Aktuality

Tančíme v domově pro seniory

Naše další návštěva v domově pro seniory se nesla v duchu tanečních. Už samotné chystání šatů, motýlků a košil bylo vzrušující. V domově na nás čekaly naše babičky, několik dědečků a hlavně mistr tance pan Veleta z Prahy. Po krátké pohybové rozcvičce jsme si vyzkoušeli různé pohybové variace, naučili jsme se slepičí tanec, zkusili kroky valčíku a někteří i polku. Senioři nám k tomu zazpívali své oblíbené lidovky, na které kdysi tančili na plesech. Celé dopoledne se neslo v rytmu hudby, pohybu, ale i statečnosti seniorů, když někteří dokázali tančit bez hůlky či chodítka, což nevěřili, že by dokázali. Chvílemi jsme byli dojatí. Přijela se na nás podívat i koordinátorka projektu Mezi námi, do kterého je naše třída zapojena. Malí tanečníci dostali od všech pochvalu za své snažení i slavnostní oblečení.

Tančíme v domově pro senioryTančíme v domově pro senioryTančíme v domově pro seniory

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/tancime-v-domove-pro-seniory/

Třeťáci ve Zlaté Koruně

Klášter Zlatá Koruna si vybrali naši třeťáci z nabídky projektu " Pokusné ověřování" a vydali se za jeho poznáním. S sebou si vezli pracovní listy, které za pomoci svých průvodců i učitelů vyplňovali. Na závěr prohlídky se oblékli za mnichy a obcházeli klášterní prostory.

Třeťáci ve Zlaté KoruněTřeťáci ve Zlaté KoruněTřeťáci ve Zlaté Koruně

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/tretaci-ve-zlate-korune/

Exkurze prvňáčků na Hluboké

Ve čtvrtek 3. října se obě první třídy vypravily na první společný výlet. Cílem byl lovecký zámek Ohrada v Hluboké nad Vltavou, kde děti čekaly dva vzdělávací programy zaměřené na téma les. Kdo to byli voraři a čím se zabývali. Jak roste strom a jak spočítáme kolik je mu let? To vše a mnohem více se prvňáčci dozvěděli v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství. Po edukačních programech se děti vypravily za zvířátky do ZOO Ohrada. Někdy zase nashledanoou.

Exkurze prvňáčků na HlubokéExkurze prvňáčků na HlubokéExkurze prvňáčků na Hluboké

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/exkurze-prvnacku-na-hluboke/

Přespolní běh v Táboře

Přespolní běh v TábořePřespolní běh v TábořePřespolní běh v Táboře

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/prespolni-beh-v-tabore/

Pouštíme "draky"

Nádherný první říjnový den nás tak nalákal teplem a sluníčkem, že jsme vymysleli pouštění draků na školní zahradě. Ale protože to byla tzv. rychloakce, museli jsme improvizovat. Draky jsme vyrobili ze svačinových sáčků a lítali moc pěkně.

Pouštíme "draky"Pouštíme "draky"Pouštíme "draky"

 

Bruslení prvních tříd

Třídy 1. A a 1. B zahájili 24.9. kurzy bruslení v rámci projektu Děti do bruslí. Celkem desetkrát se 31 prvňáčků vypraví do Soběslavi, kde je čeká 45 minutová lekce bruslení s třemi lektory. Bruslení potrvá do 3.12.  Tešíme se na příště.

Bruslení prvních třídBruslení prvních třídBruslení prvních tříd

Za barokem do Jaroměřic nad Rokytnou

V rámci projektu Ověřování paměťových institucích se žáci 3.A a 3.B vydali na zámek do Jaroměře nad Rokytnou. I když jsme vstávali v pět hodin ráno a ujeli 120 km, stálo to rozhodně za to.
Zámek nás ohromil svojí velikostí a krásou. Paní průvodkyně byly velice milé, vstřícné, trpělivé a zaujaly nás natolik, že nám všem bylo líto, když se ohlásil konec úžasné prohlídky.
Děti si odvezly nezapomenutelné zážitky a my učitelé také. Kdy se nám poštěstí ležet na koberci na zámku a prohlížet si fresku? Skládat vitráž? Nebo, kdy budeme mít možnost obléknout si nádherné barokní šaty? Děvčata jistě na svoji krásnou róbu myslela ještě večer. A klucí? Ti také nepřisli zkrátka. Kromě oblečení si ještě vyzkoušeli rytířské přilbice.Všichni jsme byli nadšení. A když jsme zpívali v hudebním salonku a doprovázeli se na jednoduché rytmické nástroje, nadšení nebralo konce. V zámecké zahradě jsme spatřili bílou ondatru a zkusili běh zámeckým parkem. Cestou zpět jsme ještě zdolali rozhlednu Matylda u Jindřichova Hradce. Výlet neměl chybu!

Za barokem do Jaroměřic nad RokytnouZa barokem do Jaroměřic nad RokytnouZa barokem do Jaroměřic nad Rokytnou

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/za-barokem-do-jaromeric/

Pro rodiče přinášíme zábavnou rubriku: Poznejte si své dítě v baroku.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/poznejte-si-sve-dite/

Páťáci-Husité

V úterý 24.9. si vyjeli žáci  5.A  a  5.B "Bechyňkou " do Tábora do Husitského muzea v rámci projektu :Pokusné ověřování paměťových institucí " .Několik postřehů žáků 5.B :
Nejvíce se mi líbilo, že jsme si mohli vyzkoušet být na chvíli husitou .Bavilo nás procházet podzemím - sklepením.
Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o husitech.Mohli jsme si vyzkoušet držet husitské zbraně.  Kiki, Péťa
V  úterý 24.9. jsme byli v Táboře v Husitském muzeu. Moc se nám tam líbilo půlkilometrové podzemí, husitský vůz, kde jsme si potěžkali repliky husitských zbraní. Ohromilo nás, co ti husiti dokázali. Seznámili jsme se se spoustou husitských zbraní. Barča, Danča
Když přijdete do Husitského muzea v Táboře, musíte ihned odložit všechen svůj majetek do kádě. Je zde i trasa v podzemí, která vede pod náměstím. Je dlouhá asi 600 m. Vláďa, Matěj
Na chvilku se tu v muzeu můžete stát husitou, bojovníkem, a také si můžete zkusit  drátěnou košili a rytířskou přilbu. Když si vlezete na dřevěný vůz, tak si můžete vyzkoušet husitské zbraně. Také jsme dostali listy s různými hádankami a šiframi. Odpovědi jsme hledali v expozici.  Natka, Róza
Mohli jsme si vyzkoušet husitské zbraně a brnění. Viděli jsme výstavu husitských zbraní. Vytvářeli jsme společně časovou osu. Procházeli jsme podzemím, které se stavělo sto let.  Matěj, Dan
Nejvíce se nám líbila výstava husitských zbraní. Také vyplňování pracovních listů bylo super. Áďa, Verča
 

Páťáci-HusitéPáťáci-HusitéPáťáci-Husité

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/pataci-husiti/

Se slabikářem do galerie

Děti ze Čtenářského klubu se dnes vydaly na výpravu za slabikáři a jejich historií. Využily k tomu výstavu ilustrací Václava Karla v galerii Galvína. S sebou si přinesly slabikáře po babičce, mamince, paní učitelce a porovnávaly je. Václav Karel -  absolvent zdejší keramické školy také ilustroval pohádkové knihy i básnické sbírky. Na výstavě jsme našli nespočet pohádkových ilustrací. Také nás ohromilo nádherné vydání časopisu Mateřídouška z roku 1948.

Se slabikářem do galerieSe slabikářem do galerieSe slabikářem do galerie

Třeťáci v Praze

V rámci projektu "Pokusné ověřování paměťových institucí" se naši třeťáci vypravili do Knihovny Jana Ámose Komenského v Praze. Čekal tu na ně program Klíč ke čtenářskému deníku. Povídalo se o knihách, o tom,,jak vystavět příběh a jak psát obsah knihy. Seznámili jsme se s knihou Miloše Macourka Jakub a dvě stě dědečku. Na ní jsme si vše vyzkoušeli a na závěr si každý vyrobil svoji knihu. Nechyběla aní procházka na Václavské náměstí a na schody Národního muzea.

Třeťáci v PrazeTřeťáci v PrazeTřeťáci v Praze

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/tretaci-v-praze/

3. týden v 1.B

V úterý nás navštívilo první písmeno abecedy. Písmenko A přivezl Večerníček v prvním vagónku. Obrázky vláčku jsme si museli společně složit a nalepit. Za dobrou práci jsme společně podívali na krátkou písmenkovou pohádku. Protože se novému písmenku v 1 B líbilo, rozhodlo se, že u nás zůstane a brzy za ním přijdou další písmenkoví kamarádi. Všichni se na ně moc těšíme!

3. týden v 1.B3. týden v 1.B3. týden v 1.B

Svatoludmilský běh 2019

Svatoludmilský běh 2019Svatoludmilský běh 2019Svatoludmilský běh 2019

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/svatoludmilsky-beh-2019/

Termíny zahájení kroužků

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
prehled-krouzku-termin769040888.xlsx 12.2 Kb

Třeťáci na výletě Evropou

Prázdninová putování si naši třeťáci připomněli v programu výlet do Evropy, který jim z Českých Budějovic přivezla lektorka Eurocentra. Děti se seznámily s vlajkami, národním jídlem, slavnými osobnostmi a zajímavostmi z dvanácti evropských zemí. Své nově nabyté znalosti si ověřily v závěrečném kvízu Riskuj.

Třeťáci na výletě EvropouTřeťáci na výletě EvropouTřeťáci na výletě EvropouTřeťáci na výletě Evropou

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/tretaci-na-vylete-evropou/

 

Loučení s prázdninami

Trochu nevyzpytatelné počasí přivítalo 78 účastníků na odpoledni plném her s názvem "Loučení s prázdninami". Všichni si mohli vyzkoušet svoji tělesnou kondici ve skákání v pytlích, skoku z místa či hodu raketkou. Svoji mrštnost otestovali v driblinku, běhu i kinder kriketu. Mnozí si ani nevšimli, že si nenápadně vyzkoušeli dopravní značky, domácí zvířata, puzzle a ti starší rébusy. Na startu se objevili žáci 6. třídy a byli oporou těm nejmenším. Závěrečné malování na chodníku nám loučení připomene ještě několik dní.

Loučení s prázdninamiLoučení s prázdninamiLoučení s prázdninami

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/louceni-s-prazdninami-2019/

 

Nabídka kroužků 2019/2020

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
nabidka-krouzku-2019-2020630085451.docx 64 Kb

2. září 2019

Svůj první den ve škole zažili naši prvňáčci. Podívejte si, jak si ho užili a jak jim to slušelo.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/nasi-prvnacci-2019/

Provoz ŠD 28. 6. 2019

Školní družina ukončí svůj provoz v pátek 28. 6. ve 14h.
 

5.A u hasičů

V úterý 25.6. třída 5. A navštívila místní hasičskou zbrojnici výjezdové jednotky dobrovolných hasičů. Po celou dobu se nám věnoval velitel pan Luboš Klobása a člen sboru pan Jiří Nebesař, jímž patří velká dík. Děti si prohlédly výstroj i výzbroj a též si mohly prohlédnout tři výjezdové vozy. Výstroj bylo možné si vyzkoušet a zjistit, že něco váží. Návštěvu ukončilo krátké povídání o defibrilátoru. Od září možná přibydou noví mladí hasiči.
Děkujeme Kubovi Nebesařovi, že tuto návštěvu domluvil.

5.A u hasičů5.A u hasičů5.A u hasičů

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/5-a-u-hasicu/

2.A v Domově pro seniory

Krásné, letní dopoledne si užili naši druháci ve společnosti babiček a děděčků z Domova pro seniory. Tentokrát se hrály různé hry v krásné, venkovním atriu domova. Největší zájem byl o kuželky, kde ochotný dědeček insrtuktor dětem ukazoval správné posílání koule a shazování kuželek. Chybu neměl ani mini zahradní volejbal, petangue a hraní člověče. Všichni si hraní i setkání moc užili. Na podzim nás čekají taneční lekce.

2.A v Domově pro seniory2.A v Domově pro seniory2.A v Domově pro seniory2.A v Domově pro seniory

 

AKCE pro PÁŤÁKY

V pátek 26.6. v 18 hodin se 27 dětí z 5. A a 5.B sešlo na rozlučkovou akci s prvním stupněm ZŠ. Smutno tedy rozhodně nebylo. Na všechny děti čekal příjemný program a objednané bylo i bezvadné počasí. Od pátku 18,00 do soboty 9,00 se staly všechny děti pouze páťáky, žádně A ani B, prostě jen páťáci. V první části večera jsme společně došli na dřevo, abychom si mohli opéct špekáčky. Díky příjemnému počasí jsme si mohli užít zábavu a hry venku až do 21. hodiny večerní. Následovalo ubytování v tělocvičně a od od půl desáté pohybový program. Po úvodních štafetových závodech v družstvech následovala volnější část se cvičením na nářadí. Páťáci se doslova vyřádili při skocích na trampolíně, kotoulech ve vzduchu, houpání na kruzích nebo při vybíjené a florbalu. Ve 22,30 byly vyhlášeny přípravy ke spánku, včetně základní hygieny (info pro maminky). Každý si našel v tělocvičně svůj koutek, kde mohl pokojně klimbat až do sobotního rána. Ještě před ponořením se do tmy si děti vyslechly krátkou pohádku, kterou samy vyprávěly, odměnou jim byla upomínková placka na tuto nevšední akci. Žertovnou pohádkou v podání pana učitele Wolfa se definitivně uzavřel páteční program. V sobotu kolem půl sedme se začala probouzet první ranní ptáčata. Po snídani - byly též výborné muffiny z domácí kuchyně u Wolfů - a úklidu po spaní byl ještě čas znovu si zařádit v tělocvičně, což děti využily na maximum. Před devátou hodinou jsme si řekli pár slov na rozloučenou. Čas neúprosně ubíhal a úderem 9,00 jsme se rozešli do svých domovů.PÁŤÁCI BYLO TO S VÁMI MOC FAJN!                                                                                                                                                                         Za organizační tým třídních učitelů Wolf - Bromová Fejklová, sepsala Marie B.F.

AKCE pro PÁŤÁKYAKCE pro PÁŤÁKYAKCE pro PÁŤÁKY

Spaní ve škola: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/akce-pro-pataky/

Akademie 2019

Horký tropický den čekal na návštěvníky kulturního domu. Ale nebyly to teploty, které dostaly diváky do varu, nýbrž jednotlivá vystoupení tříd a slavnostní loučení deváťáků. Atmosféra byla vřelá, místy bouřlivá i velmi dojemná. V plně nabitém sále se ozýval potlesk, smích, poděkování a ukápla nejedna slzička.

Akademie 2019Akademie 2019Akademie 2019Akademie 2019

Rozsáhlé obrazové zpravodajství k prohlédnutí na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/akademie-2019/

Taneční kroužek u Lužnice

Na závěrečný trénink vyrazil taneční kroužek mimo Bechyni – do kempu v malebném údolí řeky Lužnice. Zde si děti užily dva slunečné dny plné sportování, koupání v řece a pochopitelně také tancování. Nechybělo ani večerní opékání buřtů u ohýnku. Když se úplně zešeřilo, všichni se společně vypravili na tajuplnou vycházku do temného nočního lesa.  Po návratu se ještě zpívalo u táboráku za doprovodu flétniček, kytary, ukulele a harmoniky. Druhý den byl věnován nácviku tanečních vystoupení, koupání a dalším pohybovým aktivitám. Po dobrém obědě a následném poledním klidu se šly děti ještě naposled vykoupat do řeky. Poté následovala odpolední svačina, společná fotografie a už tu byli pro děti rodiče.Touto akcí byla zakončena letošní činnost tanečního kroužku. Všem dětem přejeme krásné prázdniny a v září se těšíme opět na viděnou!

Taneční kroužek u LužniceTaneční kroužek u LužniceTaneční kroužek u Lužnice

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/tanecni-krouzek-na-soustredeni/

Čtvrťáci v Chýnovských jeskyních

V úterý 11. června vyrazili žáci 4.A a 4.B na školní výlet. V horkém letním počasí jsme se nejprve zchladili v Chýnovských jeskyních a zachumlaní ve svetrech slezli až do hloubky 51 metrů pod zem. Další zastávkou byl hrad Kámen, kde jsme si prohlédli výstavu motorek a dokonce jsme se  mohli na jednu posadit. Na závěr výletu nechyběla zastávka na zmrzlinu. Výlet se nám moc líbil!  

Čtvrťáci v Chýnovských jeskyníchČtvrťáci v Chýnovských jeskyníchČtvrťáci v Chýnovských jeskyních

Výlet také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/ctvrtaci-v-chynovskych-jeskynich/

Kopaná 1. - 3. třída

Kopaná 1. - 3. třídaKopaná 1. - 3. třídaKopaná 1. - 3. třída

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/kopana-1-3-trida/

Kopaná 4. a 5. třída

Kopaná 4. a 5. třídaKopaná 4. a 5. třídaKopaná 4. a 5. třída

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/kopana-4-a-5-trida/

Výlet 1.A

Výlet 1.AVýlet 1.AVýlet 1.A

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vylet-1-a/

Výlet 6.A

Výlet 6.AVýlet 6.AVýlet 6.A

Naše stanování na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vylet-6-a/

8.A a 7.A v Národním Zemědělském Muzeu – Ohrada Hluboká nad Vltavou

5.6. se  třídy 7.A a 8.A zúčastnily v rámci projektu „ Pokusné ověřování: Vzdělávací programy paměťových institucí do škol “ exkurze- výletu  do Národního Zemědělského Muzea – Ohrada Hluboká nad Vltavou.Sedmáci absolvovali lektorovaný program Letokruhy s pracovními  listy  a lektorovanou výstavu Les pramenů. Oba programy jsou perfektně lektorsky zajištěné, žáci získali mnoho zajímavých informací a zároveň si  zopakovali, co už o přírodě vědí.Osmáci tentokrát proš li s&nbs p;lektorem Cestu dřeva a Rybářství. Opět nás nezklamala paní Ivana Kinská,ktrerá s námi část programu lektorsky vedla. Na závěr exkurze jsme se prošli i zoologickou zahradou.

8.A a 7.A  v Národním Zemědělském Muzeu – Ohrada Hluboká nad Vltavou8.A a 7.A  v Národním Zemědělském Muzeu – Ohrada Hluboká nad Vltavou8.A a 7.A  v Národním Zemědělském Muzeu – Ohrada Hluboká nad Vltavou

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/8-a-a-7-a-v-narodnim-zemedelskem-muzeu/

Povídání pod jabloní

Poslední čtenářský klub vyrazil do Kláštěrní zahrady na povídání o knížkách, prázdninách a plánech. Vybrali jsem si krásnou jabloň, ale bohužel žár slunečních paprsků nás vyhnal pod borovicí. Tady byl příjemný chládek. Aby nám povídání v horku lépe ubíhalo, dali jsme si k tomu zmrzlinu. Po prázdninách se zase uvidíme.

Povídání pod jabloníPovídání pod jabloní

 

Poslední den v Siauliai

Včerejší výlet k Baltskému moři nadchnul všechny, mělo to ale jediný dobný háček - přijeli jsme až v 23:00. Naštěstí dnešní program začínal v 10:00 u místního jezera. Na překonání únavy ze včerejší dlouhé cesty dnes byla připravená jen jedna aktivita, zato ale hodně vzpružující - plavba na dračích lodích. Účastníci všech týmu byli rozděleni do dvou družstev a tak vypluli na jezero. Pádlovalo se v rytmu bubnování, zúčastnila se i vetšina paní učitelek a učitelů. Jízda byla náročná na tempo a souhru, všichni jsme jízdu ve zdraví a jen s několika kapkami na oblečení přežili. Odpoledne je volný program. Český tým se večer loučí a přesouvá se do Rigy, odkud následující den ve velmi brzkých hodinách odlétáme do Prahy.
Ačiu (děkujeme), přátelé ze Siauliai!

Poslední den v SiauliaiPoslední den v SiauliaiPoslední den v Siauliai

Foto z posledního dne: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/posledni-den-v-siauliai/

Baltské moře

Předposlední den návštěvy Litvy měl jasný cíl - Baltské moře. Nejen středoevropani, ale i mísntí spolu s ostrovany a potomky mořeplavců se nemohli dočkat výletní kulminace našeho pobytu - návštěvy unikatní oblasti u Baltského moře zvané Kurská kosa, která je podle Wikipedie “písečný poloostrov, kosa v jihovýchodním cípu Baltského moře". Táhne se ve tvaru úzké, mírně ohnuté duhy z jihozápadu na severovýchod od Kaliningradského poloostrova až ke Klaipedě a odděluje Kurský záliv od Baltského moře. Jeho severní polovina náleží Litvě.
První zastávka byla v Klaipedě, zde jsme se na chvíli mohli projít podél kanálu. Cesta odsud vedla trajektem na Kurskou kosu, kde se nacházi delfinárium - půlhodinové představení delfínů zahrnovalo mnoho akrobatických kousků těchto nádherných mořských tvorů pod profesionálním vedením tří trenérů.
Na oběd jsme se zastavili v Juodkrante - krásném rezortu u Kurského zálivu. Potom následovala zastávka u písečných dun v Nidě. Na závěr jsme šli na písečnou pláž a nejodvážnější z nás (polovina našich žáků) si v moři i zaplavali. Počasí nám přálo - slunečno a krásná modrá obloha. Zítra nás čekají dračí lodě na jezeře v Siauliai a pak večerní přesun do Rigy.

Baltské mořeBaltské mořeBaltské moře

K Baltu se dostane přes: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/baltske-more/

Den prezentací - část 1

Nastal „nejočekávanější“ den našeho pobytu v Siauliai – představení prezentací. Místo konání – školní sál. Náš tým jakožto koordinátorský byl poslední. Štěpán zahájil s prezentací o roli vody v historických událostech, pak byl na řádě David se svým rybníkářstvím. Následoval Matyáš, který podrobně představil vodní mlýny. Potom šel Ondřej s prezentací o vodních příkopech a Eliška završila vzdáleně historickou část s představením vorařství. Radek měl téma povodně a Jindra mluvil o hasičství. A na závěr nás Alex pozvala na cestu za dějinami piva. Všichni byli skvěle připraveni a suverénně obhájili svůj pobyt v Siauliai. Odměnou za podaný výkon byl malý fotbalový turnaj, ve kterém náš tým porazil portugalský! Po obědě jsme byli uvítáni na radnici, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o městě, které je náš dočasný domov (průmysl, minulost, budoucí výzvy…). Odpoledne byly děti pozváni na diskotéku, kterou pořádají jejich hostitelé ve škole. Zítra náš čeká Baltské moře, delfinárium a mořské muzeum.

Den prezentací - část 1Den prezentací - část 1Den prezentací - část 1

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/den-prezentaci-cast-1/

Kdyby prase mělo křídla

Pod tímto názvem si děti z oborů ZUŠ připravily nádherné divadelní představení o putování prasátka světem. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí o různých místech na naší planetě. Představení se velice líbílo a my učitelé smekáme kloubouk za perfektně promyšlené a nápadité představení.

Kdyby prase mělo křídlaKdyby prase mělo křídlaKdyby prase mělo křídlaKdyby prase mělo křídlaKdyby prase mělo křídla

 

Projektový den – Pohled do světa hmyzu a bezobratlých

Ve středu 29.5. 2019 se učebna přírodopisu  naší školy na několik vyučovacích hodin změnila v království bezobratlých živočichů, především hmyzu. V rámci projektu jsme pozvali do naší školy odborníka přes tyto živočichy pana Karla Švece, který v rámci naučného a poznávacího programu žáky druhého stupně a zájemce ze školní družiny seznámi l s  ;více než čtyřiceti druhy bezobratlých.Program byl úžasný, všichni jsme si den užili.

