Erasmus + / A Message in a Bottle

3. den výpravy do Portugalska

Včera večer se naplnil dlouho očekávaný (někdy i s napětím) okamžik - setkání se s hostitelskými rodinami. Podle ranního "vyzpovídání" jsou všichni spokojení, většina děti bydlí v rodině i s dalšími členy týmů z Litvy či Islandu a tak je tam reální předpoklad, že by mohly své konverzační dovednosti v anglickém jazyce posunout o krůček dál.

Dnešní den začal přivítáním ve škole a poznávací túru po ni. Všechny fascinovala možnost využívání venkovních prostor i o přestávkách a někteří naší sportovci si stihli zahrát i fotbal. Po obědě ve školní jídelně a přestávce na zažívání a slunění se ve školní zahradě přišla na řadě kulminace dne - představení prezentací, které děti připravovaly během předchozího pololetí. Téma byla voda a objevy a vynálezy. Naši žáci zvládly tento úkol báječně a informovaly partnery o českých lodích a cestách do vesmíru, o vědeckých vynálezech, o kulturních a sportovních dosažení významných Čechů z minulosti i přítomnosti. Islanďani nás seznámili s tím, jak byl jejích ostrov obydlen a jak se dále jejích předci dostali i do jiných kontinentů. Prezentace litevského týmu zdůrazňovala důležitost Baltského moře v jejich dějinách. Toto téma bylo samozřejmě nejvydatnější pro Portugalce, kteří si ze všech objevitelských úspěchů vybrali téma, jak byla objevena Brazílie a cesty do Indie. Prezentační den byl zakončen krátkým tanečním vystoupením a pak začínal program v režii hostitelů.

Zítra nás čeká návštěva nejportugalštější městečka v zemí - Monsanto. Těšíme se a zdravíme z Alcainse.

3. den výpravy do Portugalska3. den výpravy do Portugalska3. den výpravy do Portugalska3. den výpravy do Portugalska

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/3-den-vypravy-do-portugalska/

4. den výpravy do Portugalska

 

4. den výpravy do Portugalska4. den výpravy do Portugalska4. den výpravy do Portugalska

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/4-den-vypravy-do-portugalska/

2. den výpravy do Portugalska

Druhý den naši výpravy do Portugalska byl poznávací. Po včerejším dlouhém dni stráveném převážně na cestách jsme večer rádi zapadli do pelíšků v Lisabonském hotelu Dream Chiado a dobili baterky na dnešní túru po portugalském hlavním městě. Krátká cesta metrem nás dovedla do místa srazu (stanice a zároveň hlavní vlakové a autobusové nádraží Oriente), kde tým žáků a učitelů z Alcains přivítal všechny účastníky pobytu z ČR, Litvy a Islandu. V příjemné zimní teplotě  17°C jsme se prošli centrem města a viděli hlavní památky (zahlédli jsme Toro de Belém, pomník objevitelů, řeku Tejo s historickými sloupy, odkud vyplouvali portugalští mořeplavci při jejích objevování světa mimo Evropu) a pak jsme se vydali na dlouho očekáváný oběd v Mc Donald’s. Nedaleko zmíněného rychlého občerstvení se nachází kultovní cukrárna Pastaís de Belém nabízející tradiční košíčky z listového těsta plněné custardovým krémem. Někteří portugalští hostitelé milé překvapili své české návštěvníky sladkým dárkem z legendární cukrárny.

Emotivně největším zážitkem dne byla zastávka u oceánu – surfařská pláž Praia do Sul v letovisku Ericeira. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo a pohled na zlatou pláž a gigantické vlny byl dech beroucí, a tak jsme se nemohli udržet jen u toho dívání se a šli jsme dobrodružství naproti. Nadšení vedlo náš tým tak silně, že byl první, kdo šel do vody. Poznali jsme moc oceánu na vlastní nohy – i když jsme postávali na okraji, kde vlny končily, několik jich mělo takovou sílu, že některé z nás stihly pořádně zmočit. Rodiče se nemusí obávat, všichni se stihli usušit a v pohodě do autobusu nastoupit. Cesta autobusem do Alcains byla jeden velký koncert – zpěv portugalských a litevských žáků krátil čas a pomáhal ledům tát.

