Aktuality

Sběr starého papíru 6. 10. 2023

Základní škola Františka Křižíka Bechyně pořádá v pátek 6. října 2023 pravidelný sběr starého papíru. Papír je možno přivážet už ve čtvrtek odpoledne a ukládat ho k boční stěně budovy školy vedle rampy.

Vycházka 4.A na rozhlednu do Radětic

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a možná ještě dál, ležel cíl vycházky 4.A v pátek 29.9. Chladným ránem jsme se prokousali, proskákali, splnili po cestě úkoly, poznávali stromy, zazpívali jsme si. Po cestě jsme si vyzkoušeli hru "Jak dědeček měnil, až vyměnil". Někteří z nás se sice styděli oslovit neznámé pocestné, ale přesto se nám podařilo vyměnit jehlu za baliček kapesníků, za skřipec do vlasů a zlatou minci, poté za pracovní rukavice a nakonec za putovní kamínek a přívěsek. Všem kolemjdoucím, kteří usilovně přemýšleli, co by s námi mohli vyměnit a nakonec vyměnili, tímto vřele děkujeme za spoluúčast ve hře. Kolem desáté hodiny na nás vykoukly první paprsky sluníčka a také první domy v Raděticích. Po nezbytné zastávce na svačinu, kterých jsme po cestě měli hned několik, jsme došli k rozhledně. Téměř všichni stateční poutníci vystoupali 44 schodů na vrchol rozhledny a pokusili se poznat, co vlastně před sebou vidí. Pak se děti rozutekly do lesa, stavěly domečky, hrály na schovávanou, splnili jsme poslední úkoly a vyrazili zpět, abychom stihli autobus do Bechyně. I přesto, že někoho trošku bolely nožky, se nám vycházka parádně vydařila a těšíme se na další.

Vycházka 4.A na rozhlednu do RaděticVycházka 4.A na rozhlednu do RaděticVycházka 4.A na rozhlednu do Radětic

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vychazka-4-a-na-rozhlednu-do-radetic/

Svatý Václav ze 4. B pro 2. B

Historické události bývají někdy komplikované a těžko pochopitelné, zvláště pro mladší děti. Proto si čtvrťáci ze 4.B připravili v pátek 29.9. překvapení pro druháky z 2.B. Nacvičili a srozumitelně sehráli události, které vedly k současnému státnímu svátku 28.9. Druháčci byli z této hry nadšení a už teď se těší na další „představení“. Historie v podání šikovných čtvrťáků přináší nejen informace a poučení, ale také zábavu a příjemné okamžiky.

Svatý Václav ze 4. B pro 2. BSvatý Václav ze 4. B pro 2. BSvatý Václav ze 4. B pro 2. B

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/svaty-vaclav-ze-4-b-pro-2-b/

Podzimní naučná stezka

První pěší výlet našich prvňáčků se vydařil. Nejen, že jsme se vzájemně poznávali, ale získali jsme také nové vědomosti a dovednosti. Všechny úkoly jsme splnili, všechno jsme snědli a unavení jsme se vrátili do školy, kde byl každý po zásluze odměněn. A k tomu všemu nám krásně svítilo sluníčko.

Podzimní naučná stezkaPodzimní naučná stezkaPodzimní naučná stezka 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/podzimni-naucna-stezka/

Podzimní opakování v přírodě

Poslední zářijový pátek využila 2. A k učení v přírodě a obdivování podzimní přírody i Bechyně. Cestou přes 2 mosty děti plnily různé úkoly : luštily rébusy, hledaly písmenka, malovaly.
Také jsme si zopakovali informace z muzea, kde jsme byli ve středu. Z vyhlídek nad řekou jsme hledali hradby a bašty. Také jsem si prošli cestu, kterou chodily naše praprababičky, když ještě nebyl most. Nožky bolely, ale ušli jsme to!!!  yes

Podzimní opakování v příroděPodzimní opakování v příroděPodzimní opakování v přírodě 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/podzimni-opakovani-v-prirode/

Klub logiky a deskových her

https://www.youtube.com/watch?v=SIOZviPUmKs&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

Malujeme v galerii II.

Každý určitě zná oblíbeného krtečka a jeho kalhotky. Galerie "Hrošík" připravila výstavu obrázků od Zdeňka Milera. Děti ze 2. A popadly své malířské desky a vypravily se kreslit do galerie. Na úvod si vyslechly několik slov ze života malíře i zajímavosti o postavičce krtečka. Pak je čekala motivační pohádka a po ní se s chutí pustily do práce. Malovaly skoro celé dopoledne. Jak se jim to povedlo, můžete posoudit sami. 

Malujeme v galerii II.Malujeme v galerii II.Malujeme v galerii II.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/malujeme-v-galerii-ii/

3. A v galeriích

Celý den ve znamení Krtka od výtvarníka Milera. Dopoledne anglický minikvíz - význam slova Mole. Četba naučného textu o krtkovi. A shlédnutí krátkého vyprávění Zdeňka Milera.
Věděli jste, že.... začal intenzivně kreslit ve 3. třídě....postavičku krtka začal kreslit poté, co zakopl o krtinu?
Po obědě jsme se vypravili do Galerie U Hrocha s reprodukcemi postavy Krtka. A v Galerii 1+ 2 jsme obdivovali milé obrázky Emilie Milerové - manželky oblíbeného výtvarníka.
Každý by rád mít některý obrázek doma. Jako milé překvapení dostali třeťáci unikátní plakát s Krtkem a paní Krtkovou.

3. A v galeriích3. A v galeriích3. A v galeriích

Možnost vyhlášení ředitelského volna

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
moznost-vyhlaseni-reditelskeho-volna.docx 479 Kb

Logická olympiáda

Zveme vás k účasti v soutěži Logická olympiáda pořádané Mensou ČR.
KAŽDÝ soutěžící se musí letos opět registrovat na www.logickaolympiada.cz. Registrace z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá do 30. září 2023. 
Rodiče dětí mladších 15 let prosíme i o souhlas s použitím osobních údajů dětí pro účely soutěže. Do registračního formuláře je nutno zadat jméno, příjmení a e-mail rodiče. Na emailovou adresu rodičů pak bude zaslaná prosba o souhlas rodičů s použitím osobních dat dětí, který udělí kliknutím na linku v emailu. Bez tohoto souhlasu se dítě nemůže zúčastnit soutěže. 
Základní kola proběhnou po jednotlivých kategoriích on-line v říjnu. 
Další informace o Logické olympiádě 2023 a důležité termíny jsou uvedeny na webu soutěže a také v přiloženém PDF souboru.
Logická olympiáda je unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející schopnost samostatného logického uvažování. Podrobné informace na internetových stránkách www.logickaolympiáda.cz.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
logicka-olympiada-2023-pro-skoly.pdf 645 Kb

Děti do bruslí - registrace

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
deti-do-brusli-registrace.docx 26 Kb

Loučení s prázdninami

 

Loučení s prázdninami Loučení s prázdninami Loučení s prázdninami

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/louceni-s-prazdninami-2023/

​​​​​​​Ze školních lavic až na golfové hřiště, aneb cesta do Černické obory a zase zpátky.

Posilněni kouzelným bonbonem, s větrem o závod, vyrazili páťáci na expedici Golf – Wolf 2023. Byli k nedostižení. Jeli poli, lesy i silnicí a v závěsu měli dokonce i jedno doprovodné vozidlo, které bylo nezbytnou součástí a dbalo na bezpečnost celé skupiny. Oblečeni všichni do nepřehlédnutelných oblečků bezpečně dorazili na místo předem domluvené. Zde byli svěřeni do péče těch nejlepších. Green, bag, železo, caddy – to byla slova, která se stala součástí jejich mluvy. Z cyklistů se stali golfisté. Nejdříve putting, poté se hrál i driving. Mezi hráči se nenašel žádný piegon.  Vynikající kuřízeček s opečeným bramborem a zeleninkou z domácí zahrádky k obědu bylo nejlepší možné zakončení této části dne. Poté se golfisté přesunuli do příjemného stínu lesa, kde se z nich stali lesníci. Hajný, všech lesů pán, a jeho věrná fenka Kessy s láskou provedli všechny po naučné stezce přes chráněnou rezervaci až do hospodářského lesa a zodpověděli všechny všetečné dotazy.  Sladkou tečkou tohoto dne byl nanuk, po kterém jízda zpět byla už jen pouhou „brnkačkou“. 
A pokud chcete něco takové zažít i vy, stačí vyrazit do Černické obory. Všichni účastníci expedice vám to doporučují! 
Lesu zdar, Golfu zdar a páťákům mnoho podobných krásných zážitků. 

Ze školních lavic až na golfové hřiště, aneb cesta do Černické obory a zase zpátky.Ze školních lavic až na golfové hřiště, aneb cesta do Černické obory a zase zpátky.​​​​​​​Ze školních lavic až na golfové hřiště, aneb cesta do Černické obory a zase zpátky.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/ze-skolnich-lavic-az-na-golfove-hriste-aneb-cesta-do-cernicke-obory-a-zase-zpatky/

 


 

Pouliční umělci ze 4.A

Slunečné počasí vylákalo mladé umělce na bechyňské náměstí. Každý si našel své místečko, ze kterého se mu dobře pozorovalo místo, které si vybral pro své umělecké dílo. Někdo maloval kašnu, další kostel, restauraci nebo pivnici. I přes některé počáteční nezdary se nakonec všechna díla znamenitě vydařila. První vernisáž proběhla právě u kašny, dále budou díla vystavena na nástěnce u naší třídy. Všichni umělci měli ze své práce radost a určitě na ni v budoucnu navážou další tvorbou. 

Pouliční umělci ze 4.APouliční umělci ze 4.APouliční umělci ze 4.A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/poulicni-umelci-ze-4-a/

3.A na bowlingu

V pátek 8.9. vyrazili novopečení třeťáci na slíbený bowling - odměna za 2. místo ve sběru papíru. Ráno proběhl ve třídě rychlokvíz s otázkou - co je znamená bowling česky. Akce se vydařila, zřejmě si ji zopakujeme v průběhu roku. Jen škoda, že se 2 spolužáci nemohli zúčastnit. Přístě to vyjde!

3.A na bowlingu3.A na bowlingu3.A na bowlingu3.A na bowlingu

Učení v přírodě ve 2. A

Příklady z matematiky, prvouka, čtení i psaní se dají opakovat nejen ve škole v lavici, ale také na stezce v lázeňském parku. A protože některé úkoly byly zapeklité, děti je plnily ve dvojicích a někdy dokonce skupinově, podle toho, kdo koho potkal. Svačinka na čerstvém vzduchu také chutnala jinak a diplom s čokoládkou potěšil každého. 

Učení v přírodě ve 2. AUčení v přírodě ve 2. AUčení v přírodě ve 2. A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/uceni-v-prirode-ve-2-a/

Loučení s prázdninami 13. 9. 2023

Pozvánka pro děti na odpoledne plné her. Loučení s prázdninami se uskuteční 13. 9. 2023 od 14 hodin před naší školou. Děti si přinesou psací potřeby.

Loučení s prázdninami 13. 9. 2023

Termíny sběru papíru 2023 - 2024

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
terminy-sberu-papiru-2023-2024.docx 478.5 Kb

První školní den v 1. A a 1. B

Svůj první školní den dnes zažili naši prvňáčci v 1. A a 1. B. Seznámili se se svými učitelkami a novými spolužáky. Ve třídě je přivítal i pan ředitel s panem starostou. Ve školní jídelně potom proběhlo slavnostní stužkování.

První školní den v 1. A a 1. BPrvní školní den v 1. A a 1. BPrvní školní den v 1. A a 1. BPrvní školní den v 1. A a 1. B

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/prvni-skolni-den-v-1-a-a-1-b-v-roce-2023-2024/ 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/slavnostni-stuzkovani-prvnacku/

 

 

Informace ke stravování

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
informace-ke-stravovani275063946.docx 184.2 Kb

Navýšení úplaty za ŠD od 1. 9. 2023

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
navyseni-uplaty-za-sd-od-1.-9.-2023.docx 483.2 Kb

Rozdělení žáků do tříd 1. ročníku.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozdeleni-zaku-do-trid-1.-rocniku.docx 494.5 Kb

Výlet 2. A

Sláva, nazdar výletu, nezmokli jsme už jsme tu...Pěší výlet směr Radětice se vydařil. Trefili jsme bez navigace i bez mapy. Hřiště v Raděticích stálo za to. V penzionu Mlýn Na Prádle jsme se výborně občerstvili. Doporučujeme všem!

Výlet 2. AVýlet 2. AVýlet 2. A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vylet-2-a1/

Letem květnem a červnem s 2. A

Pět smyslů prakticky s želatinovými medvídky *** Show s dusíkem *** Vítězství v atletické bechyňské olympiádě & sladká odměna *** Relax s tenisákem *** Dětský den na stadionu ***  Rozlučka s Justýnkou *** Akademie s ovečkou Shaun.

Letem květnem a červnem s 2. ALetem květnem a červnem s 2. ALetem květnem a červnem s 2. A 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/letem-kvetnem-a-cervnem-s-2-a/
Video s dusíkem:

https://www.youtube.com/watch?v=xU5z0_o3-nY&ab_channel=MarieBromov%C3%A1Fejklov%C3%A1

Akademie 2023

Školní akademie proběhla ve čtvrtek 22. 6. Zcela zaplněnému hledišti kulturního domu předvedli svá vystoupení žáci z jednotlivých tříd.

Akademie 2023Akademie 2023Akademie 2023 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/akademie-2023/

 

Akademie 2023, Aerobik, Hola Hoop

https://www.youtube.com/watch?v=o2fIGgEcfk0&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

Pasování na čtenáře 1. B

Také prvňáčci z 1. B se dočkali a ve středu 21.6. byli v městské knihovně slavnostně pasováni na rytíře Řádu čtenářského. Královně z říše písmenek přečetli příběh o tom, co zažil maxipes Fík ve škole. Kromě zajímavé knihy a bezplatné registrace do knihovny si prvňáčci odnesli i velkou pochvalu od všech přítomných :-). Na závěr všichni složili čtenářský slib a pro vzpomínku na tento slavnostní den se vyfotografovali společně s královnou. Poděkování patří oběma paním knihovnicím za vytvoření příjemné atmosféry. 

Pasování na čtenáře 1. BPasování na čtenáře 1. BPasování na čtenáře 1. B 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/pasovani-na-ctenare-1-b/

Oznámení, uzavření školní jídelny

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
oznameni-uzavreni-skolni-jidelny.docx 745.4 Kb

1. A Pasování na čtenáře

Dnešní odpoledne strávily děti z 1. A v městské knihovně. Tady pro ně bylo připraveno slavnostní Pasování na čtenáře, na které přišla i sama královna z říše písmenek. Děti jí hrdě a nadšeně přečetly pohádku o písmenkách. Za svoje výkony pak byly pasovány na rytíře řádu čtenářského, dostaly knihu a registraci do knihovny zdarma. Všem se odpoledne moc líbilo a všichni oceňovali šikovnost našich prvňáčků.. Děkujeme městské knihovně za pěknou a milou akci.

1. A Pasování na čtenáře1. A Pasování na čtenáře1. A Pasování na čtenáře

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/1-a-pasovani-na-ctenare/

Příměstský tábor - informační schůzka

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
cestne-prohlaseni712718993.docx 482.5 Kb
informacni-schuzka-pozvanka.docx 478.4 Kb

Výlet 7. A, 8. A a 8. B do Hluboké nad Vltavou

https://www.youtube.com/watch?v=9nZnMEXJAGw&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

 

Výlet do ZOO na Hluboké

Svůj školní výlet strávili naši prvňáčci a páťáci v ZOO na Hluboké. Prvňáčci obdivovali zvířata a také trénovali čtení informačních tabulí. Větší děti už vyhledávaly informace o životě zvířat. Výlet se moc povedl a počasí se krásně umoudřilo. Byl to moc hezký den.

Výlet do ZOO na Hluboké Výlet do ZOO na Hluboké

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vylet-do-zoo-na-hluboke-1-a/

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vylet-do-zoo-na-hluboke-1-b/

Projektový den Včelí život

Do 1. A a do 1. B zavítala paní Punčochářová - včelařka z Malšic se svým vzdělávacím programem. Přijela dětem vyprávět o životě včel. Děti napjatě sledovaly její povídání i ukázky včelařského náčiní. Na závěr povídání všechny děti dostaly nádherné dárečky.

Projektový den Včelí životProjektový den Včelí životProjektový den Včelí životProjektový den Včelí život

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/projektovy-den-vceli-zivot/

Volná místa v příměstských táborech

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
prihlaska-primestsky-tabor623183362.docx 480.6 Kb
volna-mista-na-primestskych-taborech.docx 481.2 Kb

Pohádkový závod okolo knihovny

Městská knihovna si pro naše prvňáčky připravila pohádkový závod okolo knihovny. Děti z obou tříd plnily na stanovištích vědomostní úkoly týkající se pohádek. Někde se to dařilo lépe, jinde byla potřeba pomoc dospělých. Všichni si procvičili čtení a užili si hezké dopoledne. Další akce, která nás v knihovně čeká, je Pasování na čtenáře.

Pohádkový závod okolo knihovnyPohádkový závod okolo knihovnyPohádkový závod okolo knihovnyPohádkový závod okolo knihovny

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/pohadkovy-zavod-okolo-knihovny/

 

Atletická olympiáda 2023

Poslední květnový týden byl ve znamení olympiády. Ve čtvrtek 25. 5. se na místním stadionu utkali atletičtí borci 2. stupně obou bechyňských škol. Druhý den je pak vystřídali závodníci z 1. stupně. Počasí nám přálo a sportovní rekordy se jen hrnuly.

Atletická olympiáda 2023Atletická olympiáda 2023Atletická olympiáda 2023Atletická olympiáda 2023 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/atleticka-olympiada-2023-2-stupen/ 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/atleticka-olympiada-2023-1-stupen/

Malujeme v galerii

Děti z 1. A si hodinu výtvarné výchova zpestřily návštěvou galerie Galvína. Své meditační obrazy zde vystavuje malířka Mgr. Irena Kovářová. Jako inspiraci si vybrala květiny, přírodu a svojí zahradu. Obrazy se dětem líbily natolik, že se je také pokusily namalovat. V galerii jsme strávili dvě velmi příjemné hodiny v zajetí i zaujetí výtvarného umění. Výstavu svých prací jsme si udělali před školou a úplnou náhodou se na ni přišla podívat 6. A. Byli jsme pyšní.

Malujeme v galeriiMalujeme v galeriiMalujeme v galeriiMalujeme v galerii

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/malujeme-v-galerii/

Aktivity 2.A

V dubnu jsme navštívili městskou knihovnu. Společně jsme ve třídě vytvořili výukový plakát Podstatná jména. V květnu nám poučení i pohyb na čerstvém vzduchu poskytla akce Mobilní dopravní hřiště. A své výtvory nebo přečtenou knihu odvážně prezentujeme před svými spolužáky. Rádi pracujeme ve dvojicích nebo malých skupinách při výuce formou hry nebo společné malby. Vyzkoušeli jsme si samostatné procvičování učiva v počítačové učebně. Těšíme, co nás čeká dalšího. 

Aktivity 2.AAktivity 2.AAktivity 2.AAktivity 2.A

To je dost, žes nás taky jednou vyvez!

Je to straaašně dávno, co jsme naposledy mohli s dětmi vyrazit za hranice všedních dnů. Letos se konečně sešly všechny vhodné podmínky k výpravě, takže jsme sbalili saky paky a vyrazili směr Londýn (nebyli bychom to my, kdyby se nestalo něco nepředvídatelného, takže se jedna nejmenovaná panovnice rozhodla zemřít a korunovace její ratolesti samozřejmě připadla na termín, kdy jsme v Anglii měli být my, takže je vám asi jasné, jak to před touto akcí v Londýně muselo vypadat a jak se nebohý pedagogický dozor nikdy nemohl dopočítat všech dětí). 
Z Londýna jsme se raději přesunuli do krásného přímořského městečka Brighton, které se stalo naší základnou, protože tam sídlí jak jazyková škola, kterou děti navštěvovaly, tak rodiny, které nás ubytovávaly. Protože britské domácnosti vypadají trochu jinak než ty české, nebyla nouze o zajímavé situace, protože český stud očividně nezná mezí. Proč se své rodiny zeptat, jak se v koupelně zapíná teplá voda, když se můžete několik dní sprchovat ve studené a pokusit se to vykoumat sami, že? Nebo proč na otázku, jestli chcete přidat jídlo, odpovídat kladně, když jste z domova zvyklí, že i když řeknete ne, stejně nášup dostanete? Každopádně už vše umíme, nebojte!
Neuplynul ani týden a najednou byl konec. Skoro to vypadalo, že se nám z míst, kde racci dávají dobrou noc, nebude chtít odjet, ale škola a povinnosti volaly, takže jsme se slzou v oku museli odjet a barvité jižní pobřeží se všemi těmi malebnými rybářskými městečky, křídovými útesy, vojenskými pevnostmi a ostrovy se sídly královen, které známe z učebnic dějepisu, zůstanou už jen krásnou vzpomínkou.