Projektový den – Pohled do světa hmyzu a bezobratlýchProjektový den – Pohled do světa hmyzu a bezobratlýchProjektový den – Pohled do světa hmyzu a bezobratlých

Další pohled do světa hmyzu a bezobratlých: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/pohled-do-sveta-hmyzu-a-bezobratlych/

Druhý den programu výměnného pobytu v Litvě

Druhý den vyměnného pobytu byl výletní. Počasí nám ráno moc nepřálo - pršelo. Naštěstí se vypršelo během dlouhé cesty do Vilniusu a v hlavním městě Litvy už se postupně vyjasnilo a šli jsme na komentovanou prohlídku. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí z dějin a zároveň jsme si skvěle procvičili angličtinu. Vilnius je plný nádherných katedral a kostelů odlišných křesťanských směrů a z různých historických období.
Odpoledne jsme navštívili zámek Trakai (zámek se nachází v oblastí krásných jezer a poskytuje spousty romantických výhledu; okolí zároveň funguje jako rezort a místo pro vodní sporty provozované jak profesionálně tak i rekreačně). Měli jsme čas i na ochutnávku místní speciality zvané “kibinas” - taštičky plněné masem či zeleninou.
Dlouhý čas stravený na cestě neprovázela nuda, děti komunikovaly velmi intenzivně, některé i zpívaly, dokonce se naučily i nové hry vyždujíci dobrý postřeh a rychlé reakce.
Těšíme se zítra na další program.

Druhý den programu výměnného pobytu v LitvěDruhý den programu výměnného pobytu v LitvěDruhý den programu výměnného pobytu v Litvě

Obrazem: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/druhy-den-v-litve/

Labas from Siauliai

Dnes 27.5. začala oficiální část naší návštěvy litevské školy Sandoros v Siauliai. Po krátkém brainstormingu o tom, jak se děti přivítaly s hostitelskými rodinami a po ujištění, že vše šlo hladce a všichni jsou maximálně spokojení, jsme vstoupili do školy, kde na nás už byli připravení mladší žáci. Na uvítání nám zazpívali školní hymnu (údajně zmíněná hymna má 3 verze, my jsme si poslechli její „tanečnější“ podobu). Hned na to jsme se rozdělili do dvou tříd a absolvovali výuku litevského jazyka, kde jsme si poslechli krásnou legendu o vzniku písečných dun od Klaipedy do Nidy (místa u Baltského moře, které navštívíme ve čtvrtek). Každý tým přednesl básničku ve svém jazyce a pak jsme se bavili o tom, jaké dojmy u nás ten který jazyk vyvolává. Básničky rychle vystřídaly písničky a rázem jsme všichni tancovali vedení paní učitelkou. Nechyběla ani výuka základních obratu v Litevštině (Labas – ahoj, ačiu – děkuji, man patinka – mám rád…). Souběžně probíhala hodina hudební výchovy, kde 3 muzikanti předváděli tradiční hudební nástroje z Litvy. Na závěr hudebky bylo připravené malé hudební vystoupení zmíněných muzikantů a pak si přítomní návštěvníci mohli nástroje prohlédnout a vyzkoušet. Následoval koncert ve školním sále – děti ze Sandoros nás ohromily svým vybroušením sborovým zpěvem a žáci z místní hudební školy převlečeni v krojích zahráli Litevské lidové písně na tradičních nástrojích. Atmosféra byla neuvěřitelně emocionálně nabitá. V odpolední části programu nastala malá změna – místo plánovaných aktivit u jezera jsme šli bruslit do místního obchodního centra. Důvod změny v programu bylo deštivé počasí. Český tým vstoupil na led ve své plné sestavě – někteří stáli na bruslích poprvé, další předvedli, jak dokonale ovládají tento sport. Všichni si tuto aktivitu užili maximálně. S bruslením končil i dnešní program, děti vyrazily domů se svými hostiteli.

Labas from SiauliaiLabas from SiauliaiLabas from Siauliai

Naši cestovatelé: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/labas-from-siauliai/

Riga tour

Dnes dopoledne jsme znovu vyrazili do historického centra Rigy, abychom stihli komentovanou prohlídku, kterou jedna z íistních cestovních agentur poskytuje zdarma. Díky bravurní angličtině a sympatickému projevu vtipného průvodce Kasperse jsme se dozvěděli o dramatické historii Lotyšska a poslechli jsme si mnoho zajímavostí k hlavním architektonickým památkám.
Odpoledne se sejdeme s ostatními týmy z Portugalska a Islandu a čeká nás cesta do Siauliai, kde na nás budou čekat hostitelské rodiny a tým Erasmus+ z Litvy.

Riga tourRiga tourRiga tourRiga tour

Dodatečná zpravodajská relace: Všechny děti byly vyzvednuty hostitelskými rodinami a následovalo vřelé přijetí. Zítra nás čeká program ve škole - oficiální uvítání, přítomnost ve vyučování a odpolední venkovní aktivity.

Pozdrav z Rigy

První skupina žáků z projektu A Message in a Bottle se dnes vypravila na svůj výměnný pobyt. Cesta vedla do lotyšske Rigy, odkud bude zítra pokračovat do cíle návštěvy - litevského města Siauliai. Po ubytování v hotel se skupinka vypravila na prohlídku historického centra Rigy, které je plné architektonických pokladů a jeho příjemnou atmosféru dokresluje řeka Daugava. Kulturní zážitky se večer vyvážily přepnutím na sportovíi vlnu a fandění českému týmu před obrazovkami na pokojích v hotelu.

Pozdrav z RigyPozdrav z RigyPozdrav z Rigy

Atletická olympiáda 1. stupeň

Atletická olympiáda 1. stupeňAtletická olympiáda 1. stupeňAtletická olympiáda 1. stupeň

Další sportovci: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/atleticka-olympiada-1-stupen/

 

Atletická olympiáda 2. stupeň

Atletická olympiáda 2. stupeňAtletická olympiáda 2. stupeňAtletická olympiáda 2. stupeň

Olympiáda též na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/atleticka-olympiada-2-stupen/

Druháci na Hluboké

Zámek Hluboká si vybrali naši druháci za cíl svého školního výlet. Při prohlídce jsme měli štěstí na úžasnou paní průvodkyni, která nás doslova strhla a my hltali každé její slovo. Vyprávění o majitelích zámku a jejich životě se nám moc líbilo.

Druháci na HlubokéDruháci na HlubokéDruháci na Hluboké

Náš výlet také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/druhaci-na-hluboke/

Projekt „Pokusné ověřování paměťových institucí" pokračuje

V rámci projektu navštivily třídy 2.A a 2. B lektorský program o lese. V první části na nás čekala expozice Prameny lesa s připomenutím vorařstvím. Další část pojednávala o stromech. Díky lektorovi, který nám vše maloval, jsme si odnesli spoustu nových informací. Závěr dne jsme si užili v ZOO.

Projekt „Pokusné ověřování paměťových institucí pokračujeProjekt „Pokusné ověřování paměťových institucí pokračujeProjekt „Pokusné ověřování paměťových institucí pokračuje

 

Tonda Obal na cestách

Tématu třídění odpadu, jeho recyklaci a dalšímu zpracování se věnoval dnešní výukový program Tonda Obal na cestách. Postupně jím prošly všechny třídy 1. stupně. Žáci se dozvěděli o správném třídění a o jeho významu. Byli překvapeni, co všechno lze z odpadu vyrobit.

Tonda Obal na cestáchTonda Obal na cestáchTonda Obal na cestáchTonda Obal na cestách

Čtenářský klub

Děti ze čtenářského klubu navštívily školní žákovskou knihovnu, aby zde mohly splnit úkol s názvem Polička. Cílem bylo vybrat v knihovně knihy pro našeho kamaráda a zdůvodnit jejich výběr. Někteří na svého kamaráda zapomněli a pustili se s chutí do čtení. A že bylo vybírat z čeho. Knihovna je úžasně zásobená.

Čtenářský klubČtenářský klubČtenářský klub

 

Čtvrťáci na Hluboké

Ve čtvrtek 16. 5. se třídy 4.A a 4.B v rámci projektu „Pokusné ověřování paměťových institucí“ vydaly opět na výlet na Hlubokou nad Vltavou. V loveckém zámečku Ohrada se děti zúčastnily zajímavých lektorovaných programů Vorařství a Cesta dřeva a nevynechaly ani návštěvu zoologické zahrady. I přes nepříznivé počasí se nám výlet moc líbil.

Čtvrťáci na HlubokéČtvrťáci na HlubokéČtvrťáci na Hluboké

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/4-a-4-b-v-zoo/

DEN ZEMĚ

V úterý 7. května proběhl Den Země pro žáky 1. - 5. tříd. Krátký, ale nabitý program si pro každou třídu připravili děti z 5.A. V malé tělocvičně byly připraveny zábavné pohybové aktivity. Jako pomůcky k honičce a závodům ve družstvech se použil materiál, který by jinak skončil v odpadu: vnitřky od kinder vajec, papírové ruličky a noviny. Po rušné aktivitě si děti mohly v druhé časti programu vyzkoušet své znalosti o Zemi a světadílech a to na mapě vytvořené také z druhotných surovin - kartonu a pet víček.

Velký dík patří týmu žáků 5.A, který se 4 vyučovací hodiny aktivně podílel na zdárném průběhu programu. Děti si si svátek Země užily s trochou pohybu a poučení. Těšíme se zase za rok!

DEN ZEMĚDEN ZEMĚDEN ZEMĚ

Další fotky na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/den-zeme-2019/

Chodíme na pozemky

Jarní sluníčko minulého týdne nás nalákalo na práce na školních pozemcích. Pilně jsme rýpali, uhrabovali a sázeli. To jsme netušili, jaké zimy zažijí naše semínka ředkviček v dalších dnech. Snad to úrodu neohrozí.

Chodíme na pozemkyChodíme na pozemkyChodíme na pozemky

Naše pěstitelské úsilí můžete sledovat zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/pozemky/

 

Čarodějnice

Že by to byla škola v Bradavicích? Kdepak. To se jen žáci převlékli za čaroděje a čarodějnice a užili si 30. dubna čarodějné vyučování.

ČarodějniceČarodějnice

Sbíráme perly v knihovně

Městská knihovna již několik let vyhlašuje soutěž o nejpilnějšího čtenáře. Za každou přečtěnou knihu, označenou perlou, získá její čtenář perlu na svůj náhrdelník. Již poněkolikáte tuto soutěž vyhrála Anežka Ondřichová z 5. B. Na druhém místě skončila Alenka Štěpánková ze 2. A. Našim úspěšným sběračkám perel blahopřejeme.

Sbíráme perly v knihovněSbíráme perly v knihovněSbíráme perly v knihovně

Karel IV.

Dnešní den ve 2.A byl slavnostní dokonce dvakrát. Dnes se na nás mohli přijít podívat rodiče. Ukázali jsme jim jeden z našich projektových dnů. Jeho téma jsme dopředu neznali a bylo to překvapení. Přes pohádky, krále a povídání o Praze jsme se dostali až ke Karlu IV. Dozvěděli jsem se zajímavosti z jeho života a hlavně jsme poznávali stavby, které nechal postavit. Nechyběla ani soutěž v násobení. Její vítěz mohl celý den nosit korunu.

Karel IV.Karel IV.

 

Štafetový pohár 2019

Žáci 1. stupně se zúčastnili štafetového závodu v Táboře. Družstvo výběru z 2. a 3. tříd skončilo na pěkném 5. místě. Blahopřejeme.

Štafetový pohár 2019Štafetový pohár 2019Štafetový pohár 2019

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/stafetovy-pohar-2019/

Komu se nelení, tomu se zelení...

Tak praví jedno známé přísloví. Děti z 5. A se jím zkusily řídit a ono to opravdu tak je. Čekání a Velikonoce jsme si zkrátili a zpestřili zasetím velikonočního osení a výrobou jarních věnečků.
Ty se vyráběly z přírodnin - větviček a šlahounů břečťanu a nejlepší na tom bylo, že jsme tyto aktivity mohly dělat venku.

Komu se nelení, tomu se zelení... Komu se nelení, tomu se zelení... Komu se nelení, tomu se zelení...

Ukončení plaveckého výcviku

Deset lekcí uteklo jako voda a dnes jsme byli na plavání naposledy. A takhle dobří jsme byli:

Ukončení plaveckého výcviku

Beseda o Srí Lance ve 2. A

Vojta se svými rodiči navštívil před 14 dny ostrov Srí Lanka. Jako domácí úkol na dovolenou dostal pořizovat fotky a zjišťovat zajímavosti o životě v této zemi. Dnes společně se svojí maminkou nám o všem vyprávěl. Dozvěděli jsme se o Budhovi, o líhni želviček, o práci slonů, o sbírání čaje a pěstování rýže, o dopravních prostředcích a školních uniformách. Vyprávění se nám moc líbilo. Děkujeme Vojtovi a jeho mamince za krásné dopoledne.

Beseda o Srí LanceBeseda o Srí Lance

 

Velikonoční tvoření

Předvelikonoční náladu a hlavně tvoření si užily děti v úterý před Velikonocemi. Každý si domů odnesl pěkné výrobky.

Velikonoční tvořeníVelikonoční tvořeníVelikonoční tvoření

Tvoření také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/velikonocni-tvoreni-2019/

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání do 1. ročníku

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
20190415081630028.pdf 518.5 Kb

Dovedné ruce soutěží i pomáhají

Děti z kroužku se zapojily do soutěže o nejkrásnější velikonoční vajíčko. Soutež vyhlásila ZŠ při DPN Opařany. Děti vytvořily veselé vajíčko z polystyrenového základu - tím je zajištěna jeho nerozbitnost. Cílem nebylo jen se účastnit soutěže, ale i udělat radost všem dětem, které zminěnou školu navštěvují. Všichni si tvoření užili a všem se výsledný výtvor vydařil.

Plavání se blíží ke konci

Plavecký kurz se nachýlil ke svému konci a nás čeká poslední, závěrečná lekce a s ní i závody. Budeme moci ukázat, co jsme se naučili a všichni jistě získáme mokré vysvědčení.

Plavání se blíží ke konciPlavání se blíží ke konciPlavání se blíží ke konciPlavání se blíží ke konci

 

Zápis 2019

V pátek 5. dubna proběhl na naší škole zápis do 1. třídy. Putování s večerníčkem si vyzkoušelo 40 předškoláků.

Zápis 2019Zápis 2019Zápis 2019


Galerie předškoláčků k zhlédnutí zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/zapis-2019/

Laťka 2019 - 1. stupeň

Laťka 2019 - 1. stupeňLaťka 2019 - 1. stupeňLaťka 2019 - 1. stupeň

Naši malí skokani: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/latka-2019-1-stupen/

Chodíme do knihovny

V měsíci dubnu pro nás pravidelně městská knihovna připravuje povídání nejen o knihách, ale i o knihovně a její nabídce. Postupně ji navštíví všechny třídy 1. stupně.

Chodíme do knihovnyChodíme do knihovnyChodíme do knihovnyChodíme do knihovny

Další foto na. https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/chodime-do-knihovny/

 

Laťka 2019 - 2. stupeň

Laťka 2019 - 2. stupeňLaťka 2019 - 2. stupeňLaťka 2019 - 2. stupeň

O soutěži obrazem více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/latka-2019-2-stupen/

Apríl ve 2.A

Marně jsme zkoušeli, že by na apríla nebyla škola, ale neuspěli jsme. Museli jsme se učit. I když občas to bylo takové bláznivé učení. Četli jsme básníčku jako různá zvířátka, seznámili se s knihou Aprílová škola a počítali aprílovou násobilku. Poslední hodinu jsme si zablbnuli při tancování.

Apríl ve 2.AApríl ve 2.A

A Message in a Bottle

V týdnu od 18. do 22. března naše škola hostovala projektové setkání s výměnným pobytem žáků. Přijeli k nám reprezentanti Islandu, Litvy a Portugalska.

Děti nejdříve představily své země a poté odprezentovaly své příspěvky k našemu vodnímu tématu – tj. výskyt vody v daných regionech a propojení vodstva napříč Evropou. K tématu měly také připravené workshopy, jejichž výstupy si můžete prohlédnout na stěně v přízemí u šaten.

Kromě činností pasivního typu (anglické divadlo, prezentace, infocentrum elektrárny Temelín) jsme se v tomto týdnu snažili děti unavit i po fyzické stránce, takže jim byly připraveny aktivity u nás ve škole spojené s vodou a recyklací – štafetový běh se vzkazem v láhvi, skok přes švihadlo vyrobené z víček, PET bowling, hod lahví do dálky atd. Na poznávacím výletě do Českého Krumlova pak nechyběla třeba hodina bruslení (kdy některé děti stály vůbec poprvé na bruslích).  

A protože součástí projektu není jen rozšiřování znalostí na témata spojená s vodou, ale i rozšiřování povědomí o kulturních památkách, které s vodou souvisejí, mohli jsme navštívit již zmiňovaný Krumlov nebo Třeboň. Velké díky také patří paní Šťávové, která nás provedla po bechyňském zámku.

Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že tento týden byl hodně intenzivní, protože kromě naplňování aktivit z našeho plánu jsme se také setkávali s kulturními šoky, které nebyly vždy příjemné a že spousta lidí zanevřela na jednu méně přizpůsobivou skupinu projektu, ale doufejme, že tento „reprezentativní“ vzorek nebyl typický pro svou krajinu a že po zbytek projektu už nebudeme muset řešit výrazné problémy.

Každopádně všem zapojeným lidem moc děkujeme a vážíme si, že s námi tento mnohdy výbušný a emotivní týden ustáli. smiley

A Message in a Bottle A Message in a Bottle A Message in a Bottle

Celá návštěva obrazem zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/a-message-in-a-bottle-v-bechyni/

 

Vítáme jaro v Domově pro seniory

Začínající jaro jsme přivítali s našimi babičkami a dědečky z Domova pro seniory. Společně jsme poznávali jarní kytičky i ptáčky z našich zahrad a lesů. Skládali jsme květinová puzzle a vybarvovali zamotané rostliny. Žasli jsme, s jakou chutí se senioři pustili do vybarvování a skládání. Jeden dědeček nám ukázal album svých fotografií květin.

Vítáme jaro v Domově pro senioryVítáme jaro v Domově pro senioryVítáme jaro v Domově pro seniory

Naše jarní setkaní najdete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/jaro-v-domove-pro-seniory/

Březnová vybíjená

Březnová vybíjenáBřeznová vybíjenáBřeznová vybíjená

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/breznova-vybijena-2019/

S matematikou do Lisabonu

Návštěva dětí z projektu Erasmus nás inspirovala k putování po jejich zemích. Na podzim jsme si vyprávěli o Islandu a tento týden bylo na řadě Portugalsko. Naučili jsme se počítat v eurech. Víme, jak se jmenuje hlavní město. Na počítačích jsem si prohlíželi obrázky Lisabonu a vlajku Portugalska. O výtvarné výchově jsem se pokusili namalovat obrazy podle známého malíře Manuela Cargaleira. V pátek se těšíme na návštěvu portugalských žáků v naší třídě.

S matematikou do LisabonuS matematikou do LisabonuS matematikou do LisabonuS matematikou do Lisabonu

 

Příměstský tábor 2019 - Trochu méně horké léto II

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
bechyne.pdf 1717.2 Kb
primestsky-tabor-2019.docx 26.7 Kb

Recitační soutěž

Dne 1.3.2019 se čtyři nejlepší recitátoři naší školy,Jáchym Šejvl, Alex Břicháček, Tereza Barborová a Anežka Ondřichová, zúčastnili okresního kola recitační soutěže v Táboře.
Všem patří pochvala, zvláště pak Anežce Ondřichové, která ve své kategorii zvítězila a vybojovala si postup do oblastního kola. Přejeme jí mnoho úspěchů a držíme palce.

Recitační soutěž

Jihočeský zvonek

Ve středu 6.3.2019 se zúčastnili naši tři zpěváčci školního kola pěvecké soutěže - Jihočeský zvonek. Všechny zpěvačky  zpívaly s velkým nasazením. Spravedlivá komise ve složení Mgr.I.Vozábalová, Mgr.M.Škrhová, Mgr.M.Fejklová vyhodnotila všechny vystupující zpěvačky kladně.
vystupující :
                      4.A  Alexandra Vránková
                      5.B  Lilian  Lenghardtová                                                   
                      9.A  Monika Novotná    

                                             
                                                              Jihočeský zvonek

Plavecký výcvik

Plavecký výcvik se přehoupl do své druhé poloviny. Plaveme jako rybičky a vodu si užíváme.

Plavecký výcvik 2019Plavecký výcvik 2019Plavecký výcvik 2019Plavecký výcvik 2019Plavecký výcvik 2019

Karneval 2019

Karnevalové masky v hojném počtu byly k vidění na našem školním karnevalu.

Karneval 2019Karneval 2019Karneval 2019

Masky k vidění: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/karneval-2019/

Masopus, masky, karneval

Mít na vyučování v lavici Batmana, Spidermana, Jágra nebo Pipi Dlouhou punčošku se podaří jen jednou v roce a to, když je školní karneval. Této události, ale předcházel týden, kdy jsem si při hodinách vyprávěli o maskách a jejich významu. Četli jsme si o indiánovi Kulhavá noha a věnovali se tématice postižených lidí. Na to jsme pak navázali karnevalem a povídáním o nejznámějším v italských Benátkách. Celé naše putování jsme zakončili v Čechách na masopustu. Vyvrcholením pak byl odpolední dětský karneval v jídelně naší školy.

Masopus, masky, karnevalMasopus, masky, karnevalMasopus, masky, karnevalMasopus, masky, karneval

Další masky na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/masopust-2019/

Vybíjená Tábor 2019

Turnaje ve vybíjené se zúčastnilo družstvo dívek a další den i družstvo chlapců z 5. tříd.

Vybíjená Tábor 2019Vybíjená Tábor 2019Vybíjená Tábor 2019

Více fotek na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vybijena-tabor-2019/

Za sklem do galerie

Čtenářský klub se na své schůzce seznámil s knihou Z deníku kocoura Modroočka a za odměnu navštívil výstavu Ryté sklo v galerii Galvína. Děti zde měly za úkol najít ve skle ukrytá další zvířátka. To se nám podařilo a navíc jsme si prohlédli i další skleněné exponáty. Některé nás doslova uchvátily.

Za sklem do galerieZa sklem do galerieZa sklem do galerieZa sklem do galerie

Školní kolo recitační soutěže

Školní kolo recitační soutěže

Učení s ledním medvídkem

Zima a sníh nás přivedly na nápad přinést si do školy medvídky a naučit se něco o nich. Průvodce nám dělal lední medvídek, který hledal medicínu na svůj kašel a potkával různá zvířátka. Naučili jsme se světadíly, podle toho, kde který medvídek žije. Spolužáka nám dělala panda, větší než paní učitelka. Jestlipak víte, že lední medvěd ve stoje měří skoro 3 metry a uplave 65 km denně?

Učení s ledním medvídkemUčení s ledním medvídkemUčení s ledním medvídkem

Lyžařský výcvik - 7. den. Vzpomínka na poslední jízdu

Tak už opravdu konec..

Lyžařský výcvik - 7. den. Vzpomínka na poslední jízdu

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vzpominka-na-posledni-jizdu/

Lyžařský výcvik - 7. den

Dnešní opět slunečný den byl ve znamení velkých závodů. Na sjezdovce jsme byli zdaleka první a s vervou se pustili do slalomu a pak i do obřího slalomu. V prvním závodě jsme uplatnili veškerou lyžařskou techniku, kterou jsme se zde naučili nebo dobrousili. Ve sjezdu pak vítězila odvaha a milovníci rychlosti si přišli na své. Absolutními vítězi se stali: Milan a Nikča. Blahopřejeme.

Lyžařský výcvik - 7. denLyžařský výcvik - 7. denLyžařský výcvik - 7. den

Profily jednotlivých závodníků ke shlédnutí zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/lyzarsky-vycvik-7-den/

 

Lyžařský výcvik - 6. den

Dnešní den jsme věnovali tréninku na zítřejší závody. Další družstvo poprvé zdolalo sjezdovku na Kobyle. Někteří odtud přijeli tak nadšení, že jim z toho ještě více zmodraly oči a úsměvy byly přímo na titulní stránky magazínů. Další družstvo trénovalo na sjezdovce na Churánově. Večerní program si připravili osmáci a proběhla i volba sympaťáka a sympaťačky kurzu.

Lyžařský výcvik - 6. denLyžařský výcvik - 6. denLyžařský výcvik - 6. den

Reportáž obrazem naleznete zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/lyzarsky-vycvik-6-den/

Lyžařský výcvik - střípky ze života lyžařů

Přinášíme reportáž z ranního rozdělování lyžařských instrukcí pro družstva:

" Pane učiteli a kam jdeme dneska lyžovat?"

" Jindro, to družstvo, co bylo včera tam, jde dneska tam. A to družstvo, co bylo včera tam tam, jde dneska tam tam." smiley

Reportáž z odpoledního nástupu na svah:

p. učitelka: " Michale, jak to máš tu šálu? Uprav si ji!"

Michal J. : " Ach jo, to je jako doma!"