P.S. V této chvíli máme do Alcains asi 200 km a naši už výběr světových megahitů zpívají také… Právě zapadá slunce, den končí a na jeho konci čeká nové dobrodružství. I ti malověrní a anglicky málomluvní se začínají těšit…

2. den výpravy do Portugalska2. den výpravy do Portugalska2. den výpravy do Portugalska2. den výpravy do Portugalska

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/2-den-vypravy-do-portugalska/

Pozdrav z Lisabonu

Dnes, 9.2.2020 se náš tým z projektu A Message in a Bottle vypravil na svůj druhý výměnný pobyt. Cíl cesty – Alcains, Portugalsko. Cesta po ose Tábor, Praha, Ruzyně skončila s mírným zpožděním na lisabonském letišti. Užili jsme si místní metro a přestupy, rychle ochutnali lisabonské večerní ulice a teď už s velikým potěšením míříme do pelíšků. Dobrou noc a zítra Bom día z Lisabonu a večer už i z Alcains!!!

Pozdrav z LisabonuPozdrav z Lisabonu

 

Harmonogram setkání v rámci projektu A Message in a Bottle (program Erasmus+) – šk. rok 2019/20

Portugalsko (školení pedagogů) – 4.11. – 8.11.2019

Portugalsko (výměnný pobyt žáků) – 10.2. – 14.2.2020

Litva (výměnný pobyt žáků) – 20.4. – 24.4.2020

ČR (školení pedagogů) – 25.5. – 29.5.2020

Výměnný pobyt v Portugalsku

Blíží se 3. setkání partnerů v projektu A Message in a Bottle s výměnným pobytem. Tentokrát se partneři v projektu sejdou v portugalském městě Alcains a budou prezentovat, co všechno zjistili o tom, jak je voda spojená či přítomná v různých objevech a vynálezech. Pobyt se uskuteční v období 9.2. až 15.2.2020. Více podrobnosti k cestě a programu návštěvy jsou k nahlédnutí v přiloženém souboru.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
alcains-unor-2020.pdf 2504.5 Kb

Poslední den v Siauliai

Včerejší výlet k Baltskému moři nadchnul všechny, mělo to ale jediný dobný háček - přijeli jsme až v 23:00. Naštěstí dnešní program začínal v 10:00 u místního jezera. Na překonání únavy ze včerejší dlouhé cesty dnes byla připravená jen jedna aktivita, zato ale hodně vzpružující - plavba na dračích lodích. Účastníci všech týmu byli rozděleni do dvou družstev a tak vypluli na jezero. Pádlovalo se v rytmu bubnování, zúčastnila se i vetšina paní učitelek a učitelů. Jízda byla náročná na tempo a souhru, všichni jsme jízdu ve zdraví a jen s několika kapkami na oblečení přežili. Odpoledne je volný program. Český tým se večer loučí a přesouvá se do Rigy, odkud následující den ve velmi brzkých hodinách odlétáme do Prahy.
Ačiu (děkujeme), přátelé ze Siauliai!

Poslední den v SiauliaiPoslední den v SiauliaiPoslední den v Siauliai

Foto z posledního dne: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/posledni-den-v-siauliai/

Baltské moře

Předposlední den návštěvy Litvy měl jasný cíl - Baltské moře. Nejen středoevropani, ale i mísntí spolu s ostrovany a potomky mořeplavců se nemohli dočkat výletní kulminace našeho pobytu - návštěvy unikatní oblasti u Baltského moře zvané Kurská kosa, která je podle Wikipedie “písečný poloostrov, kosa v jihovýchodním cípu Baltského moře". Táhne se ve tvaru úzké, mírně ohnuté duhy z jihozápadu na severovýchod od Kaliningradského poloostrova až ke Klaipedě a odděluje Kurský záliv od Baltského moře. Jeho severní polovina náleží Litvě.
První zastávka byla v Klaipedě, zde jsme se na chvíli mohli projít podél kanálu. Cesta odsud vedla trajektem na Kurskou kosu, kde se nacházi delfinárium - půlhodinové představení delfínů zahrnovalo mnoho akrobatických kousků těchto nádherných mořských tvorů pod profesionálním vedením tří trenérů.
Na oběd jsme se zastavili v Juodkrante - krásném rezortu u Kurského zálivu. Potom následovala zastávka u písečných dun v Nidě. Na závěr jsme šli na písečnou pláž a nejodvážnější z nás (polovina našich žáků) si v moři i zaplavali. Počasí nám přálo - slunečno a krásná modrá obloha. Zítra nás čekají dračí lodě na jezeře v Siauliai a pak večerní přesun do Rigy.