To je dost, žes nás taky jednou vyvez!To je dost, žes nás taky jednou vyvez!To je dost, žes nás taky jednou vyvez!

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/pobyt-v-anglii-2023/

Hokusy pokusy

Již druhým rokem funguje na škole kroužek s nádechem badatelského učení. Děti 2. a 3. tříd se jedenkrát týdně scházejí a společně zkoumají věci kolem nás. Zkoumání malí badatelé podrobili např. papír, mléko, olej, vodu, škrob nebo sůl. Vlastní máslo, nosné pilíře z papíru, bublifuk nebo oblíbený sliz - toť je jen malý výčet aktivit. Občas si od bádání děti oddechnou a ve školní kuchyňce si připraví něco dobrého na zub. Cílem kroužku je nejen vyplnit volný čas dětí, ale též zvýšit jejich zájem o přírodní vědy.

Marie Bromová Fejklová, vedoucí kroužku.

Hokusy pokusyHokusy pokusyHokusy pokusyHokusy pokusy

 

Mobilní dopravní hřiště

První květnový pátek si děti prvního stupně užily na školním hřišti. Příslušníci městské policie z Tábora zde postavili mobilní dopravní hřiště. Děti byly nejprve seznámeny s dopravními značkami a pravidly silničního provozu pro cyklisty. Pak vyrazily na připravených koloběžkách do „mobilního“ provozu. Děti se dopoledne užily.

Mobilní dopravní hřičtěMobilní dopravní hřičtěMobilní dopravní hřičtěMobilní dopravní hřičtě

 

Přijímací řízení na SŠ - další postup

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
prijimaci-rizeni-dalsi-postup.docx 29.5 Kb
schema-po-vyhlaseni-vysledku-prijimacek.pdf 589.8 Kb
vzor-odvolani.docx 28.7 Kb
vzor-zapisoveho-listku.pdf 238.6 Kb

Pozdrav z pobytu v Anglii

Pozdrav z pobytu v AngliiPozdrav z pobytu v Anglii

Čarodějnické učení

Každý ví, že do školy se nosí taška, penál, učebnice. Ale už málokdo ví, že jeden den v roce se do školy nosí kouzelnická hůlka a zaklínadlo. To je totiž nezbytnou podmínkou pro vstup do jeskyně, která vedla do 1. A. Všechny děti přišly náležitě vybaveny a pomocí svého zaříkávadla se mohly přenést do třídy. Speciální vchod byl natolik lákavý, že někteří se přemisťovali opakovaně. Ať žijí kouzla!

Čarodějnické učeníČarodějnické učeníČarodějnické učení

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/carodejnicke-uceni-v-1-a/

Pojďte ven!

English Club využil dní bez deště a připravil pro vás anglické interaktivní prvky před školou. Můžete si tedy vyzkoušet, jaké to je, když se zem promění v lávu, pokusíte se něco přeložit, přečíst text s obrázky, vyhledat slova v hadovi či doskočit na různá anglická slovíčka.

Pojďte ven!Pojďte ven!Pojďte ven!Pojďte ven!

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání od školního roku 2023/2024

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti795911519.pdf 298 Kb

Výuka fyziky v osmých třídách: hravě s boffin stavebnicemi

https://www.youtube.com/watch?v=YB-YPuQ-UgY&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

Třídní schůzky 20. 4. 2023

Třídní schůzky se uskuteční 20. 4. 2023. Na 1. stupni začínají v 16 hodin. Druhý stupeň zahájí v 16:30 hodin.

 

Bechyňská laťka 2023

Tradiční soutěže ve skoku do výšky "Bechyňská laťka" se zúčastnilo velké množství soutěžících, podporovaných svými rodiči, prarodiči i spolužáky. Atmosféra byla výborná, výkony obdivuhodné.

Bechyňská laťka 2023 Bechyňská laťka 2023 Bechyňská laťka 2023  

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/bechynska-latka-2023/

 

 

Učíme se se zvířátky ze ZOO

Už se z nás stávají dobří čtenáři. Proto jsme se pustili do čtení textů o zvířech ze ZOO. Nejvíce jsme si četli o gorilách, soutěžili a pustili si krátká videa. Ještě nás čeká poznávání zvířat a další filmečky. Na pomoc nám přišli plyšoví kamarádi. Nakreslili jsme si je a zjišťovali místo na zeměkouli, které je jejich domovem. Umíme i písničku Máme rádi zvířata a novou básničku o žábě. Snad se plyšákům u nás líbilo.

Učíme se se zvířátky ze ZOOUčíme se se zvířátky ze ZOOUčíme se se zvířátky ze ZOOUčíme se se zvířátky ze ZOO

 

1. B v knihovně

V pondělí 17. dubna prvňáčci z 1. B navštívili městskou knihovnu. Nejdříve je paní knihovnice seznámila s prostředím městské knihovny a potom děti ve skupinkách plnily pohádkové úkoly :-). Další setkání v knihovně proběhne v květnu.

1. B v knihovně1. B v knihovně1. B v knihovně1. B v knihovně

Zápis do 1. tříd 2023

K zápisu do 1. tříd přišlo 38 předškoláků se svými rodiči. V jednotlivých třídách pro ně byly připraveny úkoly a v tělocvičně obří překážková dráha. Každý si na památku odnesl knížku a drobné dárky.

Zápis do 1. tříd 2023Zápis do 1. tříd 2023Zápis do 1. tříd 2023

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/zapis-do-1-trid-2023/

1. A v knihovně

Pravidelné jarní návštěvy městské knihovny se zúčastnili i naši prvňáčci. Seznámili se s prostředím knihovny. Věnovali se pohádkám a pohádkovým bytostem.

1. A v knihovně1. A v knihovně1. A v knihovně

Zápis do 1. ročníku 2023_2024

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
spadove-oblasti-zapis975006189.pdf 56.5 Kb
zadost-o-odklad-2023-ke-stazeni.docx 482.2 Kb
zadost-o-prijeti-ditete-k-zakladnimu-vzdelavani-2023-ke-stazeni.docx 485 Kb
zapis-do-1.-rocniku-informace-pro-rodice440237893.docx 488.2 Kb
zapis-plakat-2023.doc 184.8 Kb
zapisovy-list-pro-skolni-rok-2023-2024-ke-stazeni.docx 486 Kb

Florbalový turnaj

Florbalový turnaj k 700. letům založení města Bechyně se uskutečnil na ZŠ Školní pod patronátem starosty města.

Florbalový turnaj Florbalový turnaj Florbalový turnaj

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/florbalovy-turnaj1/

Zhodnocení dotazníku Mapa školy

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
20230405113637982.pdf 467.3 Kb

Den otevřených dveří pro rodiče budoucích prvňáků

Základní škola Františka Křižíka Bechyně zve rodiče (zákonné zástupce) budoucích prvňáků na Den otevřených dveří, který se uskuteční ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 16:00 do 18:00 hodin.(vstup do budovy bočním vchodem od sportovní haly).
 

Jarní výlet 2. A

Za jarními a velikonočními zvyky a tradicemi jsme se vydali do nedalekého Týna nad Vltavou. Počasí bylo doslova aprílové - zažili jsme déšť, sníh, vítr i sluníčko. Po příjezdu jsme se občerstvili z domácích zásob a vydali ke starému mostu. V baráčnické rychtě, kde se konala jarní výstava, se nám dostalo příjemného uvítání. S paní Svobodovou jsme si povídali o starých knížkách pro děti a poté jsme se odebrali do výstavní místnosti. Vyslechli jsme si zajímavé vyprávění o zvycích a tradicích našich předků.  A zjistili jsme, že mnohé z nich dodržujeme dodnes. Zájemci si mohli vyzkoušet velikonoční řehtačky a klapačky a podívat se na rukodělné výrobky šikovných členek spolku Baráčníci.  Nechyběly ani tradiční pomlázky čerstvě upletené nebo zdobené kraslice.  Další cesta vedla do jednoho panelového domu - tam čekalo malé překvapení v podobě malých králíčků, domácích to mazlíčků paní učitelky. Děti si zopakovaly, co takové zvířátko má rádo a potřebuje a mohly si je i pohladit. Počasí se konečně přestalo mračit a všichni jsme vyšli radostně ven na nedaleké dětské hřiště. Před 12 hodinou jsme se vydali na blízké autobusové nádraží a linkový autobus nás odvezl zpět do Bechyně. Přes nepřízeň počasí se výlet vydařil a všichni jsme si ho užili. Do Týna se najisto ještě vypravíme.

Jarní výlet 2. AJarní výlet 2. AJarní výlet 2. A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/jarni-vylet-2-a/

Březnová výzva

V březnu English Club nemusel moc přemýšlet nad páteční výzvou, protože 17. den se v anglicky mluvících zemích oslavuje sv. Patrick. Dětičky tedy do školy naběhly v zelené barvě. Doufáme, že nám tato záplava svěžesti přivolala jaro o trochu blíž.

Březnová výzvaBřeznová výzvaBřeznová výzva

Příměstské tábory - volná místa

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
primestske-tabory-volna-mista.docx 481.2 Kb

6. B v knihovně

V pondělí se 6. B vydala do městské knihovny ověřit si své znalosti z literatury. Celý měsíc únor jsme se věnovali pohádkám. Četli jsme pohádky různých národů, porovnávali jsme je s pohádkami, které známe a vymýšleli jsme nové pohádky autorské. Paní knihovnice si proto pro nás připravily k pohádkám záludné otázky a úkoly, které nás mnohdy trochu potrápily. Jednou z nejtěžších otázek bylo třeba jméno kamaráda včelky Máji :-). Teď už to ale všichni víme.... V knihovně se nám moc líbilo a děkujeme knihovnicím za skvěle připravenou hru. Určitě jste nás tam neviděly naposledy!

6. B v knihovně6. B v knihovně6. B v knihovně

Čteme ze starých slabikářů

Josífkova maminka nám vnukla výborný nápad. Našla svůj starý slabikář a během jarních prázdnin ho doma  přečetli. My jsme se k tomuto nápadu připojili. Dětem jsem přinesla část svojí sbírky slabikářů v českém jazyce a strávili jsme moc hezké dopoledne s jejich čtením i porovnáváním.

Čteme ze starých slabikářů Čteme ze starých slabikářů Čteme ze starých slabikářů

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/cteme-ze-starych-slabikaru/

 

Příměstské tábory

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
cestne-prohlaseni.docx 482.5 Kb
plakat-primestsky-tabor.docx 794.5 Kb
prihlaska-primestsky-tabor.docx 480.6 Kb

Ceny obědů od 1. 3. 2023

 Informace pro rodiče ke stravování a pro děti.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
deti.pdf 41.4 Kb
informace-pro-rodice-ke-stravovani.pdf 154.9 Kb

LVVZ Zadov - 7. den

Dnes si užíváme poslední den na lyžích.

LVVZ Zadov - 7. denLVVZ Zadov - 7. denLVVZ Zadov - 7. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/lvvz-zadov-7-den/

LVVZ Zadov - 6. den

Dnes už jsme profíci. Všichni jezdíme na velké lanovce i sjezdovce.

LVVZ Zadov - 6. denLVVZ Zadov - 6. denLVVZ Zadov - 6. denLVVZ Zadov - 6. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/lvvz-zadov-6-den/

LVVZ Zadov - 5. den

Dneska neuhodnete, kde jsme byli a co jsme podnikli.

LVVZ Zadov - 5. denLVVZ Zadov - 5. denLVVZ Zadov - 5. denLVVZ Zadov - 5. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/lvvz-zadov-5-den/

LVVZ Zadov - 4. den

Hlásíme jasno, polojasno. Někteří už máme ve svém lyžařském stylu jasno, jiní zatím polojasno. Dnes jsme vyzkoušeli i lenošení v lehátkách na sjezdovce.

LVVZ Zadov - 4. denLVVZ Zadov - 4. denLVVZ Zadov - 4. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/lvvz-zadov-4-den/

LVVZ Zadov - 3. den

Dnes nám stěstí přeje. Na sjezdovce sníh, venku sluníčko a k obědu halušky. wink

LVVZ Zadov - 3. denLVVZ Zadov - 3. denLVVZ Zadov - 3. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/lvvz-zadov-3-den/

LVVZ Zadov - 2. den

Sněhové podmínky nám zatím dovolily vyrazit na svah.

LVVZ Zadov - 2. denLVVZ Zadov - 2. denLVVZ Zadov - 2. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/lvvz-zadov-2-den/

LVVZ Zadov - 1. den

Lyžařský výcvik zahájen, sportovní výbava vyzkoušena na suchu v lyžárně a hurá na večerní program. Povšimňete si vzorně uklizených pokojů!! (Zatím laugh).

LVVz Zadov - 1. denLVVz Zadov - 1. denLVVz Zadov - 1. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/lvvz-zadov-1-den/

 

KARNEVAL VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Ve školní družině 17.2.2023 probíhal veselý karneval, naše školní jídelna se proměnila v ráj masek..Panovala skvělá nálada, soutěžili jsme a tančili. Nechyběly balonky, sladkosti a odměny.
Akce se velmi vydařila, všichni jsme si ji moc užili.

KARNEVAL VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚKARNEVAL VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚKARNEVAL VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/karneval-ve-skolni-druzine/

Valentinské učení v 1. A

Srdíčka a zase srdíčka nás dnes provázela úplně vším. V srdíčku byla schovaná slova na čtení, matematické příklady, stejně tak i valentinka pro rodiče. Medvídek držel balonky ve tvaru srdíček. Dneska se nám nebude zdát o ničem jiném. Ale valentinský den jsme si užili.

Valentinské učení v 1. AValentinské učení v 1. AValentinské učení v 1. A

Mapa školy - dotazník pro rodiče

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
mapa-skoly.docx 484.2 Kb

MasterChef Egypt

Že se během hodin dějepisu moříme s letopočty, jmény panovníků a významnými bitvami....? Starověký Egypt jsme si zkusili trochu jinak. Během měsíce ledna šesťáci vytvářeli různé informační plakáty, skládali pyramidy (občas to nevyšlo...), vyráběli kanopy na uchování vnitřností a kreslili různé starověké egyptské symboly. Nyní výsledky naší práce můžete obdivovat na výstavě "Egypt" na chodbě v 1. patře. Celé téma jsme netradičně zakončili velkou kulinářskou soutěží MasterChef Egypt. Po celé škole se z kuchyněk linula úžasná vůně římského kmínu, kari a čerstvě upečeného pita chleba. A kdo vyhrál? Každá polévka byla jedinečná a všechny pity zmizely rychlostí rozvodněného Nilu!

MasterChef EgyptMasterChef EgyptMasterChef Egypt

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/masterchef-egypt-2023/

Večerní hra žákovských hlídek ve škole

Ve čtvrtek 2. února 2023 se po několikaleté odmlce uskuteční večerní hra žákovských hlídek ve škole. Sraz účastníků z řad dětí je v 17:00 hodin před hlavním vchodem do školy. 

Pro 3 – 4 členné hlídky je připravena hra, při které při svíčkách budou plnit na jednotlivých stanovištích zadané úkoly. Bylo by dobré, kdyby si děti sestavily 3 – 4 členné hlídky ještě před začátkem večerní hry.

Ukončení se předpokládá (podle počtu účastníků) v cca 18:30 – 19:00 hodin.
 

První vysvědčení v 1.B a 1. A

Své úplně první vysvědčení v životě dostali naši prvňáčci. Pololetí uteklo jako voda a všichni máme radost nejen z jedniček, ale i ze všeho, co už jsme se zvládli naučit. 

První vysvědčení v 1.B a 1. APrvní vysvědčení v 1.B a 1. APrvní vysvědčení v 1.B a 1. A

Lednová výzva

Zima je časem hibernace mnoha živočišných druhů. My takové štěstí nemáme, ale alespoň jednou jsme chtěli zažít, jaké to je… tak sladké sny! ;-)

Lednová výzva Lednová výzva Lednová výzva

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/lednova-vyzva-2023/

Zimní pobyt 5.A

Koncem ledna se naše třída zúčastnila pětidenního zimního pobytu na Šumavě. Pár dní před odjezdem se na nás naši rodiče smluvili, že nás vyšlou bez mobilů. Nemohli jsme tomu uvěřit, vypadalo to jako špatný vtip, ale nakonec jsme si opravdu místo mobilů balili karty, společenské hry, kytaru se zpěvníky a reprobednu na diskotéku. Na Nových Hutích nás čekal sníh a jedna sjezdovka s vlekem v provozu. Od penzionu byla trochu vzdálená, takže jsme k ní docházeli, ale to se nakonec ukázalo jako docela příjemné. Pěkně jsme se prošli, kochali se zasněženou krajinou a povídali si s kamarády. Celé dny jsme lyžovali. Zdatní lyžaři si už od samého začátku užívali zábavné lyžování s Žofkou Ursínyovou, ti méně zkušení se v klidu rozjezdili s pohodovou paní učitelkou Hrnčárkovou a začátečníci se učili lyžovat pod vedením trpělivého pana učitele Wolfa. Večery jsme trávili společně, hráli jsme na kytaru a tančili na diskotéce. Před každou večerkou jsme si všichni (už převlečeni do pyžama) zalezli na jeden náš pokoj, přikryli se peřinami a zhasli světlo, abychom se za úplné tmy mohli společně bát při vyprávění strašidelných příběhů a pohádek. A kdo se bát nechtěl, hrál s ostatními učiteli na vedlejším pokoji žolíky. Pět dní uteklo jako voda a my se vracíme se domů nabiti vzpomínkami na krásný zimní pobyt. 

Zimní pobyt 5.A 
 

Nové Hutě 4. den - Celá Šumava už to ví!!

Přinášíme nejžhavější novinky ze zimního pobytu 5. A na Šumavě!  Vůbec jsme netušili, že se mezi námi nachází Železný gekon! Až teprve dnes, úplně náhodou, byla odhalena jeho totožnost. Stalo se to ve chvíli, kdy tento silák urval železnou tyč z lanovky poma. Prostě mu zůstala v ruce a všichni s údivem zírali, jak stojí na místě a drží část lanovky. Takže dnes si všichni přidáme karbanátek k večeři, abychom se mu vyrovnali. A také proto, že jsme celý den vzorně trénovali lyžování a večeři si zasloužíme. Naše pokroky jsou nepřehlédnutelné.

Nové Hutě 4. den - Celá Šumava už to ví!!Nové Hutě 4. den - Celá Šumava už to ví!!Nové Hutě 4. den - Celá Šumava už to ví!!

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/nove-hute-4/

 

Nové Hutě 3. den - sweet face

Dnešní den byl ve znamení dobývání vrcholů. Ráno jsme úplně všichni vyjeli pomou na sjezdovku a během dopoledne jsme ji několikrát sjeli. Na pár okamžikú se ukázalo slunce, azurovaná obloha a my se mohli pokochat okolní přírodou a konečně jsme viděli i celou sjezdovku. Po odpoledním výcviku jsme dětem připravili překvapení - návštěvu cukrárny U studeného potoka. Dobrodružná výprava začala na sjezdovce a vedla magickou cestou kolem potoka jako v Narnii. Pohár byl odměnou za snahu a často překonání sama sebe. Večer jsme shlédli ohnivou šou před hotelem a uspořádali mega turnaj v kartách. Takže dnes opravdu všichni měli sweet face.

Hlášky dne: Honzík M: Já dneska budu spát s nohama do pluhu. Pavlík: Už se těším na lyžák v 7. třídě. Honzík S: A proč si to nahoru nevyšlapeme? Baru: Paní učitelko, a opravdu je to zkratka?

	Nové Hutě 3. den - sweet face	Nové Hutě 3. den - sweet face	Nové Hutě 3. den - sweet face

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/nove-hute-3/

Nové Hutě 2. den

Holááála týý dýý jááá!! Hóóólala kuku! Máme novou třídní hymnu. Včera večer jsme si si zazpívali spoustu písniček s kytarou a seznámili se s novou písníčkou. Dneska ráno, sotva jsme otevřeli oči, naše hóóólala znělo celým hotelem i při cestě na snídani. Pak jsme vyrazili na cvičný svah a trénovali a trénovali. Posilněni pravou šumavskou nudlovou polévkou a pravou šumavskou čínou jsme odpoledne pokračovali ve zdokonalování. Někteří vyrazili na sjezdovku, jiní krotili své lyže na cvičném svahu. Tady dokonce uspořádali závody. Někteří si zamilovali lyže, jiní své termoprádlo. Zúčastnili se v něm nejen výcviku, večeře, ale i večerního programu. wink

Nové Hutě 2. denNové Hutě 2. denNové Hutě 2. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/nove-hute-2/

PS: Ještě jeden večer s kytarou a budeme umět i jódlovat.