Lyžařský výcvik - 5. den

Dnes máme odpočinkový den. Po ranním vylehávání v postelích nás čekala romantická vycházka po prosluněném, zasněženém okolí s nádhernými výhledy. Odpoledne vycházku ještě vylepšíme. Půjdeme do oblíbené cukrárny a nebo pizérie. Ani nudle s mákem k obědu nám chuť na poháry nevzaly. Večerní lyžování nemělo chybu. Zúčastnilo se ho rekordních 14 lyžařských nadšenců!!!! A závěr večera patřil pokoji s pracovním názvem "kino". Sedmáci z tohoto pokoje předvedli večerní defilé se zubními kartáčky.

Lyžařský výcvik - 5. denLyžařský výcvik - 5. den

Romantická Šumava zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/lyzarsky-vycvik-5-den/

Lyžařský výcvik - 4. den

Popravdě dnes nevíme, co napsat, protože bychom se opakovali z předchozích dní. Azuro, nádherně upravené sjezdovky a z dětí úžasní lyžaři.

Lyžařský výcvik - 4. denLyžařský výcvik - 4. denLyžařský výcvik - 4. den

Přehlídka vybroušených lyžařských stylů zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/lyzarsky-vycvik-4-den/

Lyžařský výcvik - 3. den

Jestli včerejší podmínky byly luxusní, nenapadá nás větší superlativ na dnešní den: azurová obloha bez mráčku, úžasný sníh a na sjezdovkách téměř prázdno. Prostě ideální den. Také jsme hned vyrazili. Část si užívala sjezdovky na Kobyle a zbytek vyrazil na sjezdovku U Hořejších. Na to, že někteří jeli na pomě poprvé, zvládli všichni  jízdu na vleku a pak i ty další. Lyžování se jim tak zalíbilo, že jsem málem přišli pozdě na oběd.

Lyžařský výcvik - 3. denLyžařský výcvik - 3. denLyžařský výcvik - 3. den

Představujeme jednotlivé lyžařské týmy:

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/uzsi-vyber-reprezentace-2019/

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/reprezentacni-vyber-2019/

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/lyzarsky-vycvik-3-den1/

 

Lyžařský výcvik - 2. den

Luxusní sněhové podmínky nám připravily skvělé možnosti k prvním nesmělým lyžařským krůčkům. Padalo se jako do peřin. Zdolávali jsme kopeček přímo u chalupy. Za některé pózy by se nemuseli stydět ani účastníci Star Dance a některé pády by nezvládli ani profesionální kaskadéři. Boloňské špagety nám byly odměnou. Odpoledne se již někteří vydali na sjezdovku.

Lyžařský výcvik 2. denLyžařský výcvik 2. denLyžařský výcvik 2. den

Konkurence Star Dance zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/lyzarsky-vycvik-2-den/

 

Lyžařský výcvik - 1. den

Před obědem jsme dorazili na Šumavu, zabydleli se na pokojích a vyrazili na rizoto. Odpolední vycházka se změnila v tour po půjčovnách lyží a tak krásy zasněžených lesů obdivovala jen část dětí. Večerní program se vyvedl a oslavili jsme i jedny narozeniny.

Lyžařský výcvik - 1. denLyžařský výcvik - 1. denLyžařský výcvik - 1. denLyžařský výcvik - 1. den

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/lyzarsky-vycvik-1-den/

Ozoboti

Poslední hodinu informatiky před vysvědčením jsme využili k práci s ozoboty. Tentokrát jsme jim hledali nejkratší cestu v bludišti a vytvářeli jsme dráhu na návštěvu u zvířátek.

OzobotiOzobotiOzoboti

Jak pejsek a kočička pekli dort

Do 2. A se přišly podívat kočičky a jeden pejsek, jak dětí umějí číst. S sebou také přinesly úkoly z matematiky a psaní. Společně jsme si zazpívali, vyrobili domeček pro pejska a kočičku a vyplnili kvíz o knize Karla Čapka. Zvítězila Laura.

Jak pejsek a kočička pekli dortJak pejsek a kočička pekli dortJak pejsek a kočička pekli dort

Konverzační soutěž v anglickém jazyce.

 Konverzační soutěž v anglickém jazyce.  Konverzační soutěž v anglickém jazyce.

Workshop na SŠ spojů a informatiky v Táboře

Ve středu se naši žáci z 8. a 9. ročníku, kteří mají zájem o technické vzdělávání, vydali do Tábora. SŠ spojů a informatiky pro ně letošní školní rok již podruhé připravila workshop. Tentokrát se žáci seznámili s 3D tiskem a se základy logického řízení PLC. Měli tak možnost pracovat s pomůckami, které na naší škole nemáme.

Ježíškovské počteníčko ve 2. A

Ježíšek kromě hraček a měkkých dárků nadělil dětem z naší třídy spoustu knížek. A protože jsem se o ně chtěli podělit, uspořádali jsme si povánoční ježíškovské počteníčko. Knížky jsme si představili, plnili s nimi různé úkoly a pak se s chutí pustili do čtení. Došlo i na výměnu a někdo si odnesl půjčenou kamarádovu knihu domů. Už se těšíme na čtenářské deníky. Vyvrcholením celého počteníčka bylo vyhodnocení Čertovské čítárny. Nejvíce knížek za měsíc prosinec přečetla Alenka. Neuvěřitelných 9 kousků!!!

Ježíškovské počteníčko ve 2. AJežíškovské počteníčko ve 2. AJežíškovské počteníčko ve 2. AJežíškovské počteníčko ve 2. A

A Message in a Bottle

Náš projekt je též na internetu. Odkaz zde:

https://amiab.weebly.com/

Vánoční laťka

Příznivci sportu a hlavně skoku do výšky se sešli těsně před Vánocemi na tradičním závodě, tentokrát s podtitulem: Nekoukej jako sob a přijďt si zaskákat! Zaskákat si přišli i naši bývalí žáci, někteří již jako taťkové od rodin. Nálada byla skvělá a výkony ještě skvělejší.

Vánoční laťkaVánoční laťkaVánoční laťka

Skokani také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vanocni-latka/

Zpívání před školou a vánoční besídky 2018

Poslední den školy v tomto roce se zpívaly koledy před školou, probíhaly i třídní besídky a nadělování dárečků. Přejeme všem krásné Vánoce.

Zpívání před školou a vánoční besídky 2018Zpívání před školou a vánoční besídky 2018Zpívání před školou a vánoční besídky 2018

Vánoční atmosféru najdete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/zpivani-pred-skolou-a-vanocni-besidky-2018/

Vánoční jarmark

Příjemnou vánoční atmosféru se dnes odpoledne mohli užít rodiče, děti i všichni přátelé naší školy. Na stáncích bylo k vidění spousta vánočních dekorací a báječných nápadů. A kdo byl ze shonu na jarmarku unaven, mohl si odpočinout v betlémské hospodě a posilnit se nápojem a cukrovím. Děkujeme všem za úžasnou podporu a přejeme krásné vánoční svátky. Dopoledne si přišly jarmark prohlédnout i děti z mateřské školy.

Vánoční jarmarkVánoční jarmarkVánoční jarmark

Foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vanocni-jarmark-2018/

Mikulášská laťka v Táboře

Mikulášská laťka v TábořeMikulášská laťka v TábořeMikulášská laťka v Táboře

Skokani na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vanocni-latka/

Na exkurzi v Národním muzeu v Praze

Více o exkurzi na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/exkurzi-v-narodnim-muzeu-v-praze/

Mistrovství světa ve florbale v Praze

Mistrovství světa ve florbale v PrazeMistrovství světa ve florbale v PrazeMistrovství světa ve florbale v Praze

Fandíme na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/mistrovstvi-sveta-ve-florbale-v-praze/

Čtenářský klub na výstavě

Děti ze čtenářského klubu se vydaly na adventní výstavu výtvarné skupiny 9+ do galerie Galvína. Svoji keramiku, grafiku, textil, malby a šperky zde vystavují pedagogové SUPŠ Bechyně a jejich hosté.

Čtenářský klub na výstavěČtenářský klub na výstavěČtenářský klub na výstavě

Čertíci v domově pro seniory

Malí čertíci ze 2. A potěšili a možná i postrašili babičky a dědečky v domově pro seniory. Zazpívali a zatancovali jim, přednesli básničky, rozdali dárky a pomáhali Mikulášovi. Všem se akce moc líbila. Těšíme se na další setkání.

Čertíci v domově pro senioryČertíci v domově pro senioryČertíci v domově pro senioryČertíci v domově pro seniory

Čerti 2018

Mikulášská nadílka i čertovské rádění čekalo na všechny děti. Mikulášova výprava poctivě navštívila skoro všechny třídy a navynachala žádné hříšníky.

Čerti 2018Čerti 2018Čerti 2018Čerti 2018

Bát se můžete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/certi-2018/

Dalmatini ve 2.A

Po dni otevřených dveří ve třídě jsme si zasloužili odměnu. Druhý den tedy místo nás přišlo skoro 101 dalmatinů. Teček jsem určitě 101 nalepili, když jsme si vyráběli kostýmy a převlékali se za pejsky. Dalmatini nás vůbec nešetřili a připravili si pro nás záludnou matematiku a docela těžká cvičení z češtiny. Jen se z nás kouřilo, ale vše jsem společnými psími silami zvládli. A takhle jsem si hráli 3 dny. To byla odměna!

Dalmatini ve 2.ADalmatini ve 2.ADalmatini ve 2.A

Dalmatiny najdete také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/dalmatini-ve-2-a/

Páťáci v planetáriu

 

Páťáci v planetáriuPáťáci v planetáriuPáťáci v planetáriu

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/pataci-v-planetariu/

Čtvrťáci na dopravním hřišti

V pondělí  4.A a v úterý 4.B žáci vyměnili školní lavice za jízdu na kole  v Táboře u Jordánu. Dopravní výchova probíhala na Dětském dopravním hřišti v Táboře v rozsahu stanoveném metodickými pokyny Ministerstva dopravy ČR. Čtvrté třídy ZŠ absolvují ve školním roce celkem 10 vyučovacích hodin. Výuka je rozdělena do dvou cyklů: podzimní  a jarní. Nejdříve proběhla ve školicím středisku teoretická část, potom následovala  praktická výuka v jízdě na kole a dodržování pravidel silničního provozu.  Paní lektorka velmi poutavým výkladem a zajímavými ukázkami seznámila děti se základy silničního provozu. Žáci dostali pracovní sešit " Ferda v autoškole aneb Jak opičák k řidičskému průkazu přišel". Žáci byli nadšeni jízdou na kole na dopravním hřišti. Vše bezpečně zvládli a už se těší na jarní pokračování, kde budou plnit testy a praktické jízdy k získání průkazu pro cyklisty. Hezké slunečné podzimní počasí, hry v parku a kouzelná jízda vláčkem zajistily dětem krásně prožitý den.

Čtvrťáci na dopravním hřištiČtvrťáci na dopravním hřištiČtvrťáci na dopravním hřišti

Cyklisté i na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/ctvrtaci-na-dopravnim-hristi/

Bechyňská veverka 2018

V úterý 6.listopadu se v hale naší školy sešli příznivci šplhu na tyči.

Bechyňská veverka 2018Bechyňská veverka 2018Bechyňská veverka 2018

Veverky najdete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/bechynska-veverka-2018/

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
veverka-vysledky-2018.xlsx 14.2 Kb

Klub Logik

Od poloviny září mají možnost děti 1-3. tříd navštěvovat kroužek Klub Logik. S dětmi se pravidelně scházíme každou středu na 90 minut ve školním klubu. A co jsme už stihli vyzkoušet? Bloudit bludištěm, hledat souřadnice, luštit křížovku.. Zahráli jsme si společně domino, doubble, dámu. logik i klasické piškvorky. Kreslili cestičky pro malé chytré robotky zvané Ozoboty. Těšíme se na další setkání v listopadu.

Klub Logik Klub Logik Klub Logik Klub Logik

Halloween 2018

Halloween 2018Halloween 2018

Můžete se začít bát na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/halloween-2018/

5.A navštívila výstavy ke 100. výročí republiky

V pátek 26.10. jsme se vydali hned na dvě výstavy. První jsme absolvovali v ZŠ Školní, vztahovala k 100. vyročí republiky. Prohlédli jsme si zprávy a fotografie z novin, které se týkaly nejen politické situace, ale i zcela běžných věcí kolem nás za uplynulých sto let Návštěvou druhé výstavy v městské knihovny jsme plynule tematicky navázali. Výstavu Osmičky v zrcadle času jsme měli tu čest zahájit jako první návštěvníci. Úvodem promluvila paní knihovnice, následovala volná prohlídka a možnost vyzkoušení některých dobových předmětů. Také jsme se společně zamysleli, k čemu se vystavené exponáty používaly. Nejvíce děti zaujal bakelitový telefon s klasickým vytáčecím ciferníkem. Na závěr jsme byli pro přípomínku slavného výročí dekorováni trikolórou.

Vojenská přehlídka

Žáci naší školy měli to štěstí, že se mohli zúčastnit generální zkoušky vojenské přehlídky, která bude 28.10. v Praze na Evropské třídě. Nezapomenutelný zážitek nám připravily stovky pochodujících vojáků a 200 kusů techniky - například stíhačky Gripen, letoun L-159 Alca, modernizovaný tank T72 M4CZ či obrněné transportéry Pandur. Na letištní ploše defilovali i policisté a příslušnícu městské polici či hasičů.

Vojenská přehlídkaVojenská přehlídkaVojenská přehlídka

Foto též na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vojenska-prehlidka/

Informace o generální zkoušce z médií na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/letecke-zabery-na-nejvetsi-vojenskou-prehlidku-posledni-dekady-rodi-se-na-jihoceskem-letisti-59030?dop-ab-variant=1&seq-no=2&source=hp

Beseda se spisovatelkou Michaelou Fišarovou

Na návštěvu k druháčků přijela spisovatelka dětských knih Michaela Fišarová. Dětem představila své knihy. Přečetla z nich ukázky a spolu se svým kolegou dětem názorně předvedli, jak lze krásně mluvit, vyslovovat a číst. Děti byly nadšené. Pomocí básniček dětem vysvětlili, jak se chovat mezi kamarády, v jídelně nebo i na WC. Na závěr proběhla autogramiáda knih. Po skončení besedy se děti s chutí pustily do vytváření příběhu podle knihy Kamínek. Beseda se moc povedla.

Beseda se spisovatelkou Michaelou FišarovouBeseda se spisovatelkou Michaelou FišarovouBeseda se spisovatelkou Michaelou Fišarovou

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/beseda-se-spisovatelkou/

Drakiáda 2018


V sobotu 20.10. uspořádalo  SRPDŠ  již tradiční Drakiádu. Nejprve to vypadalo, že pokud budeme chtít dostat draky do vzduchu, tak si všichni zaběháme, ale nakonec se nad námi  vítr slitoval  a děti i rodiče si odpoledne krásně  užili.  Výborné koláčky od paní Černé, teplý čaj a výroba vlastního malého draka ...to vše bylo jako bonus pro všechny, kteří si přišli užít akci s námi. Tak zase za rok smiley

Drakiáda 2018Drakiáda 2018Drakiáda 2018

Draci létají i na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/drakiada-2018/

8.A v Národním Zemědělském Muzeu – Ohrada Hluboká nad Vltavou

19.10. se třída 8.A zúčastnila v rámci projektu „ Pokusné ověřování: Vzdělávací programy paměťových institucí do škol “ exkurze do Národního Zemědělského Muzea – Ohrada Hluboká nad Vltavou. Absolvovali jsme lektorovaný program Letokruhy s pracovními  listy  a lektorovanou výstavu Les pramenů. Oba programy jsou perfektně lektorsky zajištěné, žáci získali mnoho zajímavých informací a zároveň si  zopakovali, co už o přírodě vědí. Zábavnou formou se dozvěděli  jak se dělají např. vory, jak důležitý je les pro existenci lidstva i co máme my lidé se stromy společného. Závěr exkurze jsme se prošli i zoologickou zahradou a plnili jsme různé úkoly.

8.A v Národním Zemědělském Muzeu – Ohrada Hluboká nad Vltavou8.A v Národním Zemědělském Muzeu – Ohrada Hluboká nad Vltavou8.A v Národním Zemědělském Muzeu – Ohrada Hluboká nad Vltavou

Dále na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/8-a-na-hluboke/

Za prameny lesa na Hlubokou

Žáci 4.A a 4.B navštívili v úterý 16.10. v rámci projektu "Pokusné ověřování paměťových institucí" lovecký zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Zážitková lesnická expozice "Les pramenů - příběhy lesů" byla velmi zajímavá, stejně jako velmi pěkný lektorovaný program týkající se stromů. Nemohli jsme opomenout v místě navštívit i zoologickou zahradu, kde jsme udělali radost především kozám, které jsme do sytosti nakrmili. I díky slunečnému počasí se nám výlet opravdu vydařil.

Za prameny lesa na HlubokouZa prameny lesa na HlubokouZa prameny lesa na Hlubokou

více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/za-prameny-lesa-na-hlubokou/

Větrný start projektu

Náš projekt A Message in a Bottle v rámci Erasmus+ začal v naší partnerské škole Vogaskóli v Reykjavíku, kde proběhlo školení pedagogů na internetových platformách weebly a slack, které díky srozumitelnému výkladu a hodinám prosezeným u počítače budeme snad moci používat pro náš projekt, aby informace byly přehledněji členěnější než v tom předchozím. Kromě školení jsme měli možnost nahlédnout do tříd a hodin ve škole, z čehož některým z nás málem vypadly oči z důlků (ehm, tím teď myslím učitelky jazyka, protože islandské děti, ačkoliv se učí povinně svůj rodný jazyk a dánštinu odmalička a s angličtinou začínají až později, nás celkem plynně zahrnuly otázkami, do kterých by se u nás leckterý deváťák zamotal, takže jsme opravdu zvědavé, koho s sebou vezmeme, až pojedeme na výměnný pobyt). Čas jsme si také zpestřili vycházkou do přírody a exkurzemi do muzea a vodní elektrárny, takže jsme byli vrženi v ústrety pravému islandskému počasí – chvilku svítí sluníčko, chvilku prší a pak se zvedne vítr a najednou vám horizontálně ledové krystalky atakují oči, abyste jim tu dramatickou přírodu nevykoukali. Vzhledem k tomu, že náš projekt se bude zaobírat vodou, nemohli jsme si lepšího partnera přát – na Islandu je vody dostatek a navíc na člověka útočí ze všech stran, takže se máme na co těšit.

Větrný start projektu

Babičky a dědečkové vyprávějí

Vznik naší republiky si připomněly děti z 2. A na další návštěvě domova pro seniory. Nejprve si povídaly o české hymně, kterou nám senioři zazpívali. Společně vybarvovali státní znak a těžko říct, koho to bavilo víc. Ani děti, ani senioři se nechtěli nechat vyrušit. Pak babičky a hlavně dědečkové vyprávěli o našem prvním prezidentovi T. G. Masarykovi. Společně jsme si zazpívali jeho nejoblíbenější písničku. Setkání se moc povedlo a děti se naučily spoustu nových věcí.

Babičky a dědečkové vyprávějíBabičky a dědečkové vyprávějíBabičky a dědečkové vyprávějí

Další fotky ze setkání na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/babicky-a-dedeckove-vypraveji/

 

Čtvrťáci v Třeboni

V rámci projektu - Pokusné ověřování paměťových institucí - žáci 4.A a 4.B navštívili v úterý 25.9. zámek v Třeboni.
Po uvítání velmi příjemné paní průvodkyně a po prohlídce nádherného nádvoří plné květin se děti v konírně převlékly do dobových kostýmů, kdy žil Petr Vok z Rožmberka. Celá prohlídka zámku byla doplněna zajímavým čtením dětí textu o postavě, kterou představovaly. I přes chladné počasí se nám výlet vydařil, v cukrárně i v obchodě s hračkami jsme se dostatečně zahřáli !
Čtvrťáci v TřeboniČtvrťáci v TřeboniČtvrťáci v Třeboni

Bezpečně do školy

Pravidla silničního provozu a dopravní značky si dnes zopakovaly děti ze 2.A v projektu Bezpečně do školy. Celý den se věnovaly dopravě. Vymýšleli jsme dopravní prostředky, luštili rébusy, počítali pokuty a četli. V geometrii na nás čekaly dopravní značky ukryté v geometrických tvarech. Ty jsme si pak zopakovali na procházce a také si vyzkoušeli přecházení po přechodu. Za každý splněný úkol jsme sbírali nálepky. Zítra nás čeká finále a vyhlášení vítězů.

Bezpečně do školyBezpečně do školyBezpečně do školy

Fotky najdete i na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/bezpecne-do-skoly/

 

Exkurze do Březnice

 

Exkurze do BřezniceExkurze do BřezniceExkurze do Březnice

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/exkurze-do-breznice/

Za skřítky do galerie

Na pátrací výpravu se vydal Čtenářský klub. Dozvěděli jsem se, že v galerii Galvína se usídlili skřítci a tak jsme je šli hledat. Věděli jsme, že mají modrou a bílou barvu a podobají se modelínovým postavičkám. A skutečně! Našli jsme je. Prohlédli jsme si i výstavu a vymýšleli, ve kterých exponátech by mohli skřítci bydlet. Ve škole jsme potom vytvořili komiks o životě našich skřítků.

Za skřítky do galerieZa skřítky do galerieZa skřítky do galerie

Pátrání také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/za-skritky-do-galerie/

 

Zahájení kroužků

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
prehled-krouzku-termin.xlsx 12.5 Kb

Výlet do Třeboně 1. a 2. třídy

Dnes se s historií Třeboně seznámili naši nejmenší. Díky úžasné průvodkyni jsme se dozvěděli zajímavosti ze života na zámku a jedním dechem poslouchali, jak se dříve slavili Vánoce, co se jedlo, jak se psalo a kolik prohrál syn knížete v kartách.(Mimochodem, to si pamatovali úplně všichni a přesněsmiley). Stihli jsem si koupit zmrzlinu a v hračkárně spoustu vojenských hraček. Takže po příjezdu to před školou vypadalo jako by přijel výsadek naší armády. Náš výlet se uskutečnil díky projektu "Pokusné ověřování : Vzdělávací programy paměťových institucí do škol".

Výlet do Třeboně 1. a 2. třídyVýlet do Třeboně 1. a 2. třídyVýlet do Třeboně 1. a 2. třídy

Fotky z výletu na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vylet-do-trebone-1-a-2-tridy/

Běh svaté Ludmily

 

Běh svaté LudmilyBěh svaté LudmilyBěh svaté Ludmily

Běhání i na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/beh-svate-ludmily/

Hurá na Veselý kopec

Ani děšť nás nezastavil.

Hurá na Veselý kopecHurá na Veselý kopecHurá na Veselý kopec

Fotky z výletu na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/vesely-kopec-u-hlinska/

 

Výlet na zámeček Ohrada a do ZOO 1. a 2. třídy

V rámci projektu "Pokusné ověřování : Vzdělávací programy paměťových institucí do škol" se naši prvňáčci a druháci vydali na zámeček Ohrada. V Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství pro ně byl připravený lektorovaný program Prameny lesa. Děti se dozvěděly o práci myslivců, poznávaly stopy zvířat, potěžkaly si motorovou pilu a shlédly film o práci vorařů. V dalších expozicích zjistily spoustu zajímavostí o rybách a zubrech. Jako odměna na ně pak čekala návštěva ZOO.

Výlet na zámeček Ohrada a do ZOO 1. a 2. třídyVýlet na zámeček Ohrada a do ZOO 1. a 2. třídyVýlet na zámeček Ohrada a do ZOO 1. a 2. třídy

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/zamecek-ohrada-1-a-2-tridy/.

Za historií do Třeboně 5. třídy

Poznáte nás?

Za historií do Třeboně 5. třídyZa historií do Třeboně 5. třídyZa historií do Třeboně 5. třídy

Další úžasné fotky na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/za-historii-do-trebone-5-tridy/

Termíny sběru papíru na rok 2018/2019

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
terminy-svozu-papiru-2018-2019.docx 477.3 Kb

První den ve škole

Svůj úplně první den ve škole si užilo 24 prvňáčků v 1. A. Ke slavnostní atmosféře přispěla i návštěva pana starosty a stužkování prvňáčků za přítomnosti rodičů a známých.