Baltské mořeBaltské mořeBaltské moře

K Baltu se dostane přes: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/baltske-more/

Den prezentací - část 1

Nastal „nejočekávanější“ den našeho pobytu v Siauliai – představení prezentací. Místo konání – školní sál. Náš tým jakožto koordinátorský byl poslední. Štěpán zahájil s prezentací o roli vody v historických událostech, pak byl na řádě David se svým rybníkářstvím. Následoval Matyáš, který podrobně představil vodní mlýny. Potom šel Ondřej s prezentací o vodních příkopech a Eliška završila vzdáleně historickou část s představením vorařství. Radek měl téma povodně a Jindra mluvil o hasičství. A na závěr nás Alex pozvala na cestu za dějinami piva. Všichni byli skvěle připraveni a suverénně obhájili svůj pobyt v Siauliai. Odměnou za podaný výkon byl malý fotbalový turnaj, ve kterém náš tým porazil portugalský! Po obědě jsme byli uvítáni na radnici, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o městě, které je náš dočasný domov (průmysl, minulost, budoucí výzvy…). Odpoledne byly děti pozváni na diskotéku, kterou pořádají jejich hostitelé ve škole. Zítra náš čeká Baltské moře, delfinárium a mořské muzeum.

Den prezentací - část 1Den prezentací - část 1Den prezentací - část 1

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/den-prezentaci-cast-1/

Druhý den programu výměnného pobytu v Litvě

Druhý den vyměnného pobytu byl výletní. Počasí nám ráno moc nepřálo - pršelo. Naštěstí se vypršelo během dlouhé cesty do Vilniusu a v hlavním městě Litvy už se postupně vyjasnilo a šli jsme na komentovanou prohlídku. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí z dějin a zároveň jsme si skvěle procvičili angličtinu. Vilnius je plný nádherných katedral a kostelů odlišných křesťanských směrů a z různých historických období.
Odpoledne jsme navštívili zámek Trakai (zámek se nachází v oblastí krásných jezer a poskytuje spousty romantických výhledu; okolí zároveň funguje jako rezort a místo pro vodní sporty provozované jak profesionálně tak i rekreačně). Měli jsme čas i na ochutnávku místní speciality zvané “kibinas” - taštičky plněné masem či zeleninou.
Dlouhý čas stravený na cestě neprovázela nuda, děti komunikovaly velmi intenzivně, některé i zpívaly, dokonce se naučily i nové hry vyždujíci dobrý postřeh a rychlé reakce.
Těšíme se zítra na další program.

Druhý den programu výměnného pobytu v LitvěDruhý den programu výměnného pobytu v LitvěDruhý den programu výměnného pobytu v Litvě

Obrazem: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/druhy-den-v-litve/

Pozdrav z Rigy

První skupina žáků z projektu A Message in a Bottle se dnes vypravila na svůj výměnný pobyt. Cesta vedla do lotyšske Rigy, odkud bude zítra pokračovat do cíle návštěvy - litevského města Siauliai. Po ubytování v hotel se skupinka vypravila na prohlídku historického centra Rigy, které je plné architektonických pokladů a jeho příjemnou atmosféru dokresluje řeka Daugava. Kulturní zážitky se večer vyvážily přepnutím na sportovíi vlnu a fandění českému týmu před obrazovkami na pokojích v hotelu.

Pozdrav z RigyPozdrav z RigyPozdrav z Rigy

Riga tour

Dnes dopoledne jsme znovu vyrazili do historického centra Rigy, abychom stihli komentovanou prohlídku, kterou jedna z íistních cestovních agentur poskytuje zdarma. Díky bravurní angličtině a sympatickému projevu vtipného průvodce Kasperse jsme se dozvěděli o dramatické historii Lotyšska a poslechli jsme si mnoho zajímavostí k hlavním architektonickým památkám.
Odpoledne se sejdeme s ostatními týmy z Portugalska a Islandu a čeká nás cesta do Siauliai, kde na nás budou čekat hostitelské rodiny a tým Erasmus+ z Litvy.

Riga tourRiga tourRiga tourRiga tour

Dodatečná zpravodajská relace: Všechny děti byly vyzvednuty hostitelskými rodinami a následovalo vřelé přijetí. Zítra nás čeká program ve škole - oficiální uvítání, přítomnost ve vyučování a odpolední venkovní aktivity.