Nové Hutě 1. den

Zdravíme z horského hotelu na Šumavě. Výprava probíhá podle plánu. Po ubytování úžasná šumavská pórková polévka a rizotko. Nabrali jsme sil a vydali se na odpolední prozkoumávání lyžařského terénu. Ten jsme prozkoumali naprosto dokomale, což dokazuje přiložená dokumentace.

Nové Hutě 1. denNové Hutě 1. denNové Hutě 1. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/nove-hute-1/

 

 

Volby v 1. B

V pátek 13.1. si prvňáčci z 1.B zkusili trochu "proniknout" do tajů voleb a na chvíli se stali voliči i členy volební komise :-). Na volbu prezidenta si musí ještě chvíli počkat, ale volbu oblíbené večerníčkové postavy zvládli hravě. Nejdříve si každý vyrobil svůj platný občanský průkaz, který bylo třeba předložit ke kontrole volební komisi. Ta předala každému voliči orazítkovanou obálku, kam každý vložil z nabídky kandidátů svého favorita. Rozhodování nebylo úplně snadné. Na kandidátce uchazečů se objevil Rákosníček, Maxipes Fík, Krteček, Pat, Mat, Mach a dokonce i sám Večerníček. Něžné pohlaví zastupovala Víla Amálka a Šebestová. A kdo nakonec zvítězil? Nejvíce hlasů získala postava Večerníčka :-)! A určitě si to zaslouží! Vždyť nás každý večer už mnoho let před pohádkou vítá a po pohádce přeje: "Dobrou noc!" Všichni prvňáčci byli zodpovědnými voliči i profesionálními členy volební komise :-). Jejich první "volební den" se jim povedl.

Volby v 1. BVolby v 1. BVolby v 1. B

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/volby-v-1-b/

Soutěž v anglickém jazyce - výsledky

Tento týden se konalo školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce a zde je přehled umístěni soutěžících.

Kategorie I. A (mladší žáci)                     Kategorie II. A (starší žáci)
1. místo: Jan Ruman                               1. místo: Tereza Řezáčová
2.místo: Rostislav Kříž                             2. místo: Marcela Křížová
3. místo: Jan Změlík                                3. místo: Matěj Velinský

Dekujeme všem za účast, vítězům blahopřejeme a držíme palce našim reprezentantům do okresního kola.

Soutěž v anglickém jazyce - výsledkySoutěž v anglickém jazyce - výsledky

Plavání 2. a 3. tříd

Plavecký kurz úspěšně zakončen plaveckými závody. Všichni účastníci obdrželi "Mokré" vysvědčení. Nejzdatnější plavci ve svých kategoriích si odnesli diplomy.

Plavání 2. a 3. třídPlavání 2. a 3. třídPlavání 2. a 3. tříd

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/plavani-2023/

My 3 králové

Pohádka Chaloupka na vršku zavedla děti z 1. A k vyprávění o 3 králích. Tito mudrci si pro nás připravili nejen matematiku, ale i čtení s bludištěm. Na závěr jsme si krásně zazpívali známou koledu, takže loučení s Kašparem, Melicharem a Baltazarem se nám moc povedlo.

My 3 královéMy 3 královéMy 3 králové

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/my-3-kralove/

 

Děti z 1. A v galerii

Dnešní vyučování si děti z 1. A zpříjemnily nejprve vyprávěním o knížkách, které dostaly k Vánocům a potom i  kulturním zážitkem. Společně se vydaly na návštěvu Galerie 2 + 1 v kulturním domě. Svoji práci zde vystavoval náš spolužák Toníček a proto jsme byli zvědaví. Jeho vánoční ryba se nám moc líbila, stejně jako ostatní vystavené práce.

Děti z 1. A v galeriiDěti z 1. A v galeriiDěti z 1. A v galerii

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/1-a-v-galerii/

Přátelské vánoční utkání ve vybíjené mezi 5. A a 7. A

Poslední školní den před Vánoci jsme uspořádali přátelské utkání ve vybíjené mezi třídami 5.A a 7.A.
My, páťáci, jsme měli ze sedmáků trochu respekt, přece jen jsou někteří z nás o hlavu menší. O to víc jsme ale bojovali. Sedmáci nás nešetřili, hráli naplno a s přehledem. Děkujeme jim, že naši výzvu přijali, a těšíme se na další zápas.

Prosincová výzva

Pokud se vám zdálo, že jeden prosincový pátek vidíte dvojitě či dokonce trojitě, můžeme vás upokojit, neboť jste se nezbláznili, nýbrž jste se ocitli v další páteční výzvě pořádané English clubem. Tento měsíc bylo zadáno téma "Doppelgänger" neboli dvojník. Jak moc se to naším kreativcům povedlo, se můžete podívat v následujících fotkách.

Prosincová výzvaProsincová výzvaProsincová výzva

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/prosincova-vyzva/

Rozloučení turistů z 5.A se starým rokem - světluškový pochod adventní Bechyní

V úterý 20.12. jsme pro naše rodiče, prarodiče a sourozence uspořádali večerní překvapení. Pozvali jsme je v 18 hodin před školu, aniž by tušili, co se bude dít. Venku byla tma a my jsme se nečekaně objevili před hlavním vchodem školy ozdobeni svítícími řetězy. Přítomným divákům jsme zazpívali Tichou noc a pak jsme se společně vydali na poslední letošní turistický pochod, tentokrát vánočně vyzdobenou Bechyní.

Rozloučení turistů z 5.A se starým rokem - světluškový pochod adventní Bechyní

Listopadová výzva

Jeden listopadový pátek byl vyhlášen English clubem "No bag day" neboli den bez aktovek. Naši studenti samozřejmě nezaváhali ani minutu a už se řítili do školy s vypůjčenými nákupními košíky, přepravkami na zvěř, polštáři či pneumatikami. Potkat šlo také doma vyráběné postavy z počítačových her v nadživotní velikosti či vandráky, kteří si svých pět švestek sbalili do jediného kusu oblečení, který jim zbyl. Myslíme, že šílený pátek účel splnil - všichni se do školy těšili a hlavně bylo veselo.

Listopadová výzva Listopadová výzva Listopadová výzva

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/listopadova-vyzva/

Schválený rozpočet na rok 2023

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
kopie-schvaleny-rozpocet-2023-zsfk.xlsx 10.6 Kb

Předvánoční dny v 1.B

Tak jako ostatní třídy i 1.B měla svůj stánek na Vánočním jarmarku :-). Všichni prvňáčci se na jeden den stali úžasnými prodavači a prodavačkami. Podařilo se jim prodat téměř všechno "zboží".
Poslední den ve škole před vánočními prázdninami byl ve znamení velkého těšení a netrpělivosti :-).

Předvánoční dny v 1.BPředvánoční dny v 1.BPředvánoční dny v 1.BPředvánoční dny v 1.B

VÁNOČNÍ JARMARK 2022

Krásnou vánoční atmosféru našeho jarmarku si užily děti z MŠ, naši žáci i jejich rodiče, prarodiče a přátelé. Děkujeme za návštevu a přejeme krásné Vánoce.

VÁNOČNÍ JARMARK 2022VÁNOČNÍ JARMARK 2022VÁNOČNÍ JARMARK 2022

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/jarmark-2022/

 

Vánoční zpívání 2022

 

Vánoční koledy zazněly tradičně v podání učitelského sboru. Letos se k nám připojily děti z 9. třídy a také English club se svojí anglickou verzí Tiché noci. K nim se potom přidal kroužek německého jazyka se svojí verzí.

Vánoční zpívání 22. 12. 2022Vánoční zpívání 22. 12. 2022

 

Vánoční besídky

Předvánoční čas ve škole je jako stvořený pro vánoční besídky.

Vánoční besídkyVánoční besídkyVánoční besídkyVánoční besídky

Sněhová nadílka

Víkendové sněžení nám dopřálo bohatou sněhovou nadílku a tak děti z 1. A neodolaly a vyrazily ven. Užívaly si sněhu, zkoušely dělat koule a hrály zimní honičku.

Sněhová nadílkaSněhová nadílkaSněhová nadílka

Česko zpívá koledy (5.A)

Naše třída 5.A se zúčastnila ve spolupráci s Kulturním střediskem města Bechyně 13. ročníku akce Česko zpívá koledy. Sešli jsme se ve středu 7.12. v 18 hodin před kinem, abychom si v jednu chvíli podobně jako tisíce lidí v dalších českých obcích opět zazpívali stejné koledy a prožili příjemný adventní čas. 

O líné babičce - společná četba a divadelní představení (5.A)

Česká spisovatelka Alena Kastnerová napsala úžasnou knížku s názvem O líné babičce. Je to příběh babičky, která je ve srovnání s většinou babiček tak trochu jiná: nevaří, nepere, neuklízí, nehlídá vnoučata, ale plní si svá dávná přání, která si celý život střádala do svého škapulíře. A tak z něj pokaždé, když má čas a náladu, vytahuje jeden papírek za druhým a dělá to, po čem touží. Nic pro ni není problém. Zalétat si balónem, naučit se potápět nebo třeba vylézt na osmitisícovku. 
Naše škola před časem nakoupila do školní knihovny výtisk pro každého žáka, abychom knížku mohli číst společně při hodinách čtení. To jsme si užili i v naší 5.A.  A co víc – několik dětí přijalo nabídku paní učitelky a v listopadu navštívilo stejnojmenné divadelní představení v pražském Divadle v Dlouhé. 
Do Prahy jsme jeli vlakem. Před představením jsme si prošli historické centrum Prahy, zastavili jsme se u sochy svatého Václava, o kterém jsme se učili ve vlastivědě, prošli jsme se po Staroměstském náměstí, a pak už jsme se těšili do divadla. Pro mnohé z nás je příjemné přečíst si knížku a potom shlédnout stejný příběh i v divadle nebo ve filmu. A tohle divadlo bylo opravdovým zážitkem!
Před odjezdem z Prahy jsme se ještě prošli podvečerní Prahou, líbil se nám osvětlený Týnský chrám, pochutnali jsme si na pizze a trdelníku a pak už nás čekala jen zpáteční cesta vlakem.
Děkujeme tímto rodičům, kteří nás doprovodili: paní Křížové, panu Hruboňovi a panu Vrchotovi.


 

Závěrečné bruslení

Projekt Děti do bruslí se nachýlil ke svému konci. 10 bruslařských lekcí naši prvňáčci zvládli na výbornou. Všichni dostali za odměnu diplom a při posledním bruslení se na ledě mohli doslova vyřádit. Jejich sportovním výkonům přihlíželi z tribuny i někteří rodiče a ředitel školy.

Závěrečné bruslení Závěrečné bruslení Závěrečné bruslení Závěrečné bruslení

Andílci a čertíci v 1. B

Dnes přišli prvňáčci do školy jako andílci nebo čertíci. Všem to moc slušelo :-). Ve třídě je navštívil Mikuláš v doprovodu větších andělů a čertů. Někteří prvňáčci zazpívali a potom všichni dostali malou sladkost.

Andílci a čertíci v 1. BAndílci a čertíci v 1. BAndílci a čertíci v 1. B

Čertovské učení v 1. A

Dnešní den byl tak trochu speciální. Do školy místo dětiček přišli čertíci a andílci. Při hodině nás navštívil Mikuláš s andělem a čerty a veděl i to, že klucí lítají po chodbě, kdo zapomíná úkoly nebo povídá při hodině. Byli jsem překvapeni, jak byl informovaný. Prostě správný Mikuláš. Celé dopoledne jsem se snažili a pomocí čertovských pracovních listů jsme počítali a naučili se i nové písmenko T. Vždyť na co jiné čert končí?

Čertovské učení v 1. AČertovské učení v 1. AČertovské učení v 1. A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/certovske-uceni-v-1-a/

 

Mikuláš v 2.A

Na dnešní den se děti těšily i se ho trochu obávaly. Přišel za námi Mikuláš s andělem a hordou čertů, čertic ďáblů i ďáblic. I přes počáteční strach některých z této návštěvy děti odříkaly básničku a zazpívaly 2 písničky. Všichni dostali bonbón a někteří i kousek uhlí. Nakonec následoval slib od všech 25 druháčků, že budou poslouchat a snažit se být pilní. Den jsme si zpestřili adventním úkolem z kalendáře - luštění křížovky s tajenkou, kde nechal Mikuláš v 2.A nadílku. Dopis Ježíškovi druháčky procvičil v psaní vět a umožnil zamyslet se nad přáními i pro ty druhé. Kdo chtěl, mohl své přání přečíst ostatním dětem. Těšíme se, co Mikuláš přinese příští rok.

Andílci a čertíci z 2. A

 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/mikulas-v-2-a/

P.S. Mikuláš nám nadělil také stromeček - borovičku, kterou si s radostí ozdobíme.

Děkujeme p. Doudovi.

 

Mikuláš v 5.A

Na mikulášské pondělí jsme se všichni v naší 5.A moc těšili. Ve třídě jsme se domluvili, že přijdeme převlečeni za Mikuláše, anděly a čerty. V maskách jsme sešli téměř v plném počtu, a že nás ve třídě je!

Mikulášské představení 6. 12. 2022

Dne 6. 12. 2022 ve 13:30 navštíví ŠD divadlo "Z bedny! s Mikulášským vystoupením a nadílkou. Vstupné: 60 Kč.

Bruslení se blíží ke konci

Projekt Děti do bruslí pomalu spěje k závěru. Naši prvňáčci dnes absolvovali 9. lekci. Za týden je čeká loučení, dopilování technik, které se naučili a závěrečné zhodnocení. 

Bruslení se blíží ke konciBruslení se blíží ke konciBruslení se blíží ke konciBruslení se blíží ke konci

Bechyňská veverka 2022

Další ročník oblíbené soutěže ve šplhu Bechyňská veverka 2022 se uskutečnil v naší tělocvičně za velkého zájmu sportovců i diváků. Soutěžily děti z 1. i 2. stupně a výkony byly skvělé.

Bechyňská veverka 2022Bechyňská veverka 2022Bechyňská veverka 2022

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/bechynska-veverka-2022/

 

Svatý Martin

Svatý Martin ani tentorkát na bílém koni nepřijel, ale přivezl s sebou alespoň učení o koních a s koníčky. Děti se naučily pojmy okolo dostihů a koní. Víme, kdo je žokej, co jsou to třmeny a také, co je Velká pardubická. Tu jsem si nakonec nakreslili.

Svatý MartinSvatý MartinSvatý MartinSvatý Martin

Plavání úspěšně pokračuje

Letošní plavecký výcvik je již v polovině. Děti plavou jako rybičky. Těšime se na dalších 5 lekcí.

Plavání úspěšně pokračujePlavání úspěšně pokračujePlavání úspěšně pokračuje

Pouštíme dráčky

Jak málo stačí k dětské radosti a nadšení. Obyčejná rulička nazdobená proužky a fáborky. Pak jen přidělat oči, provázek a drak je na světě. Teď už honem na školní hřiště a zábava je na světě.

Pouštíme dráčkyPouštíme dráčky

Strašidelná stezka

Halloween konečně připadl na všední den, takže se anglicky mluvící studentíčci mohli vydat na strašidelnou stezku školou, kde se museli poprat nejen se tmou, ale také sami se sebou (a v některých případech i se strašidly). Někteří měli takový strach, že stezku proběhli téměř nadzvukovou rychlostí a žádný bubák je neměl šanci dostihnout. Jiní se strachy téměř nemohli pohnout, takže je naši vyslanci ze záhrobí museli popohánět. Tak či tak se stezka obešla bez obětí a naše monstra musejí zase na rok zalézt do sklepa a doufat, že snad příští rok rozšíří své řady. 

Strašidelná stezkaStrašidelná stezkaStrašidelná stezka

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/strasidelna-stezka/

Malý Halloween v 1.B

Někteří prvňáčci se oblékli do strašidelného kostýmu, někteří se strašidelně tvářili. Všichni si pochutnali na "strašidelných" dobrotách, které připravila jedna roztomilá "kouzelnice" s maminkou. Děkujeme :-).

Malý Halloween v 1.B

Učení se zvířátky

Děti z 1. A chtěly ukázat zvířátkům, jak se učí číst. Zároveň je chtěly využít při tělocviku. Začaly se totiž učit splhání na tyči. A kdo jiný by je to měl naučit, než zvířátka?

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/uceni-se-zviratky/

Sběr bylin a pomerančové kůry

Během měsíce října jsme vyhodnotili sběrače a sběračky ???? léčivých bylin a pomerančové kůry. V pytlích se nám sešlo téměř 44 kg voňavé pomerančové kůry a přes 15 kg bylin – převážně kopřiva, sedmikráska, černý bez nebo hluchavka. Obzvláště statečným sběračům hluchavky a sedmikrásek patří obdiv a uznání! SRPŠ se rozhodlo všechny šikovné sběrače ocenit sladkou odměnou ve formě kvalitních sirupů od firmy Kitl. Děti, ale i jejich rodiče a ostatní sběrači pomocníci, si tak mohou vychutnat domácí limonádu nebo horký nápoj třeba po společné výpravě za sběrem šípku. Odměny budou dětem předány v následujících dnech. Všem sběračům děkujeme a vyhlašujeme nové kolo sběru!!!                                          SRPŠ

Sběr bylin a pomerančové kůry

Večerníček a jeho pohádky

Dnes prvňáčci z 1.B věnovali dopoledne oblíbeným pohádkám z Večerníčka. Nejdříve si udělali stejnou papírovou čepici jako má panáček Večerníček. Potom si společně prohlédli přinesené knihy, leporela, plyšáky, omalovánky a další věci a pustili se do práce. Krteček, Pat a Mat a víla Amálka připravili pracovní listy se slabikami, ze kterých prvňáčci skládali slova. S maxipsem Fíkem sčítali, odčítali a porovnávali čísla. Nakonec každá skupinka vytvořila krásný plakát "Večerníček a jeho pohádky".

Večerníček a jeho pohádkyVečerníček a jeho pohádkyVečerníček a jeho pohádky

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vecernicek-a-jeho-pohadky/

Vosa Otylka

Původním záměrem dětí z 1. A bylo postavit "úl" a do něj nastěhovat včelky. Od dědečka Karolínky jsem dostali včelí rámečky a pustili se do vyrábění včel. Zjistili jsme ale, že by měly smutná jen hnědá bříška, a proto jsme porušili všechny biologické zákony a náš úl osídlily vosy Otylky. A že se povedly!!! Tímto se omlouváme všem včelařům i včeličkám.

Vosa OtylkaVosa OtylkaVosa Otylka

Podzimníčci v 1.B

Třídu 1. B vyzdobili krásní "Podzimníčci". Poděkování patří šikovným prvňáčkům a jejich pomocníkům (nejčastěji to byly maminky :-)).

Podzimníčci v 1.BPodzimníčci v 1.B

Přírodovědný klokan 2022-2023

Stejně jako každý rok se naše škola zapojila do vědomostní soutěže v přírodních vědách (biologie, chemie , fyzika, matematika a zeměpis) Přírodovědný klokan kategorie Kadet (pro žáky 8.a 9.tříd). Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Nejlepšími letošními řešiteli jsou : Matěj Velinský (9.B) , Ondřej Štěpánek (8.B) a Tomáš Slavětínský (9.A) .     

Výprava do lesa má pokračování

Minulý týden se prvňáčci vydali do lesa, kde mimo jiné nasbírali různé přírodniny. Ty jsme využili tento týden při vyrábění při pracovní činnosti i výtvarné výchově. Díky přinesenému listí jsme připravili bydlení pro ježky, které jsme vymodelovali z modelíny a přinesených klacíků. Také jsme dělali otisky pokladů lesa do modelínových kachlí a nakonec jsme díky vylisovaným listů vykouzlili nádherné skřítky Podzimníčky. Také jsme vyrazili do přírody a plnili pracovní list o podzimu. V galerii Galvína jsme hledali v uměleckých dílech spojitost s lesem. Děti byly velice nápadité a našly zde dokonce "muchomůrku tygrovanou". 

Výprava do lesa má pokračováníVýprava do lesa má pokračováníVýprava do lesa má pokračováníVýprava do lesa má pokračování

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vyprava-do-lesa-ma-pokracovani/

Divadlo ve školní družině

Ve středu 12.října navštívilo školní družinu "DIVADLO Z BEDNY" s pohádkou " Kocour v botách". Děti se dobře bavily, naučily se nové písničky, seznámily se s kocourkem v botách, včelí královnou a medvědem Méďou. Uklidily pohádkový les a připomněly si význam třídění odpadu. 