První den ve školePrvní den ve školePrvní den ve škole

Fotky našich prvňáčků najdete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/stuzkovani-prvnacku-2018/

 

Nabídka kroužků

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
krouzky-s-vedoucimi111442604.docx 64.3 Kb

Trochu méně horké léto 2018 III. - den čtvrtý

Trochu méně horké léto 2018 III. - den čtvrtý........a bylo teplíčko veliké a proto se dovádělo s vodou a ve vodě.

Trochu méně horké léto 2018 III. - den čtvrtýTrochu méně horké léto 2018 III. - den čtvrtýTrochu méně horké léto 2018 III. - den čtvrtý

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-iii-den-ctvrty/

Trochu méně horké léto 2018 III. - den třetí

Trochu méně horké léto 2018 III. - den třetí..... taková krabička s pokladem a vlastnoručně vyrobené překvapení, to zabere skoro celý den a možná se to ani celé nestihne. A to ještě musí vyjít čas na nějaké to soutěžení, dovádění a hraní. Jo, jo - někdy je to fuška.

Trochu méně horké léto 2018 III. - den třetíTrochu méně horké léto 2018 III. - den třetíTrochu méně horké léto 2018 III. - den třetí

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-iii-den-treti/

 

Trochu méně horké léto - II. ve filmu

https://youtu.be/JhKJA-8VyEY

Trochu méně horké léto 2018 III. - den druhý

Trochu méně horké léto 2018 III. - den druhý.....a dnes bylo pěkné teplíčko, ale u vody bylo příjemně. A také byl ideální čas si něco pěkného v klidu a stínu vyrobit.

Trochu méně horké léto 2018 III. - den druhýTrochu méně horké léto 2018 III. - den druhýTrochu méně horké léto 2018 III. - den druhý

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-iii-den-druhy/

Trochu méně horké léto III. 2018 - den první

Trochu méně horké léto III. 2018 - den první....... a dnes byl den plný barev. A taková barevná stonožka a ponožka je moc fajne .

Trochu méně horké léto III. 2018 - den prvníTrochu méně horké léto III. 2018 - den prvníTrochu méně horké léto III. 2018 - den první

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-iii-2018-den-prvni/

Trochu méně horké léto 2018 II. - den pátý

Trochu méně horké léto 2018 II. - den pátý.......a dnes už se zase loučíme. Někteří se možná těší ještě na další, třetí a zároveň pro tyto prázdniny poslední "běh" a někdo si již bude užívat prázdniny po svém. Důležité ale je, že jsou pořád ještě prázdniny a léto.

Trochu méně horké léto 2018 II. - den pátýTrochu méně horké léto 2018 II. - den pátýTrochu méně horké léto 2018 II. - den pátý

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-ii-den-paty/

 

Trochu méně horké léto 2018 II. - den čtvrtý

Trochu méně horké léto 2018 II. - den čtvrtý.......... a dnes bylo horko, ale bylo také i zahradní dovádění a svačina v "trávě".

Trochu méně horké léto 2018 II. - den čtvrtýTrochu méně horké léto 2018 II. - den čtvrtýTrochu méně horké léto 2018 II. - den čtvrtý

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-ii-den-ctvrty/

Trochu méně horké léto ve filmu

A pro zpestření- video z prvního týdne.

https://www.youtube.com/watch?v=4T4pyg_5lik

Trochu méně horké léto 2018 II. - den třetí

Trochu méně horké léto 2018 II. - den třetí ........a dnes se hodně tvořilo. Ale že by se sedělo celý den na zadečku, tak to tedy určitě ne .

Trochu méně horké léto 2018 II. - den třetí Trochu méně horké léto 2018 II. - den třetí Trochu méně horké léto 2018 II. - den třetí

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-ii-den-treti/

Trochu méně horké léto 2018 II. - den druhý

Trochu méně horké léto - "druhý běh"  - den druhý  ....a dnes byly hrátky s vodou a ve vodě. To bylo mokrých triček. Ale děti si to užívaly.

Trochu méně horké léto 2018 II. - den druhýTrochu méně horké léto 2018 II. - den druhýTrochu méně horké léto 2018 II. - den druhý

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-ii-den-druhy/

Trochu méně horké léto II. 2018 - den první

Trochu méně horké léto - "druhý běh"  - den první ... a dnes se bude létat a hledat poklady a také se bude tvořit s korálky - a tak hurá na to.

Trochu méně horké léto II. 2018 - den prvníTrochu méně horké léto II. 2018 - den prvníTrochu méně horké léto II. 2018 - den první

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-ii-2018-den-prvni/

Trochu méně horké léto 2018 - den pátý

Trochu méně horké léto - "první běh"  - den pátý ... a dnes už končíme, tak si to také užijeme.

Trochu méně horké léto 2018 - den pátýTrochu méně horké léto 2018 - den pátýTrochu méně horké léto 2018 - den pátý

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-den-paty/

 

Trochu méně horké léto 2018 - den čtvrtý

Trochu méně horké léto - "první běh"  - den čtvrtý ... a už je dnes čtvrtek, tak se uvidí, jak bude.

Trochu méně horké léto 2018 - den čtvrtýTrochu méně horké léto 2018 - den čtvrtýTrochu méně horké léto 2018 - den čtvrtý

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-den-ctvrty/

 

Trochu méně horké léto 2018 - den třetí

Trochu méně horké léto - "první běh"  - den třetí  ... k obědu byla sice výborná bratislavská pečeně s houskovým knedlíkem, ale takový vlastnoručně opečený buřt, maršmeloun a nebo těstový had, to je ouplně něco jiného.  

Trochu méně horké léto 2018  - den třetíTrochu méně horké léto 2018  - den třetíTrochu méně horké léto 2018  - den třetí

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-den-treti/

Trochu méně horké léto 2018 - den druhý

Trochu méně horké léto - "první běh"  - den druhý ... a i když trošku zaprší, nám to přeci nevadí a užíváme si léto.

Trochu méně horké léto 2018 - den druhýTrochu méně horké léto 2018 - den druhýTrochu méně horké léto 2018 - den druhý

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-den-druhy/

Trochu méně horké léto 2018 - den první

Trochu méně horké léto - "první běh"  - den první... a je pěkné léto, tak si ho děti užívají.

Trochu méně horké léto 2018 - den prvníTrochu méně horké léto 2018 - den prvníTrochu méně horké léto 2018 - den první

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/trochu-mene-horke-leto-2018-den-prvni/

Akademie 2018 - generální zkouška

Zkoušeli jsme a zkoušeli, jen aby se večer vše povedlo na jedničku.

Akademie 2018 - generální zkouškaAkademie 2018 - generální zkouškaAkademie 2018 - generální zkouška

Generálka na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/akademie-2018-generalni-zkouska/

Malujeme s babičkou nebo dědečkem

Děti z 1.A se zapojily do projektu Šťastné stáří. Navštívily babičky a dědečky v Domově pro seniory. S sebou přinesly knížku Líná babička a vyprávěly seniorům, že babička ve skutečnosti nebyla vůbec líná. Některé vtipné pasáže jsme i přečetli. A pak následovalo veliké kreslení a malování. Nejhezší pro nás všechny bylo, že senioři po prvním ostychu, aby dětem obrázek nezkazili, vzali také pastelky a s chutí se zapojili do kreslení a vymýšlení nápadů. Celé setkání bylo velice milé.

Malujeme s babičkou nebo dědečkemMalujeme s babičkou nebo dědečkemMalujeme s babičkou nebo dědečkem

Společné malování najdete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/malujeme-s-babickou-nebo-dedeckem/

Na výstavě obrazů a keramiky

Dnešní úterý se neslo v duchu malování a obrazů. Nejprve jsem malovali s babičkami a dědečky. Cestou do školy jsem ještě navštívili výstavu obrazů a keramiky v galerii Galvína. Každý jsem si tu vybrali nejhezší výtvor a zkusíme jej ve výtvarné výchově napodobit.

Na výstavě obrazů a keramikyNa výstavě obrazů a keramikyNa výstavě obrazů a keramikyNa výstavě obrazů a keramiky

1.A - Pasování na čtenáře

Přiblížil se závěr školního roku a naši prvňáčci, jako každý rok, předvedli své čtenářské umění rodičům a panu králi. Ten za nimi přišel do městské knihovny a poslechl si výkony dětí. Všichni dostali velikou pochvalu, neboť se opravdu moc snažili a stali se rytíři Čtenářského řádu. Na památku si odnesli speciální knihu, vydanou pro tuto příležitost. Také dostali glejt, který je opravňuje chodit do knihovny zdarma do konce roku. Naše poděkování patří městské knihovně a panu Ondřichovi za velice pěknou akci.

1.A - Pasování na čtenáře1.A - Pasování na čtenáře1.A - Pasování na čtenáře

Galerii rytířů Čtenářského řádu najdete zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/1-a-pasovani-na-ctenare/

Ozoboti ve škole

Děti z 1. A se seznámily s  jezdícími miniaturními roboty - ozoboty. Jedná se sice o interaktivní hračku, ale díky ní se děti postupně naučí logicky uvažovat, předvídat a ověřovat. Vždyť naučit jezdit ozobota po čáře, byl pro prvňáčky velký úkol. Ale to nadšení!!! A což teprve, když robůtek udělal svoji první piruetu! Jan Ámos by měl radost. Škola hrou a to doslova a do písmene. Nakonec jsme hračkám vyrobili slušivé oblečky a udělali si jezdící módní přehlídku, ve které nechyběla jezdící auta, šneci, kytičky a dokonce i jeden skateborďák.

Ozoboti ve školeOzoboti ve školeOzoboti ve školeOzoboti ve škole

Atletický přebor Táborska - 1.stupeň

Po naší atletické olympiádě vyrazili nejlepší závodníci naší školy porovnat své síly s borci škol celého táborského okresu. I v tak veliké konkurenci někteří vybojovali kov "nejzlatější" a ostatní si zajisté pěkně zazávodili. Je pravda, že počasí nám  moc nepřálo, ale naši odvážní závodníci se rozmarů počasí nezalekli a statečně bojovali. Snad nám příští rok bude počasí více přát.

Atletický přebor Táborska - 1.stupeň Atletický přebor Táborska - 1.stupeň Atletický přebor Táborska - 1.stupeň Atletický přebor Táborska - 1.stupeň

INTERAKTIVNÍ VÝSTAVA MOSTY

Znáte mosty? Víte například, které mosty jsou na eurobankovkách? Nebo kde stojí most postavený podle návrhu Leonarda Da Vinci? Bez mostů by se nám těžko žilo, obzvlášť i tady v Bechyni. A tak k devadesátým narozeninám našeho jubilejního mostu – Duhy – navštívili žáci slavnostní otevření hravé výstavy připravenou na jejich oslavu. Tato hravá herna doplňuje odbornou část věnovanou právě mostu v Bechyni. A věřím, že si tuto výstavu a oslavu žáci pěkně užili a zároveň se podíleli na jejím "dovytvoření". 

INTERAKTIVNÍ VÝSTAVA MOSTYINTERAKTIVNÍ VÝSTAVA MOSTYINTERAKTIVNÍ VÝSTAVA MOSTY

Výstava též na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/interaktivni-vystava-mosty/

 

Angličtina po kubánsku

V pondělí se v šesté třídě na angličtině objevil zajímavý host. Jmenuje se Jesús a přiletěl k nám až z Kuby! Naštěstí angličtinu zvládá, takže dětem mohl vyprávět o své domovině a děti ho mohly zahrnout zvídavými dotazy. Takovéhle zpestření za doprovodu kubánských rytmů všem zvedlo náladu a my ještě jednou děkujeme za návštěvu. 

Angličtina po kubánskuAngličtina po kubánskuAngličtina po kubánsku

Prvňáčci v Technickém muzeu v Praze

Naši prvňáčci se vydali na svůj další výlet tentokrát do Prahy. V rámci projektu navštívili Technické muzeum. V hlavní expozici pro ně byl připraven program Mourek a mašinky. Seznámili se s historií a vývojem dopravních prostředků. Viděli vládní vozy našich některých prezidentů a speciální vagon rakouského císaře. Zajímavá byla i expozice o vesmíru a o čase. kde objevili spoustu různých hodin a věžních ciferníků. Nezklamaly ani suvenýry. Další zážitek nás čekal cestou zpět. Zdržela nás porucha na autobusu a děti hodinu mohly mávat na projíždějící auta a hlavně kamiony. Jejich mávání nezůstalo bez odezvy. Myslíme, že silnice z Prahy do Votic ještě nikdy nezažila takovou přehlídku klaksonů. Takže výlet jsem zakončili stylově - dopravní prostředky dnes a v praxi.

Prvňáčci v Technickém muzeu v PrazePrvňáčci v Technickém muzeu v PrazePrvňáčci v Technickém muzeu v Praze

Na zážitky najdete i na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/prvnacci-v-technickem-muzeu-v-praze/

7.A v Národním technickém muzeu

V rámci projektu "Pokusné ověřování : Vzdělávací programy paměťových institucí do škol" jsme využili možnost nahlédnout do tématu Fotografie.
Téma přibližuje hlavní principy klasické a digitální fotografie. Žáci  mohli pracovat s modelem dírkové komory (camera obscura), v níž vzniká skutečný obraz objektu,seznámili se s principy tvorby 3D obrazu,s procesem chemického vyvolání a ustálení fotografie a získali i další informace, třeba z historie vývoje fotografie.

7.A v Národním technickém muzeu7.A v Národním technickém muzeu7.A v Národním technickém muzeu7.A v Národním technickém muzeu

Den dětí

Dnešní Den dětí si každá třída užila po svém. Na zmrzlině, na výletě, s kocourkem nebo na výstavě motocyklů a aut.

Den dětíDen dětíDen dětí

Náš den také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/den-deti-2018/

Třeťáci " Na Prádle "

Den dětí 1.6. oslavily třídy 3.A a 3.B pěším výletem na penzion Mlýn Na Prádle. Dobré počasí nás provázelo po celé cestě tam i zpět.Pár kapek deště nás neodradilo k opékání špekáčků, ani k hrám v krásném prostředí u rybníčka. Nakonec zmrzlinový pohár ,příjemná obsluha i posezení v přírodě dovršilo naše nadšení. Výlet se moc líbil a už se těšíme na další !!!

Třeťáci " Na Prádle "Třeťáci " Na Prádle "Třeťáci " Na Prádle "

Vrchotovy Janovice - 4. a 5. třída

Také děti ze 4. a 5. tříd navštívily v rámci projektu Pokusného ověřování paměťových institucí zámek Vrchotovy Janovice. Průvodci po příjemném rodinném zámečku nám byli žáci 9. třídy z blízké základní školy. V každé místnosti nás čekalo něco zajímavého a mnohdy překvapujícího. Nevšední "hudební" doprovod k prohlidce zajišťovaly též žáby a ropuchy z blízkého rybníčku. Po prohlídce následovala svačina a relaxace.Zpáteční cestu jsme si zpříjemnili krátkou zastávkou na zmrzlinu či ledovou tříšť. Výlet se vydařil.

Vrchotovy Janovice - 4. a 5. třídaVrchotovy Janovice - 4. a 5. třídaVrchotovy Janovice - 4. a 5. třída

Výlet na zámek

Děti z 1. tříd se vypravily v rámci projektu Pokusné ověřování na zámeček Vrchotovy Janovice nedaleko Benešova. Pobyt na zámku jsme zahájili zmrzlinou a svačinou v zámeckém parku. Potom nás jednotlivými komnatami provázeli žáci místní základní školy. Dávali nám záludné otázky a my zase na oplátku jim. Dozvěděli jsem zajímavosti i o hračkách a složili si jedno hodně staré dřevěné puzzle. Dokonce jsem si na zámku zpívali. Výlet se moc povedl a už se těšíme na další. Ten bude již za týden.

Výlet na zámekVýlet na zámekVýlet na zámek

Foto z výletu na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/vylet-na-zamek-vrchotovy-janovice-1-tridy/

 

Atletický čtyřboj - 1.stupeň

Atletický čtyřboj pro žáky a žákyně z 1. stupně základních škol se uskutečnil ve čtvrtek 24.5.2018 v Táboře na stadionu Míru. Každý závodník běžel dlouhou trať a sprint na 50 metrů, házel kriketem a skákal do dálky. Z naší školy jeli atleti všech vyhlášených kategorií. Nejlépe byl na čtyřboj připraven Martin Hlavnička, který vybojoval první místo a i družstvo kluků - Matěj Mikšovský a Martin Hlavnička - ze třetí třídy obsadilo první místo. Počasí nám přálo a všichni závodníci si pěkně " zazávodili" a určitě se těší na naši školní atletickou olympiádu, která  bude 8.6. 2018 na stadionu v Bechyni.

Atletický čtyřboj - 1.stupeň Atletický čtyřboj - 1.stupeň Atletický čtyřboj - 1.stupeň Atletický čtyřboj - 1.stupeň

Pohádkový závod okolo knihovny

Městská knihovna připravila pro naše prvňáčky pohádkový závod okolo kulturního domu. Děti si procvičily čtení a znalost pohádek. Za odměnu dostaly certifikát a mohly si prohlédnout knihovnu.

Pohádkový závod okolo knihovnyPohádkový závod okolo knihovnyPohádkový závod okolo knihovnyPohádkový závod okolo knihovny

 

 

 

 

Výchovný koncert

Známá cimbálová kapela Réva si pro děti připravila koncert, ve které dokázala, že na lidové nástroje, včetně cimbálu, se dají zahrát opravdu všechny žánry hudby, včetně Kabátů.

Výchovný koncert

 

McDonald´s Cup B - kategorie II, B

Dne 11.5.2018 se uskutečnil na hřišti Viktorky v Táboře fotbalový turnaj pro žáky 4. a 5. ročníku. Vyrazilo i družstvo naší školy a statečně bojovalo až do posledního hvizdu pana rozhodčího, který ukončil báječný den plný kopané a všeho, co k tomu patří.


McDonald´s Cup B -  kategorie II, BMcDonald´s Cup B -  kategorie II, BMcDonald´s Cup B -  kategorie II, B

Kocourek Adrian ve škole

Dnešní den na děti z 1. A čekalo překvapení. Přišel za nimi koucourek Adrian se svojí cvičitelkou. A proč potřebuje cvičitelku? Je to totiž terapeutický kocourek, který pomáhá tělesně postiženým dětem a seniorům při zlepšování jejich pohyblivosti. A také jim všem přináší radost a potěšení. Stejně tak jako nám. Bylo to setkání vyjímečné, neboť takových kocourků je v naší republice jen několik a dokonce musejí skládat zkoušky, zda se na tuto rehabilaci hodí. A my měli ve třídě šampióna! Dozvěděli jsem se i velké množství informací a hlavně zajímavostí ze života kočiček. Byl to prostě báječný kočičí den. Moc děkujeme paní Hastrmanové za její nápad, ochotu i čas.

Kocourek Adrian ve školeKocourek Adrian ve školeKocourek Adrian ve školeKocourek Adrian ve škole

 

Informace o příměstském táboře

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
primestske-tabory.docx 480.4 Kb

Výlet do Vrchotových Janovic

V rámci projektu" Pokusné ověřování" navštívili žáci druhé a třetích tříd 3.května zámeček ve Vrchotových Janovicích. Po zámku nás prováděli terciáni Gymnázia Opatov.  Děti si prohlédly vybavení zámeckých komnat a studenti se jim předvedli v dobovém oblečení a seznámili je názvy jednotlivých částí garderobiéry. Prohlídka se všem moc líbila a dětem se nechtělo domů. Počasí nám přálo, a proto jsme se ještě vydali na procházku po zámeckém parku .Domů jsme dorazili v  dobré náladě a plni nových zážitků.

Výlet do Vrchotových JanovicVýlet do Vrchotových JanovicVýlet do Vrchotových Janovic

Vrchotovy Janovice i zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/vylet-do-vrchotovych-janovic/

Den Země - 2.stupeň

Žáci 6.A, 7.A, 8.A a 9.A ve spolupráci se správou lesů města Bechyně panem Jiřím Hlasem udělali něco užitečného pro naši přírodu. Místo do školy jsme hned ráno vyrazili do okolí Bechyně a uklidili jsme louky a lesy od odpadu, který tam nepatří a který tam zapomněli nezodpovědní návštěvníci. Vyzbrojeni pracovními rukavicemi a pytli na odpadky jsme se snažili přírodu vyčistit. Nakonec jsme se všichni sešli na „Staré plovárně“(kde jsme před třemi roky vysadili stráň stromků), a tam jsme si z připraveného dřeva udělali ohýnek a opekli zaslouženou odměnu – buřtíky. S dobrým pocitem jsme se společně vrátili do školy.

Den Země - 2.stupeňDen Země - 2.stupeňDen Země - 2.stupeň

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/den-zeme-2-stupen/

Opékání špekáčků

Poslední dubnový den si děti z 1.A užily v přírodě. U říčky Smutné se nejprve pozdravily s husity (tzn. s děmti, které tam připravovaly táborovou hru a měyi dobové oblečení.) a pak si opekly špekáčky. Křižáky jsem naštěstí cestou nepotkali, kromě Verčí, která měla jednoho bílého na klacíku. Domů jsem šli spokojení a celí umounění.

Opékání špekáčkůOpékání špekáčkůOpékání špekáčkůOpékání špekáčků

.
 

Rozhodnutí o přijetí žáků k základnímu vzdělávání do 1. třídy pro školní rok 2018/2019

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-hromadne-.docx 484.6 Kb

Florbalový slet o čarodějnický pohár

Ve čtvrtek 26.dubna vyrazila skupinka našich kouzelných florbalistek bojovat do Chotovin o čarodějnický pohár. Boje to byly velice urputné. Všechny tyto souboje byly ale kontrolovány přísným okem florbalových nečarodějnických rozhodčích a byly odměňovány obdivnými výkřiky spokojených a nadšených diváků. Atmosféra byla přímo okouzlující a všichni byli zajisté očarováni sportovními výkony všech hrajících čarodějnic.

Florbalový slet o čarodějnický pohárFlorbalový slet o čarodějnický pohárFlorbalový slet o čarodějnický pohár

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/florbalovy-slet-o-carodejnicky-pohar/

Informace pro rodiče budoucích prvňáků o možnosti nahlédnout do spisu

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
nahlednuti-do-spisu.docx 479 Kb

Písmenko B na zahradě

Krásné, skoro letní počasí využily děti z 1. A a vzaly na procházku svoje slabikáře. Na trávníku za školou se seznámily s novým písmenkem, trochu záludným B. Sluníčko pomáhalo při čtení, broučci nakukovali do slabikářů a čtení se nám moc povedlo.

Písmenko B na zahraděPísmenko B na zahraděPísmenko B na zahradě

Písmenko B najdete i na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/pismenko-b-na-zahrade/

Den Země - 1. stupeň

V rámci dne Země žáci 1. stupně navštívili Hněvkovickou přehradu, kde se seznámili s významem vody pro život člověka. Potom následovala exkurze do informačního centra jaderné elektrárny Temelín.

Děti ze 4. - 5. ročníku se před odjezdem na Temelín zdokonalovaly ve třídění odpadu. V teoretické i praktické části žáci obstáli velmi dobře. V rámci návštěvy JE Temelín jsme navšívili také výcvikové pracoviště pro budoucí operátory. Děkujeme tímto p. Mašterovi za zajištění. Akce se vydařila, odjižděli jsme spokojeni, děti navíc s dárkem - reflexním páskem s logem JET.

Den Země - 1. stupeňDen Země - 1. stupeňDen Země - 1. stupeň

Co vše jsem viděli, najdete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/den-zeme-1-stupen/

Štafetový pohár - atletická sezóna ve školách začala !!!

V úterý 17.4.2018 vyrazila početná skupina našich sprinterů a sprinterek z 1.stupně do Tábora na stadion Míru na okresní kolo Štafetového poháru.Běhalo se v kategoriích - 1.-3. třída žáci a žákyně, 4.-5. třída žáci a žákyně a kategorie smíšená. Soutěžní disciplíny pro tento závod byly 8 x 100m a 8 x 200m. Časy všech štafet se sčítaly a dle výsledného času se určovalo celkové pořadí. Běžci a běžkyně naší školy  vybojovali skvělé 5. místo. Vynikajícího výsledku dosáhla štafeta chlapců a dívek z druhé a třetí třídy, která "vysprintovala a vyštafetovala" první místo v okrese. Je to zajisté skvělý začátek nadcházející atletické sezóny .

Štafetový běh 2018 - okresní kolo - 1.st.Štafetový běh 2018 - okresní kolo - 1.st.Štafetový běh 2018 - okresní kolo - 1.st.