Výměnný pobyt naších žáků v Siauliai, Litva

V návaznosti na téma našeho projektu Erasmus+ můžeme říct, že čas plyne jako voda. Pprvní skupina žáků zapojených do projektu „A Message in a Bottle“ se brzy vypraví na svůj výměnný pobyt se žáky v Siauliai v Litvě. Setkání bude mít ljako hlavní téma „Voda z historického hlediska a vliv / přítomnost vody v historických událostech“. Každý žák z týmu pracuje na své prezentaci k tématu, a tu pak představí během setkání. Program samotného pobytu zahrnuje aktivity v Sandoros progimnazija Siauliai a poznávací zájezdy do míst spojených s projektovým badáním (více informace k programu a itineráře cesty vit přílohu).

Doufáme, že vše proběhne hladce jako po vodě.

Výměnný pobyt naších žáků v Siauliai, Litva

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
siauliai-litva.pdf 2993 Kb

Schůzka rodičů k výměnnému pobytu v Litvě

Ve čtvrtek 25.4.2019 od 16:00 se bude konat schůzka s rodiči žáků, kteří se zúčastní výměnného pobytu v Litvě. Všichni se sejdeme v učebně AJ v 1. patře.

A Message in a Bottle

V týdnu od 18. do 22. března naše škola hostovala projektové setkání s výměnným pobytem žáků. Přijeli k nám reprezentanti Islandu, Litvy a Portugalska.

Děti nejdříve představily své země a poté odprezentovaly své příspěvky k našemu vodnímu tématu – tj. výskyt vody v daných regionech a propojení vodstva napříč Evropou. K tématu měly také připravené workshopy, jejichž výstupy si můžete prohlédnout na stěně v přízemí u šaten.

Kromě činností pasivního typu (anglické divadlo, prezentace, infocentrum elektrárny Temelín) jsme se v tomto týdnu snažili děti unavit i po fyzické stránce, takže jim byly připraveny aktivity u nás ve škole spojené s vodou a recyklací – štafetový běh se vzkazem v láhvi, skok přes švihadlo vyrobené z víček, PET bowling, hod lahví do dálky atd. Na poznávacím výletě do Českého Krumlova pak nechyběla třeba hodina bruslení (kdy některé děti stály vůbec poprvé na bruslích).  

A protože součástí projektu není jen rozšiřování znalostí na témata spojená s vodou, ale i rozšiřování povědomí o kulturních památkách, které s vodou souvisejí, mohli jsme navštívit již zmiňovaný Krumlov nebo Třeboň.

Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že tento týden byl hodně intenzivní, protože kromě naplňování aktivit z našeho plánu jsme se také setkávali s kulturními šoky, které nebyly vždy příjemné a že spousta lidí zanevřela na jednu méně přizpůsobivou skupinu projektu, ale doufejme, že tento „reprezentativní“ vzorek nebyl typický pro svou krajinu a že po zbytek projektu už nebudeme muset řešit výrazné problémy.

Každopádně všem zapojeným lidem moc děkujeme a vážíme si, že s námi tento mnohdy výbušný a emotivní týden ustáli. smiley

A Message in a Bottle A Message in a Bottle A Message in a Bottle

Celá návštěva obrazem zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/a-message-in-a-bottle-v-bechyni/

 

TÝDEN ERASMUS+ na ZŠ Fr. Křižíka Bechyně

TÝDEN ERASMUS+ na ZŠ Fr. Křižíka BechyněTÝDEN ERASMUS+ na ZŠ Fr. Křižíka BechyněTÝDEN ERASMUS+ na ZŠ Fr. Křižíka BechyněTÝDEN ERASMUS+ na ZŠ Fr. Křižíka Bechyně

Od 17.3. do 23.3. na škole proběhne první setkání partnerů s výměnným pobytem žáků v rámci projektu A Message in a Bottle (Erasmus+). Hlavní téma setkání je představení a seznámení se s geografickými specifičnostmi partnerských zemí s důrazem na vodní zdroje a způsobem jak jsme z hlediska vody propojeni. Pro partnerské týmy z Litvy, Portugalska a Islandu a pro naše žáky je připraven bohatý program zahrnující aktivity ve škole, kulturní zážitky, exkurze a výlety za účelem seznámení se s českou kulturou, krásami jihočeského kraje a též i na vzájemné poznání se.