Divadlo ve školní družiněDivadlo ve školní družiněDivadlo ve školní družině

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/podzimni-divadlo-ve-skolni-druzine/

Skáču dobře, skáču rád


Devátá Ááá připravila před školou skákací prvky, ve kterých si můžete procvičit angličtinu na různých úrovních. Pojďte tedy honem ven, než to déšť smaže! PS: pozor na jednoho panáka, obsahuje fyziku, tak aby se někomu neudělalo nevolno. wink

Skáču dobře, skáču rádSkáču dobře, skáču rádSkáču dobře, skáču rádSkáču dobře, skáču rád

Holky na koloběžkách užívají babí léto

https://www.youtube.com/watch?v=EJN1k07_RVo&t=20s&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

My v tom Jihočechy nenecháme

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
my-v-tom-jihocechy-nenechame.docx 36 Kb

Vyrábíme v přírodě

Dnes prvňáčci z 1.B využili den plný sluníčka a pracovní činnosti strávili venku. Jejich šikovné ručičky vytvořily krásné podzimní obrázky.

Vyrábíme v příroděVyrábíme v příroděVyrábíme v přírodě

Nevšední pátky

English Club se rozhodl zatočit s nudou ve škole speciální výzvou. Jeden říjnový pátek se naše školní děti měly obléct podle hesla “Potmě v cizím šatníku,” což se jim tedy nesmírně povedlo. Byla tak k vidění individua oblečená v pytlích, šatech po maminkách nebo v záclonách po pratetičkách. Zase nám školáci ukázali, že jejich fantazie je bezbřehá, což nás nesmírně baví. Nemůžeme se tedy dočkat dalšího měsíce, kam jsme vymysleli páteční úkol mnohem náročnější.

Nevšední pátkyNevšední pátkyNevšední pátky

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/nevsedni-patky/

Plavecký výcvik 2. a 3. tříd

V pátek 7.10. naši druháčci a třeťáci úspěšně zahájili plavecký výcvik v Táboře. Čeká nás celkem 10 dvouhodinových lekcí. Děti si pobyt v bazénu náramně užily. Nikdo se vody nebál, ať už plavci, poloplavci či neplavci. Těch posledně zmíněných je navíc minimum. Plavání zdar. 

Plavecký výcvik 2. a 3. třídPlavecký výcvik 2. a 3. třídPlavecký výcvik 2. a 3. třídPlavecký výcvik 2. a 3. tříd

Výprava do lesa

Dnešní hodinu prvouky a výtvarné výchovy strávily děti z 1. A v lese. Využily hezké počasí, vybavily se batohy s kreslícími potřebami a vyrazily poznávat stromy. Sbíraly přírodniny a vyzkoušely si frotáž listů. Příští týden si s přinesených pokladů vyrobíme ježka, skřítka Podzimníčka a veverku. Samozřejmě si zopakujeme i to, co jsme se v lese naučili. :)

Výprava do lesaVýprava do lesaVýprava do lesa

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vyprava-do-lesa/

 

Modrá je dobrá

Už jste někdy zažili modrou mánii. Stačilo přijít do naší třídy. Souřěžilo se, kdo namaluje nejvíce modrých věcí. Psaly se modré jedničky a dvojky, modrá vajíčka a dokonce i modré šněčí ulity. Básnička o šnečkovi a olomouckých tvarůžcích jen podtrhala modrou náladu ve třídě. Šmoulinka i jednorožec se naučili i stylovou písničku Holka modrooká. Takže modrá je opravdu dobrá!

Modrá je dobráModrá je dobráModrá je dobrá

Začínáme bruslení

Konečně se prvňáčci dočkali a začali jezdit na kurs bruslení na zimní stadion v Soběslavi. Čeká nás 10 lekcí. (Vlastně už jen 9 wink).

Začínáme brusleníZačínáme brusleníZačínáme bruslení

Plyšáci v 1. B

Minulý týden ve čtvrtek spolu s prvňáčky z 1.B přišli do školy i jejich oblíbení plyšáci. A protože se plyšákům ve škole líbilo, přišli dnes (v pátek 23. září) znova. Společně s prvňáčky četli, psali, cvičili a občas i dováděli. Den se vydařil a určitě plyšáci nebyli v 1. B naposled. 

Plyšáci v 1. BPlyšáci v 1. BPlyšáci v 1. BPlyšáci v 1. B

 

Talent roku 2022

 

Lili Lenghardtová byla v pondělí vyhlášena vítězkou humanitní oblasti soutěže Talent roku 2022.

Talent roku 2022

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
lilian-lenghardtova-talent-roku-2022.docx 3370.7 Kb

Děti do bruslí - výzva k registraci dětí

Děti do bruslí – registrace bude ukončena 30. 9. 2022

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vyzva-k-registraci-deti.docx 27.6 Kb

Přebor okresu v přespolním běhu 2022

Přebor okresu v přespolním běhu...ve čtvrtek 22.9.2022...areál odpočinkové zóny Komora...kategorie II. chlapci 4. - 5. třída 3. místo Václav Toman žák 5.A....všichni běhali jako diví ..veliká pochvala a poděkování za sportovní reprezentaci školy...

Přebor okresu v přespolním běhu 2022Přebor okresu v přespolním běhu 2022Přebor okresu v přespolním běhu 2022 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/prebor-okresu-v-prespolnim-behu-2022/

Tělocvik hrou 6. - 8. třída - děvčata

https://www.youtube.com/watch?v=clLdkzQ0z68&t=108s&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

Červené Karkulky a Karkulíni v 1. A

Naše třída se proměnila v pohádku O Červené Karkulce. Červená barva byla všude. Dokonce se u nás objevil i nový maskot - opičák Johny a byl také oblečený v červeném. Zahanbit se nenechali ani kluci. Přinesli i hračky a dokonce nás navštívil i spiderman ve své masce. Naučili jsme se písmenko A, zopakovali si ovoce a zeleninu, vyprávěli pohádku O nebojácné Karkulce a v písance vyplnili stromy v lese. Už jen ten vlk chyběl. Nahradilo ho puzzle pejska. A jaká barva nás čeká příště? No přece modrá!

Červené Karkulky a Karkulíni v 1. AČervené Karkulky a Karkulíni v 1. AČervené Karkulky a Karkulíni v 1. AČervené Karkulky a Karkulíni v 1. A

 

Zahájení kroužků

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
prehled-krouzku-zahajeni311245023.xlsx 12.4 Kb

5.A v muzeu města Bechyně

První dvojhodinovou výtvarnou výchovu zahájili páťáci návštěvou Městského muzea.. Hlavním důvodem byla výstava významné české keramičky, sochařky 1. poloviny 20. století Heleny Johnové. S úžasem jsme shlédli nevšední keramické objekty zvířat, květin, mouřenínů, figur v krojích či nádob. Některé práce byly přes 100 let staré. Děti zaujala preciznost vypracování detailů květin, nadčasová barevnost s kvalitní vysoce lesklou glazurou. V dalších hodinách se k tématu vrátíme vlastním ztvárnění v různých podobách.
Doplňková aktivita - herna s obrázky Miroslava Šaška, významného ilustrátora 20. století. Děti si mohli vytvořit pozdravy z evropských měst. Obrázky totiž pocházely z průvodců po Paříži, Řím nebo v Londýně.Na závěr jsme si mohli projít i trvalou expozici v horním patře, kde každého zaujalo něco jiného.

Děkujeme pracovníkům muzea za vstřícnost a připravený program. Pro místní školy je návštěva Městského muzea zdarma.Těšíme se na další návštěvu.

Marie Bromová Fejklová

Žlutý den v 1. A

Dnes 1. A obsadili žluťásci. Všechny děti přišly ve žlutém oblečení a přinesly si žluté hračky. Hned nám učení šlo mnohem lépe. Stihli jsme se proletět po tělocvičně i na hřišti.

Žlutý den v 1. A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/zluty-den-v-1-a/

Už jsme druháci

2.A odstartovala školní rok s úsměvem. Společně se těšíme na společné zážitky, které nás čekají. V nové třídě se nám moc líbí. 

Už jsme druháciUž jsme druháciUž jsme druháci
 

Školní řád ZŠ Františka Křižíka Bechyně 2022

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
skolni-rad-zs-frantiska-krizika-bechyne-2022327365589.docx 497.8 Kb

Termíny sběru papíru

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
terminy-sberu-papiru-informace.docx 477 Kb

Logická olympiáda

Zveme vás k účasti v soutěži Logická olympiáda pořádané Mensou ČR. KAŽDÝ soutěžící se musí letos opět registrovat na www.logickaolympiada.cz. Registrace z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá do 30. září 2022. Základní kola proběhnou po jednotlivých kategoriích on-line v říjnu. Další informace o Logické olympiádě 2021 a důležité termíny jsou uvedeny na webu soutěže a také v přiloženém PDF souboru. Logická olympiáda je unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející schopnost samostatného logického uvažování. Podrobné informace na internetových stránkách www.logickaolympiáda.cz.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
logicka-olympiada-2022-pro-skoly.pdf 640.8 Kb

Nabídkový list zájmových kroužků Školního klubu

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
nabidkovy-list-zajmovych-krouzku-skolniho-klubu.docx 43.4 Kb

Organizace školního roku 2022 - 2023

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
organizace-skolniho-roku-2022-2023.docx 23.4 Kb

Zápisový leták nesoutěžní Atak Bechyně děti, junioři

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
zapisovy-letak-nesoutezni-atak-bechyne-deti-juniori-a4-2022-23.jpg 928.5 Kb

Rozdělení žáků 1. ročníku po opravě

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozdeleni-zaku-1.-rocniku-po-oprave.docx 43.2 Kb

Výsledky zvláštního zápisu do základního vzdělávání podle zák. 67_2022 Sb. (LEX UKRAJINA)

ROZHODNUTÍ

o přijetí žáků k základnímu vzdělávání od školního roku 2022/2023

OZNÁMENÍ VÝSLEDKŮ ZVLÁŠTNÍHO ZÁPISU DO ZÁKLADNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2022/2023 PODLE § 2 ZÁKONA Č. 67/2022 SB. (LEX UKRAJINA ŠKOLSTVÍ)

 

РІШЕННЯ

про прийом учнів на базову освіту з 2022/2023 навчального року

ОГОЛОШЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗАРАХУВАННЯ ДО БАЗОВОЇ ОСВІТИ У 2022/2023 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ ВІДПОВІДНО ДО РОЗДІЛУ 2 ЗАКОНУ NO 67/2022 COLL.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-zvlastni-zapis-do-zakladniho-vzdelavani-podle-zakona-c.-67-2022-sb..pdf 524.2 Kb

Etické dílny

Celý druhý stupeň se v rámci primární prevence zúčastnil programů Etických dílen® pod vedením Ing. Strojkové. Za financování dílen vděčíme projektu MAP II v ORP Tábor (MAS LUŽNICE      z. s.). Každá třída si prožila dvouhodinovku na jiné téma (od vztahů v kolektivu, přes finance až po sebepojetí) a ohlasy byly vesměs pozitivní. Však posuďte sami podle anonymní zpětné vazby: „Určitě to bylo užitečné! Třeba lidi, co šikanují, se nad sebou zamyslí. Moc mě to bavilo.“; „Všechno mě bavilo, ale hlavně ta spolupráce.“; „Paní je moc příjemná, ví, co říká a je hodná.“; „Bylo to velmi dobře připravené. Spolužáci se při tom můžou dozvědět i něco o ostatních. Člověk si při tom ale uvědomí, že život má smysl. Děkuji.“; „Youtubeři byli good. Aspoň vím, kam mám napsat, když mám potíže v rodině.“; „Bylo to fajn, ale moc mě to nebavilo. Neberte si to osobně.“; „Bylo to lepší, než jsem čekala.“

Etické dílnyEtické dílnyEtické dílny

Hodiny s rodilým mluvčím

V druhém pololetí měli na naší škole štěstí němčináři, protože se podařilo sehnat Dr. Ludwiga Diesse (opět financováno z projektu MAP II v ORP TÁBOR), který se pokusil pozvednout jejich úroveň němčiny a zapracovat na výslovnosti. Hodiny s rodilými mluvčími vždy děti nesmírně obohatí a my jsme rádi, že se čas od času podaří najít finance i mluvčího.  

Hodiny s rodilým mluvčímHodiny s rodilým mluvčím

Cyklovýlet 5. A a 5. B

Cílem našeho cyklovýletu bylo družstvo Agra v Březnici. Počasí vyšlo skvěle, cesta rychle ubíhala a náš 40ti členný peleton dorazil v pořádku na místo. Zdržel nás pouze jeden spadlý řetěz. Pan Hájíček nám vyprávěl spoustu zajímavostí a ukázal nám všechny provozy. Kluky nejvíce zajímala technika a děvčata se nemohla odtrhnout od čerstvě narozených telátek. 

Cyklovýlet 5. A a 5. BCyklovýlet 5. A a 5. BCyklovýlet 5. A a 5. B

 

Akademie 2022

Po třech letech se uskutečnila školní akademie v kulturním domě. Nabitý sál viděl taneční čísla, scénky, aerobikové cvičení, pěvecká vystoupení a nakonec závěrečné rozloučení našich deváťáků.

Akademie 2022Akademie 2022Akademie 2022 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/akademie-2022/

 

Spíme ve škole

Závěr školního roku si naši páťáci zpříjemnili spaním ve škole. Sešli se hned odpoledne. kdy si společně namalovali památeční batúžky s chameleonem. Potom následovala příprava venkovního posezení, na které přišli všichni rodiče. Takovou zahradní párty naše školní hřiště nezažilo. Děti dostaly slavností glejt k ukončení 1. stupně, opékaly se buřty a ochutnávaly dobroty našich maminek. Když se setmělo, vyrazili jsme na nočního bobříka odvahy na starou plovárnu, Tady byl zakopaný poklad - opravdu zakopaný sladký meloun. Všude létaly svatojánské mušky, takže cesta lázeňskou alejí potmě, byla opravdu výzvou. Naštěstí s námi šli i někteří rodiče, což dětem dodávalo odvahu. A pak už nás čekalo spaní v tělocvičně. Všichni se těšili na společnou snídani dobrot z domova a na generálku akademie.

Spíme ve školeSpíme ve školeSpíme ve škole 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/spime-ve-skole/

 

Příměstské tábory s Attavenou

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
primestske-tabory-s-attavenou.docx 481.6 Kb

Školní výlet 7.B

17.června podle plánu vyrazila 7.B na výlet,který jsme pojali sportovně i rekreačně. Od školy jsme vyrazili v 8 hodin ráno,cílem naší cesty byl kemp Cihelna,kde jsme měli domluvený pobyt na páteční dopoledne. Jako druhý dozor s námi šel pan "exškolník" (jak mu říkají sedmáci) a spolu s námi si akci užil. Hráli jsme volejbal,koupali se v bazénu a také procvičovali přípravu na školní akademii. Super počasí i nálada.

Školní výlet 7.BŠkolní výlet 7.BŠkolní výlet 7.B

Rozdělení žáků 1. ročníku do tříd pro školní rok 2022 - 2023

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozdeleni-zaku-1.a-1.b.docx 39 Kb

Nabídka streetového tanečního kroužku -_Taneční škola ATAK Tábor

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
tanecni-skola-atak-tabor.jpg 800.4 Kb

Beseda s Filipem Rožkem v Domově pro seniory v Bechyni (4.A)

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
beseda-filipa-rozka-v-domove-pro-seniory-v-bechyni.docx 14.9 Kb

Pes Gump

Dnes nás navštívil slavný pes Gump -hlavní hrdina knihy a filmu Gump - pes, který naučil lidi žít. Společně s ním přijel i jeho majitel a autor knihy pan Filip Rožek a moderátorka
Českého rozhlasu paní Veronika Hájková, která Gumpa objevila v psím útulku. Oba naši hosté se podíleli i na vzniku stejnojmenného filmu. Děti z 2. - 4. ročníku se dověděly, jak vznikala kniha i jak se natáčel film. Některé si přinesly i knihu, kterou jim pan spisovatel podepsal. Na závěr si mohly děti Gumpa pohladit a společně se s ním vyfotily.

Pes GumpPes GumpPes GumpPes Gump

1. A  - PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

V pondělí 13.6. proběhlo v Městské knihovně slavnostní pasování našich prvňáčků do rytířského řádu čtenářského.
Po přivítání s pracovnicemi knihovny a příchodu pana krále mohlo začít vlastní čtení jednotlivců. Následovalo postupné pasování na čtenáře a přečten byl i slib malých čtenářů.
Každý prvňáček obdržel poukaz na bezplatnou návštěvu knihovny do konce roku 2022 a také hezkou knížku s oblíbenými postavičkami Dubánků.
Mnoho úspěchů popřál čerstvě pasovaným čtenářům také pan ředitel Milan Kožíšek. Slavnostní chvíli si nenechali ujít ani rodiče, prarodiče a sourozenci našich prvňáčků.Nejlepší přítel - pěkná knížka. Přejeme všem malým čtenářům radost při čtení. Akce proběhla za spolupráce s Městskou knihovnou Bechyně - děkujeme.
třídní učitelka 1. A  Marie Bromová Fejklová

1. A  - PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE1. A  - PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE1. A  - PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE1. A  - PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

Divadlo Staré pověsti české ve 4. A

Praotec Čech, kněžna Libuše, kníže Přemysl, lstivá Vlasta, okouzlující Šárka nebo bílá paní Perchta z Rožmberka - určitě vás napadlo, že mluvím o starých pověstech českých. A právě ty jsme ke konci školního roku nastudovali jako divadelní hru v naší 4. třídě. Nebylo to naše první třídní divadlo, už jsme celkem ostřílení, tentokrát ale v jedné divadelní hře hrajeme všichni (a že nás je).
Pořád nemáme vyřešeno, kde budeme v tomhle počtu účinkujících hru zkoušet a hrát. Do třídy se nevejdeme a tělocvična nám moc nevyhovuje. Paní učitelka se obrací s prosbou o pomoc na pana Štěpána Ondřicha a ten nám ochotně nabízí prostory malého sálu kulturního střediska Bechyně. Chodíme tam zkoušet a nemůžeme uvěřit tomu, že hrajeme „na prknech, která znamenají svět“. Ještě vyrobit rekvizity a vymyslet, jak si opatřit nějaký kostým nebo paruku. S tím nám pomáhají maminky a babičky, nejedna z nich po večerech usedá k šicímu stroji.
A je tu premiéra. Všechno je nachystané, v zákulisí řešíme poslední detaily. Hlediště se mezitím zaplnilo našimi rodiči, prarodiči a sourozenci. Světla v sále zhasínají a my už se ocitáme v pracovně spisovatele Aloise Jiráska, který nás bude celým představením provázet. Tréma z nás opadává, když v hledišti vidíme usmívající se diváky. Začínáme si to užívat.
 

Zápis ukrajinských dětí

Oznámení o konání zvláštního zápisu do základního vzdělávání ve školním roce 2022/2023 podle § 2 zákona č. 67/2022 Sb. (Lex Ukrajina školství)
Повідомлення про спеціальний запис до початкової школи на навчальний рік 2022/2023 згідно з § 2 Закону № 67/2022 Зб. («лекс Україна» - освіта)

 

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
oznameni-zapisu-zs.docx 37.4 Kb
zadost-o-odklad-psd-cz-ukr.docx 47.6 Kb
zadost-o-prijeti-ditete-zs-cz-uk.docx 36.5 Kb

Výlet 5. A a 5. B

Jako cíl svého školního výletu si páťáci vybrali návštěvu Prahy. Ráno se věnovali prohlídce historických památek, někteří poprvé v životě viděli orloj a apoštoly. Na Staroměstském náměstí si zopakovali vlastivědu a nasvačili se. Pak nás čekalo nádherné a strhující představení Jak jsem se ztratil, které zahráli herci z Divadla V Dlouhé. Všichni se moc bavili. Potom následovala zmrzlina a druhá část naučné vlastivědné vycházky po Karlově mostě s druhou zastávkou u orloje, který opět zrovna odbíjel. Měli jsem štěstí.

Výlet 5. A a 5. BVýlet 5. A a 5. BVýlet 5. A a 5. B

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vylet-5-a-a-5-b/

Výlet 9. A

Výlet 9. AVýlet 9. AVýlet 9. A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vylet-9-a/

Návštěva vily a zahrady FK

V úterý 31.5. navštívily některé třídy vilu a zahradu Františka Křižíka. Povídání s paní Janou Vydrovou Schmauzovou bylo zajímavé i zahrada se dětem líbila.

Návštěva vily a zahrady FKNávštěva vily a zahrady FKNávštěva vily a zahrady FKNávštěva vily a zahrady FK

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/navsteva-vily-a-zahrady-fk/

Výlet 1. A

Prvňáčci musí být všude první, takže zahájili sezónu školních výletů 30. května výletem do nedaleký ch Netěchovic. Na děti čekal program Zvířata na statku v Jihočeském zemědělském muzeu. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věci, zopakovali si, co už známe z prvouky. A co víc: Nakrmili jsme prasátka, králik, ovce, kozy a dokonce i lamu. Vymlatili jsme obilí cepem, oddělili  zrno od plev, namleli šrot na kamenném mlýnku a prosévali mouku. A nakonec roztočili žentour, který pohání mlátičku. Odměnou bylo hopsání v "agro hopsáriu" - na slámě. Výlet se vydařil, dle hodnocení účastníků 10 bodů z 5 možných. Sláva, nazdar výletu. 