Ostatní foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/stafetovy-beh-2018-okresni-kolo-1-st/

Kulturní pátek třináctého

Třináctka v kalendáři je pro něěkoho šťstné číslo, púro někoho nikoli. Každopádně my jsem ji pojali kulturně a žáci 1. až 3. třídy vyrazili na zahájení přehlídky divadelních souborů Bechyňské jaro. Po zahájení na nás čekala vtipná pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků. A aby té kultury nebylo málo děti z 1. A ještě navštívily výstavu karemiky v galerii Galvína.

Kulturní pátek třináctéhoKulturní pátek třináctéhoKulturní pátek třináctéhoKulturní pátek třináctého

Bechyňská laťka 2018 - 1.st.

Bechyňská laťka 2018 - 1.st.Bechyňská laťka 2018 - 1.st.Bechyňská laťka 2018 - 1.st.

Skokani i na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/bechynska-latka-2018-1-st/

Bechyňská laťka 2018 - 2.st.

 

Bechyňská laťka 2018 - 2.st.Bechyňská laťka 2018 - 2.st.

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/bechynska-latka-2018-2-st/

Noemova archa

V rámci projektu pokusné ověřování ověřování vzdělávacích programů vhodných pro základní školy -  Nová budova Národního muzea - lektorovaný programy pro školy k expozici Archa Noemova - Za zvířaty kolem světa. Žáci se cestou kolem světa seznámili s jednotlivými zoogeografickými oblastmi, s charakteristikou obratlovců i zoologických sbírek a s poukázáním na roli dominantního druhu – člověka, který mění podmínky v jednotlivých částech světa. Tyto změny mohou být k horšímu (vyhubenídruhů, snižování populací i celkové druhové pestrosti, zavlečení druhů na nová území), ale také k lepšímu (národní parky a chráněná území, záchranné chovy). Program se odehrával ve výstavě a žáci mali k dispozici pracovní listy.

Noemova archaNoemova archaNoemova archa

Praha také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/noemova-archa/

Den deskových a logických her - matematika trochu jinak I.

Informace pana učitele, že děti budou muset celý den přemýšlet a logicky uvažovat, vyvolává v dušičkách našich malých studentů zajisté zděšení a obavy, co se to bude ve škole odehrávat a čím je budeme opět obtěžovat. V některých lavicí se dokonce ozývají zoufalé výkřiky  "Néééé". A přece se druhý den na tvářích stejných žáků objevila radost, soustředění, snaha a dokonce i úsměv. V tento den se totiž třída změnila v hernu v Las Vegas. Na lavicích žáků se místo učebnic a sešitů objevují deskové a logické hry. A celý kolotoč herny se roztáčí na plné obrátky. To teda bylo !!!  A opravdu malí hráči museli celý den přemýšlet, soustředit se a logicky uvažovat - a ani to moc nebolelo. A kdo vyhrál ? Ono je to vlastně jedno - všichni si to totiž pořádně užili a to je asi důležitější. A už se prý těší na další kolo. Až budou muset celý den zase "přemýšlet a uvažovat".

 Den deskových a logických her - matematika trochu jinak I. Den deskových a logických her - matematika trochu jinak I. Den deskových a logických her - matematika trochu jinak I.

Hrát si můžete i na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/den-deskovych-a-logickych-her/

Anglie - závěr

Londýn! Na ten jsme se celý týden těšili! Co se vám vybaví, když někdo řekne Londýn? Nám až na výjimky věž, ve které bije Big Ben, takže jste měli vidět všechny ty spadlé čelisti, když jsme z vrcholu London Eye koukali směrem k parlamentu a ona ikonická věž byla obalená lešením tak, že se na ní daly rozpoznat akorát hodiny. Natolik nás to sebralo, že jsme se v té výšce i přestali bát. Hold nedalo se nic dělat a tak jsme si posléze kompletní Londýn bez lešení prohlédli na 3D show. Ale Londýn naštěstí nejsou jen budovy parlamentu, ale i červené dvoupatrové autobusy a stejnobarevné telefonní budky a těch jsme viděli dost. Jelikož je v Británii jaro v plném proudu, v parku St. James na nás čekaly rozkvetlé kytičky a svačin se dožadující havěť. Pro milovníky "shopování" jsme zastavili na Piccadilly Circus, znovu jsme viděli admirála Nelsona (na Trafalgar Square je přeci jen lepší, jelikož na rozdíl od lodi Victory ho zde nepřipomíná plaketa na podlaze v místě, kde zemřel, ale trošku zajímavější socha), nahlédli jsme do nejmenší policejní stanice a pak už jsme nasedli na vodní MHD a vydali se vstříc západu slunce... teda domovu... čekalo nás zas nespočet hodin v autobuse.
Doufáme, že jsme vám všem chyběli,
vybraní výrostci z 5.-9.A ;-)

Agnlie - závěrAgnlie - závěrAgnlie - závěr

Loučení na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/anglie-4-den/

Anglie - den 3

Dnes jsme se ve škole naučili zajímavé věci - jako třeba, že není sranda jmenovat se Fák a zmínit to rodilému mluvčímu angličtiny. Nicméně, obdrželi jsme certifikáty za absolvování kurzu, tudíž jsme náležitě pyšní, že jsme zvládli školu v Anglii. To jen tak někdo říct nemůže .Odpoledne jsme se vydali do Portsmouth, kde jsme si prošli loď Victory, na které padl admirál Nelson. Někteří nadšenci se ihned chtěli stát mořskými vlky, ale my jsme spěchali ještě na pláž, abychom do kapes nabrali kusy Anglie a dovezli je domů (co si budeme povídat, když někdo opomene někomu koupit dáreček, šutřík z pláže to spraví).  Vzhledem k tomu, že se po našem příjezdu do země začalo podezřele lepšit počasí, domorodci si myslí, že by bylo lepší, abychom tu zůstali a to jaro jim tu ještě chvilku podrželi, tak si nejsme jistí, jestli nás zítra do Londýna, ze kterého budeme večer vyrážet domů, vůbec pustí. Jinak nechceme na nikoho ukazovat, ale stále se na palubě autobusu vyskytují svačiny z Čech, kterých se majitelé urputně drží a za žádnou cenu nejsou ochotni je vyhodit. Fajn, možná že z těch baget vyhodí tu divnou okurku, ale salám výrazně nezměnil barvu, tak ten ne. Jen abyste věděli, na co se doma připravit. ;-)

Na závěr jeden střípek z dnešního rána jen tak pro ilustraci, jak to tu chodí:
Učitelka poté, co vidí, že tři děti dorazily do školy taxíkem: "Milane, vy jste si zavolali tágo?! Kde je ta rodina, co vás sem měla přivézt?"
Milan: "Já nevim, my jsme před barákem měli taxík, tak jsme do něj vlezli."
Učitelka: "Cože?! A to vám ti rodiče řekli?"
Milan: "Já nevim, asi ne."
Učitelka: "Takže jste jen tak nasedli do taxíku bez peněz, předpokládám. A co jste teda řekli tomu taxikáři?"
Milan: "English school!" (= anglická škola)
Učitelka: "Aha, tak to je teda výborná náhoda, že jste v tomhle velkym městě našli naši školu napoprvý, viď?"
Milan: "Hm, to jo."

Anglie - den 3Anglie - den 3Anglie - den 3

Fotky najdete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/anglie-den-3/

 

Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den 2

Dnes jsme se pořádně zapotili, protože jsme začali den výukou - mít za učitele/učitelku rodilého mluvčího angličtiny není žádná legrace, ale pomalu a jistě jim začínáme rozumět, takže až se dostaneme do Čech, tak nebudeme chápat, jakým jazykem na nás mluvíte. Odpoledne jsme se vydali na pobřeží k útesům Seven Sisters a poslušně hlásíme, že nám nikdo dolů nespadl, ačkoliv se někteří účastníci zájezdu snažili klidnou p rocházku DALEKO od okraje proměnit v adrenalinový sport. Cestou zpět do Worthingu jsme zažili pravou anglickou zácpu (na dálnici!) a také jsme se podívali na záhadného "Long Man," který zdobí jednu část kopce v tomto kraji a údajně kypí magickými schopnostmi.

Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den 2Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den 2Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den 2

Putování také na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/pozdravy-z-chladne-a-vetrne-anglie-den-2/

Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den1

Milí rodičové a fanoušci našeho jazykově poznávacího výletu,
dojeli jsme sice nevyspalí (děkujeme, Matějovi a Vaškovi za probuzení vždy, když zjistili, že všichni okolo nich spí), ale zato bez ztráty kytičky (= prášky proti zvracení fungovaly i na trajektu).
První den jsme se vydali prozkoumávat přímořské (slovo přímořské teď bude fungovat jako synonymum pro "je tu chladno a jak fouká od moře, tak se zdá, že je tu faaakt zima a asi všichni umrzneme) letovisko Brighton, ve kterém se nachází Royal Pavilion (to je za námi na fotce ta velice neevropská budova), Sea Life Centre (našli jsme Nema!) a molo Palace Pier (o automatech v tomto zábavním parku raději pomlčíme). Dlouhý rozchod na nakupování jsme VŠICHNI zvládli a VŠICHNI jsme dorazili do Worthingu, kde jsme se rozpačitě rozjeli do rodin. Ale víte co? Ačkoliv na nás mluví občas tak, že jim nerozumíme, jsou milí a dělají nám skvělá jídla (=spousta z nás měla pizzu, tak co víc si přát, že?!). Zítra nás čeká výuka, tak nám držte palce.

Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den1Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den1Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den1Pozdravy z chladné a větrné Anglie, den1

Další větrné fotky na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/pozdravy-z-chladne-a-vetrne-anglie-den1/

Klauni v 1. A

Období karnevalů si připomněly děti bláznivým nápadem - přijďme do školy s každou ponožkou jinou!! Rodiče nechtěli věřit. Mimo jiné na nás čekala bláznivá matematika a legrační čtení. Úkoly byly mnohdy zapeklité, ale vše jsme zvládli.

Klauni v 1. AKlauni v 1. AKlauni v 1. A

Na výstavě obrazů

Děti z 1. A se vydaly do galerie Galvína na výstavu obrazů. Skutečně bylo na co koukat a nemohli jsem se rozhodnout, který obraz se nám líbí víc.

Na výstavě obrazůNa výstavě obrazůNa výstavě obrazůNa výstavě obrazů

 

Školní kolo recitační soutěže

Jako každý rok, tak i letos, proběhlo na naší škole školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se ho 12 žáků z prvního stupně. Soutěžili ve dvou kategoriích. V prví kategorii-2. a 3.tříd se na prvním místě umístil Alex Břicháček, na druhém místě Adéla Dobiášová, na třetím místě Jan Změlík. Ve druhé kategorii obsadili první tři místa Tereze Barborová, Anežka Ondřichová a Matěj Kolínek. Do okresního kola přejeme postupujícím mnoho úspěchů.

Školní kolo recitační soutěže

Hurá na sněhuláky!

Kupa sněhu kluky láká, postavili sněhuláka. A nejen kluci. Ani děvčata z 1. A neodolala a stavěla také.

Hurá na sněhuláky! Hurá na sněhuláky! Hurá na sněhuláky! Hurá na sněhuláky!

 

Hurá na sjezdovku

Dech beroucí záběry najdete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=GLKI9wtPVs8&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=TU4BtsWXCb8&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=9uwonLYD63k&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=ziVLEelwrXs&feature=youtu.be

 

 

Představujeme jednotlivé týmy

Představujeme jednotlivé týmy bechyňské reprezentace s jejich trenéry.

Představujeme jednotlivé týmy Představujeme jednotlivé týmy Představujeme jednotlivé týmy

 

Světový pohár 2018

Přínášíme obrazové zpravodajství ze závodů ve slalomu, které se uskutečnilo v lyžařském středisku Kvilda.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/kvilda-4-den/

Světový pohár 2018Světový pohár 2018Světový pohár 2018

A jak to všechno dopadlo? VYHRÁLI VŠICHNI!!!!!

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/kvilda-zavody/

 

Žhavé news

Vážení rodiče, ještě stále si myslíte, že Vaše děti jsou na lyžařském výcviku? smiley

https://www.youtube.com/watch?v=Z-TvszQh67w&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=hLQhUtXLXXk

https://youtu.be/3-6qGRCJQHs

https://www.youtube.com/watch?v=MJPO38iIoZQ

 

Kvilda 3. den

Celé dopoledne jsem pilovali své lyžařské styly, abychom byli ve formě na zítřejší závody.Jsou mezi námi tací, co dokáží zdolat turniket jednou nohou zepředu, pak tyč, druhá noha vzadu, vypnout lyži, podlézt tyč, sebrat lyži, nandat a vyjet nahoru. Celé Kvilda záviděla. Odpoledne jsme energii a sílu doplnili v místní vyhlášené cukrárně. Nezapomněli jsem ani na vzdělání!! Vždyť jsme tady se školou!! Takže hurá do infocentra.

Kvilda 3. denKvilda 3. denKvilda 3. den

Sledovat nás múžete na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/kvilda-3-den/

PS: Celá 5.A se rozhodla relaxovat o poledním klidu na nejmenším dvoulůžkovém pokoji.Bohužel p. učitelka je vyhmátla. A bylo po kolektivní relaxaci!!!!laugh

Speciální pozdrav pro p. učitelku Škrhovou

Doufáme, že Vás potěšíme.

https://www.youtube.com/watch?v=0PdvxTk231k&feature=youtu.be

Kvilda 2. den

Azuro, azuro, azuro! Co více si přát? Děti si to dokonale užívají. Všichni dokázali sjet svůj díl sjezdovky bez větších karambolů. Monika pokořila svoji první pomu bez zaškobrtnutí. Máme jedny roztržené oteplováky na zadečku a jednu skobu na kalhotách na koleni. Ale nebojte!! Nic z toho není z lyžování, ale ze včerejší koulovačky.

Kvilda 2. denKvilda 2. denKvilda 2. denKvilda 2. den

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/kvilda-2-den/

Kvilda 1. den

Zasněžená Kvilda nás dnes přivítala v plné kráse. Po vybalení a ubytování na nás čekal oběd. Pak odpolední vycházka směr k pramenům Vltavy. Před večeří jsme stihli nácvik obouvání lyžáků a lyží. Také jsme vyzkoušeli sušení mokrého oblečení z koulování.

Kvilda 1. denKvilda 1. denKvilda 1. den

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/kvilda-1-den/

 

Olympijské hry

Zimní olympiáda se blíží. Stejně jako sportovci na svůj výkon musí tvrdě pracovat, tak i my jsme celé pololetí pilně trénovali psaní, čtení i počítání. Výsledkem našeho snažení byly nejen samé jedničky, ale i olympijské medaile. Ty získali všichni, kdo splnili správně všechny připravené úkoly. Na videu jsem se dívali na zapálení olympijského ohně a povídali si o olympiádě. V tělocviku nás pak čekaly sportovní disciplíny: běh a hod. Sice patří na letní olympiádu, ale bohužel nedostatek sněhu nám zkazil naše plány. Ať žije olympiáda!

Olympijské hryOlympijské hryOlympijské hryOlympijské hry

Plavání druháků a třeťáků

V pátek 26.1.2018 ukončily druhé a třetí třídy povinný plavecký výcvik v Táboře tradičním závodem v plávání. Všichni žáci nakonec dobře zvládli základy vybraných plaveckých stylů. Přejeme všem plavcům spoustu plaveckých zážitků !

Plavání druháků a třeťákůPlavání druháků a třeťákůPlavání druháků a třeťáků

I malí čertíci museli do lavic

Školní povinnosti se nevyhnuly i těm nejmenším čertíkům a nepomohla ani návštěva už velkých pekelných kamarádů. Prostě učit se museli.

I malí čertíci museli do lavicI malí čertíci museli do lavicI malí čertíci museli do lavic

A takhle se trápili: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/mali-certici/

Velká pardubická

Učení v 1.B. nás zavedlo do prostředí velkých dostihů. Naučili jsme se nová slova a jejich významy. Soutěžili jsme ve čtení slabik i v rychlosti počítání. Vyprávěli jsme koníčkům, jaké máme koníčky a jak umíme krásně psát.

Velká pardubickáVelká pardubickáVelká pardubickáVelká pardubická

Návštěva muzea v Prachaticích

Žáci 2.A, 3.A a 3.B vyrazili s paní učitelkami na překrásný výlet za poznáním. Navštívili jsme malebné jihočeské městečko Prachatice. Počasí se vydařilo, sluníčko ještě ukazovalo svou sílu. V Muzeu loutky a cirkusu se všem líbilo. Děti si vyráběly 
loutky z papíru. Paní průvodkyni doprovázela loutka Kašpárka. Děti se také dozvěděly mnohé zajímavosti, týkající se výroby a vzniku českých loutek. Výlet se vydařil, všichni byli nadmíru spokojeni. Uskutečnil se v rámci vzdělávacího programu paměťových institucích, do kterého se naše škola zapojila. Těšíme se na další zajímavá dobrodružství. 
Návštěva muzea v PrachaticíchNávštěva muzea v PrachaticíchNávštěva muzea v Prachaticích
 

Kočičkový den v 1. B

Paní učitelka i žáci z 1. B mají rádi kočičky, proto si udělali v úterý 1O.1O. kočičkový den. Děvčata přišla v tričkách s obrázkem kočky, měla namalovaný čumáček, vousky a papírová ouška na hlavě. Tento den jsme škrábali do písanky jako kocouři, zpívali písničky o kočkách a poslední hodinu jsme si kočičky nakreslili. Na obrázcích se nejvíce objevovala kočičí rodinka paní učitelky: kocour Fredík, kočička Šmoulinka a koťata Elizabetka a Sisinka. Kočičkový den se prostě vydařil. Mňau.

Kočičkový den v 1. B

V muzeu loutky a cirkusu

Muzeum loutky a cirkusu v Prachaticích si zvolili žáci 1. A a 1. B jako cíl svého výletu. Děti byly loutkami uchváceny a jako bonbonek si nakonec každý svoji papírovou loutku vyrobil. Výlet se moc povedl. Uskutečnil se v rámci vzdělávacího programu paměťových institucích, do kterého se naše škola zapojila.

V muzeu loutky a cirkusuV muzeu loutky a cirkusuV muzeu loutky a cirkusu

fotky z expozice též ma: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/v-muzeu-loutky-a-cirkusu/

9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek

Zase nám dozrál kompost a tak jsme se pustili do jeho zpracování a zúrodnění školního pozemku. Překátrovanou zeminu z kompostu rozvezeme na záhony a tím je opět a přírodně obohatíme o živiny.

9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek

Jezdíme bruslit

Díky projektu Děti do bruslí se naši prvňáčci zúčastní 10 výukových lekcí bruslení na zimním stadioně v Soběslavi. Dnes jsme měli první lekci a šlo nám to úžasně.

Jezdíme bruslitJezdíme bruslitJezdíme bruslit

Naše bruslení též na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/deti-do-brusli/

Karkulky a Karkulíni

Červené Karkulky a červení Karkulíni zaplavili 1. A. V červeném oblečení nám šlo učení samo. Zvládli jsem i pohádku O veliké řepě. Tak je taky přece červená!

Karkulky a KarkulínyKarkulky a KarkulínyKarkulky a KarkulínyKarkulky a Karkulíny

Sluníčkový den

Venku byla sice zamračená obloha, ale to žáky z 1. A neodradilo a udělali si sluníčkový den. Všichni přišli oblečení ve žlutém. Povídali jsem si o pohádkách, kytičkách a v časopisu Sluníčko hledali věci, které jsou žluté. Dokonce i podlaha tělocvičny ladila s naším oblečením. Absolutními sluníčky se staly Alenka a Nikolka. Měly na sobě úplně úplně všechno  žluté.

Sluníčkový denSluníčkový denSluníčkový denSluníčkový den

 

 

Loučení s prázdninami

V letošním roce nám počasí nepřálo a tak se všech 69 účastníků akce muselo spokojit s prostory ve škole. Sportovní a hravé odpoledne se konalo v obou tělocvičnách a na chodbách naší školy. Děti si mohly vyzkoušet skákání v pytli, překážkovou dráhu, hod raketkou, driblink, petanque a hod na cíl. Své výtvarné nadání ukázaly při malování na chodníku. Nechyběly ani  dopravní značky a jejich poznávání. Soutěžící dostali za úspěšné splnění diplom, sladkost na cestu a časopis Mateřídouška. Po prázdninách se přece musí trénovat čtení. :)

 

 

U našich seniorů

Hru Kufr hrávaly v televizi známé osobnosti. Žáci 3. B si ji tentokrát zahráli se svými osobnostmi, a to s babičkami a dědečky, za kterými chodili na pravidelné návštěvy. Naše poslední setkání v tomto školním roce se neslo v duchu televizní soutěže. Hádali jsem slova, tajemné předměty, písničky a odkrývali obrázky. Senioři nám byli velkou oporou a díky nim jsem spoustu věcí uhodli. I když odkrývací obrázek mladičkého Karla Gotta uhodl náš Kuba během několika vteřin a všichni byli v úžasu.

U našich seniorůU našich seniorůU našich seniorůU našich seniorů

Školní výlet 1. A a 3. B

Tábor si za svůj cíl školního výletu vybrali žáci 1. a 3. třídy. Navštívili středověké podzemí a výstavu ilustrací krtečka od Zdeňka Milera v galerii 140. Čas nám zbyl i na zmrzlinu a jiné sladkosti.

Školní výlet 1. A a 3. BŠkolní výlet 1. A a 3. BŠkolní výlet 1. A a 3. BŠkolní výlet 1. A a 3. B

Školní akademie 2017

Plný sál kulturního domu shlédl vystoupení jednotlivých tříd na naší školní akademii. Vy se můžete pokochat zde:

https://www.youtube.com/watch?v=cCXhFTbQO-w&feature=youtu.be

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/skolni-akademie-2017/

Školní akademie 2017Školní akademie 2017Školní akademie 2017

Výstava v muzeu

V bechyňském muzeu je pro děti připravena interaktivní výstava o Františku Křižíkovi. A protože naše škola nese jeho jméno nebylo vůbec pochyb, že ji v hojném počtu navštívíme. Děti se zde seznámí s vynálezy Fratiška Křižíka a nestačí žasnout nad jeho nápady. V 19. století jezdící schody!!! Svítící fontána, u které hrál orchestr!!! Děti si také osvítily Prahu, projely si trasu do Tábora jako strojvedoucí Elinky. Na své si tu opravdu přišel každý.

Výstava v muzeuVýstava v muzeuVýstava v muzeuVýstava v muzeu

Výlet 3.A do Týna nad Vltavou

Sešli jsme se ráno na autobusovém nádraží a linkovým autobusem odjeli do cíle naší cesty.
Posnídali jsme u kašny na náměstí a udělali jen pár kroků směrem do knihovny, kde byla připravena zajímavá beseda s knihou Sísa Kyselá. Poté následovala prohlídka dětského oddělení. Když jsem se rozloučili, opět jsme nemuseli jít daleko - městská galerie je též na náměstí. Paní galeristka nás přívitala a krátce nám představila unikátní výstavu loutek. Děti též zaujala prosklená studna, která se nachází přímo v galerii. Využili jsme, že teplota vzduchu byla ještě snesitelná a vypravili se přes Peklo nahoru na Hlinky, kde jsme si zhruba hodinku užili zábavu na dětském hřišti.Cestou dolů do města jsme měli možnost krásného výhledu na část Týna. Poté se bylo nutno trochu osvěžit v cukrárně,kde se nám podařilo vykoupit ledovou tříšť,ale zmrzliny bylo naštěstí dostatek.
Malá procházka k řece k starému mostu byla zpestřením nejen pro nás, ale i pro vodní ptactvo. Děti jim rozdrobily své chleby, řízky chutnají i bez nich. Na kostele se chystalo odbíjet poledne, zamířili jsme tedy do blízké restaurace u náměsstí, kde bylo přichystáno překvapení - pizza a kofola. Dětem se společné stolování v salónku u pěkně prostřeného stolu velmi líbilo.
Na závěr jsme navštívili městské muzeum, které sídlí ve stejné budově jako knihovna, takže jsme trefili bez problémů. Náš výlet se chýlil ke konci, vydali jsme se pomalu na zastávku autobusu a ve velkém horku se snažili přečkat ve stínu minuty do odjezdu zpět do Bechyně. Výlet jsme si všichni užili a ve zdraví se vrátili!