TÝDEN ERASMUS+ na ZŠ Fr. Křižíka Bechyně - program návštěvy 18.3. - 23.3.2019

18.3.2019 Oficiální uvítání zahraničních delegací z Litvy, Portugalska a Islandu v rámci projektu A Message in a Bottle; přijetí u pana starosty, odpolední aktivity ve škole.
18.3.2019 V rámci týdnu Erasmus+ na škole budou organizována 2 divadelní představení: 1. stupeň zhlédne a procvičí si angličtinu během hry „Jackie And The Giant“ a 2. stupeň spolu se zahraniční návštěvou podívá na „Aliens Save The Planet“. Větší část vstupného bude hrazena z grantu na projekt A Message in a Bottle (Erasmus+)
19.3.2019 Poznávání vodního bohatství, zeměpisu a kultury ČR bude zahájeno exkurzí do Českého Krumlova a Hluboké nad Vltavou pro partnerské týmy a jejich české hostitele.
20.3.2019 Bechyně a jejího okolí – pěší výprava „2 mosty“ a opékání buřtů; odpoledne je naplánovaná návštěva Temelína, kde se projektové týmy pokusí zjistit, jakou roli hrají voda a vodní zdroje v energetice.
21.3.2019 Účastníci projektu A Message in a Bottle a celý 2. stupeň se vypraví do Třeboně – ikonického spojení vodního bohatství, lidského umu při využívání vodních zdrojů a kulturního dědictví.
22.3.2019 Děti ze všech partnerských zemí propojí přivezené znalosti ze svých průzkumů, které provedly během celého prvního pololetí na svých školách, s nově nabytými znalostmi získaných během pobytu a aktivit na ZŠ Fr. Křižíka Bechyně. Pokusí se je výtvarně využít ve 2 workshopech. Ty se budou konat ve škole za aktivní účastí a pomocí všech žáků z 9.A. Jazykový a zeměpisný workshop jim poskytne nadstavbu a snad je vybaví užitečnými frázemi a znalostmi na závěr jejich pobytu v Bechyni.
22.3.2019 Párty na rozloučenou v pozdních odpoledních hodinách (kde jsou vítané i děti, které nebudou hostit zahraničního studenta) bude závěrem týdenního programu.
23.3.2019 Odjezd partnerských týmů do Prahy a následně do jejich domovů.

A Message in a Bottle

Náš projekt je též na internetu. Odkaz zde:

https://amiab.weebly.com/

Harmonogram setkání v rámci projektu A Message in a Bottle (program Erasmus+) – šk. rok 2018/19

Harmonogram setkání v rámci projektu A Message in a Bottle (program Erasmus+) – šk. rok 2018/19

Island (školení pedagogů) – 1.10. – 5.10.2018

ČR (výměnný pobyt žáků) – 18.3. – 22.3.2019

Litva (výměnný pobyt žáků) – 27.5. – 31.5.2019

ČR (školení pedagogů) – 10.6. – 14.6.2019

Větrný start projektu

Náš projekt A Message in a Bottle v rámci Erasmus+ začal v naší partnerské škole Vogaskóli v Reykjavíku, kde proběhlo školení pedagogů na internetových platformách weebly a slack, které díky srozumitelnému výkladu a hodinám prosezeným u počítače budeme snad moci používat pro náš projekt, aby informace byly přehledněji členěnější než v tom předchozím. Kromě školení jsme měli možnost nahlédnout do tříd a hodin ve škole, z čehož některým z nás málem vypadly oči z důlků (ehm, tím teď myslím učitelky jazyka, protože islandské děti, ačkoliv se učí povinně svůj rodný jazyk a dánštinu odmalička a s angličtinou začínají až později, nás celkem plynně zahrnuly otázkami, do kterých by se u nás leckterý deváťák zamotal, takže jsme opravdu zvědavé, koho s sebou vezmeme, až pojedeme na výměnný pobyt). Čas jsme si také zpestřili vycházkou do přírody a exkurzemi do muzea a vodní elektrárny, takže jsme byli vrženi v ústrety pravému islandskému počasí – chvilku svítí sluníčko, chvilku prší a pak se zvedne vítr a najednou vám horizontálně ledové krystalky atakují oči, abyste jim tu dramatickou přírodu nevykoukali. Vzhledem k tomu, že náš projekt se bude zaobírat vodou, nemohli jsme si lepšího partnera přát – na Islandu je vody dostatek a navíc na člověka útočí ze všech stran, takže se máme na co těšit.

Větrný start projektu

A Message in a Bottle

Naše škola byla úspěšná při podání žádosti o nový projekt. Budou se na něm s námi podílet školy z Islandu, Portugalska a Litvy. Veškeré podrobnosti o projektu naleznete v příloze.

A Message in a BottleA Message in a BottleA Message in a BottleA Message in a Bottle

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
a-message-in-a-bottle-info.docx 13.9 Kb

Logo programu

Logo projektu