Výlet 1. AVýlet 1. AVýlet 1. A

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vylet-1-a/

Plošné testování znalostí

Česká školní inspekce opět připravila pro žáky 5. a 9. ročníků plošné testování dovedností z matematiky, českého jazyka a učebních dovedností. V letošní roce byla vybrána naše škola a s ní i naši páťáci. S testy se statečně a úspěšně poprali.

Plošné testování znalostíPlošné testování znalostí

 

 

Pokusy s kapalným dusíkem

Neuvěřitelné dopoledne zažili žáci z pátých tříd. Před školou byli svědky pokusů i kouzel, které lze dělat s kapalným dusíkem. Skvělý lektor, pan učitel z Bernartic, jim předvedl pokusy, při kterých se zastavil dech a děti nadšeně vykřikovaly. Závěrečné kolo otázek nebralo konce. Dokonce jsme dostali titul " Nejzvídavější děti". Celý program byl pro žáky neskutečným zážitkem. Děkujeme panu Miroslavu Ťoupalovi.

Pokusy s tekutým dusíkemPokusy s tekutým dusíkemPokusy s tekutým dusíkemPokusy s tekutým dusíkemPokusy s tekutým dusíkem

 

Atletická olympiáda v Táboře - okresní kolo

Ani na okresní olympiádě v atletice se naši sportovci neztratili a přivezli medaile. Naše družstvo žáků z 2. stupně skončilo v celkovém pořadí na krásném 2. místě. Gratulujeme!!!

Atletická olympiáda v Táboře - okresní koloAtletická olympiáda v Táboře - okresní koloAtletická olympiáda v Táboře - okresní koloAtletická olympiáda v Táboře - okresní koloAtletická olympiáda v Táboře - okresní kolo

 

Letové ukázky dravých ptáků

Společnost Zayferus připravila pro žáky výukový program - Letové ukázky dravých ptáků. Děti se dozvěděly spousty zajímavostí ze života dravců.a mohly je vidět i v letových akcích. Program byl velice zajímavý a poutavý.. Organizátoři zvládli vše na jedničku.

 

Letové ukázky dravých ptákůLetové ukázky dravých ptákůLetové ukázky dravých ptáků

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/ukazky-dravcu/

Olympiáda 2022 - 1. stupeň

V pátek 6. května se na stadionu o své rekordy v atletice pokusili žáci z 1. stupně.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/olympiada-2022-1-stupen/

Olympiáda 2022 - 2. stupeň

Počasí letošní atletické olympiádě moc nepřálo. Většina disciplin probíhala za deště. Přesto nás to neodradilo.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/olympiada-2022-2-stupen/

Historie naší rodiny

Začátkem dubna se děti z 5. A pustili do velkého projektu, ve kterém měli za pomoci rodičů, prarodičů i ostatních příbuzných zmapovat život svých předků. Po měsíci usilovné práce, dnes představili svá fantastická díla. Odprezentovali nebo odvyprávěli nám příhody o svých předcích. Pokochali jsme se starými fotografiemi a byli jsem nadšeni, že víme něco o historii rodin našich spolužáků. Často jsem se i pobavili.

Historie naší rodinyHistorie naší rodinyHistorie naší rodinyHistorie naší rodiny

Čarodějnické učení ve 4.A

„Mi jsme čerti a žijeme v pekle. Máme tady teplýčko. Náš náčelník jse jmenuje lucifer. Když ho vidíme na chodbě, tak každý zdrhá. Všichni se ho bojíme. Mislím, že my učení jde a jsem docela chytrý.“ … Neděste se, tohle je vyprávění, které napsal v čarodějnické škole v hodině slohu čertík Bertík. Bábince Jednooké se na hlavě ježila zapletená háďata, když ho četla. Naštěstí byli v předvečer čarodějnic v čarodějnické škole na jednodenní návštěvě čtvrťáci z naší Základní školy Františka Křižíka a ti jí pomohli všechny pravopisné chyby vyhledat a opravit. Po hodině češtiny pak s bábinkou Ropuchovou přepočítali množství potřebných ingrediencí, aby mohla upéct čarodějnické cukroví, a další hodinu strávili u slečny Krákoravé, jejíž katedra se pyšní množstvím různých rákosek a klacků, které u žáků používá k upevnění správného chování a znalostí. Slečně Matlafousové pomohli s objednávkou kuřecí pařátů, ropuších hlav, žížal, škvorů a slepýšů, jež musí obstarat, aby v poledne nakrmila čarodějnické žactvo. Hodiny tělocviku čarodějnická škola nenabízí, zato se čarodějnické děti mohou vylítat a vydovádět na čarodiskotékách. Tenhle zážitek jsme si pochopitelně nemohli nechat ujít a diskotékou jsme se s čarodějnickým učením zase na rok rozloučili.

Čarodějnické učení ve 4.A
                                               

Recitační soutěž - krajské kolo

V pátek 29.4.2022 se uskutečnilo v Českém Krumlově krajské kolo recitační soutěže. Z okresního kola, do kterého z naší školy postoupili Jan Dlouhý (3.A), Eliška Ondřichová (4.A) a Natalia Maroušková (4.A), postoupila právě Eliška Ondřichová se svou básničkou Království Lenochů (J. Žáček). Eliška si z Českého Krumlova odvezla krásné čestné uznání. Moc jí blahopřejeme!

recitační soutěž - krajské kolo

Stínování

Teď si asi představujete, že se rozepíšu o výtvarných technikách. Ale o těch já nic nevím. Stínování (neboli jobshadowing) se totiž provozuje v rámci Erasmus+ a prakticky to znamená, že si jako učitel vyberete jinou evropskou školu, do které pojedete dělat stín někomu, kdo učí stejný předmět jako vy, abyste mohli okouknout, co se tam učí jinak a porovnat techniky. Můj španělský stín Julia dorazil do naší školy z valencijské školy IES Carles Salvador ještě s posilou Lidií, která si přidala teaching mobility (tudíž vystoupila ze stínu a učila). Obě kolegyně byly překvapené z našich nejmenších, protože v jejich školách je většinou druhý a třetí stupeň dohromady, zatímco my máme první a druhý v jedné budově. Prvostupňové děti ukázaly práci s Legem a Ozoboty, starší žáci pak vytřeli zrak vším, co dovedou v dílnách a během anglického jazyka. Na oplátku Lidia naučila pár našich ročníků si vyrobit mini lampičku poháněnou vlastním dechem či holografickou projekci na mobil a vysvětlila jim vše okolo energií a nářadí používaném v dílně, protože její škola se specializuje na technické obory. Celý týden se jako úžasní pomocníci (ať už jazykově nebo fyzicky) projevovali žáci navštěvující English Club, čímž bych jim chtěla poděkovat. Díky také patří průvodkyni po Krumlově Kláře Houdkouvé a mým kolegům, kterým jsem nabourala týden a navíc některé donutila konverzovat v cizím jazyce. Ale o tom to je- o výměně zkušeností, zážitků a chaosu. 

StínováníStínováníStínování

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/stinovani/

Varietní vystoupení 3. 5. 2022

V úterý 3. 5. 2022 ve 14 hodin pořádá ŠD pro děti varietní vystoupení. Vstupné 60 Kč.

Čarodějnický rej v ŠD


Ve čtvrtek 28.4. na školním dvoře přistáli čarodějnice a čarodějové. O zábavu bylo postaráno. Hráli hry, tančili a soutěžili v letu na koštěti a házení pavoukem. Nechybělo ani opékání buřtů.
Akce se vydařila i díky pěknému počasí. Odpoledne se všem moc líbilo.

Čarodějnický rej v ŠDČarodějnický rej v ŠDČarodějnický rej v ŠD

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/carodejnice-2022/

Pěvecká soutěž

Ve středu 27.4.22 jsme na naší škole uspořádali pro děti z prvního stupně pěveckou soutěž. Děti soutěžily ve dvou kategoriích, v první kategorii byli druháci a třeťáci, ve druhé čtvrťáci a páťáci. Každý soutěžící měl za úkol zazpívat dvě lidové písničky. Porota rozhodla o umístění takto:

1. kategorie:

1. místo:              Ela Brožová

2. místo:              Darja Pospíšilová, Michaela Romanová

3. místo:              Eliška Jenšíková

2. kategorie:

1. místo:              Pavel Jedlička

2. místo:              Jan Smolík

3. místo:              Eliška Ondřichová, Adéla Novotná

Děkujeme všem soutěžícím a přejeme jim, aby jim hudba a zpívání v životě dělaly radost.

Porota: I. Vozábalová, M. Škrhová a I. Voborníková

Pěvecká soutěžPěvecká soutěžPěvecká soutěž

Recitační soutěž školní kolo

Dne 14. března 2022 se konalo na naší škole školní kolo recitační soutěže. Soutěžící byli z prvního stupně a soutěžili ve dvou kategoriích: 1.-3. třída a 4.-5. třída.
Každý soutěžící si připravil jednu báseň, kterou přednesl před ostatními a porotou. Nebyla to zrovna jednoduchá záležitost, soutěžící básničku trénovali několik týdnů a někteří se museli poprat i s trémou, která je mezi tolika přítomnými přepadla. 
Porota udělila tato umístění:
1.kategorie:    
1.místo:    Jan Dlouhý, 3.A
2.místo:    Tomáš Mandelíček, 2.A
3. místo:    Gabriela Hahnová, 3.B

2. kategorie:
1. místo:    Eliška Ondřichová, 4.A
2. místo:    Natalia Maroušková, 4.A
3. místo:    Laura Lhotská, 5.A
Všem zúčastněným děkujeme a vítězům blahopřejeme!
Porota: M. Škrhová, A. Šlechtová a I. Voborníková
 

Recitační soutěž školní koloRecitační soutěž školní kolo

Hromadné rozhodnutí o přijetí

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
hromadne-rozhodnuti-o-prijeti-2022-2023.pdf 478 Kb

Mobilní planetárium ke Dni Země

Den Země si děti z 1. stupně připomněly programem O životě stromů a Klimatické změny, ktarý sledovaly v mobilní planetárium v naší tělocvičně. Byl to pro ně nevšední zážitek a zároveň se dozvěděly spoustu zajímavých informací.

Mobilní planetárium ke Dni ZeměMobilní planetárium ke Dni ZeměMobilní planetárium ke Dni ZeměMobilní planetárium ke Dni Země

Florbalový turnaj O pohár města Bechyně

Na velikonoční čtvrtek se uskutečnil Florbalový turnaj O pohár města Bechyně.

Florbalový turnaj O pohár města BechyněFlorbalový turnaj O pohár města BechyněFlorbalový turnaj O pohár města Bechyně

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/florbalovy-turnaj/

Volná pracovní místa

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
volna-pracovni-mista.docx 478.3 Kb

Rytířský den v 5. A

V hodinách vlastivědy jsme se začali učit o některých významných historických osobnostech našeho státu. Doputovali jsme až na dvůr Rudolfa II. Seznámili se s jeho životem, zálibami i alchymisty a hvězdáři. Pátrali jsme, zda se náš Petr Vok mohl s tímto vladařem setkat. Také jsme si zkusili být rytířem a představit se pomocí rodového erbu. Naše dvorní dámy nám za naši snahu vyšily krajkové kapesníčky.

Rytířský den v 5. ARytířský den v 5. ARytířský den v 5. A 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/rytirsky-den-v-5-a/

Apríl

Aprílové skopičiny si dnes užily děti z 5. A. Do školy každý přišeli v každé jiné ponožce. Někteří v pyžamu, jiní v santovské čepičce s lyžařskými brýlemi či svatozáří. Někteří měli paruky, policejní čepici nebo bláznivé brýle. Všichni jsem se zabývali teorií, kam se ztrácejí ponožky z pračky. To byla pravá aprílová dřina.

Apríl

Vincent van Gog našima očima

Výtvarné putování v naší třídě pokračovalo dalším dílem. Tentokrát jsme se seznámili s dílem a životem Vincent van Goga a mohli si vybrat, který obraz si sami vyzkoušíme. Někteří se pustili do autoportrétu, jiní do slavných Slunečnic a ti nejodvážnější do Noční oblohy. Teď už jen zbývá obrazy zarámovat.

Vincent van Gog našima očimaVincent van Gog našima očimaVincent van Gog našima očimaVincent van Gog našima očima

 

Bechyňská laťka 2022 - 1. a 2. stupeň

Další ročník soutěže ve skoku do výšky Bechyňská laťka se uskutečnil v úterý 29. 3. 2022.

Bechyňská laťka 2022 - 2. stupeňBechyňská laťka 2022 - 2. stupeňBechyňská laťka 2022 - 2. stupeň 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/bechynska-latka-2022-2-stupen/

Divadlo z bedny 22. 3. 2022

dne 22. 3. navštíví ŠD "Divadlo z bedny" s pohádkou Otesánek. Vstupné 60 Kč.

Návštěva bechyňské knihovny

Měsíc březen patří tradičně knihám a pro nás i návštěvám knihovny. Děti z 1. stupně se zde učí orientovat v knihovně, vyhledávat v online katalogu a došlo i na rébusy a přesmyčky.

Návštěva bechyňské knihovnyNávštěva bechyňské knihovnyNávštěva bechyňské knihovnyNávštěva bechyňské knihovny

Čtenářský klub v muzeu

Na další schůzku se děti ze čtenářského klubu vydaly do městského muzea. Prohlédly se stálou expozici a hledaly odpovědi na různé otázky, které pro ně byly připraveny. Četly nám různé zajímavosti na popiscícch a vlastně tím trénovaly. Což nikdo z nich vlastně ani nepostřehl. 

Čtenářský klub v muzeuČtenářský klub v muzeuČtenářský klub v muzeu

Putování za malíři v 5. A

Naše další výtvarná cesta vedla do Španělska. Tady jsme se seznámili s Pablem Picassem, jeho životem i dílem. Sami jsme si zkusili jeden ze surrealistických obrazů. Potom jsme navštívili Gustava Klimta ve Vídni, který zanechal svůj odkaz i u nás.  Málokdo ví, že je autorem opony v divadle v Liberci a Karlových Varech. Jeho obraz Portrét Adele Bloch se nám moc povedl. Při naší zatím poslední hodině výtvarné výchovy jsme se věnovali  Josefu Ladovi. Připomněli jsem si jeho knihy a zkusili si linoryt jeho obrázků, které jsme si sami podle předlohy nakreslili.

Putování za malíři v  5. APutování za malíři v  5. A

Zápis do 1. ročníku 2022_2023

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
spadove-oblasti-zapis.pdf 56.5 Kb
zadost-o-odklad-2022-ke-stazeni.docx 481.8 Kb
zadost-o-prijeti-ditete-k-zakladnimu-vzdelavani-2022-ke-stazeni.docx 484.8 Kb
zapis-do-1.-rocniku-informace-pro-rodice.docx 487.6 Kb
zapis-ve-zneni-skolskych-predpisu.docx 99.1 Kb
zapisovy-list-pro-skolni-rok-2022-2023-ke-stazeni.docx 486.1 Kb

Sportovky v Jump Aréně

https://www.youtube.com/watch?v=4IuMaehjgcQ

Aerobik a tanec dívek ze ZŠ Františka Křižíka

https://www.youtube.com/watch?v=Wl9ruJydruU

Karneval 2022

 

Karneval 2022Karneval 2022Karneval 2022

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/karneval-2022/

Obnovení sběru starého papíru

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
obnoveni-sberu-papiru.docx 481.3 Kb

Školní kolo olympiády v anglickém jazyce

Velmi si ceníme všech odvážlivců, kteří se odhodlali školní kolo zkusit. Vítězům pak držíme palce do okresního kola:

Kategorie mladší žáci
1.místo - Daniel Ruman
2.místo - Rostislav Kříž 
3.místo - Anička Le Duong

Kategorie starší žáci
1.místo - Jan Blažek
2.místo - Michaela Černá
3.místo - Jaroslav Vysoký 

Školní kolo olympiády v anglickém jazyceŠkolní kolo olympiády v anglickém jazyce

Ať žije karneval!

Ve středu 9. 2. se začaly objevovat ve 3. A princezny, paví a ledové královny, kostlivec, kočičky, berušky, šašek a různé záhadné bytosti, nad kterými měl dohled statný policista s kompletní výbavou. Také byla přivezena zraněná lyžařka, která měla sádru přes celou nohu. To ovšem nebyla maska, ale smutná skutečnost. První tři hodiny se všichni museli vzorně učit, ale pak nastala ta pravá karnevalová zábava. Podávalo se občerstvení – křupaví medvídci, popcorn, slané tyčky, sladkosti, hrály se stolní hry a nakonec tanec v divokém  rytmu. Vždyť únor je měsíc masopustu, karnevalů a veselosti.

Ať žije karneval!Ať žije karneval!Ať žije karneval!Ať žije karneval!

Sportovní hry

https://www.youtube.com/watch?v=fGMeFpYh84c&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

Kvilda 2022 - 5. den

Do posledního rána nás přivítalo pravé šumavské počasí. Vítr a sníh. Dnes si sluníčko neužijeme. Přesto jsme všichni vyrazili na svah a honem honem jezdili nahoru a dolů, abychom si to ještě, co nejvíce užili. Po obědě už bohužel odjíždíme.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/kvilda-2022-5-den1/

Kvilda 2022 - malá špionáž

Díky iniciativě jedné maminky můžeme vyhlásit špionážní soutěž "Najděte si své dítě" na záběrech z webkamery na Kvildě.

Kvilda 2022 - malá špionážKvilda 2022 - malá špionážKvilda 2022 - malá špionážKvilda 2022 - malá špionáž

Kvilda 2022 - 4. den

Ranní zpravodajství z Kvildy. Dopředu upozorňujeme, že následující záběry jsou jen pro silné a odolné jedince. Maminkám bychom sledování tohoto kanálu vůbec NEDOPORUČOVALI!!! I přes naši veškerou snahu a opakované úsilí se nám nedaří stav na pokojích zlepšit. Ale nevzdáváme to!! Foto pod článkem raději nezveřejňujeme. Vše najdete v galerii. Chtělo by se říct v Galerii surrealismu. Tak hodně odvahy. :) :) :) Aby to bylo fér, ve fotogalerii najdete i pokoj paní učitelky. Po celý den probíhaly adrenalinové činnosti: první výjezd na pomě, první samostatný výjezd na malém vleku, první pravý šumavský steak ze šumavského bizona. :):) (viz. dokumentace). Opravdové závody a večerní udílení cen nebralo konce.

Náš velký dík patří všem rodičům, kteří nás podpořili a přinesli nejen sladkosti, ale spousty upomínkových předmětů, včetně "zlatých" medailí pro všechny. Za takový ceremoniál by se nemusel stydět ani Oskar v Americe.

Kvilda 2022 - 4. denKvilda 2022 - 4. denKvilda 2022 - 4. den

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/kvilda-2022-4-den/

Kvilda 2022 - 3. den

Dnešní den byl tak nabitý, že za takový program by se nemusela stydět lecjaká televize na silvestra. Po snídani si někteří vysloužili titul: "Žrout párků". Dopoledne se lyžovalo a brousily se  styly. Někteří jsou vskutku kreativní lyžaři. Míša si za svůj neotřelý styl jízdy odnesl večerní cenu. Začátečníci už stanuli v půli sjezdovky a sjížděli ji. Fanda si zkusil svoji první jízdu na lyžích pozadu, Laura s Agátkou otestovaly pevnost ochranné sítě u turniketu. K obědu byly pravé šumavské brambory a Alenka s Laurou nám k tomu složily pravou šumavskou báseň. Po odpolední návštěvě infocentra, šli někteří do pravé šumavské cukrárny. Druhá skupina dováděla na svahu. Navečer pak začal dívčí beauty day. Tolik líčidel byste nenašli ani v drogerii Teta. Chlapce jsme nejprve vyděsily aplikovanými pleťovými maskami, pak už ti stateční chodili zvědavě nakukovat, co za krasavice se nám tu rodí. Barča přišla na večeři i v krásných šatech. Pak následoval program, který si připravila 5. B. Začalo se beauty dnem pro kluky a legrace nebrala konce. Na závěr večera jsme vyhlásili výsledky soutěže "Sympaťák a sympaťačka hor". Nikomu se nechtělo do postele.

