho pobytu.

Portugalsko v obrazechPortugalsko v obrazechPortugalsko v obrazech

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/portugalsko-v-obrazech/

Poslední den na litevské škole

Konec týdne jsme si udělali volnější. Pan starosta nám na setkání v botanické zahradě předal dárek - dostali jsme od něho hodinu bruslení na ledě v nákupním středisku, takže jsme ji využili. Naši jižní partneři koukali, jak nám to jde. Také jsme šli na bowling. Někteří z nás se odpoledne podívali na rozkvetlé tulipány, zatímco jiní brali nákupní středisko útokem nebo si užívali poslední momenty v litevské rodině.

Poslední den na litevské školePoslední den na litevské školePoslední den na litevské škole

Pozdrav z Lisabonu

Tým Erasmus + zasílá pozdravy z návštěvy Lisabonu. Prohlédli jsme si nejstarší část města s jeho památkami. Potom jsme se přesunuli k Betlémské bráně. Navečer nás čekalo tříhodinové cestování do města Alcains k našim adoptivním rodičům.

Projekt WAU - společné setkání zúčastněných zemí

Projekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemí

Podrobné informace k projektu najdete v příloze:

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
projekt-wau.docx 241.1 Kb

Projekt WAU v programu Erasmus+

Základní škola Františka Křižíka Bechyně byla opět úspěšná v získání grantu na realizaci projektu partnerství škol tentokrát v rámci programu Erasmus+. Nový projekt spolupráce škol se jmenuje WAU neboli Water Around Us (WAU – Voda kolem nás) a jak to z názvu vyplývá, budeme se zabývat s průzkumy vody v dvouletém období trvání projektu. Každé pololetí bude věnováno určitému tématu: 1) celkový význam vody pro člověka a koncept vody jako takové; 2) vliv vody na formaci osídlení a její vliv na lidské společnosti v minulosti a v současnosti; 3) environmentální aspekty vody; 4) hledání symboliky vody v umění.

Do projektu jsou zapojeny 4 školy ze 4 evropských zemí: Portugalsko, Litva, Španělsko a Česká republika. Týmy ze všech škol budou pracovat na přípravě různých výstupů, které budou prezentovat jejich postoj k probádanému tématu. Své výstupy ve formě plakátů, brožur, vystoupení aj. budou týmy žáků a učitelů představovat na partnerských setkáních. Každá škola tak bude jednou hostit své partnery ve svém městě a taky pojede na tři návštěvy k ostatním partnerům. První setkání proběhne na začátku roku 2016 v portugalském Acains. Následovat bude setkání na konci 2. pololetí v litevském Siauliai. Třetí projektové období bude kulminovat v setkání ve španělské Almerii na začátku roku 2017, a na závěr se všichni setkají u nás v Bechyni.

O práci na projektu, realizaci dílčích výstupů a našich výprav do partnerských zemí budeme průběžně informovat na školním webu, v místním zpravodaji a prostřednictvím různých akcí na území školy.

Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)

Je to až k nevíře, ale už máme za sebou půlku našeho projektu Erasmus+ Water Around Us. Bylo tedy nutné uspořádat setkání koordinátorů a učitelů ze zapojených škol, aby si všichni mohli vyměnit dojmy a zkušenosti z proběhlých výměn. Hostování se ujala partnerská škola v portugalském Alcains a připravila jak kulturní, tak pracovní program. Zatímco jsme chytali ve třicetistupňových horkách rýmu z všudypřítomného větru, mohli jsme se kochat pohledem z nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy (Cabo da Roca) nebo zakoušet jemné vlny na řece Tejo. Zvládli jsme dohodnout termíny následujících dvou setkání a rozdělit si kompetence pro nadcházející polovinu projektu. Čeká nás hodně práce, ale věříme, že se nám všem povedou plány dotáhnout do zdárného konce a setkání ve Španělsku a u nás si tak budeme moci užít na maximum.

Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/projektove-setkani-v-portugalsku/

První návštěva projektu WAU v rámci Erasmus 11.-14. 10.2015

11.-14. 10. nás čeká první návštěva ohledně našeho projektu WAU (Water Around Us) v rámci Erasmus+. Přijedou vyučující z partnerských škol. Čekají nás jednání o finální podobě celého projektu.

První pozdravy z Litvy

Zasiláme pozdrav z Litvy! První den jsme strávili poznávánim památek ve Vilniusu (včetně výšlapu na nejvyšší bod města k velké nelibosti). Po tomto heroickem výkonu jsme se odměnili obědem ve fast foodu, kde jsme se seznámili s koloritem města (čti: divní lidé se očividně stahují do těchto restaurací). Následovala prohlídka Trakai. Po 3 hodinové cestě do naší destinace jsme unavení, ale těšíme se do rodin našich projektových partnerů.

První pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z Litvy

Přes Varšavu domů

Hlásíme se z poslední části naší cesty - letiště ve Varšavě. Dnes jsme se seznamovali s památkami tohoto polského velkoměsta. Kromě potravy pro oči jsme si i zacvičili, aby tělo nestrádalo. Za pár hodin budeme zpět v naší domovině, tak se uvidíme zítra ve škole.