Výlet 3.A do Týna nad Vltavou Výlet 3.A do Týna nad Vltavou Výlet 3.A do Týna nad Vltavou

 

Po stopách mladých umělců

Přijměte pozvání na výstavu výtvarných prací našich žáků, která je připravena v prostorách naší školy. Vernisáž proběhla v pondělí 12.6. a výstava je přístupná denně do 16h až do konce školního roku. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Po stopách mladých umělcůPo stopách mladých umělcůPo stopách mladých umělců

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/po-stopach-mladych-umelcu/

Výlet 4. A a 5. A

Jedním z nejoblíbenějších dnů žáků základních škol ve školním roce bývá většinou den, kdy se uskuteční školní výlet. A období těchto dnů s příchodem sluníčka a příjemného teplíčka právě nastává. Všichni se těší na spoustu nových poznatků a zážitků, bezpočet nových zajímavých informací ze světa vědy, techniky a historie naší země, ale především na veliké množství zábavy a legrace. Místa výletů bývají různá, ale všude je možné prožít dobrodružné a velice zajímavé dny.

A že výlet může být dobrodružství, zábava, ale i poučení, se přesvědčili i žáci a žákyně 4. a 5. třídy, kteří ve čtvrtek 8.6.2017  vyrazili na svůj školní výlet. Cesta směřovala do Pelhřimova do Muzea rekordů a kuriozit  – Agentury Dobrý den, Muzea strašidel a Pelhřimovského pekla. Po návštěvě města jsme odjeli na nedaleký vrch Křemešník a jeho naučnou stezku. Vystoupili jsme také na zdejší známou rozhlednu, které se říká slovem znaleckým "Pípalka" a odkud je překrásný rozhled do širého okolí ( je prý vidět i okem bystrým Sněžka ). Železná rozhledna byla postavena v roce 1993. Stojí v nadmořské výšce 765 metrů nad mořem, její výška je 52 metrů. Vyhlídková plošina je ve výšce 40 metrů a vede k ní 205 schodů. Je pravda, že se nepodařilo všem výletníkům na vrchol rozhledny vystoupat, ale ti, kteří to zvládli, se přesvědčili, že to stálo za to. Po návštěvě rozhledny jsme vstoupili do prostor kostela Nejsvětější Trojice, kde jsme se seznámili s jeho historií, viděli repliku Svatováclavské koruny a také se příjemně ochladili. Z vrchu Křemešník jsme po naučné stezce seběhli s lehkostí veselého turisty. Stezka je dlouhá 3 km a má deset zastávek v krásném přírodním prostředí s poučnými výklady o zdejší krajině a památkách. Pak už jsme jen nastoupili do autobusu, který na nás čekal pod vrchem a hurá domů. Možná se to nezdá, ale i cesta z výletu může být dobrodružná a napínavá. A tak jsme byli rádi, že jsme všichni vystoupili šťastni v Bechyni u naší školy, která má také zajisté své kouzlo a zajímavou historii. Doufáme, že již dnes se všichni účastníci výletu těší na příští rok, kdy se uskuteční další školní výlet.

 

Rybářské muzeum Vodňany

V rámci projektu Den Země navštívili  žáci 1. stupně Rybářské muzeum ve Vodňanech. A tak se poslouchalo, učilo, koukalo, ale i zlobilo, soutěžilo, svačilo a užívalo. Celý den se krásně vyvedl. Takových exkurzí by prý mohlo být i víc. Ještě že začíná období výletů. Hurá !!!!

Rybářské muzeum VodňanyRybářské muzeum VodňanyRybářské muzeum Vodňany

Rybářské foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/rybarske-muzeum-vodnany/

6.A a 7.A v Národním technickém muzeu

V úterý 30.5. se naši šesťáci a sedmáci vypravili za poznáním do Národního technického muzea do Prahy. Národní technické muzeum,založené roku 1908, je největší českou institucí specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. Prohlédli jsme si 14 expozicí představující staletí technického důvtipu - astronomie, doprava, fotografický ateliér, chemie kolem nás, tiskařství, technika v domácnosti,měření času, televizní studio, interkamera, hornictví, uhelný a rudný důl, hutnictví. Viděli jsme automobil,který vozil prezidenta T.G.Masaryka, z letecké sbírky stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945, se kterým se do osvobozené vlasti vrátili českoslovenští letci, bojující za svobodu země ve Velké Británii a další unikátní exponáty.

6.A a 7.A v Národním technickém muzeu

WAU v Bechyni - celotýdenní program v obrazech

1. den - seznámení se školou a městem, přijetí na radnici a vodní hry: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-1-day/

2. den - Český Krumlov, Lipno, Stezka v korunách stromů: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-2-day/

3. den - pracovní workshop o vodě, návštěva Tábora: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-3-day/

4. den - návštěva krokodýlí farmy a pivovaru v Protivíně, plavba ze Zvíkova a přepadení pitáty: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-4-day/

5. den - exkurze do Temelína a rozlučková párty: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-5-day/

Za pohádkou okolo školy

Krásné slunné odpoledne využili žáci ze 3. B a na hřišti za školou si splnili úkoly z pohádkové trasy. Nejvíce kluky potrápila otázka, která víla se narodila z mlhy a děvčata se zase nemohla dopočítat dračích hlav. A někteří zjistili, že pohádky nejsou jejich silnou stránkou.

Za pohádkou okolo školyZa pohádkou okolo školyZa pohádkou okolo školy

WAU v Bechyni

Ve dnech 15.-19. května 2017 naše škola pořádala závěrečné setkání dvouletého projektu Water Around Us v rámci Erasmus+. Sjely se k nám děti z Litvy, Portugalska a Španělska, aby naposledy uviděly své české kamarády, které hostily během předešlých setkání v jejich zemích.

Náš tým pro partnery připravil bohatý program, který zahrnoval jak poznávání krás jižních Čech, tak práci na projektu (toto poslední pololetí se totiž týkalo vody, umění a rekreace). Děti tudíž mohly procházet Českým Krumlovem a hledat vodníka, vyjet do korun stromů, aby si prohlédly Lipno nebo se pořádně zapotit během Water Games – disciplín ušitých našim vodním človíčkům přímo na míru.

Všem zapojeným (ať už do samotných výměn nebo do pořádání akcí) bychom rádi poděkovali, protože bez nich bychom nezažili tak krásně intenzivní týden, během něhož se spousta z nás obohatila nejen o informace, ale i nové přátele a zážitky, které naše životy posunuli zase o trochu dál.

WAU v BechyniWAU v BechyniWAU v BechyniWAU v Bechyni

WAU nejen o vodě

Využili jsme přítomnosti učitelů z jiných států Evropy a poprosili je, zda by nepřišli do naší třídy. A protože začínáme s angličtinou, uvítali jsme možnost procvičení číslovek od učitele z Portugalska a učitelky Carmen ze Španělska.

WAU nejen o voděWAU nejen o voděWAU nejen o vodě
 

Erasmus + poznává Bechyni

Žáci ze Španělska, Portugalska a Litvy za doprovodu svých českých kamarádů poznávali naše město a školu.

Erasmus + poznává BechyniErasmus + poznává BechyniErasmus + poznává BechyniErasmus + poznává Bechyni

 

Putování za domovními znameními

Putování za domovními znameními zavedlo děti ze čtenářského klubu na náměstí, kde jsme si vyprávěli o významu domovních znamení a pak je usilovně hledali. A našli!! A nejkrásnější na domě U bílého zvonu. Naše cesta vedla i kolem muzea, a protože Martin zde má maminku, dostali jsem pozvání na výstavu Svět hor. Tady jsem hledali názvy států a pátrali, k čemu sloužily některé nezvyklé exponáty.

Putování za domovními znamenímiPutování za domovními znamenímiPutování za domovními znamenímiPutování za domovními znameními

Fotbal McDonald´s Cup v Táboře

 

Fotbal McDonald´s Cup v TábořeFotbal McDonald´s Cup v TábořeFotbal McDonald´s Cup v Táboře

Fotbalisté též na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/fotbal-mcdonald-s-cup-v-tabore/

Babičky a dědečkové vyprávějí

Žáci 3. B si připomněli, proč je 8. května státní svátek. Navštívili "svoje" babičky a dědečky v domově pro seniory a poslouchali jejich vyprávění o 2. světové válce. Protože mezi pamětníky byli rodáci z Bechyně a okolí, dozvěděli se mnoho zajímavostí o místech, kudy denně chodí nebo je znají. Zapůjčili jsem si staré fotografie z květnových událostí roku 1945 a vydali se po jejich stopách v Bechyni.

Babičky a dědečkové vyprávějíBabičky a dědečkové vyprávějíBabičky a dědečkové vyprávějíBabičky a dědečkové vyprávějí

Naše poděkování patří paní Ondřichové, která vše připravila zorganizovala.

 

Domov pro marťany

Domov pro marťany není název filmu, ale pořadu, který pro žáky připravila městská knihovna. Vyprávěním o knížce se děti dozvěděly o handicapovaných lidech mezi námi a  tom, jak se k nim máme chovat.

Domov pro marťanyDomov pro marťanyDomov pro marťanyDomov pro marťany

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání na školní rok 2017-2018

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-2017-18.docx 485.8 Kb

Píšeme knihu

Děti ze čtenářského klubu se skoro rok věnují knížkám, čtení, návštěvě výstav i pravidelným návštěvám školní knihovny. Tentokrát to zkusily z opačné strany a staly se spisovateli knih, které postupně na schůzkách klubu vzniklay. A aby toho nebylo málo, knihy si samy sešily a ilustrovaly. Na závěr našeho úsilí proběhl čtecí čtenářský klub, čili přehlídka naší tvorby. Všem se knihy a příběhy moc povedly.

Píšeme knihuPíšeme knihu

 

Aprílová škola

Navštívíme dneska spolu aprílovou školu, kde žáci, s poškoláky v čele, zkoušejí pana učitele. Kde se místo češtiny čtou vtipy, Kde se místo sezení v lavicích leží na zemi. A kdo vyhrál soutěž o nejlepší aprílovou nachytávku? Přece všichni, kteří své blízké pobavili.

Aprílová školaAprílová školaAprílová školaAprílová škola

Čtenářský klub pomáhá stěhovat

Čtenářský klub předvedl, že je silný nejen ve čtení, ale že umí i pomáhat. A tak se naši malí čtenáři zapojili do stěhování knihovny a v rámci svých možností stěhovali a stěhovali. To bylo knih!!!

Čtenářský klub pomáhá stěhovatČtenářský klub pomáhá stěhovatČtenářský klub pomáhá stěhovat

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/ctenarsky-klub-pomaha-stehovat/

Malujeme akvarely

Protože jsem pravidelní návštěvníci galerií a výstav rozhodli jsme se opět pokořit další umělecká díla. Ve skromných podmínkách třídy jsme napodobovali výtvarnou techniku akvarelů. Nejdříve jsem došli pro inspiraci na výstavu malíře Miroslava Konráda a pak se pustili do díla. Paní učitelka nad našimi výtvory žasla natolik, že neměla chvílemi slov. Posuďte sami, co dokážeme my třeťáci.

Malujeme akvarelyMalujeme akvarelyMalujeme akvarely

Jak se akvarely povedly na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/malujeme-akvarely/

 

Třetí místo v soutěží Cambridge Competition

Skupina žáků z 8.A pod vedením paní učitelky Anety Petrunové získala 3. místo v soutěží Cambridge Competition. Blahopřejeme!!

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
reseni-souteznich-ukolu.docx 129.8 Kb
soutez-cambridge-competition-clanek.docx 12.7 Kb
vysledky-cambridge-competition.xlsx 442.4 Kb

Jarní čtení

První jarní den nás sice teprve čeká, ale sluníčku se nedalo za okny třídy odolat. Proto jsem si při čtenářském klubu vynesli před školu lavičky a četli si na teplém, jarním vzduchu a chvílemi překřikovali zpěv ptáčků. Také o nich byla pohádka Ondřeje Sekory, kterou jsem si četli. Takže kulisa ke čtení byla dokonalá. Naše výkony jsem si nahrávali a příští schůzku nás čeká poslech.

Jarní čteníJarní čteníJarní čtení

 

Matematická olympiáda očima vítězky

Paní učitelky z kroužku logická matematika mi věnovaly zadání matematické olympiády pro 5. ročník a já doma řešila 6 matematických úloh, u kterých jsem musela zapojit všechny šedé buňky mozkové. V soutěži se starším bratrem- úspěšným matematikem- se mi podařilo vyřešit všechny úlohy a měla jsem z toho velkou radost. Pak jsem postoupila s ostatními žáky do okresního kola matematické olympiády, které se konalo 24. ledna 2017 v ZŠ Helsinská v Táboře. Sešlo se nás 30 z celého okresu a počítali jsme v jídelně. Na vyhlášení výsledků jsme si všichni museli počkat. Za pět dní jsem ve škole dostala diplom za 3.-10. místo v okresním kole matematické olympiády v kategorii Z5. Doma mě pochválili. Děkuji paní učitelkám, že jsem se mohla olympiády zúčastnit, je to úžasné být nejlepší ze školy.      Dana Mašterová, 4.A

                                                                                                                                                                                                                            

Karneval

KarnevalKarnevalKarneval

Karnevalový rej na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/karneval/

Cesta do Španělska - den osmý

Dnes nám Litevci zmizeli nad ránem, takže jsme se s nimi ani nemohli rozloučit. Portugalce jsme viděli, než jsme se vydali se Španely do pouště Tabernas, kde se nachází Mini Hollywood, což je prakticky westernové městečko se zoo (natáčel tam třeba Clint Eastwood). Tam se nám líbilo hoooodně. Pak už jsme šli na oběd do rodin a hurá na letiště. Teda hurá... někteří z nás by si pobyt klidně prodloužili soudě podle slz, které ronili. Z letadla jsme naposled viděli záplavu skleníků a přistáli jsme v Madridu, ze kterého se v neděli přesuneme do Prahy. Ale nebojte, rodičové, ačkoliv jsme své náhradní rodiny oplakali, na vás se už moc těšíme!

Cesta do Španělska - den osmýCesta do Španělska - den osmýCesta do Španělska - den osmý

Poslední foto z pobytu na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-osmy/

 

Cesta do Španělska - den sedmý

Dnes jsme ve škole ukázali video Experiments with Water, které jsme pro setkání ve Španělsku natočili. Všem se moc líbilo. Ufff. Horší to bylo s vybíraním nejlepší eseje (ty byly předem napsány ve všech čtyřech partnerských školách a vždy jen ta nejlepší mohla postoupit sem na naše setkání). Tam jsme se neshodli, tak ani nevíme, kdo vyhrál.

O pár kilometrů na západ od Almeríe jsme se zajeli podívat do výzkumného centra uprostřed záplavy plastových skleníků, kde nám byly přiblíženy kromě výhod i stinné stránky tohoto fenoménu. Možná že už ty rajčata jíst v zimě nebudeme, jsou plná chemikálií. Nejvíce nás tam ale zaujal miniaturní pavouk, který chrání rostliny před škůdci. Jelikož je vidět jen pod lupou, nezaručujeme, že jsme si ho na sobě neodnesli. Ááá! Pak už jsme to vzali kolem vody do restaurace a zase jsme skončili na pláži. Je nám jedno, že se kvůli nízkým teplotám nemůžeme koupat, na břehu je taky legrace.
Cesta do španělska - den sedmýCesta do španělska - den sedmýCesta do španělska - den sedmý
 

Cesta do Španělska - den šestý

Slyšeli jste ty rány? To byly kameny, co nám spadaly ze srdcí.
a) Konečně jsme odprezentovali naši práci a nikdo se u toho nezakoktal.
b) Udělalo se lepší počasí a rodiny nám přislíbily výlet na pláž.
c) Konečně jsme se dostali na ty velbloudy! Nějací z nich totiž onemocněli a vypadalo to, že se to zruší. Ale naštěstí jsme se na nich mohli hezky vystřídat a dokonce je i krmit a kartáčovat.
Ráno jsme také navštívili místní univerzitu, kde nám bylo objasněno, jak se zde čistí voda. Tedy, ehm, prezentace dvou profesorů byly plné grafů a vzorců a komplikovaných slovíček, tak si asi dokážete představit, kolik jsme si toho z přednášky odnesli. Ale to je jedno, protože VELBLOUDI! PLÁŽ!

Cesta do Španělska - den šestýCesta do Španělska - den šestýCesta do Španělska - den šestý

Nejen velbloudi na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-sesty/

Cesta do Španělska - den pátý

Dnes ráno jsme se sešli ve škole, abychom dali dohromady naše představy o dni bez vody - v Almeríi to totiž není tak daleko od reality. Poté jsme se procházeli po zdejší pevnosti, která stojí už 12 století. Tam jsme byli překvapeni velice poutavou prohlídkou - přesunuli jsme se o pár století zpět a zakusili tak historii na vlastní kůži (viz ty divné věci na našich hlavách). Byli uvítáni na radnici a poznali jsme i starou část Almeríe včetně školy umění, kde se údajně natáčely části Indiana Jonese. Ale co vám budeme povídat, nejlepší stejně byla procházka po pláži. Je pravda, že si z ní někdo asi odnesl víc než jen mušle (voda byla studená a nejmenovaní jedinci se nechali ošplouchnout vlnou až k břichu), ale i tak jsme se za náhradními rodinami vydali šťastní.

Poznámka k fotce s bagetou - jak můžete vidět, rodiny se hodně snaží, aby nikdo nebyl hlady. A speciálně David bude asi po příjezdu domů potřebovat o číslo větší oblečení.
Cesta do Španělska - den pátýCesta do Španělska - den pátýCesta do Španělska - den pátý

Cesta do Španělska - den čtvrtý

V nohách mám už tisíc mil... Pardon, to už blouzníme únavou. Dnes jsme se procházeli úzkými spletitými uličkami Granady (nebojte, stále nikdo nechybí) a vyšplhali jsme se na kopec, na kterém se nachází Alhambra - úchvatný (ale obrovský) komplex sídla panovníků časů minulých. Dojem z této exotické krásy boje křesťanské a islámské architektury nám zkazila cesta zpět do Almeríe, neboť jsme viděli to, co místní nazývají mořem plastu - ošklivé bílé plastové skleníky zásobující celou Evropu rajčaty. Rajčata v zimě jsou sice skvělá věc, ale tam, kde se pěstují, kvůli nim hrozí ekologická katastrofa. O tom se dozvíme ale jindy, teď jsme rádi, že po celodenní túře můžeme za svými náhradními rodinami.

Cesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtý

Cesta do Španělska - den třetí

Dnes se nám dostalo vřelého přivítání v partnerské škole, kde kromě tradičních proslovů ředitelů, koordinátorů a místních politiků zazněly i španělské rytmy.

Záhy jsme se přemístili do hor, kde nás čekala dosti namáhavá a nebezpečná túra za pramenem témeř vyschlého toku zavlažující jedno údolí. Povětrnostní podmínky nám dnes nepřály - chvílemi jsme si připadali jak na Větrné hůrce v Británii a ne v prosluněném Španělsku. Ale nebojte, nikoho to z kopce nesfouklo. Sice jsme trochu promrzlí, ale to zvládneme (pro domorodce jsme z dálného severu, takže nesmíme ztratit tvář). Také jsme projížděli jedinou evropskou pouští. Což jsme málem nepostřehli, protože jako poušť nevypadá.
Den jsme zakončili výletem na pláž, na kterou se vrátíme ještě někdy v týdnu, až se vydaří počasí, aby nám lépe schly boty, které nám v nestřeženém okamžiku pohladila vlna.

Cesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den první

 

 

Cesta do Španělska - den druhý - Madrid

Ráno se na nás obloha netvářila nijak hezky, ale pak se počasí vzpamatovalo a na běh po památkách Madridu nám svítilo sluníčko. Kromě jiného jsme prošli kolem obchodu s bonbóny a nějakým záhadným způsobem jsme najednou byli o několik eur lehčí. Ještěže jsme museli chvátat na letadlo, protože bychom jinak vykoupili celý krám (vsuvka pro pamětníky - měli tam fialky!). Po nekonečném přesedání na všechny možné dopravní prostředky jsme se tedy konečně dostali na letiště v Almeríi, kde na nás čekaly náhradní rodiny s otevřenou náručí a velkým úsměvem (což prolomilo ledy, někteří z nás se toho prvního setkání dost obávali). Na nikoho nezapomněli, nebojte. Zítra nám začíná oficiální program, tak se moc těšíme.

Cesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - Madrid

Cesta do Španělska - den první

Po náročném přemisťování kufrů větších a mnohdy i těžších než jsme my samotní jsme se konečně ubytovali. Zásoba řízků se tenčí, ale našli jsme obchod, takže o hladu nebudeme. Jedinci, kteří letěli poprvé, buď let prospali nebo fotili naprosto vše, co viděli z okénka, takže už mají plné paměťové karty - rodiče se moho těšit na spoustu záživných fotek mraků :-) A jedinci, kteří jsou již v cestování letadlem zběhlí, byli málem zadrženi na letišti kvůli podezřele plné tašce tekutin.

Cesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den první

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-prvni/

Závětečný díl lyžařského seriálu na pokračování

https://youtu.be/Yee3fsvxLYU

A máme tu 3. díl

https://youtu.be/bUuoLvrkNF8

A filmování pokračuje - 2. díl

https://youtu.be/vlQkGVlb2tk

Naše lyžařské pokroky zachytila i kamera

Naše snaha a odvaha na svazích Šumavy a hlavně naše lyžařské umění nezůstalo bez povšimnutí. Vyhledal si nás školní filmový štáb v čele s režisérem Petrem a zvěčnil naše pokroky na lyžích. Až bude vyhlášena anketa Anděl 2017, doufáme ve Vaše hlasy. Zatím se kochejte. Možná se dočkáte i celovečerního filmu.

https://youtu.be/wqjCDNaI9vE

Pokusy s vodou - projekt WAU

Pátek třináctého údajně přeje fyzikálním jevům, o čemž se 7.A přesvědčila na vlastní kůži. Děti vybrané pro cestu do Španělska v rámci WAU budou totiž prezentovat kratičké video o tom, co efektního se dá provádět s vodou a minimem dalších pomůcek. Sedmáci se tedy ujali rolí figurantů a pokusných králíků, zatímco Eliška Brkalová z 9.A vše natočila. Na výsledek si budete muset počkat do února, kdy video oficiálně uvedeme v partnerské škole.

Pokusy s vodou - projekt WAUPokusy s vodou - projekt WAUPokusy s vodou - projekt WAU

Ostatní foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/pokusy-s-vodou-projekt-wau/

 

Poděkování

Základní škola Františka Křižíka Bechyně tímto velmi děkuje paní MUDr. Jitce Smolíkové za finanční dar škole. Finanční prostředky budou použity k zakoupení her do školní družiny.

 

                                                                Mgr. Milan Kožíšek, ředitel školy

 

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
podekovani.docx 1056.6 Kb

Čtenářský klub na výstavě 9+

Děti ze čtenářského klubu navštívily galerii Galvína a shlédly adventní výstavu umělců z Bechyně pod názvem 9+. Po výstavě si uvařily čaj a vánočně se naladily. Pomohla jim k tomu i pohádka o krtečkoví a O chytrém ševci.

Čtenářský klub na výstavě 9+Čtenářský klub na výstavě 9+Čtenářský klub na výstavě 9+

 

Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)

Je to až k nevíře, ale už máme za sebou půlku našeho projektu Erasmus+ Water Around Us. Bylo tedy nutné uspořádat setkání koordinátorů a učitelů ze zapojených škol, aby si všichni mohli vyměnit dojmy a zkušenosti z proběhlých výměn. Hostování se ujala partnerská škola v portugalském Alcains a připravila jak kulturní, tak pracovní program. Zatímco jsme chytali ve třicetistupňových horkách rýmu z všudypřítomného větru, mohli jsme se kochat pohledem z nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy (Cabo da Roca) nebo zakoušet jemné vlny na řece Tejo. Zvládli jsme dohodnout termíny následujících dvou setkání a rozdělit si kompetence pro nadcházející polovinu projektu. Čeká nás hodně práce, ale věříme, že se nám všem povedou plány dotáhnout do zdárného konce a setkání ve Španělsku a u nás si tak budeme moci užít na maximum.

Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/projektove-setkani-v-portugalsku/

Dotazník – ohlédnutí za prvním rokem projektu WAU

Projekt WAU/Erasmus+ se blíží ke konci prvního roku fungování. Rádi bychom se touto cestou informovali o tom, jaké je povědomí o projektu WAU mezi rodiči a dětmi. Připravili jsme 2 dotazníky (jeden pro děti a druhý pro rodiče), které by nám pomohly získat zpětnou vazbu. Moc bychom ocenili, pokud byste si našli čas a vyplnili příslušný dotazník (dostanete se k nim po kliknutí na dané odkazy níže). Dotazníky budou k dispozici do 22.6.2016. Děkujeme za spolupráci.

Pro děti: https://freeonlinesurveys.com/s/JDQwCj5U#/

Pro rodiče: https://freeonlinesurveys.com/s/MUyPYtLe#/

Jak vznikala nástěnka WAU

Žáci 4. a se podíleli na přípravě nástěnky k aktivitám projektu WAU. Pozadí tvoří vlajky Portugalska a Litvy. Prostřední část znázorňuje představu vody, proto jsou zde kapky a vlny. Najdete zde fotoreportáže z návštěvy partnerských zemí a shrnutí výstupů z projektu - logo a obal brožury. Speciální poděkování patří p. učitelce Novotné, která hostila tuto aktivitu v hodině výtvarné výchovy.

Jak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAU

Přes Varšavu domů

Hlásíme se z poslední části naší cesty - letiště ve Varšavě. Dnes jsme se seznamovali s památkami tohoto polského velkoměsta. Kromě potravy pro oči jsme si i zacvičili, aby tělo nestrádalo. Za pár hodin budeme zpět v naší domovině, tak se uvidíme zítra ve škole.

Přes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domů

Odjíždíme z Litvy

Náš den začal pochmurně - ráno propršelo, jakoby Litva plakala, že musíme odjet. Do toho si představte asi padesát ubrečených teenagerů, kteří se nechtějí rozjet do svých domovin a dostanete obrázek hodný našeho projektu WAU, protože voda byla opravdu všude. Náš tým čekala dlouhá cesta na letiště, ještě delší čekání na spoj do Varšavy, zapomenuté kufry a prodírání se rozjásanými davy při hledání hostelu. Ten jsme našli, takže přejeme dobrou noc.

Odjíždíme z LitvyOdjíždíme z LitvyOdjíždíme z Litvy

Poslední den na litevské škole

Konec týdne jsme si udělali volnější. Pan starosta nám na setkání v botanické zahradě předal dárek - dostali jsme od něho hodinu bruslení na ledě v nákupním středisku, takže jsme ji využili. Naši jižní partneři koukali, jak nám to jde. Také jsme šli na bowling. Někteří z nás se odpoledne podívali na rozkvetlé tulipány, zatímco jiní brali nákupní středisko útokem nebo si užívali poslední momenty v litevské rodině.

Poslední den na litevské školePoslední den na litevské školePoslední den na litevské škole

Další den v Šiauliai

Dnes jsme se setkali se starostou naší prozatímní základny v botanické zahradě, kde jsme byli ještě podrobeni bojové hře. Obešli jsme zdejší památky a pak jsme vyrazili na Kopec Křížů, místo s neobvyklou atmosférou a velkým významem pro neochvějnou litevskou víru. Odpoledne jsme strávili pečením tradičního chleba (to bych vám asi říkat neměla, tento chleba prý vydrží i měsíc stále čerstvý, tak ho možná někdo dostane jako suvenýr). Teď nás čeká ve škole setkání s litevskými rodiči a diskotéka. Proto se raději hlásíme už teď, protože po tanci bychom už nebyli schopní jediného slova.

Další den v ŠiauliaiDalší den v ŠiauliaiDalší den v Šiauliai

Foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/dalsi-den-v-siauliai/

Výlet na pobřeží

Dnešní den se nesl v duchu poznávání přímořských měst. Museli jsme vstát za rozbřesku, abychom to všechno stihli. První zastávkou bylo město Klaipeda se svým delfináriem, kde jsme se podívali na cvičené lachtany ;-) Ale na hlavní atrakci, delfíny, jsme si taky udělali čas. Už nějakou dobu se nám zdálo divné, že cestou nevidíme žádné kopce. Aby Litevci vyvrátili tuto naprostou pravdu o jejich ploché zemi, nechali nás vylézt na písečnou dunu v Nidě, na jejímž vrcholu jsme se snažili vyčíst čas ze slunečních hodin. Pravda, někteří už z duny nechtěli slézt, protože se jim začal zamlouvat pouštní život. Zbytek ale dolů slezl, aby si mohl nohy (nebo nohu - někteří jedinci se báli ryb a tak si pro případ útěku nechali jednu botu) namočit v Baltském moři. Posléze jsme se jeli podívat ještě do Palangy, kde jsme z mola měli krásný výhled na širé moře. Vrátili jsme se pár minut před půlnocí, únavou padáme, ale dnešek za to rozhodně stál.

Výlet na pobřežíVýlet na pobřežíVýlet na pobřeží

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/vylet-na-pobrezi/

Druhý den na litevské škole

Jelikož nám počasí stále přeje, mohli jsme dopoledne vyrazit na loďky. Někteří z nás se i dobrovolně vykoupali. Oběd byl sice moc dobrý (škola kvůli nám nechala upéct i speciální dezert), ale my si ho moc nevšímali, protože nás čekala konference, kde jsme měli představit výsledky svého bádání pro toto projektové setkání. Takže jsme se místo jídla raději věnovali nacvičování textů. Vše jsme hezky zvládli, tak jdeme za odměnu za chvilku do plaveckého bazénu.

Druhý den na litevské školeDruhý den na litevské školeDruhý den na litevské škole

Přivítání v naší partnerské škole v Šiauliai

Labas! Po zdárné noci v rodinách se nám dostalo krásného přivítání v naší partnerské škole v Šiauliai. Děti nám předvedly krásy Litvy v prezentaci hudby a tance a seznámili nás s postojem školy k projektu. Byli jsme provedeni po škole, která není nepodobná bludišti, ale našli jsme svou cestu do hodin (jak jste si jistě všimli z pozdravu, již ovladáme litevštinu slovem i písmem). Po školním obědě jsme se vydali do muzea čokolády, která má v tomto městě dlouholetou tradici. Tam jsme si mohli sami vyrobit lízátka a pralinky. Povolili jsme uzdu fantazii a některé výtvory málem zůstaly v muzeu jako exponáty.

Přivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v Šiauliai

První pozdravy z Litvy

Zasiláme pozdrav z Litvy! První den jsme strávili poznávánim památek ve Vilniusu (včetně výšlapu na nejvyšší bod města k velké nelibosti). Po tomto heroickem výkonu jsme se odměnili obědem ve fast foodu, kde jsme se seznámili s koloritem města (čti: divní lidé se očividně stahují do těchto restaurací). Následovala prohlídka Trakai. Po 3 hodinové cestě do naší destinace jsme unavení, ale těšíme se do rodin našich projektových partnerů.

První pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z Litvy

Portugalsko v obrazech

Přinášíme fotografie z našeho pobytu.

Portugalsko v obrazechPortugalsko v obrazechPortugalsko v obrazech

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/portugalsko-v-obrazech/

Posledni den v Alcains

Posledni den v nasem docasnem domove byl ve znameni karnevalu. Cela skola v maskach vyrazila na pruvod mestem za hlasiteho doprovodu bubnu. Jednoznacnou jednickou mezi maskami byli nadherni martani v podani deti z materske skoly. Nase vyprava jako masky zvolila sve vlastni obliceje. Honza sel skutecne za Honzu, Verca za Vercu, Alex za Alex.......Dnes nas ceka posledni den v Alcains a v casnych rannich hodinach odjizdime do Lisabonu. Pokud bude pripojeni, ozveme se i odtud, ale nic neslibujeme. Adeus Alcains!!!!

Posledni den v AlcainsPosledni den v AlcainsPosledni den v Alcains

Pozdravy z Alcains

Hlasime se z pocitacove ucebny v portugalske skole. Z techto duvodu omluvte absenci diakritickych znamenek. Dekujeme.

Vcerejsi den jsme stravili ve skole pripravou prezentaci, ktere dnes predstavime zakum v mistnim auditoriu. Tema: Voda kolem nas. Vse bude v anglictine, tak nam drzte palce. Vcera nekteri navstivil plavecky bazen a meli spolecnou veceri s rodici a uciteli skoly. Podavalo se kure a pecene brambory. Dnesni obed jiste obohati jidelnicek ceskych rodin. Byly fazole s tunakem a bylo to opravdu vynikajici. Ucitele navstivili i mistni materskou skolu a 1. stupen. Ve 4. tride odpovidali na zvidave otazky deti.

Bom día z Portugalska

Máme za sebou první dny naší portugalské cesty. Ocitli jsme se na nejzápadnější výspě Evropy. Přivítalo nás květnové počasí. Víkendový pobyt v Lisabonu jsme statečně zahájili jízdou metrem z letiště, kterou díky dezinfekčním prostředkům přežil i Honza. V hotelu jsme se vyspali doslova dorůžova a celou neděli poznávali krásy hlavního města. I první noc v hostitelských rodinách všichni zvládli na jedničku a cítili se jako doma. Všude měli internet!! Dopoledne jsme si prohlédli školu, představili naše město i školu v připravené prezentaci. Odpoledne pak část výpravy absolvovala měření sil v počítačových hrátkách v tzv. LAN party, další pak okusili vody bazénu v Alcains. V podvečer po skončení denního programu už všichni říkali, že jdou domů, čímž mysleli své přechodné bydliště tady v Portugalsku.

Bom día z PortugalskaBom día z PortugalskaBom día z Portugalska

Fotky z našeho pobytu na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/portugalsko-prvni-dojmy/

Castelo Branco v obrazech

S dalším dnem našeho pobytu na Pyrenejském poloostrově se můžete seznámit na několika fotografiích, které jsme pořídili při prohlídce města Castelo Branco. Foto č.1: Dopoledne nás přijal starosta města. Řadu účastníků setkání zaujal nejvíce podezřele prskající lustr... Foto č.2: Osvěžení ve fontáně v kruté místní zimě přijde vhod (pro starostlivé maminky: děvčata se po sprše převlékla do suchého..) Foto č.3: To oranžové nad námi jsou opravdu opravdové mandarinky (tady žádná zpráva pro maminky...) Foto č.4: Oběd dnes proběhl formou pikniku v parku. Kromě posilující krmě přinesl pobyt v parku i originální suvenýr z Portugalska. Jaký? Uvidíte... Foto č.5: Navštivili jsme i galerii umění. Jak umělecká díla zamávala s našimi cestovateli, je snad dobře patrné z této fotky. Foto č.6: Děvčata vylepšila svůj outfit o nový model, díky němuž jsou dobře viditelná z obrovské dálky...

Castelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazech

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání na Základní škole Františka Křižíka Bechyně

V příloze naleznete seznam žáků přijatých k základnímu vzdělávání pro školní rok 2016/2017.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-2016-2017446901591.pdf 109.6 Kb

Pozdrav z Lisabonu

Tým Erasmus + zasílá pozdravy z návštěvy Lisabonu. Prohlédli jsme si nejstarší část města s jeho památkami. Potom jsme se přesunuli k Belémské bráně. Navečer nás čekalo tříhodinové cestování do města Alcains k našim adoptivním rodičům.

Naše logo zvítězilo!!

První velký výstup z práce na projektu WAU je už na světě - oficiální logo projektu. Práce na návrzích loga byla zahájena ihned po ukončení prvního projektového setkání parterů v Bechyni. Děti ze všech zúčastněných škol přenesly své představy o tématu a obsahu partnerství na papír, popř. do elektronické formy. Vzniklo mnoho originálních a krásných nápadu ve snaze spojit význam vody se zeměmi zapojených do projektu. Každá škola pořádala místní kolo voleb, kde odborná porota složená z hlavních zástupců projektových týmů zvolila 3 vlastní návrhy, které postoupily do dalšího kola voleb, což bylo mezi-partnerské hlasování, které probíhalo online se spravedlivým zastoupením volební účasti každé školy. Po naplnění všech volebních mandátů na začátku nového roku byl vyhlášen vítěz. Potěšující zpráva pro bechyňský tým spočívá v tom, že to vlastně byl návrh žákyně z Kateřiny Habrové (8.A), které srdečně blahopřejeme.

Naše logo zvítězilo!!Naše logo zvítězilo!!

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
logo-navrhy560665592.docx 237.9 Kb

Návrhy na logo projektu WAU

Žáci všech zúčastněných škol ze zahraničí vybrali návrhy loga, se kterým se chtějí zúčastnit hlasování o nejlepší logo. Návrhy si můžete prohlédnout zde: https://pt.surveymonkey.com/r/6HL3X9V

1. transnacionální setkání projektu WAU

V říjnu nás poctili svou návštěvou již avizované tři týmy ze zahraničí. Jednalo se o skupinky učitelů z našich partnerských škol v Litvě, Portugalsku a Španělsku.

Náplní našeho setkání bylo hlavně dopolední rokování o finální podobě projektu a řešení všech zapeklitých problémů, které by se mohly vyskytnout (nebo už se vyskytly) v průběhu našeho dvouletého působení. Rozdělili jsme si role pro stávající období - na český tým (kromě jiného) vyšla správa blogu o našem projektu: www.wateraroundus.blogspot.cz, takže pokud vládnete anglickým jazykem, určitě tam zavítejte, neboť veškeré informace a výstupy projektu se budou objevovat převážně tam.
Odpoledne jsme se snažili zpestřovat českou kulturou, takže naši partneři viděli nejeden architektonický skvost, ochutnali mnoho z českých tekutých pokladů, a málem nevstali ze židlí po požití knedlíků, kterých se asi už navždy budou vyvarovat. "Teambuilding" nám tedy zdárně skončil, a my se už můžeme připravovat na první setkání škol v Alcains.
Než se ale vydáme na výpravu do Portugalska, budeme si muset zvolit logo projektu. Každá členská škola zašle tři návrhy loga, ze kterých se během prosince v online hlasování vybere to vítězné, které nás bude doprovázet celým projektem, takže sledujte naše stránky - brzy vás přizveme, abyste se i vy podíleli na výběru našeho loga.

Projekt WAU - společné setkání zúčastněných zemí

Projekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemí

Podrobné informace k projektu najdete v příloze:

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
projekt-wau.docx 241.1 Kb

Projekt WAU v programu Erasmus+

Základní škola Františka Křižíka Bechyně byla opět úspěšná v získání grantu na realizaci projektu partnerství škol tentokrát v rámci programu Erasmus+. Nový projekt spolupráce škol se jmenuje WAU neboli Water Around Us (WAU – Voda kolem nás) a jak to z názvu vyplývá, budeme se zabývat s průzkumy vody v dvouletém období trvání projektu. Každé pololetí bude věnováno určitému tématu: 1) celkový význam vody pro člověka a koncept vody jako takové; 2) vliv vody na formaci osídlení a její vliv na lidské společnosti v minulosti a v současnosti; 3) environmentální aspekty vody; 4) hledání symboliky vody v umění.

Do projektu jsou zapojeny 4 školy ze 4 evropských zemí: Portugalsko, Litva, Španělsko a Česká republika. Týmy ze všech škol budou pracovat na přípravě různých výstupů, které budou prezentovat jejich postoj k probádanému tématu. Své výstupy ve formě plakátů, brožur, vystoupení aj. budou týmy žáků a učitelů představovat na partnerských setkáních. Každá škola tak bude jednou hostit své partnery ve svém městě a taky pojede na tři návštěvy k ostatním partnerům. První setkání proběhne na začátku roku 2016 v portugalském Acains. Následovat bude setkání na konci 2. pololetí v litevském Siauliai. Třetí projektové období bude kulminovat v setkání ve španělské Almerii na začátku roku 2017, a na závěr se všichni setkají u nás v Bechyni.

O práci na projektu, realizaci dílčích výstupů a našich výprav do partnerských zemí budeme průběžně informovat na školním webu, v místním zpravodaji a prostřednictvím různých akcí na území školy.

Poslední den v Londýně

Bohužel se naše cestování po Anglii začalo chýlit ke konci a my jsme se museli loučit s našimi adoptivními rodinami. Zamáčkli jsme slzy a vyrazili vstříc poslednímu dobrodružství - směr Londýn. Tam na nás tentokrát čekala procházka k nultému poledníku, tunel pod Temží nebo rychlé 4D kino o London Eye. Kino sloužilo jako příprava pro ty méně statečné, kteří se museli psychicky nachystat na tuto světoznámou atrakci. Pohled z vrcholku Oka ale vzhledem k vydařenému počasí zato stál jak klaustrofobikům, tak akrofobikům. Následovala procházka k Houses of Parliament a relax v St. James' parku. Poté jsme se zastavili u Buckingham Palace, abychom zjistili, že nám ta královna zase utekla. Nezbývalo tedy než si zajít na Trafalgar Square a úplně poslední pohledy na Londýn si vychutnávat z lodičky na Temži.
Domů jsme se vrátili plni zážitků a znalostí, které nám snad jen tak z hlavy nezmizí. 
Goodbye England, we will miss you!

Poslední den v LondýněPoslední den v LondýněPoslední den v LondýněPoslední den v LondýněPoslední den v Londýně

 

Návštěva Windsoru

Dnes jsme se dockali odmeny za celotydenni drinu - dostali jsme totiz certifikaty. Rozloucili jsme se s nasimi skvelymi vyucujicimi a uz jsme utikali smer Windsor. Tesili jsme se totiz, ze uvidime kralovnu, jenze kralovna tam nebyla, tak jsme si museli hrad projit holt bez jejiho vykladu. Hrad je to sice veliky, ale na ten nas prazsky rozlohove nema.
Kousek od hradu se nachazi prestizni skola Eaton. Rodice divek urcite potesi zprava, ze to je vyhradne zalezitost pro kluky, protoze po nich devcata nebudou chtit nekolikamilionove skolne.
Dnes nas ceka velke baleni a posledni vecere v nasich adoptivnich rodinach. Drzte nam palce, abychom zvladli celodenni navstevu Londyna a narocnou cestu domu, my vam pak napiseme jak to dopadlo.

Návštěva WindsoruNávštěva WindsoruNávštěva WindsoruNávštěva WindsoruNávštěva Windsoru

 

Za Shakespearem do Stratfordu

Po dnesnim rannim vyucovanim jsme zajeli na navstevu k panu Shakespeareovi do Stratfordu nad Avonou. Jeho rodny dum se nam zdal byt velice utulny, takze by nam vubec nevadilo se k nemu nastehovat. Dokonce jsme se naucili i jeden dobovy tanec a nekteri z nas se vice ci mene dobrovolne zucastnili improvizovane verze Romea a Julie. Abychom zavrsilu Shakespeareuv zivotni cyklus sli jsme se podivat do kostela Svate Trojice, kde tento dramatik odpociva. Jelikoz nam pralo dobre pocasi, prosli jsme se podel reky a vyuzili jsme osobniho volna k nasavani atmosfery historickeho centra mesta.
Uz se moc tesime na zitrek, protoze se budeme loucit s nasimi anglickymi uciteli.

Za Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do Stratfordu

Pozdravy z Oxfordu

Streda, 23.9. Zcela odpocati a nasyceni jsme se vydali vstric nasi nejvetsi vyzve, kterou byla vyuka s rodilymi mluvcimi. Po pocatecnim ostychu jsme se ale rozmluvili a zjistili jsme, ze skola je vlastne zabavna. Za odmenu jsme proto odpoledne vyrazili na prohlidku historickeho centru Oxfordu. Tak nam Oxford ucaroval, ze jsme si okamzite zacali setrit na studuim, ktere tam hodlame stravit. Prochazeli jsme totiz prostorami, ktere inspirovaly filmove tvurce Harryho Pottera (Christ Church College). Svuj rozchod v Oxfordu jsme vyuzili nakupovanim suveniru a darku. Pak uz nas zase cekala tepla vecere a pohodlna postel v nasich prechodnich domovech. 

O nasi pristi zastavce se dozvite zitra.

Pozdravy z OxforduPozdravy z OxforduPozdravy z OxforduPozdravy z OxforduPozdravy z OxforduPozdravy z Oxfordu

Omluvte absenci háčků a čárek, zpráva byla obětavě zaslána v noci z mobilu. Děkujeme.

Pozdrav z Londýna

Utery, 22.9. - Po strastiplne 20 hodinove ceste jsme konecne dorazili do Calais, kde na nas cekal trajekt, ktery nas priblizil k cili zajezdu. Nase prvni kroky v Britanii smerovaly do Londyna, kde jsme vyskytovali u nejznamnejsich pamatek. Pochod Londynem nam zpestrovalo typicke anglicke pocasi. Pani pruvodkyne si na nas nachystala prochazku okolo: The Tower of London, The Tower Bridge, piratske lodi, nejznamnejsich mrakodrapu, divadla The Globe, Millenium Bridge, St. Paul's Cathedral. Kazdy z nas si vybral jedno ze 3 narodnich muzei, do ktereho se mohl podivat. Vetsina se rozhodla zajit si podivat se na dinosaury a prakticky veskerou faunu a floru do prirodovedeckeho muzea. Den jsme si zpestreli v londynskych dopravnich prostredcich, jakymi jsou napr. metro nebo lanovka. Pote, co nam dosly uplne vsechny zasoby od maminek a s usoupanymi nozickami jsme se vydali do nasich novych kratkodobych domovu v Oxfordu, kde na nas cekali adoptivni rodice s otevrenou naruci a teplou veceri. 

Pozdrav z LondýnaPozdrav z LondýnaPozdrav z LondýnaPozdrav z LondýnaPozdrav z LondýnaPozdrav z Londýna

Omluvte absenci háčků a čárek, zpráva byla obětavě zaslána z mobilu. Děkujeme.

Projekt Modernizace Základní školy Bechyně, Libušina 164 - shrnutí

Smyslem projektu bylo pořízení nového vybavení pro zkvalitnění a zefektivnění výuky na ZŠ Libušina. V rámci projektu byl pořízen nábytek do kmenových tříd prvního i druhého stupně, dále byly pořízeny pomůcky do tělocvičny, do odborných učeben fyziky a přírodopisu, do jazykové učebny. Další informace k projektu najdete v příloze.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
projekt-modernizace-zakladni-skoly-bechyne-libusina-164-shrnuti.docx 187.5 Kb

Nový název naší školy

Od 1.9.2014 nese naše škola jméno po slavném vynálezci a technikovi Františku Křižíkovi, který v roce 1903 vybudoval první elektrickou železnici v Rakousku–Uhersku, z Tábora do Bechyně. Na malém slavnostním posezení pravnučka Františka Křižíka zavzpomínala na svá dětská léta a předala naší škole jeho portrét s věnování.

Nový název naší školyNový název naší školyNový název naší školyNový název naší školyNový název naší školyNový název naší školy

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Stará škola s novým názvem.docx 14.8 Kb

Odlétáme zpět do Barcelony a pak domů

Na zpáteční cestě jsme ještě jednou navštívili Barcelonu a prohlédli si vše, co jsme nestihli před týdnem. Za krásného počasí jsme vystoupali na kopec, kde se nacházi Park Güel a potom sešli ke světoznámé katedrále Sagrada familia. Druhý den ráno před odletem jsem ještě zvládli návštěvu olympijského stadionu a potom už jen hurá domů. Zamávali jsme prosluněné Barceloně a přivítala nás děštivá Praha.

Odlétáme zpět do Barcelony a pak domůOdlétáme zpět do Barcelony a pak domůOdlétáme zpět do Barcelony a pak domů

 

Poslední den v Infiestu

Od rána nás provázela zamračená obloha a déšť. Moc jsme litovali, že počasí nepřálo, neboť naši hostitelé připravili výlet do hor na Picos de Europa. Tam se bohužel jet nedalo. Přesto jsem o hory nebyli ochuzeni. Dojeli jsem na pobřeží a z kopců 1000 metrů nad mořem sledovali oceán a rybářské vesničky. Na hoře foukal vítr tak, že nešlo udržet v klidu fotoaparát. Odpoledne jsme si vyzkoušeli skvělou lanovou dráhu v adrenalinovém parku v městečku Arriondas. I tady byl krásný výhled na hory, jejichž vrcholky byly pokryté sněhem. Večer pro nás žáci a jejich rodiče připravili rozlučkovou párty, kde bylo možno opět ochutnat španělské speciality a dezerty. Žáci tu společně nacvičovali a poté předvedli různé tance a nastalo dojemné loučení. Nikomu se nechtělo domů.

Poslední den v UnfiestuPoslední den v UnfiestuPoslední den v UnfiestuPoslední den v Unfiestu

 

 

Jedeme do Ovieda a muzea sideru

Dnes jsme navštívili hlavní městečko oblasti Asturias. Prohlédli si katedrálu,nejstarší univerzitu,další pamětihodnosti a tržnici.Potom jsme odjeli do muzea sideru, který se v této oblasti vyrábí a je zde velmi oblíbený. Odpoledne nás čekali nákupy a bowling v obchodním centru. Naši bodovali.

Jedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideru

Comenius u moře

Ráno jsem se autobusem vydali do Covadonga, což je nádherný kostel v horách u něhož se nachází jeskyně Llanes. Potom jsme se přesunuli na pobřeží Atlanského oceánu a strávili zde odpoledne na pláži. Přesto, že počasí koupání moc nepřálo, většina neodolala a vyzkoušela vlny oceánu. Pobřeží bylo skutečně čarokrásné.

Comenius u mořeComenius u mořeComenius u mořeComenius u moře

 

Pozdrav od projektu Comenius ze Spanelska

Svuj pobyt ve Spanelsku zahajil Comenius v 1357 km vzdalene Barcelone. Zde jsme si prohledli stare mesto, pristav a Columbuv pomnik. Druhy den jsme odleteli na sever do Ovieda, ktere se nachazi v oblasti Asturias, asi 40 km od Atlantiku. Odtud do mestecka Infiesto, ktere se na tyden stane nasim pobytovym mistem. Po privitani pro nas hostitelske rodiny pripravily piknik v parku. Ochutnali jsme spanelske speciality a uzili si slunecne a teple pocasi.

Dnes jsme byli oficialne privitani ve skole a u starosty. Dopoledne stravili zaci na workshopu a pripravou vystavy vyrobku z recyklovanych materialu.

Pozdrav od projektu Comenius ze SpanelskaPozdrav od projektu Comenius ze SpanelskaPozdrav od projektu Comenius ze SpanelskaPozdrav od projektu Comenius ze Spanelska

 

Ohlédnutí za návštěvou z Comenia

Projekt Comenius
Základní škola v Libušině ulici se již podruhé zapojila do projektu Comenius, který zaštiťuje a financuje Evropská unie. Jeho cílem je sblížit žáky i učitele členských zemí EU. Poslední týden v březnu tak škola hostila své partnery z Francie, Polska, Španělska a Německa a v rámci jejich spolupráce na téma Wasteland jim připravila program. Název Wasteland by se dal do češtiny přeložit jako Země odpadů a partnerské školy se v něm především snažily zmapovat a ostatním představit proces recyklace ve své zemi.
Rodiny našich žáků ubytovaly na dobu pěti dnů celkem 23 dětí ve věku od 13 do 15 let. Žáci pak se svými zahraničními kolegy plnili projektové úkoly a doprovázeli je při poznávání Bechyně a okolí.
Prvním společným počinem se stala díla vyrobená z recyklovaného materiálu, která učitelé bechyňské školy vystavili v prostorách školy. Španělé přivezli hračky a prezentaci o jejich výrobě. Podobný charakter měly i výrobky Poláků a Němců. Sbírku rozšířili o stolní hry a látkové figury. Bohužel ne každé dílo by sneslo cestu letadlem, a tak francouzští kolegové své výrobky představili aspoň pomocí fotek. Společně žáci vyrobili květy ze starého plastu a dominantou výstavy byly vlajky zúčastněných států vyrobené z plastových víček, na jejichž výrobě se podíleli všichni žáci zapojení do projektu a jejich partneři. Vernisáž výstavy zahájil několika slovy starosta Bechyně pan Jaroslav Matějka, který zdůraznil přínos projektu nejen ekologický, ale i jazykový.
Abychom návštěvě představili i náš region, vypravili jsme se s nimi do Českého Krumlova a Tábora. Kvůli tématu projektu jsme do programu zahrnuli i prohlídku Jaderné elektrárny Temelín, která je příkladem alternativy k uhelným elektrárnám, a cestičku odpadních vod v Bechyni. V našem městě hosté mimo jiné navštívili i klášterní zahradu, Zářečí a kostelní věž.
Bechyně byla čtvrtým místem, kde se žáci v rámci projektu setkali. Během posledních dvou let jsme navštívili své partnery ve Francii, Německu a Polsku, na poslední setkání se chystáme v květnu do Španělska.
Opravdové slzy při pátečním loučení dokládají, že mezinárodní přátelství byla navázána.

Comenius team: Aneta Petrunova, Romana Švestková, Pavlína Novotná, Jaroslava Hrnčárková, Rudolf Blažek a Milan Kožíšek.

 

 

Comenius se loučí

Dnes ráno mohli obyvatelé Bechyně vidět před naší školou skupinky dětí s kufry, které se dojemně loučily s našimi hostitelskými rodinami a žáky. Byla slyšet změť jazyků, kdy si všichni rozumněli i bez tlumočníků. Všechny delagace se vracely do svých domovů a netajily se nadšením z naší země, z našeho města , pohostinnosti českých rodin i z přijetí ve škole. Máme radost, že hostům se u nás líbílo. Uvidíme se s nimi v polovině května va španělském městečku Infiesto.

Comenius se loučíComenius se loučíComenius se loučíComenius se loučí

Comenius na vernisáži, v Táboře a v Temelíně

Vyvrcholením zahraniční návštěvy bylo uspořádání vernisáže z výrobků. které jednotlivé delegace přivezly ze svých zemí a z těch, které vyrobily na včerejším workshopu. Výstavu si prohlédli i žáci naší školy. Dopoledne pak comenius odjel do Tábora. Prohlídka začala na Klokotech a pokračovala přes staré město. V odpoledních hodinách byla připravena exkurse v informačním středisku v Temelíně. Závěrečné rozloučení s naší školou proběhlo na goodbye party.

Comenius na vernisáži, v Táboře a v TemelíněComenius na vernisáži, v Táboře a v TemelíněComenius na vernisáži, v Táboře a v Temelíně

Comenius 3. den v Bechyni

Dnešní den měl opět bohatý program. Dopoledne se děti zúčastnily workshopů. na kterých vyráběly z recyklovatelných materiálů koláže a jarní květy. Potom následovalo divadlo v angličtině. To bylo připraveno i pro všechny žáky naší školy. Po obědě jsem se vypravili na prohlídku štoly pod městem.

Comenius 3. den v BechyniComenius 3. den v BechyniComenius 3. den v Bechyni

Comenius v Českém Krumlově

Druhý den výměnné návštěvy zavítali naši hosté spolu s českými dětmi do Českého Krumlova. Nejdříve navštívili grafitové doly. Oblékání do slušivých overalů, včetně přileb se svítilnami vzbudilo velký ohlas a salvy smíchu. Fotografování nebralo konce. Po hodině se všichni vrátili z podzemí zabahnění a někteří počáraní přírodním grafitem. To ještě netušili, že umytí nebude tak snadné a že takto " vyzdobeni" absolvují prohlídku otáčivého divadla, areálu zámku i městečka pod zámkem. Místní obyvatelé se nedivili ničemu, ale japonští turisté nechápali.

Comenius v Českém KrumlověComenius v Českém KrumlověComenius v Českém KrumlověComenius v Českém Krumlově

 

Přivítali jsme zahraniční hosty

První den svého výměnného pobytu strávili žáci z Polska, Německa, Francie a Španělska ve škole. Dopoledne je čekalo slavnostní přivítání, prohlídka školy a vyplňování kvízu o škole. Po oběde jsme si prohlédli Bechyni z výšky věže na náměstí, prošli se pod zámkem do Zářečí a jako tečku našeho putování jsem si dali závody mezinárodních dvojic do bechyňských schodů. Učitelé byli na návštěvě u starosty města, kde informovali o projektu. Odpoledne bylo i nadále věnováno sportu. V tělocvičně jsme uspořádali originální Recykliádu, o které přinese zvláštní zpravodajství. I přes nepříznivé počasí se den moc povedl a děti byly spokojené.

Přivítali jsme zahraniční hostyPřivítali jsme zahraniční hostyPřivítali jsme zahraniční hostyPřivítali jsme zahraniční hosty

Prezentace o Portugalsku v 8.A

V pondělí  24.2.2014 proběhla další přednáška z cyklu „Prezentace o Portugalsku“. Prezentace byla už představena v 5.A, 6.A a 9.A. Tentokrát se zajímavosti o jihoevropské zemi dozvěděli žáci z 8.A, kteří se také nebáli konverzace s přednášejícím panem Brunem Antusem. Dozvěděli jsme se o větších městech, Lisabonu a Portu, o ostrově Madeiře (odkud pochází i pan Bruno Antunes), o symbolech Portugalska, o dalších zemích, kde je portugalština oficiálním jazykem, o některých typických pochutinách a na závěr jsme si vyzkoušeli několik výrazu v portugalštině (Ola – ahoj; Tudo bem? – Jak se máš? a Obrigado – Děkuji).

Cyklus „Prezentace o Portugalsku“ skončí příští pondělí, kdy se ji budou moci zúčastnit žáci z 7.A.

Tímto spolupráce s panem Brunem Antunosem neskončí, ale bude pokračovat s už započatou prací na projektu zahrnující výtvarnou výchovu a částečně i angličtinu (seznámení se s legendou o vzniku jednoho ze symbolů Portugalska – kohouta a jeho výtvarné pojetí a zpracování). Dále se můžeme těšit na nový cyklus přednášek a prezentací o karnevalech v Portugalsku a Brazílii.

Prezentace o Portugalsku v 8.APrezentace o Portugalsku v 8.APrezentace o Portugalsku v 8.A

Beseda oPortugalsku

Ve spolupráci s paní profesorkou Šťepánkou Janouškovou  zavítal k nám pan Bruno Antunes, který je na asistentském pobytu (program Comenius) v SUPŠ Bechyně. Pan Bruno Antunes je z Portugalska a v rámci aktivit svého asistentského pobytu projevil zájem i o spolupráci s naší školou. V poprázdninovém pondělí navštívil podruhé naši školu a uvedl prezentaci o své zemi a kultuře v hodinách AJ v 5.A a 9.A. Zmíněná prezentace postupně bude představena všem ostatním ročníkům druhého stupně.

Spolupráce s panem Brunem Antunesem tímto nekončí, ale bude pokračovat i s realizací většího projektu zahrnujícího výtvarnou výchovu (za podpory paní učitelky Pavlíny Novotné) a anglický jazyk. Podrobnosti o projektu budou zveřejněné brzy na školním webu.

Beseda oPortugalskuBeseda oPortugalskuBeseda oPortugalskuBeseda oPortugalsku

Poznámka: Asistentský pobyt Comenius umožňuje budoucím učitelům pracovat po určité období v zahraniční škole a získat tak praktické dovednosti ve výuce, zlepšit si znalosti cizích jazyků, informovat se o jiných evropských zemích a jejich vzdělávacích systémech a především lépe porozumět evropskému rozměru vyučování a studia.

Comenius odjíždí z Polska

Po 16 hodinové náročné cestě naše výprava dorazila přes Berlín zpět do Bechyně. Vrátili jsem se sice unaveni, ale plni nezapomenutelných zážitků.

Comenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z Polska

Poslední den na polské škole

Ráno nás vítala zatažená obloha a po obědě se spustil déšť. Dopoledne jsme se zúčastnili dějepisné výuky o baroku a starověku s ukázkami kostýmu, hudby, malířství a sochařství. Potom jsme se rozdělili do mezinárodních skupin a vydali se na city game Co víme o Szcecineku. V této aktivitě jsme chodili po městě a hledali odpovědi na zadané otázky. Museli jsme zjistit i informace v městském muzeu, na radnici a v infocentru. Navečer bychom měli opékat buřty, ale hustě prší. Zítra ráno v 6 h odjíždíme. Čeká nás 16 hodinová cesta domů.

Míša byla zvolena nejusměvavějším členem naší delegace.

 

 

Comenius v Polsku - 3. den

Dnešní den byl ve znamení prezentací jednotlivých zemí zaměřených na krátkou výuku slovíček. V naší prezentaci jsme učili jednotlivé delegace české pozdravy, zpestřené o poznávání pohádkových postav. Zjišťovali jsme, jak jsou známé i v jiných zemích. Někteří z nás dokonce recitovali básně v polštině a vyzkoušeli jsme si jazykolamy. Na paní učitelku vyšel kurz francouzských číslovek. Dopoledne jsme pak vyráběli velké nástěnné obrazy z recyklovatelných materiálů. To byla výborná zkušenost, neboť jsme se museli ve čtyřech jazycích domluvit, jak budume postupovat.Závěr dne patřil školní diskotéce, kterou si děti užily.

Comenius v Polsku - 3. denComenius v Polsku - 3. denComenius v Polsku - 3. den

 

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
WASTELAND.pptx Comenius v Polsku - 3. den 1917.4 Kb

Tým Comenius na Baltu

Dnešní den jsme navštivili Ekologické vzdělávací centrum se zaměřením na životní prostředí, hlavně na čistotu vody. Po úvodní přednášce o dopadu lidské činnosti na životní prostředí, jsme se vydali do terénu. Došli jsme k říčce, jejíž tok někteří odvážní překonali na závěsných lanech. O adrenalin nebyl nouze. Lukáš byl nepřekonatelně šikovný a mrštný. Potom jsem nabrali vzorky vody a ty následně sledovali v laboratoři pod mikroskopem. Na břehu řeky jsem měli hledat watterworms, což jsme nejprve nedokázali přeložit ani za pomoci polských, německých i anglických slovíček. Nakonec nám pomohl Ferda Mravenec a jeho chrostíci. Vyzkoušeli jsme si i střelbu ze vzduchovky. Robin Hood se mezi námi nenašel.Po vědeckém bádání nás čekala odměna. Odjeli jsme k Baltskému moři a v půlce října si užili pobyt na pláži u moře. To byl nepřekonatelný zážitek a ani nám nevadilo, že jsem domů přijeli až večer.

Tým Comenius na BaltuTým Comenius na BaltuTým Comenius na BaltuTým Comenius na Baltu

 

 

 

Vzkazy od týmu Comenius

Vzkaz pro p. uč. Švestkovou:
Lukáš se za 2 dny rozmluvil tak, že pohotově používá: Yes. No. Don´t worry, be happy.
Raketový nástup měla Klára. Suverénně vypaluje: Her name is Olivia. He name is....I don´t now. I frogot it. Dovolujeme si upozornit na použití minulého času. Paní učitelka musí plakat blahem. :)

Vzkaz pro p. uč. Brázdovou:
Prosíme o shovívavou klasifikaci diktátů po návratu, neboť polská slova FIZYKA, SIKORKA a SPORTOWCY nám opravdu udělala zmatek v gramatice.

Pro rodiče:
Klára snědla celý řízek.
Žofka se urputně drží svého pravidla být všude poslední. :)
Petr oslňoval polské dívky sólovým zpěvem písniček od Kabátů.

          Vzkazy od týmu Comenius

Navštívili jsme polskou školu

Dnes se nám naskytla vyjímečná příležitost. Měli jsem možnost zažít polský Den učitelů a slavnost pasování žáků prvního ročníku gymnázia. Polský den učitelů je svátkem, kdy žáci vyjadřují svoji vděčnost učitelům. V tělocvičně se konala obdoba naší akademie, kde žáci předvedli svůj nacvičený program. Slavnostní pasování na studenta gymnázia proběhlo po společném slibu prváků před vlajkou školy. Během slavnosti byli vyzdviženi i učitelé, kteří dosáhli mimořádných úspěchů se svými studenty na různých soutěžích. Po slavnosti si všechny týmy prohlédly školu a zúčastnily se jazykových aktivit zaměřených na angličtinu a poznání odlišností jednotlivých zemí. Po obědě ve školní jídelně byly učitelé přijati na radnici u starosty města.

Navštívili jsme polskou školuNavštívili jsme polskou školuNavštívili jsme polskou školu

 

Tým Comenius v Berlíně

Další setkání projektu Comenius se uskuteční v Polsku. Vzhledem k velké vzdálenosti města Szcecinek, jsme jeli přes Berlín, kde jsme přespali. Volný čas jsme využili k prohlídce města a k návštěvě jeho památek. Viděli jsme Bundestag, Braniborskou bránu a památník holokaustu. V neděli jsme navštívili prosklenou kopuli v Bundestágu, ze které byl nádherný výhled na město.Došli jsme až k televizní věži a na Alexander Platz. Pak nás čekala 6 hodinouvá cesta do Polska. Již jsme všichni v pořádku na místě a ve svých rodinách.

Tým Comenius v BerlíněTým Comenius v BerlíněTým Comenius v Berlíně

 

Přivítáme žáky v novém

2. září přivítají žaky 1. až 4. třídy barevně vymalované třídy s novým moderním nábytkem. Věříme, že se všem bude ve škole líbit. Zkrátka nepřijdou ani páťáci, kteří dostali nové lavice a židle. Úžasnou proměnou prošel i školní klub. Takže - máte se na co těšit.

Tady je malá ochutnávka:

Přivítáme žáky v novémPřivítáme žáky v novémPřivítáme žáky v novémPřivítáme žáky v novémPřivítáme žáky v novém

 

 

Projekt Comenius v Německu - shrnutí

Tým Comenius navštívil ve dnech 12. až 17.5. naše partnery v Německu. Zde proběhlo další setkání všech zúčastněných zemí projektu Wasteland. V příloze si přečtete vše o pobytu v Německu a je zde i obrazový materiál.

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
2_setkani_Nemecko_souhrn navstevy.docx Projekt Comenius v Německu - shrnutí 2223.9 Kb

Projekt Comenius v Německu - 5.den

Dnes piseme  z vlaku (nastoupili jsme ve Frankfurtu am Maine a jedeme do Nurnbergu, odkud pojedeme autobusem do Prahy), je tu pripojeni na Internet.
Dnesni den zacal brzy rano, vsichni jsme meli sraz na nadrazi v Hockenheimu v 7.30. Posledni rozlouceni s hostitely a ostatnimi ucastniky 2. setkani partneru v projektu a vlakem v 7.55 jsme odjeli do Mannheimu, kde jsme prestoupili na rychlik do Frankfurtu a z Frankfurtu jedeme do Norimberku.

Tesime se na brzke setkani v Bechyni,
tym Comenius

Projekt Comenius v Německu - 4.den

Meli jsme prohlidku zamku s pruvodcem a dozvedeli jsme se o jeho zalozeni, upevneni, o jeho vyznamnich panovnicich, o zpusobu zivota v nekterych dobach a samozrejme o reseni odpadu v danych obdobi.
Po ukonceni prohlidky zamku jsme sli do stareho mesta a meli jsme 3 hodiny na vlastni program: prohlidky dalsich zajimavosti, nakupy darku atd.
Vecer hostitele (skola a hostitelske rodiny) pripravili grill party - na okraji mesta se nachazi zarizeni spravovane mestem, ktere je vybavene na poradani podobnych akci. Tato grill party byla zaroven i vecirek na rozlouceni vsech ucastniku 2. setkani v ramci naseho projektu Wasteland.

Projekt Comenius v Německu - 3. den

Dnes  jsme byli rozdeleni do 2 tymu a kazdy absolvoval exkurzi: prvni navstivil cisticku odpadnich vod a druhy - recyklacni stredisko. Po navratu si kazdy tym shrnul info, ktere na exkurzu ziskal a pak se tymy sesly, vytvorily se mensi skupiny po 4 (po 2 zaku z puvodnich dvou velkych tymu) a kazda dvojice si doplnila fakta z exkurze z mista, ktere nenavstivili.
Po obede jsme vsichni sli na 2-hodinovy bowling. Nas cesky tym vyhral prvni soutez a v druhem kole jsme byli 2., ale tentokrat jsme pribrali i nekolik zaku z francouzske skoly.
Vecer v 8 hod. se ve skole konalo oficialni uvitani vsech partneru. Nemecka skola pripravila koncert skolni kapely a skolniho peveckeho sboru a pak se jednotlivi ucastnici predstavili - nase deti mely power pointovou prezentaci, kterou krasnou anglictinou komentovaly. Polska skola se predstavila taky pomoci prezentace a spanelska skola nachystala divadelni predstaveni na tema mistni legendy a myty.

Projekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. den

Projekt Comenius v Německu 2. den

Pondělní program v kostce:

dopoledne: sraz ve skole, hudebni uvitani skolnim "pochodujicim orchestrem" (z pisne When the saints go marching); zaci z 6.b (trida Anke Wiesmann) nas ve skupinkach slozenych z reprezentantu jednotlivych partnerskych zemi provedla po skole a pak po meste. Pak nasledovaly aktivity na seznameni se (Find someone who atd.).
Po obede: uvitani na radnici.
Odpoledne: navsteva Hockenheimringu. Zrovna probihala akce spolecnosti Mercedes - testovani vykonnych aut dane znacky pro znalce (rozumej bohace).
Byli jsme na tribunach, v kontrolnim stredisku, v boxech a na stupnich vitezu, v muzeu, kde bylo hodne legendarnich aut a stimulator zavodni jizdy. Na zaver jsme byli v kine v muzeu a videli nekolik kratkych filmu o historii a soucastnosti okruhu.
Potom hostujici rodiny vyzvedly deti.
Fakta o Hockenheimring:
- 75 let existence;
- draha i pro dragster show;
- konaji se tam i velke koncerty (Rolling Stones, Robin Williams).

Moc vas zdravime,
deti,Aneta, Pavlina, Milan a Ruda

Projekt Comenius v Německu 2. denProjekt Comenius v Německu 2. denProjekt Comenius v Německu 2. denProjekt Comenius v Německu 2. den

 

Projekt Comenius v Německu - 1. den

Omlouváme se za absenci háčků a čárek ve slovech, ale německá klávesnice, na které naše zpravodajka píše své příspěvky, je jiná, než naše.

Cesta zacala v 7.07 v Tabore a v 9.38 jsme odjeli z Prahy do Nurnberku, kde jsme prestoupili na vlak do Frankfurtu. Ve Frankfurtu jsme prestoupili na vlak do Mannheimu a v Mannheimu jsme meli posledni prestup a v 17.00 jsme prijeli do Hockenheimu. Potom si hostitele postupne odvazeli sve navstevniky. Deti jsou vsechny ubytovany a mohou si konecne odpocinout po dlouhe a namahave ceste. Na prestup jsme vetsinou meli okolo 10 - 15 min., ale vse presne fungovalo a tak jsme spoje krasne stihali. Vlaky byly narvane, protoze v Nemecku byly svatky od stredy a tak se snad cela republika/ republiky rozhodly cestovat a resp. dnes se vsichni vraceli z navstev pribuznych z ruznych koutku Nemecka.
Zitra nas ceka seznameni se se skolou, mestem, vzajemne poznani se a navstevu Hockenheimringu.

Projekt Comenius v Německu - 1. denProjekt Comenius v Německu - 1. denProjekt Comenius v Německu - 1. den

Comenius v Polsku - 3. den

Třetí den našeho pobytu v polské škole byl ve znamení prezentací jednotlivých zemí. Měli jsme za úkol připravit výuku českých slovíček, kterou jsme zpestřili poznáváním pohádkových postav a zjišťovali jsme, zda jsou známé i v jiných zemí. Dopoledne jsme v mezinárodních skupinách vyráběli nástěnné obrazy z recyklovatelných materiálů. Tato činnost byla skvělá v tom, že jsme se skutečně museli domluvit, jak budeme postupovat a domluva ve čtyřech jazycích přece jen neí jednoduchá. Moc hezká byla i jazyková aktivita, kde jsme v jiných jazycích říkali jazykolamy a v polštině jsme dokonce recitovali básně. Paní učitelka podstoupila i rychlo kurz ve francouzských číslovkách. Závěr celého dne patřil školní diskotéce, kterou si děti užily.

 

 

Tým Comenius na Baltu

Dnešní den jsme navštivili Ekologické vzdělávací centrum se zaměřením na životní prostředí, hlavně na čistotu vody. Po úvodní přednášce o dopadu lidské činnosti na životní prostředí, jsme se vydali do terénu. Došli jsme k říčce, jejíž tok někteří odvážní překonali na závěsných lanech. O adrenalin nebyl nouze. Lukáš byl nepřekonatelně šikovný a mrštný. Potom jsem nabrali vzorky vody a ty následně sledovali v laboratoři pod mikroskopem. Na břehu řeky jsem měli hledat watterworms, což jsme nejprve nedokázali přeložit ani za pomoci polských, německých i anglických slovíček. Nakonec nám pomohl Ferda Mravenec a jeho chrostíci. Vyzkoušeli jsme si i střelbu ze vzduchovky. Robin Hood se mezi námi nenašel.Po vědeckém bádání nás čekala odměna. Odjeli jsme k Baltskému moři a v půlce října si užili pobyt na pláži u moře. To byl nepřekonatelný zážitek a ani nám nevadilo, že jsem domů přijeli až večer.

Tým Comenius na BaltuTým Comenius na BaltuTým Comenius na Baltu