Kvilda 2022 - 3. denKvilda 2022 - 3. denKvilda 2022 - 3. den 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/kvilda-2022-3-den/

 

Kvilda 2022 - 2. den

Lyžařské středisko Kvilda bylo dnes svědkem zázraku. Všech 19 dětí, které stály na lyžích poprvé v životě, již před obědem sjelo mírný kopeček. Odpoledne se dopilovávalo brždění a někteří běhali do kopce jako rakety, jen aby už zase mohli jet dolů. Další družstvo trénovalo na svahu pádlování. Děti vám to jistě rády doma předvedou. Podařilo se zachytit i na pár záběrech. Nadšení nebralo konce. Alenka odmítala opustit sjezdovku a jít na hotel. :) :) Fanda ji v tom podporoval. Dnešek byl i dnem kuriozit. Jedny lyžáky obuté obráceně a jedné borkyni se podařila jízda pozpátku až k vleku. Petr ovládá piruety v lyžácích na dlaždičkách v lyžárně, Johanka zachránila malé dítě, které ujelo mamince na bobech. Lukáš byl vyhlášen jako gentleman lyžárny za svoji pomoc děvčatům s lyžemi. Na večerním programu se dnes podílela 5. A a Emma propadla správnému šumavskému šílení. Závěrečná diskotéka byla dechberoucí. Počkejte, až ji uvidíte. :) :)

Kvilda 2022 - 1. denKvilda 2022 - 1. denKvilda 2022 - 1. den

Kvilda 2022 - 1. den

Hola, hola, Kvilda volá! Máme za sebou ubytování a první oběd. Knedlo, zelo, vepřo jsme rozchodili na vycházce k pramenům Vltavy. Ani tentokrát jsem k nim nedorazili. Zdržela nás soutěž o nejhezčího sněhuláka. Alenka oprášila své vzpomínky na moře a nechala se zahrabat jako na pláži. Soutěž o nejhezčího sněhuláka bohužel nevyhrála. Večer plný her si užili všichni. Stýskání jsme předešli dudlíky a všichni usnuli jako mimina.

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/kvilda-2022-1-den/

Nácvik na akademii

https://www.youtube.com/watch?v=w-ldKLO9nR8

Leonardo by se divil!

Při hodině výtvarné výchovy se děti z 5. A seznámily s nejznámějším obraze Leonarda da Vinci s Monou Lisou. Vydaly se za ní do Louvru a pokusily se ji namalovat jako street - artoví umělci. Moc je to bavilo a Leonardo by byl jistě spokojen, s jakým zápalem se do malování pustily. Další malíři na nás se svým seznámením ještě čekají.

Leonardo by se divil!Leonardo by se divil!

"Zavaleni" knihami

Děti ze čtenářského klubu navštívily školní knihovnu, kde nadšeně probíraly bohatou nabídku knih. Nevěděly, kterou vybrat dřív. Nakonec se pohodlně usadily do křesílek a četly a četly.

"Zavaleni" knihami"Zavaleni" knihami

 

Sportovní hry 7. B

https://www.youtube.com/watch?v=VED1uARU9uY

Betlémy U Šedinů

5. B navštívila výstavu betlémů.

Betlémy U ŠedinůBetlémy U ŠedinůBetlémy U ŠedinůBetlémy U Šedinů

Sníh je náš!

Slunečný zimní den se sněhovou nadílkou si homen užívaly všechny třídy 1. stupně. Někteří oprášili boby a vydali se na kopec, jiní na procházku nebo jen tak na koulovačku. Taková zimní sněhovaná vybíjená nemá chybu.

Sníh je nášSníh je nášSníh je náš

 

Páťáci v planetárium

V rámci učiva přírodovědy naši páťaci navštívili planetárium v Českých Budějovicích. V přednáškovém sále jsme shlédli film o planetách naší sluneční soustavy. Veliké překvapení nás čekalo v samotné kopuli planetária, kde jsem se díky "vitruální" realitě vznesli do kosmu a pozorovali hvězdy. Byl to neskutečný zážitek. O druhý velký zážitek se postaralo ruské kolo na budějovickém náměstí. Někteří z nás na něm seděli poprvé. 

Páťáci v planetáriumPáťáci v planetáriumPáťáci v planetárium

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/planetarium1/

Hurá, Mikuláš s čerty neskončili v karanténě!!!

Přestože situace kolem jedné nejmenované nemoci není úplně OK, proběhla i letos ve škole mikulášská nadílka. Rolí Mikuláše, andělů a čertů se tradičně ujali kluci a holky z deváté třídy, a přestože jich několik uvěznila "hygiena" doma, zhostili se svého úkolu na výbornou. Připravili si perfektní masky i drobné dárečky do košíků a vyrazili mezi děti z 1. stupně. Zde na ně čekaly děti vystrašené, děti ne úplně jisté svou "hodností", ale i děti suverénní... Všichni kluci i holčičky byli odměněni podle svých zásluh (bonbony, jablíčko X uhlí, brambory), návštěvníkům z jiných dimenzí pak zarecitovali básničky či zazpívali připravené písničky. I toho strachu bylo na konci návštěvy o poznání méně. 
Nadílka se vydařila, o čemž se můžete přesvědčit i na přiložených fotografiích.

Hurá, Mikuláš s čerty neskončili v karanténě!!!Hurá, Mikuláš s čerty neskončili v karanténě!!!Hurá, Mikuláš s čerty neskončili v karanténě!!!

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/certi-2021/

Přednáška o Evropě v 5. třídách

Eurocentrum České Budějovice připravilo přednášku o státech Evropy, která proběhla také na naší škole ve třídách  5. A a 5. B. Žáci se dozvěděli zeměpisné údaje a zajímavosti evropských států. Svoji pozornost si pak ověřili v závěrečném kvízu.

Přednáška o Evropě v 5. třídáchPřednáška o Evropě v 5. třídáchPřednáška o Evropě v 5. třídách

Zápis z průběhu a výsledcích voleb do školské rady

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
zapis-z-prubehu-a-vysledcich-voleb-do-skolske-rady.pdf 432.4 Kb

Volby do školské rady

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
hlasovaci-listek-zakonni-zastupci.docx 31.4 Kb
volby-do-skolske-rady.docx 483.4 Kb

Halloween 2021

Halloween 2021Halloween 2021Halloween 2021

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/halloween-2021/

Video ze sportovních her 7. B

https://www.youtube.com/watch?v=WVBsp0M55iQ&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

Drakiáda 2021

V sobotu 23.10. uspořádali SRPŠ při ZŠ Fr. Křižíka a KSMB již tradiční Drakiádu.
Počasí bylo letos ideální , takže nadšenců pouštění draka přišlo opravdu hodně a přehlídka draků byla opravdu velmi pestrá. I občerstvení připravené rodiči ze SRPŠ přišlo vhod a ani chladný vítr nesebral nikomu dobrou náladu. Pořadatelé děkují všem účastníkům za pěkné odpoledne.

Drakiáda 2021Drakiáda 2021Drakiáda 2021

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/drakiada-2021/

Přírodovědný klokan 2021-2022

Jako každoročně se i v tomto školním roce naše škola zapojila do vědomostní soutěže v přírodních vědách (biologie, chemie , fyzika, matematika a zeměpis) Přírodovědný klokan kategorie Kadet (pro žáky 8.a 9.tříd). Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci.  Mezi žáky osmých a deváté třídy jsou nejlepšími letošními řešiteli : Jakub Smolík (8.A),Radek Franc(8.A),Jan Honsa(8.B) a Jan Kohout (8.B).        

 

Návrh kandidáta do školské rady za zákonné zástupce žáků

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
dopis-rodicum-skolska-rada-.docx 480.3 Kb

Děti do bruslí 2021

Od 4. 10. naši nejmladší žáčci začali jezdit do Soběslavi na bruslení. Tradičně absolvují 10 lekcí s lektory projektu Děti do bruslí. Pronájem ledové plochy financuje firma LAUFEN CZ, s.r.o. (Bechyně). Město Bechyně nakoupilo pro všechny malé bruslaře helmy s logem projektu. Po návratu z bruslení se trochu učíme. Velkým pomocníkem je nám mazací tabulka.

Děti do bruslí 2021Děti do bruslí 2021Děti do bruslí 2021

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/deti-do-brusli-2021/

Výlet na rozhlednu

Pěší výlet na rozhlednu do Radětič podnikli žáci 5. A a 5. B. Díky panu učiteli je cestou čekalo několik překvapení, sladkostí a her. Kromě opékání buřtů, pojídání mufinů, výstupu na rohlednu, hledali v lese ukrytý poklad. A jelikož to byl v mechu schovaný meloun a bonbony, všichni si pochunali. Naše poděkování patří i Kačce, která vše upekla a poschovávala. Děkujeme.

Výlet na rozhlednuVýlet na rozhlednuVýlet na rozhlednu 

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/vylet-na-rozhlednu/

 

Divadlo ve školní družině

Dne 20.9. navštívilo naší ŠD "Divadlo Z Bedny". Děti strávily příjemnou hodinku u pohádky "Princezna na hrášku", která byla moderně zinscenována a do svého děje zapojila i diváky. Děti uklízely les, třídily odpad a k tomu se naučily písničku o zdravé
stravě.  Pro celou naší družinu to byl příjemně a zábavně strávený čas.
Těšíme se na příští návštěvu.
ŠD

Divadlo ve školní družiněDivadlo ve školní družiněDivadlo ve školní družině

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/divadlo-ve-skolni-druzine/

Plavání 2. a 3. třídy

Naši druháci a třeťáci zahájili plavecký výcvik. 

Plavání 2. a 3. třídyPlavání 2. a 3. třídyPlavání 2. a 3. třídy

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/plavani-2021/

Přespolní běh Tábor 2021

Přespolní běh Tábor 2021Přespolní běh Tábor 2021

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/prespolni-beh-tabor-2021/

Štěně, které naučilo děti třídit odpady

Ve středu 22. 9. 2021 žáci 1. stupně dostali možnost naučit se správně třídit odpad. V rámci interaktivního divadelního představení O BALynce, chytrém štěněti si některé děti vyzkoušely správné třídění i přímo na jevišti. EKOlogická pohádka plná písniček poučila, pobavila všechny zúčastněné. A cestou do školy jsme si notovali: Halali, tralali netřídí jen pomalí, halali, tralali netřídí jen hňup. Divadlo bylo bezplatné a zajistila ho společnost EKO-KOM.

Štěně, které naučilo děti třídit odpadyŠtěně, které naučilo děti třídit odpadyŠtěně, které naučilo děti třídit odpady

Den s mobilem

Děti z 5. A si dnešní den naplno užily mobilních telefonů. Na těchto přístrojích si trénovaly učivo českého jazyka (až se divily, kolik toho lze procvičit. wink)  Vyzkoušely si počítání na kalkulačce, vymýšlely slovní úlohy, posílaly SMS a pomocí popisu hádaly, který telefon je jejich. V počítačové učebně vyhledávaly informace týkající se historie telefonu a za domácí úkol se skládají básně o telefonech. Už se těšíme na výtvory.

Den s mobilemDen s mobilemDen s mobilemDen s mobilem

 

Víkendový aerobic

https://www.youtube.com/watch?v=msyXxJkbXBM&t=99s

Běh sv. Ludmily 2021

Běh sv. Ludmily 2021Běh sv. Ludmily 2021Běh sv. Ludmily 2021

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/beh-sv-ludmily-2021/

Logická olympiáda

Zveme vás k účasti v soutěži Logická olympiáda pořádané Mensou ČR.
KAŽDÝ soutěžící se musí letos opět registrovat na www.logickaolympiada.cz. Registrace z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá do 30. září 2021
Základní kola proběhnou po jednotlivých kategoriích on-line v říjnu. 
Další informace o Logické olympiádě 2021 a důležité termíny jsou uvedeny na webu soutěže a také v přiloženém PDF souboru.
Logická olympiáda je unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející schopnost samostatného logického uvažování. Podrobné informace na internetových stránkách www.logickaolympiáda.cz.

Bechyňská osma

https://www.youtube.com/watch?v=IYqLPPUKov8&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

4. A piknik v trávě

Poslední vyučovací dopoledne v tomto školním roce jsme si zpříjemnili piknikem v Klášterní zahradě, kam jsme nanosili spoustu jídla a pozvali i rodiče. Počasí bylo úžasné a setkání také. A teď hurá na prázdniny!

4. A piknik v trávě4. A piknik v trávě4. A piknik v trávě

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/4-a-piknik-v-trave/

 

 

Výlet 2.B do Muzea čokolády a marcipánu.

Výlet 2.B do Muzea čokolády a marcipánu.Výlet 2.B do Muzea čokolády a marcipánu.Výlet 2.B do Muzea čokolády a marcipánu.

http://VÝLET 2.B do Muzea čokolády a marcipánu.

Výlet 6. A do Tábora

https://www.youtube.com/watch?v=iPKF9n1nRhY&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

Rozhodnutí o přijetí žáků 1. ročníku pro školní rok 2021/2022

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti.pdf 433.1 Kb

Vyrábíme lapbboky

Distanční výuku využili žáci 4. A k výrobě oblíbených lapbooků. Tentokrát na téma: Proč nám čáp nic nepoví? Děti sháněly informace a zajímavosti o čápech, sepisovaly, malovaly, lepily. Výsledné práce byly úžasné a děti byly právem na sebe pyšné. Některé lapbooky by mohly rovnou do tiskárny a na tisk.  

Vyrábíme lapbboky

Nahlédnutí do spisu před vydáním rozhodnutí

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
nahlednuti-do-spisu.pdf 266.1 Kb

Třetí běžecká výzva je v závěru

Cesta do Říma z minulé výzvy nás tolik bavila, že jsme se nedokázali v závěru roku 2020 zastavit a na světě byl další nápad…3. výzva. Jak jinak než s vánoční tématikou: „Zdobíme stromeček během a chůzí“. Princip byl jednoduchý. Za 10 km byla 1 ozdoba na náš školní stromeček. Každý z nás si ozdobu vyrobil a po zdolaném výkonu ozdobil vánoční stromeček. Tato výzva trvala od 1. 12. do 17. 12. Společně jsme měli v nohách 1 075,5 km. Poslední výzvy v roce 2020 se zúčastnilo 25 dětí a 7 pedagogů.

Hrdě zveřejňujeme výsledek ze tří výzev: 2 662 km.

Máme nový rok, víme, že si nemusíme dávat žádné předsevzetí, protože tento náš sportovní životní styl máme v sobě, baví nás a dělá nám velkou radost. Všichni dobře víme, že našim cílem není jenom zdolat spoustu kilometrů, ale každým kilometrem utužujeme vzájemné přátelství a vážíme si milé atmosféry, která mezi námi panuje.

https://www.youtube.com/watch?v=s_DA81N1Ty0&ab_channel=AlenaFrancov%C3%A1

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2020-2021/treti-bezecka-vyzva/

Výzva "Zdobíme vánoční stromeček" má první týden za sebou

Do naší třetí běžecké a "chodící" výzvy se zapojilo 19 dětí, které běhají. Své síly také napínají naši učitelé a chodí, co jim čas dovolí. Za každých 10 km si každý může pověsit vlastnoručně vyrobenou ozdobu na školní stromeček. A větvičky se pomalu začínají zaplňovat. Vždyť jsem za první týden uběhli a ušli krásných 342 km!!

Výzva "Zdobíme vánoční stromeček" má první týden za sebouVýzva "Zdobíme vánoční stromeček" má první týden za sebouVýzva "Zdobíme vánoční stromeček" má první týden za sebou

6. den výpravy do Portugalska

Loučíme se s Portugalskem, loučíme se s Lisabonem.

6. den výpravy do Portugalska

 

5. den výpravy do Portugalska

Dalsi den naseho portugalskeho dobrodruzstvi jsme stravili v Alcains, v Castelo Branco a v nedalekem Cafede. Cekaly na nas aktivity umelecke, branne - sportovni i spolecenske. Hned na uvod bych chtel ctenym ctenarum polozit otazku, zda jim v textu nechybi hacky a carky. Asi chybi, ale portugalske pocitace tuto vymozenost jaksi postradaji a jelikoz tato zprava vznika v kabinetu jedne z mistnich kolegyn, budete to muset bez nich pro jednou vydrzet...
Ale dost vymluv a neco k dnesnimu programu:
Rano Castelo Branco a Fabrica da Creativida neboli Tovarna tvorivosti. Prohledli jsme si prostory nabizejici umelecke vyziti v nejruznejsich oborech: keramika, grafika, fotografie, textilni tvorba, ale truhlarskou dilnu. Na nase mlade umelce pak cekal opravdovy fotograficky atelier s profi zrcadlovkou a nasvicenim. Vznikla rada jiste hodnotnych umeleckych fotografii, obzvlast s prihlednutim k tomu, ze focenymi objekty byly samy deti.
Poledne Alçains a 2.obed ve skolni jidelne. Opet k nelibosti nekterych stravniku ryba, tentokrat s ryzi, ale opet se zeleninovym salatem, ovocem, polevkou a pecivem, takze i nejzatvrzelejsi odpurci ryb neodchazeli z jidelny hladovi.
Odpoledne Cafedé a paintball. Strilecka ve sceneriich jak z westernu s Clintem Eastwoodem skoncila ke vseobecne spokojenosti bez sebemensiho urazu jak na telech, tak na osaceni ucastniku. Pacifisticky zalozeni cestovatele vyuzili casu na vychazku do blizkeho okoli a k lehce ilegalni sklizni tech nejsladsich pomerancu v zivote. Pro predstavu: v 15.51 trhate oranzovy plod ze stromu, v 15.52 jej mate oloupany, v 15.53 se zakusujete do stavnate duzniny...
Ted je podvecer a zanedlouho vypukne rozluckova party vsech Erasmus deti a mistnich rodicu a take nas ceskych, litevskych, portugalskych a take kupodivu i ucitelu z jednoho ostrova v Atlantiku... Stoly se prohybaji jidlem, reproduktory na diskoteku jsou nachystany, bude to velike.
A zitra vlakem do Lisabonu, kde se jeste jednou projdeme jiz trochu znamym mestem, nocleh v hotelu a v sobotu frrrr do Prahy. Ale o tom v dalsi reportazi. Mozna budou i ty hacky a carky....

4. den výpravy do Portugalska

Po prosluněném úterý jsme se ve středu probudili do mlhy, která utopila celý kraj. Pro výlet do přírody to nebylo úplně ideální, ale přesto jsme vyrazili do míst, která měla skýtat panoramatické pohledy do okolní krajiny. Do busu nastoupila i Maruška, která se zdárně regeneruje ze svého souboje s agresivní housenkouJ…Prvním cílem byla nejportugalštější vesnice Portugalska Monsanto. Vesnice se nachází na úbočí z okolí trčící hory, přičemž na úplném vrcholu se týčí hrad. Vyhlídka díky počasí nic moc, spíše nic, ale scenérie obrovitých balvanů, zkroucených olivovníků a korkových dubů, hradní zdi a věže, to vše v mlžné záclonce působilo velmi romanticky. Chvílemi jsme se opájeli naději, že mlha se zvedne, ale ouha… Posilnili jsme se a přesunuli jsme se do nedalekého městečka Penha Garcia. Penha Garcia nás potěšila absencí mlhy. Opět jsme stoupali strmě na zříceninu hradu, odtud příkrou stezkou dolů do údolí potoka lemovaného historickými mlýny.

Shrnutí: dnešek byl ve znamení kamzičích výstupů a sestupů, ve znamení ochutnávek pomerančů, mandarinek a citronů trhaných přímo ze stromů a také ve znamení zjištění, že se našim mladým cestovatelům začíná v Portugalsku tolik líbit, že se jim nebude chtít domů… Nebojte se ale, my vám je přivezeme zpátky.

4. den výpravy do Portugalska4. den výpravy do Portugalska4. den výpravy do Portugalska

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/4-den-vypravy-do-portugalska/

3. den výpravy do Portugalska

Včera večer se naplnil dlouho očekávaný (někdy i s napětím) okamžik - setkání se s hostitelskými rodinami. Podle ranního "vyzpovídání" jsou všichni spokojení, většina děti bydlí v rodině i s dalšími členy týmů z Litvy či Islandu a tak je tam reální předpoklad, že by mohly své konverzační dovednosti v anglickém jazyce posunout o krůček dál.

Dnešní den začal přivítáním ve škole a poznávací túru po ni. Všechny fascinovala možnost využívání venkovních prostor i o přestávkách a někteří naší sportovci si stihli zahrát i fotbal. Po obědě ve školní jídelně a přestávce na zažívání a slunění se ve školní zahradě přišla na řadě kulminace dne - představení prezentací, které děti připravovaly během předchozího pololetí. Téma byla voda a objevy a vynálezy. Naši žáci zvládly tento úkol báječně a informovaly partnery o českých lodích a cestách do vesmíru, o vědeckých vynálezech, o kulturních a sportovních dosažení významných Čechů z minulosti i přítomnosti. Islanďani nás seznámili s tím, jak byl jejích ostrov obydlen a jak se dále jejích předci dostali i do jiných kontinentů. Prezentace litevského týmu zdůrazňovala důležitost Baltského moře v jejich dějinách. Toto téma bylo samozřejmě nejvydatnější pro Portugalce, kteří si ze všech objevitelských úspěchů vybrali téma, jak byla objevena Brazílie a cesty do Indie. Prezentační den byl zakončen krátkým tanečním vystoupením a pak začínal program v režii hostitelů.

Zítra nás čeká návštěva nejportugalštější městečka v zemí - Monsanto. Těšíme se a zdravíme z Alcainse.

3. den výpravy do Portugalska3. den výpravy do Portugalska3. den výpravy do Portugalska3. den výpravy do Portugalska

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/3-den-vypravy-do-portugalska/

2. den výpravy do Portugalska

Druhý den naši výpravy do Portugalska byl poznávací. Po včerejším dlouhém dni stráveném převážně na cestách jsme večer rádi zapadli do pelíšků v Lisabonském hotelu Dream Chiado a dobili baterky na dnešní túru po portugalském hlavním městě. Krátká cesta metrem nás dovedla do místa srazu (stanice a zároveň hlavní vlakové a autobusové nádraží Oriente), kde tým žáků a učitelů z Alcains přivítal všechny účastníky pobytu z ČR, Litvy a Islandu. V příjemné zimní teplotě  17°C jsme se prošli centrem města a viděli hlavní památky (zahlédli jsme Toro de Belém, pomník objevitelů, řeku Tejo s historickými sloupy, odkud vyplouvali portugalští mořeplavci při jejích objevování světa mimo Evropu) a pak jsme se vydali na dlouho očekáváný oběd v Mc Donald’s. Nedaleko zmíněného rychlého občerstvení se nachází kultovní cukrárna Pastaís de Belém nabízející tradiční košíčky z listového těsta plněné custardovým krémem. Někteří portugalští hostitelé milé překvapili své české návštěvníky sladkým dárkem z legendární cukrárny.

Emotivně největším zážitkem dne byla zastávka u oceánu – surfařská pláž Praia do Sul v letovisku Ericeira. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo a pohled na zlatou pláž a gigantické vlny byl dech beroucí, a tak jsme se nemohli udržet jen u toho dívání se a šli jsme dobrodružství naproti. Nadšení vedlo náš tým tak silně, že byl první, kdo šel do vody. Poznali jsme moc oceánu na vlastní nohy – i když jsme postávali na okraji, kde vlny končily, několik jich mělo takovou sílu, že některé z nás stihly pořádně zmočit. Rodiče se nemusí obávat, všichni se stihli usušit a v pohodě do autobusu nastoupit. Cesta autobusem do Alcains byla jeden velký koncert – zpěv portugalských a litevských žáků krátil čas a pomáhal ledům tát.

P.S. V této chvíli máme do Alcains asi 200 km a naši už výběr světových megahitů zpívají také… Právě zapadá slunce, den končí a na jeho konci čeká nové dobrodružství. I ti malověrní a anglicky málomluvní se začínají těšit…

2. den výpravy do Portugalska2. den výpravy do Portugalska2. den výpravy do Portugalska2. den výpravy do Portugalska

https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2019-2020/2-den-vypravy-do-portugalska/

1. den - Pozdrav z Lisabonu

Dnes, 9.2.2020 se náš tým z projektu A Message in a Bottle vypravil na svůj druhý výměnný pobyt. Cíl cesty – Alcains, Portugalsko. Cesta po ose Tábor, Praha, Ruzyně skončila s mírným zpožděním na lisabonském letišti. Užili jsme si místní metro a přestupy, rychle ochutnali lisabonské večerní ulice a teď už s velikým potěšením míříme do pelíšků. Dobrou noc a zítra Bom día z Lisabonu a večer už i z Alcains!!!

Pozdrav z LisabonuPozdrav z Lisabonu

 

Další setkání projektu Erasmus+ A Message in a Bottle

Ze sychravého českého podzimu utekla naše tříčlenná školní výprava do příjemnějšího počasí jižní Evropy, neboť nás v prvním listopadovém týdnu čekalo školení v partnerské škole v portugalském Alcains. Zde jsme byli řádně seznámeni s fungováním a vypracováváním online dotazníků, které budeme potřebovat v příštím pololetí projektu. Nechyběly ani přednášky o vlivu Portugalska na světový trh s rostlinami a kořením či kuriozity z objevování světa portugalskými mořeplavci, kteří raději volili cestu do neznáma po ploché Zemi, kde mohli dle svých představ kdykoliv přepadnout přes okraj, než aby kamkoliv cestovali přes Španělsko.
Jelikož další výjezd projektu bude tentokrát již s dětmi a zase do Alcains, ukázali nám naši partněři vesničku Monsanto, která se pyšní titulem "nejportugalštější vesnice Portugalska," kde se všechno nachází na obrovských žulových balvanech a kde se naše vybraná dítka budou snažit při svém pobytu nezabloudit a nenechat se zamáčkout nějakým kamenem, protože je zde pro ně připravena zapeklitá týmová hra. Jestli to naši žáci zvládli, se dočtete v únoru.

Další setkání projektu Erasmus+ A Message in a BottleDalší setkání projektu Erasmus+ A Message in a BottleDalší setkání projektu Erasmus+ A Message in a Bottle
 

Poslední den v Siauliai

Včerejší výlet k Baltskému moři nadchnul všechny, mělo to ale jediný dobný háček - přijeli jsme až v 23:00. Naštěstí dnešní program začínal v 10:00 u místního jezera. Na překonání únavy ze včerejší dlouhé cesty dnes byla připravená jen jedna aktivita, zato ale hodně vzpružující - plavba na dračích lodích. Účastníci všech týmu byli rozděleni do dvou družstev a tak vypluli na jezero. Pádlovalo se v rytmu bubnování, zúčastnila se i vetšina paní učitelek a učitelů. Jízda byla náročná na tempo a souhru, všichni jsme jízdu ve zdraví a jen s několika kapkami na oblečení přežili. Odpoledne je volný program. Český tým se večer loučí a přesouvá se do Rigy, odkud následující den ve velmi brzkých hodinách odlétáme do Prahy.
Ačiu (děkujeme), přátelé ze Siauliai!

Poslední den v SiauliaiPoslední den v SiauliaiPoslední den v Siauliai

Foto z posledního dne: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/posledni-den-v-siauliai/

Baltské moře

Předposlední den návštěvy Litvy měl jasný cíl - Baltské moře. Nejen středoevropani, ale i mísntí spolu s ostrovany a potomky mořeplavců se nemohli dočkat výletní kulminace našeho pobytu - návštěvy unikatní oblasti u Baltského moře zvané Kurská kosa, která je podle Wikipedie “písečný poloostrov, kosa v jihovýchodním cípu Baltského moře". Táhne se ve tvaru úzké, mírně ohnuté duhy z jihozápadu na severovýchod od Kaliningradského poloostrova až ke Klaipedě a odděluje Kurský záliv od Baltského moře. Jeho severní polovina náleží Litvě.
První zastávka byla v Klaipedě, zde jsme se na chvíli mohli projít podél kanálu. Cesta odsud vedla trajektem na Kurskou kosu, kde se nacházi delfinárium - půlhodinové představení delfínů zahrnovalo mnoho akrobatických kousků těchto nádherných mořských tvorů pod profesionálním vedením tří trenérů.
Na oběd jsme se zastavili v Juodkrante - krásném rezortu u Kurského zálivu. Potom následovala zastávka u písečných dun v Nidě. Na závěr jsme šli na písečnou pláž a nejodvážnější z nás (polovina našich žáků) si v moři i zaplavali. Počasí nám přálo - slunečno a krásná modrá obloha. Zítra nás čekají dračí lodě na jezeře v Siauliai a pak večerní přesun do Rigy.

Baltské mořeBaltské mořeBaltské moře

K Baltu se dostane přes: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/baltske-more/

Den prezentací - část 1

Nastal „nejočekávanější“ den našeho pobytu v Siauliai – představení prezentací. Místo konání – školní sál. Náš tým jakožto koordinátorský byl poslední. Štěpán zahájil s prezentací o roli vody v historických událostech, pak byl na řádě David se svým rybníkářstvím. Následoval Matyáš, který podrobně představil vodní mlýny. Potom šel Ondřej s prezentací o vodních příkopech a Eliška završila vzdáleně historickou část s představením vorařství. Radek měl téma povodně a Jindra mluvil o hasičství. A na závěr nás Alex pozvala na cestu za dějinami piva. Všichni byli skvěle připraveni a suverénně obhájili svůj pobyt v Siauliai. Odměnou za podaný výkon byl malý fotbalový turnaj, ve kterém náš tým porazil portugalský! Po obědě jsme byli uvítáni na radnici, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o městě, které je náš dočasný domov (průmysl, minulost, budoucí výzvy…). Odpoledne byly děti pozváni na diskotéku, kterou pořádají jejich hostitelé ve škole. Zítra náš čeká Baltské moře, delfinárium a mořské muzeum.

Den prezentací - část 1Den prezentací - část 1Den prezentací - část 1

Více na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/den-prezentaci-cast-1/

Druhý den programu výměnného pobytu v Litvě

Druhý den vyměnného pobytu byl výletní. Počasí nám ráno moc nepřálo - pršelo. Naštěstí se vypršelo během dlouhé cesty do Vilniusu a v hlavním městě Litvy už se postupně vyjasnilo a šli jsme na komentovanou prohlídku. Dozvěděli jsme se hodně zajímavostí z dějin a zároveň jsme si skvěle procvičili angličtinu. Vilnius je plný nádherných katedral a kostelů odlišných křesťanských směrů a z různých historických období.
Odpoledne jsme navštívili zámek Trakai (zámek se nachází v oblastí krásných jezer a poskytuje spousty romantických výhledu; okolí zároveň funguje jako rezort a místo pro vodní sporty provozované jak profesionálně tak i rekreačně). Měli jsme čas i na ochutnávku místní speciality zvané “kibinas” - taštičky plněné masem či zeleninou.
Dlouhý čas stravený na cestě neprovázela nuda, děti komunikovaly velmi intenzivně, některé i zpívaly, dokonce se naučily i nové hry vyždujíci dobrý postřeh a rychlé reakce.
Těšíme se zítra na další program.

Druhý den programu výměnného pobytu v LitvěDruhý den programu výměnného pobytu v LitvěDruhý den programu výměnného pobytu v Litvě

Obrazem: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/druhy-den-v-litve/

Labas from Siauliai

Dnes 27.5. začala oficiální část naší návštěvy litevské školy Sandoros v Siauliai. Po krátkém brainstormingu o tom, jak se děti přivítaly s hostitelskými rodinami a po ujištění, že vše šlo hladce a všichni jsou maximálně spokojení, jsme vstoupili do školy, kde na nás už byli připravení mladší žáci. Na uvítání nám zazpívali školní hymnu (údajně zmíněná hymna má 3 verze, my jsme si poslechli její „tanečnější“ podobu). Hned na to jsme se rozdělili do dvou tříd a absolvovali výuku litevského jazyka, kde jsme si poslechli krásnou legendu o vzniku písečných dun od Klaipedy do Nidy (místa u Baltského moře, které navštívíme ve čtvrtek). Každý tým přednesl básničku ve svém jazyce a pak jsme se bavili o tom, jaké dojmy u nás ten který jazyk vyvolává. Básničky rychle vystřídaly písničky a rázem jsme všichni tancovali vedení paní učitelkou. Nechyběla ani výuka základních obratu v Litevštině (Labas – ahoj, ačiu – děkuji, man patinka – mám rád…). Souběžně probíhala hodina hudební výchovy, kde 3 muzikanti předváděli tradiční hudební nástroje z Litvy. Na závěr hudebky bylo připravené malé hudební vystoupení zmíněných muzikantů a pak si přítomní návštěvníci mohli nástroje prohlédnout a vyzkoušet. Následoval koncert ve školním sále – děti ze Sandoros nás ohromily svým vybroušením sborovým zpěvem a žáci z místní hudební školy převlečeni v krojích zahráli Litevské lidové písně na tradičních nástrojích. Atmosféra byla neuvěřitelně emocionálně nabitá. V odpolední části programu nastala malá změna – místo plánovaných aktivit u jezera jsme šli bruslit do místního obchodního centra. Důvod změny v programu bylo deštivé počasí. Český tým vstoupil na led ve své plné sestavě – někteří stáli na bruslích poprvé, další předvedli, jak dokonale ovládají tento sport. Všichni si tuto aktivitu užili maximálně. S bruslením končil i dnešní program, děti vyrazily domů se svými hostiteli.

Labas from SiauliaiLabas from SiauliaiLabas from Siauliai

Naši cestovatelé: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/labas-from-siauliai/

Riga tour

Dnes dopoledne jsme znovu vyrazili do historického centra Rigy, abychom stihli komentovanou prohlídku, kterou jedna z íistních cestovních agentur poskytuje zdarma. Díky bravurní angličtině a sympatickému projevu vtipného průvodce Kasperse jsme se dozvěděli o dramatické historii Lotyšska a poslechli jsme si mnoho zajímavostí k hlavním architektonickým památkám.
Odpoledne se sejdeme s ostatními týmy z Portugalska a Islandu a čeká nás cesta do Siauliai, kde na nás budou čekat hostitelské rodiny a tým Erasmus+ z Litvy.

Riga tourRiga tourRiga tourRiga tour

Dodatečná zpravodajská relace: Všechny děti byly vyzvednuty hostitelskými rodinami a následovalo vřelé přijetí. Zítra nás čeká program ve škole - oficiální uvítání, přítomnost ve vyučování a odpolední venkovní aktivity.

Pozdrav z Rigy

První skupina žáků z projektu A Message in a Bottle se dnes vypravila na svůj výměnný pobyt. Cesta vedla do lotyšske Rigy, odkud bude zítra pokračovat do cíle návštěvy - litevského města Siauliai. Po ubytování v hotel se skupinka vypravila na prohlídku historického centra Rigy, které je plné architektonických pokladů a jeho příjemnou atmosféru dokresluje řeka Daugava. Kulturní zážitky se večer vyvážily přepnutím na sportovíi vlnu a fandění českému týmu před obrazovkami na pokojích v hotelu.

Pozdrav z RigyPozdrav z RigyPozdrav z Rigy

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání do 1. ročníku

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
20190415081630028.pdf 518.5 Kb

A Message in a Bottle

V týdnu od 18. do 22. března naše škola hostovala projektové setkání s výměnným pobytem žáků. Přijeli k nám reprezentanti Islandu, Litvy a Portugalska.

Děti nejdříve představily své země a poté odprezentovaly své příspěvky k našemu vodnímu tématu – tj. výskyt vody v daných regionech a propojení vodstva napříč Evropou. K tématu měly také připravené workshopy, jejichž výstupy si můžete prohlédnout na stěně v přízemí u šaten.

Kromě činností pasivního typu (anglické divadlo, prezentace, infocentrum elektrárny Temelín) jsme se v tomto týdnu snažili děti unavit i po fyzické stránce, takže jim byly připraveny aktivity u nás ve škole spojené s vodou a recyklací – štafetový běh se vzkazem v láhvi, skok přes švihadlo vyrobené z víček, PET bowling, hod lahví do dálky atd. Na poznávacím výletě do Českého Krumlova pak nechyběla třeba hodina bruslení (kdy některé děti stály vůbec poprvé na bruslích).  

A protože součástí projektu není jen rozšiřování znalostí na témata spojená s vodou, ale i rozšiřování povědomí o kulturních památkách, které s vodou souvisejí, mohli jsme navštívit již zmiňovaný Krumlov nebo Třeboň. Velké díky také patří paní Šťávové, která nás provedla po bechyňském zámku.

Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že tento týden byl hodně intenzivní, protože kromě naplňování aktivit z našeho plánu jsme se také setkávali s kulturními šoky, které nebyly vždy příjemné a že spousta lidí zanevřela na jednu méně přizpůsobivou skupinu projektu, ale doufejme, že tento „reprezentativní“ vzorek nebyl typický pro svou krajinu a že po zbytek projektu už nebudeme muset řešit výrazné problémy.

Každopádně všem zapojeným lidem moc děkujeme a vážíme si, že s námi tento mnohdy výbušný a emotivní týden ustáli. smiley

A Message in a Bottle A Message in a Bottle A Message in a Bottle

Celá návštěva obrazem zde: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2018-2019/a-message-in-a-bottle-v-bechyni/

 

A Message in a Bottle

Náš projekt je též na internetu. Odkaz zde:

https://amiab.weebly.com/

Rozhodnutí o přijetí žáků k základnímu vzdělávání do 1. třídy pro školní rok 2018/2019

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-hromadne-.docx 484.6 Kb

WAU v Bechyni

Ve dnech 15.-19. května 2017 naše škola pořádala závěrečné setkání dvouletého projektu Water Around Us v rámci Erasmus+. Sjely se k nám děti z Litvy, Portugalska a Španělska, aby naposledy uviděly své české kamarády, které hostily během předešlých setkání v jejich zemích.

Náš tým pro partnery připravil bohatý program, který zahrnoval jak poznávání krás jižních Čech, tak práci na projektu (toto poslední pololetí se totiž týkalo vody, umění a rekreace). Děti tudíž mohly procházet Českým Krumlovem a hledat vodníka, vyjet do korun stromů, aby si prohlédly Lipno nebo se pořádně zapotit během Water Games – disciplín ušitých našim vodním človíčkům přímo na míru.

Všem zapojeným (ať už do samotných výměn nebo do pořádání akcí) bychom rádi poděkovali, protože bez nich bychom nezažili tak krásně intenzivní týden, během něhož se spousta z nás obohatila nejen o informace, ale i nové přátele a zážitky, které naše životy posunuli zase o trochu dál.

WAU v BechyniWAU v BechyniWAU v BechyniWAU v Bechyni

WAU nejen o vodě

Využili jsme přítomnosti učitelů z jiných států Evropy a poprosili je, zda by nepřišli do naší třídy. A protože začínáme s angličtinou, uvítali jsme možnost procvičení číslovek od učitele z Portugalska a učitelky Carmen ze Španělska.

WAU nejen o voděWAU nejen o voděWAU nejen o vodě
 

Erasmus + poznává Bechyni

Žáci ze Španělska, Portugalska a Litvy za doprovodu svých českých kamarádů poznávali naše město a školu.

Erasmus + poznává BechyniErasmus + poznává BechyniErasmus + poznává BechyniErasmus + poznává Bechyni

 

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání na školní rok 2017-2018

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-2017-18.docx 485.8 Kb

Pokusy s vodou - projekt WAU

Pátek třináctého údajně přeje fyzikálním jevům, o čemž se 7.A přesvědčila na vlastní kůži. Děti vybrané pro cestu do Španělska v rámci WAU budou totiž prezentovat kratičké video o tom, co efektního se dá provádět s vodou a minimem dalších pomůcek. Sedmáci se tedy ujali rolí figurantů a pokusných králíků, zatímco Eliška Brkalová z 9.A vše natočila. Na výsledek si budete muset počkat do února, kdy video oficiálně uvedeme v partnerské škole.

Pokusy s vodou - projekt WAUPokusy s vodou - projekt WAUPokusy s vodou - projekt WAU

Ostatní foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/pokusy-s-vodou-projekt-wau/

 

Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)

Je to až k nevíře, ale už máme za sebou půlku našeho projektu Erasmus+ Water Around Us. Bylo tedy nutné uspořádat setkání koordinátorů a učitelů ze zapojených škol, aby si všichni mohli vyměnit dojmy a zkušenosti z proběhlých výměn. Hostování se ujala partnerská škola v portugalském Alcains a připravila jak kulturní, tak pracovní program. Zatímco jsme chytali ve třicetistupňových horkách rýmu z všudypřítomného větru, mohli jsme se kochat pohledem z nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy (Cabo da Roca) nebo zakoušet jemné vlny na řece Tejo. Zvládli jsme dohodnout termíny následujících dvou setkání a rozdělit si kompetence pro nadcházející polovinu projektu. Čeká nás hodně práce, ale věříme, že se nám všem povedou plány dotáhnout do zdárného konce a setkání ve Španělsku a u nás si tak budeme moci užít na maximum.

Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/projektove-setkani-v-portugalsku/

Přes Varšavu domů

Hlásíme se z poslední části naší cesty - letiště ve Varšavě. Dnes jsme se seznamovali s památkami tohoto polského velkoměsta. Kromě potravy pro oči jsme si i zacvičili, aby tělo nestrádalo. Za pár hodin budeme zpět v naší domovině, tak se uvidíme zítra ve škole.

Přes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domů

Odjíždíme z Litvy

Náš den začal pochmurně - ráno propršelo, jakoby Litva plakala, že musíme odjet. Do toho si představte asi padesát ubrečených teenagerů, kteří se nechtějí rozjet do svých domovin a dostanete obrázek hodný našeho projektu WAU, protože voda byla opravdu všude. Náš tým čekala dlouhá cesta na letiště, ještě delší čekání na spoj do Varšavy, zapomenuté kufry a prodírání se rozjásanými davy při hledání hostelu. Ten jsme našli, takže přejeme dobrou noc.

Odjíždíme z LitvyOdjíždíme z LitvyOdjíždíme z Litvy

Poslední den na litevské škole

Konec týdne jsme si udělali volnější. Pan starosta nám na setkání v botanické zahradě předal dárek - dostali jsme od něho hodinu bruslení na ledě v nákupním středisku, takže jsme ji využili. Naši jižní partneři koukali, jak nám to jde. Také jsme šli na bowling. Někteří z nás se odpoledne podívali na rozkvetlé tulipány, zatímco jiní brali nákupní středisko útokem nebo si užívali poslední momenty v litevské rodině.

Poslední den na litevské školePoslední den na litevské školePoslední den na litevské škole

Další den v Šiauliai

Dnes jsme se setkali se starostou naší prozatímní základny v botanické zahradě, kde jsme byli ještě podrobeni bojové hře. Obešli jsme zdejší památky a pak jsme vyrazili na Kopec Křížů, místo s neobvyklou atmosférou a velkým významem pro neochvějnou litevskou víru. Odpoledne jsme strávili pečením tradičního chleba (to bych vám asi říkat neměla, tento chleba prý vydrží i měsíc stále čerstvý, tak ho možná někdo dostane jako suvenýr). Teď nás čeká ve škole setkání s litevskými rodiči a diskotéka. Proto se raději hlásíme už teď, protože po tanci bychom už nebyli schopní jediného slova.

Další den v ŠiauliaiDalší den v ŠiauliaiDalší den v Šiauliai

Foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/dalsi-den-v-siauliai/

Výlet na pobřeží

Dnešní den se nesl v duchu poznávání přímořských měst. Museli jsme vstát za rozbřesku, abychom to všechno stihli. První zastávkou bylo město Klaipeda se svým delfináriem, kde jsme se podívali na cvičené lachtany ;-) Ale na hlavní atrakci, delfíny, jsme si taky udělali čas. Už nějakou dobu se nám zdálo divné, že cestou nevidíme žádné kopce. Aby Litevci vyvrátili tuto naprostou pravdu o jejich ploché zemi, nechali nás vylézt na písečnou dunu v Nidě, na jejímž vrcholu jsme se snažili vyčíst čas ze slunečních hodin. Pravda, někteří už z duny nechtěli slézt, protože se jim začal zamlouvat pouštní život. Zbytek ale dolů slezl, aby si mohl nohy (nebo nohu - někteří jedinci se báli ryb a tak si pro případ útěku nechali jednu botu) namočit v Baltském moři. Posléze jsme se jeli podívat ještě do Palangy, kde jsme z mola měli krásný výhled na širé moře. Vrátili jsme se pár minut před půlnocí, únavou padáme, ale dnešek za to rozhodně stál.

Výlet na pobřežíVýlet na pobřežíVýlet na pobřeží

Další foto na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/vylet-na-pobrezi/

Druhý den na litevské škole

Jelikož nám počasí stále přeje, mohli jsme dopoledne vyrazit na loďky. Někteří z nás se i dobrovolně vykoupali. Oběd byl sice moc dobrý (škola kvůli nám nechala upéct i speciální dezert), ale my si ho moc nevšímali, protože nás čekala konference, kde jsme měli představit výsledky svého bádání pro toto projektové setkání. Takže jsme se místo jídla raději věnovali nacvičování textů. Vše jsme hezky zvládli, tak jdeme za odměnu za chvilku do plaveckého bazénu.

Druhý den na litevské školeDruhý den na litevské školeDruhý den na litevské škole

Přivítání v naší partnerské škole v Šiauliai

Labas! Po zdárné noci v rodinách se nám dostalo krásného přivítání v naší partnerské škole v Šiauliai. Děti nám předvedly krásy Litvy v prezentaci hudby a tance a seznámili nás s postojem školy k projektu. Byli jsme provedeni po škole, která není nepodobná bludišti, ale našli jsme svou cestu do hodin (jak jste si jistě všimli z pozdravu, již ovladáme litevštinu slovem i písmem). Po školním obědě jsme se vydali do muzea čokolády, která má v tomto městě dlouholetou tradici. Tam jsme si mohli sami vyrobit lízátka a pralinky. Povolili jsme uzdu fantazii a některé výtvory málem zůstaly v muzeu jako exponáty.

Přivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v Šiauliai

První pozdravy z Litvy

Zasiláme pozdrav z Litvy! První den jsme strávili poznávánim památek ve Vilniusu (včetně výšlapu na nejvyšší bod města k velké nelibosti). Po tomto heroickem výkonu jsme se odměnili obědem ve fast foodu, kde jsme se seznámili s koloritem města (čti: divní lidé se očividně stahují do těchto restaurací). Následovala prohlídka Trakai. Po 3 hodinové cestě do naší destinace jsme unavení, ale těšíme se do rodin našich projektových partnerů.

První pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z Litvy

Portugalsko v obrazech

Přinášíme fotografie z našeho pobytu.

Portugalsko v obrazechPortugalsko v obrazechPortugalsko v obrazech

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/portugalsko-v-obrazech/

Posledni den v Alcains

Posledni den v nasem docasnem domove byl ve znameni karnevalu. Cela skola v maskach vyrazila na pruvod mestem za hlasiteho doprovodu bubnu. Jednoznacnou jednickou mezi maskami byli nadherni martani v podani deti z materske skoly. Nase vyprava jako masky zvolila sve vlastni obliceje. Honza sel skutecne za Honzu, Verca za Vercu, Alex za Alex.......Dnes nas ceka posledni den v Alcains a v casnych rannich hodinach odjizdime do Lisabonu. Pokud bude pripojeni, ozveme se i odtud, ale nic neslibujeme. Adeus Alcains!!!!

Posledni den v AlcainsPosledni den v AlcainsPosledni den v Alcains

Pozdravy z Alcains

Hlasime se z pocitacove ucebny v portugalske skole. Z techto duvodu omluvte absenci diakritickych znamenek. Dekujeme.

Vcerejsi den jsme stravili ve skole pripravou prezentaci, ktere dnes predstavime zakum v mistnim auditoriu. Tema: Voda kolem nas. Vse bude v anglictine, tak nam drzte palce. Vcera nekteri navstivil plavecky bazen a meli spolecnou veceri s rodici a uciteli skoly. Podavalo se kure a pecene brambory. Dnesni obed jiste obohati jidelnicek ceskych rodin. Byly fazole s tunakem a bylo to opravdu vynikajici. Ucitele navstivili i mistni materskou skolu a 1. stupen. Ve 4. tride odpovidali na zvidave otazky deti.

Bom día z Portugalska

Máme za sebou první dny naší portugalské cesty. Ocitli jsme se na nejzápadnější výspě Evropy. Přivítalo nás květnové počasí. Víkendový pobyt v Lisabonu jsme statečně zahájili jízdou metrem z letiště, kterou díky dezinfekčním prostředkům přežil i Honza. V hotelu jsme se vyspali doslova dorůžova a celou neděli poznávali krásy hlavního města. I první noc v hostitelských rodinách všichni zvládli na jedničku a cítili se jako doma. Všude měli internet!! Dopoledne jsme si prohlédli školu, představili naše město i školu v připravené prezentaci. Odpoledne pak část výpravy absolvovala měření sil v počítačových hrátkách v tzv. LAN party, další pak okusili vody bazénu v Alcains. V podvečer po skončení denního programu už všichni říkali, že jdou domů, čímž mysleli své přechodné bydliště tady v Portugalsku.

Bom día z PortugalskaBom día z PortugalskaBom día z Portugalska

Fotky z našeho pobytu na: https://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/portugalsko-prvni-dojmy/

Castelo Branco v obrazech

S dalším dnem našeho pobytu na Pyrenejském poloostrově se můžete seznámit na několika fotografiích, které jsme pořídili při prohlídce města Castelo Branco. Foto č.1: Dopoledne nás přijal starosta města. Řadu účastníků setkání zaujal nejvíce podezřele prskající lustr... Foto č.2: Osvěžení ve fontáně v kruté místní zimě přijde vhod (pro starostlivé maminky: děvčata se po sprše převlékla do suchého..) Foto č.3: To oranžové nad námi jsou opravdu opravdové mandarinky (tady žádná zpráva pro maminky...) Foto č.4: Oběd dnes proběhl formou pikniku v parku. Kromě posilující krmě přinesl pobyt v parku i originální suvenýr z Portugalska. Jaký? Uvidíte... Foto č.5: Navštivili jsme i galerii umění. Jak umělecká díla zamávala s našimi cestovateli, je snad dobře patrné z této fotky. Foto č.6: Děvčata vylepšila svůj outfit o nový model, díky němuž jsou dobře viditelná z obrovské dálky...

Castelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazech

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání na Základní škole Františka Křižíka Bechyně

V příloze naleznete seznam žáků přijatých k základnímu vzdělávání pro školní rok 2016/2017.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-2016-2017446901591.pdf 109.6 Kb

Pozdrav z Lisabonu

Tým Erasmus + zasílá pozdravy z návštěvy Lisabonu. Prohlédli jsme si nejstarší část města s jeho památkami. Potom jsme se přesunuli k Belémské bráně. Navečer nás čekalo tříhodinové cestování do města Alcains k našim adoptivním rodičům.

Naše logo zvítězilo!!

První velký výstup z práce na projektu WAU je už na světě - oficiální logo projektu. Práce na návrzích loga byla zahájena ihned po ukončení prvního projektového setkání parterů v Bechyni. Děti ze všech zúčastněných škol přenesly své představy o tématu a obsahu partnerství na papír, popř. do elektronické formy. Vzniklo mnoho originálních a krásných nápadu ve snaze spojit význam vody se zeměmi zapojených do projektu. Každá škola pořádala místní kolo voleb, kde odborná porota složená z hlavních zástupců projektových týmů zvolila 3 vlastní návrhy, které postoupily do dalšího kola voleb, což bylo mezi-partnerské hlasování, které probíhalo online se spravedlivým zastoupením volební účasti každé školy. Po naplnění všech volebních mandátů na začátku nového roku byl vyhlášen vítěz. Potěšující zpráva pro bechyňský tým spočívá v tom, že to vlastně byl návrh žákyně z Kateřiny Habrové (8.A), které srdečně blahopřejeme.

Naše logo zvítězilo!!Naše logo zvítězilo!!

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
logo-navrhy560665592.docx 237.9 Kb

Návrhy na logo projektu WAU

Žáci všech zúčastněných škol ze zahraničí vybrali návrhy loga, se kterým se chtějí zúčastnit hlasování o nejlepší logo. Návrhy si můžete prohlédnout zde: https://pt.surveymonkey.com/r/6HL3X9V

1. transnacionální setkání projektu WAU

V říjnu nás poctili svou návštěvou již avizované tři týmy ze zahraničí. Jednalo se o skupinky učitelů z našich partnerských škol v Litvě, Portugalsku a Španělsku.

Náplní našeho setkání bylo hlavně dopolední rokování o finální podobě projektu a řešení všech zapeklitých problémů, které by se mohly vyskytnout (nebo už se vyskytly) v průběhu našeho dvouletého působení. Rozdělili jsme si role pro stávající období - na český tým (kromě jiného) vyšla správa blogu o našem projektu: www.wateraroundus.blogspot.cz, takže pokud vládnete anglickým jazykem, určitě tam zavítejte, neboť veškeré informace a výstupy projektu se budou objevovat převážně tam.
Odpoledne jsme se snažili zpestřovat českou kulturou, takže naši partneři viděli nejeden architektonický skvost, ochutnali mnoho z českých tekutých pokladů, a málem nevstali ze židlí po požití knedlíků, kterých se asi už navždy budou vyvarovat. "Teambuilding" nám tedy zdárně skončil, a my se už můžeme připravovat na první setkání škol v Alcains.
Než se ale vydáme na výpravu do Portugalska, budeme si muset zvolit logo projektu. Každá členská škola zašle tři návrhy loga, ze kterých se během prosince v online hlasování vybere to vítězné, které nás bude doprovázet celým projektem, takže sledujte naše stránky - brzy vás přizveme, abyste se i vy podíleli na výběru našeho loga.

Projekt WAU - společné setkání zúčastněných zemí

Projekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemí

Podrobné informace k projektu najdete v příloze:

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
projekt-wau.docx 241.1 Kb

Projekt WAU v programu Erasmus+

Základní škola Františka Křižíka Bechyně byla opět úspěšná v získání grantu na realizaci projektu partnerství škol tentokrát v rámci programu Erasmus+. Nový projekt spolupráce škol se jmenuje WAU neboli Water Around Us (WAU – Voda kolem nás) a jak to z názvu vyplývá, budeme se zabývat s průzkumy vody v dvouletém období trvání projektu. Každé pololetí bude věnováno určitému tématu: 1) celkový význam vody pro člověka a koncept vody jako takové; 2) vliv vody na formaci osídlení a její vliv na lidské společnosti v minulosti a v současnosti; 3) environmentální aspekty vody; 4) hledání symboliky vody v umění.

Do projektu jsou zapojeny 4 školy ze 4 evropských zemí: Portugalsko, Litva, Španělsko a Česká republika. Týmy ze všech škol budou pracovat na přípravě různých výstupů, které budou prezentovat jejich postoj k probádanému tématu. Své výstupy ve formě plakátů, brožur, vystoupení aj. budou týmy žáků a učitelů představovat na partnerských setkáních. Každá škola tak bude jednou hostit své partnery ve svém městě a taky pojede na tři návštěvy k ostatním partnerům. První setkání proběhne na začátku roku 2016 v portugalském Acains. Následovat bude setkání na konci 2. pololetí v litevském Siauliai. Třetí projektové období bude kulminovat v setkání ve španělské Almerii na začátku roku 2017, a na závěr se všichni setkají u nás v Bechyni.

O práci na projektu, realizaci dílčích výstupů a našich výprav do partnerských zemí budeme průběžně informovat na školním webu, v místním zpravodaji a prostřednictvím různých akcí na území školy.

Odlétáme zpět do Barcelony a pak domů

Na zpáteční cestě jsme ještě jednou navštívili Barcelonu a prohlédli si vše, co jsme nestihli před týdnem. Za krásného počasí jsme vystoupali na kopec, kde se nacházi Park Güel a potom sešli ke světoznámé katedrále Sagrada familia. Druhý den ráno před odletem jsem ještě zvládli návštěvu olympijského stadionu a potom už jen hurá domů. Zamávali jsme prosluněné Barceloně a přivítala nás děštivá Praha.

Odlétáme zpět do Barcelony a pak domůOdlétáme zpět do Barcelony a pak domůOdlétáme zpět do Barcelony a pak domů

 

Poslední den v Infiestu

Od rána nás provázela zamračená obloha a déšť. Moc jsme litovali, že počasí nepřálo, neboť naši hostitelé připravili výlet do hor na Picos de Europa. Tam se bohužel jet nedalo. Přesto jsem o hory nebyli ochuzeni. Dojeli jsem na pobřeží a z kopců 1000 metrů nad mořem sledovali oceán a rybářské vesničky. Na hoře foukal vítr tak, že nešlo udržet v klidu fotoaparát. Odpoledne jsme si vyzkoušeli skvělou lanovou dráhu v adrenalinovém parku v městečku Arriondas. I tady byl krásný výhled na hory, jejichž vrcholky byly pokryté sněhem. Večer pro nás žáci a jejich rodiče připravili rozlučkovou párty, kde bylo možno opět ochutnat španělské speciality a dezerty. Žáci tu společně nacvičovali a poté předvedli různé tance a nastalo dojemné loučení. Nikomu se nechtělo domů.

Poslední den v UnfiestuPoslední den v UnfiestuPoslední den v UnfiestuPoslední den v Unfiestu

 

 

Jedeme do Ovieda a muzea sideru

Dnes jsme navštívili hlavní městečko oblasti Asturias. Prohlédli si katedrálu,nejstarší univerzitu,další pamětihodnosti a tržnici.Potom jsme odjeli do muzea sideru, který se v této oblasti vyrábí a je zde velmi oblíbený. Odpoledne nás čekali nákupy a bowling v obchodním centru. Naši bodovali.

Jedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideru

Comenius u moře

Ráno jsem se autobusem vydali do Covadonga, což je nádherný kostel v horách u něhož se nachází jeskyně Llanes. Potom jsme se přesunuli na pobřeží Atlanského oceánu a strávili zde odpoledne na pláži. Přesto, že počasí koupání moc nepřálo, většina neodolala a vyzkoušela vlny oceánu. Pobřeží bylo skutečně čarokrásné.

Comenius u mořeComenius u mořeComenius u mořeComenius u moře

 

Comenius odjíždí z Polska

Po 16 hodinové náročné cestě naše výprava dorazila přes Berlín zpět do Bechyně. Vrátili jsem se sice unaveni, ale plni nezapomenutelných zážitků.

Comenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z Polska

Poslední den na polské škole

Ráno nás vítala zatažená obloha a po obědě se spustil déšť. Dopoledne jsme se zúčastnili dějepisné výuky o baroku a starověku s ukázkami kostýmu, hudby, malířství a sochařství. Potom jsme se rozdělili do mezinárodních skupin a vydali se na city game Co víme o Szcecineku. V této aktivitě jsme chodili po městě a hledali odpovědi na zadané otázky. Museli jsme zjistit i informace v městském muzeu, na radnici a v infocentru. Navečer bychom měli opékat buřty, ale hustě prší. Zítra ráno v 6 h odjíždíme. Čeká nás 16 hodinová cesta domů.

Míša byla zvolena nejusměvavějším členem naší delegace.

 

 

Comenius v Polsku - 3. den

Dnešní den byl ve znamení prezentací jednotlivých zemí zaměřených na krátkou výuku slovíček. V naší prezentaci jsme učili jednotlivé delegace české pozdravy, zpestřené o poznávání pohádkových postav. Zjišťovali jsme, jak jsou známé i v jiných zemích. Někteří z nás dokonce recitovali básně v polštině a vyzkoušeli jsme si jazykolamy. Na paní učitelku vyšel kurz francouzských číslovek. Dopoledne jsme pak vyráběli velké nástěnné obrazy z recyklovatelných materiálů. To byla výborná zkušenost, neboť jsme se museli ve čtyřech jazycích domluvit, jak budume postupovat.Závěr dne patřil školní diskotéce, kterou si děti užily.

Comenius v Polsku - 3. denComenius v Polsku - 3. denComenius v Polsku - 3. den

 

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
WASTELAND.pptx Comenius v Polsku - 3. den 1917.4 Kb

Tým Comenius na Baltu

Dnešní den jsme navštivili Ekologické vzdělávací centrum se zaměřením na životní prostředí, hlavně na čistotu vody. Po úvodní přednášce o dopadu lidské činnosti na životní prostředí, jsme se vydali do terénu. Došli jsme k říčce, jejíž tok někteří odvážní překonali na závěsných lanech. O adrenalin nebyl nouze. Lukáš byl nepřekonatelně šikovný a mrštný. Potom jsem nabrali vzorky vody a ty následně sledovali v laboratoři pod mikroskopem. Na břehu řeky jsem měli hledat watterworms, což jsme nejprve nedokázali přeložit ani za pomoci polských, německých i anglických slovíček. Nakonec nám pomohl Ferda Mravenec a jeho chrostíci. Vyzkoušeli jsme si i střelbu ze vzduchovky. Robin Hood se mezi námi nenašel.Po vědeckém bádání nás čekala odměna. Odjeli jsme k Baltskému moři a v půlce října si užili pobyt na pláži u moře. To byl nepřekonatelný zážitek a ani nám nevadilo, že jsem domů přijeli až večer.

Tým Comenius na BaltuTým Comenius na BaltuTým Comenius na BaltuTým Comenius na Baltu

 

 

 

Navštívili jsme polskou školu

Dnes se nám naskytla vyjímečná příležitost. Měli jsem možnost zažít polský Den učitelů a slavnost pasování žáků prvního ročníku gymnázia. Polský den učitelů je svátkem, kdy žáci vyjadřují svoji vděčnost učitelům. V tělocvičně se konala obdoba naší akademie, kde žáci předvedli svůj nacvičený program. Slavnostní pasování na studenta gymnázia proběhlo po společném slibu prváků před vlajkou školy. Během slavnosti byli vyzdviženi i učitelé, kteří dosáhli mimořádných úspěchů se svými studenty na různých soutěžích. Po slavnosti si všechny týmy prohlédly školu a zúčastnily se jazykových aktivit zaměřených na angličtinu a poznání odlišností jednotlivých zemí. Po obědě ve školní jídelně byly učitelé přijati na radnici u starosty města.

Navštívili jsme polskou školuNavštívili jsme polskou školuNavštívili jsme polskou školu

 

Tým Comenius v Berlíně

Další setkání projektu Comenius se uskuteční v Polsku. Vzhledem k velké vzdálenosti města Szcecinek, jsme jeli přes Berlín, kde jsme přespali. Volný čas jsme využili k prohlídce města a k návštěvě jeho památek. Viděli jsme Bundestag, Braniborskou bránu a památník holokaustu. V neděli jsme navštívili prosklenou kopuli v Bundestágu, ze které byl nádherný výhled na město.Došli jsme až k televizní věži a na Alexander Platz. Pak nás čekala 6 hodinouvá cesta do Polska. Již jsme všichni v pořádku na místě a ve svých rodinách.

Tým Comenius v BerlíněTým Comenius v BerlíněTým Comenius v Berlíně