Přes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domů

Přivítání v naší partnerské škole v Šiauliai

Labas! Po zdárné noci v rodinách se nám dostalo krásného přivítání v naší partnerské škole v Šiauliai. Děti nám předvedly krásy Litvy v prezentaci hudby a tance a seznámili nás s postojem školy k projektu. Byli jsme provedeni po škole, která není nepodobná bludišti, ale našli jsme svou cestu do hodin (jak jste si jistě všimli z pozdravu, již ovladáme litevštinu slovem i písmem). Po školním obědě jsme se vydali do muzea čokolády, která má v tomto městě dlouholetou tradici. Tam jsme si mohli sami vyrobit lízátka a pralinky. Povolili jsme uzdu fantazii a některé výtvory málem zůstaly v muzeu jako exponáty.

Přivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v Šiauliai

Videa z vystoupení na závěr setkání v Bechyni

Zde můžete shlédnout obrazový materiál k vystoupením na společném setkání v Bechyni.

BJWG7722.mp4

CVDQ8388.mp4​​

DZZT5600.mp4

GNXY5876.mp4

GRCS0740.mp4

HZYA4536.mp4

IERV8610.mp4

Výlet na pobřeží

Dnešní den se nesl v duchu poznávání přímořských měst. Museli jsme vstát za rozbřesku, abychom to všechno stihli. První zastávkou bylo město Klaipeda se svým delfináriem, kde jsme se podívali na cvičené lachtany ;-) Ale na hlavní atrakci, delfíny, jsme si taky udělali čas. Už nějakou dobu se nám zdálo divné, že cestou nevidíme žádné kopce. Aby Litevci vyvrátili tuto naprostou pravdu o jejich ploché zemi, nechali nás vylézt na písečnou dunu v Nidě, na jejímž vrcholu jsme se snažili vyčíst čas ze slunečních hodin. Pravda, někteří už z duny nechtěli slézt, protože se jim začal zamlouvat pouštní život. Zbytek ale dolů slezl, aby si mohl nohy (nebo nohu - někteří jedinci se báli ryb a tak si pro případ útěku nechali jednu botu) namočit v Baltském moři. Posléze jsme se jeli podívat ještě do Palangy, kde jsme z mola měli krásný výhled na širé moře. Vrátili jsme se pár minut před půlnocí, únavou padáme, ale dnešek za to rozhodně stál.

Výlet na pobřežíVýlet na pobřežíVýlet na pobřeží

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/vylet-na-pobrezi/

WAU nejen o vodě

Využili jsme přítomnosti učitelů z jiných států Evropy a poprosili je, zda by nepřišli do naší třídy. A protože začínáme s angličtinou, uvítali jsme možnost procvičení číslovek od učitele z Portugalska a učitelky Carmen ze Španělska.

WAU nejen o voděWAU nejen o voděWAU nejen o vodě
 

WAU v Bechyni

Ve dnech 15.-19. května 2017 naše škola pořádala závěrečné setkání dvouletého projektu Water Around Us v rámci Erasmus+. Sjely se k nám děti z Litvy, Portugalska a Španělska, aby naposledy uviděly své české kamarády, které hostily během předešlých setkání v jejich zemích.

Náš tým pro partnery připravil bohatý program, který zahrnoval jak poznávání krás jižních Čech, tak práci na projektu (toto poslední pololetí se totiž týkalo vody, umění a rekreace). Děti tudíž mohly procházet Českým Krumlovem a hledat vodníka, vyjet do korun stromů, aby si prohlédly Lipno nebo se pořádně zapotit během Water Games – disciplín ušitých našim vodním človíčkům přímo na míru.

Všem zapojeným (ať už do samotných výměn nebo do pořádání akcí) bychom rádi poděkovali, protože bez nich bychom nezažili tak krásně intenzivní týden, během něhož se spousta z nás obohatila nejen o informace, ale i nové přátele a zážitky, které naše životy posunuli zase o trochu dál.

WAU v BechyniWAU v BechyniWAU v BechyniWAU v Bechyni

WAU v Bechyni - celotýdenní program v obrazech

1. den - seznámení se školou a městem, přijetí na radnici a vodní hry: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-1-day/

2. den - Český Krumlov, Lipno, Stezka v korunách stromů: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-2-day/

3. den - pracovní workshop o vodě, návštěva Tábora: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-3-day/

4. den - návštěva krokodýlí farmy a pivovaru v Protivíně, plavba ze Zvíkova a přepadení pitáty: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-4-day/

5. den - exkurze do Temelína a rozlučková párty: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-5-day/

Cesta do Španělska - den čtvrtý

V nohách mám už tisíc mil... Pardon, to už blouzníme únavou. Dnes jsme se procházeli úzkými spletitými uličkami Granady (nebojte, stále nikdo nechybí) a vyšplhali jsme se na kopec, na kterém se nachází Alhambra - úchvatný (ale obrovský) komplex sídla panovníků časů minulých. Dojem z této exotické krásy boje křesťanské a islámské architektury nám zkazila cesta zpět do Almeríe, neboť jsme viděli to, co místní nazývají mořem plastu - ošklivé bílé plastové skleníky zásobující celou Evropu rajčaty. Rajčata v zimě jsou sice skvělá věc, ale tam, kde se pěstují, kvůli nim hrozí ekologická katastrofa. O tom se dozvíme ale jindy, teď jsme rádi, že po celodenní túře můžeme za svými náhradními rodinami.

Cesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtý