Základní škola Františka Křižíka Bechyně

Aktuality

Těší nás pomáhat druhým

„72 HODIN“ je celorepublikový projekt, jehož organizátorem je Česká rada dětí a mládeže. Projekt podporuje myšlenku dobrovolnictví dětí a mládeže, nezištné pomoci druhým či posílení mezigeneračních vztahů.  Během těchto 72 hodin jsme se i my zapojili do tohoto projektu. V pátek odpoledne jsme navštívili klienty v Domově pro seniory Bechyně a společně jsme si se seniory zahráli společenské a karetní hry. Odpoledne proběhlo v přátelské atmosféře k oboustranné spokojenosti.

Těší nás pomáhat druhýmTěší nás pomáhat druhýmTěší nás pomáhat druhým

 

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/72-hodin/

Přírodovědný klokan 2017

Stejně jako každý rok se naše škola zapojila do vědomostní soutěže v přírodních vědách (biologie, chemie , fyzika, matematika a zeměpis) Přírodovědný klokan kategorie Kadet (pro žáky 8.a 9.tříd). Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou v Olomouci.

Na prvním místě se umístila Simona Meyerová, na druhém místě Hana Marková a třetí byla Veronika Filipová. Vzhledem k náročnosti úkolů patří uznání všem zúčastněným.

Husitské muzeum v Táboře

Husitské muzeum v Táboře si zvolili žáci 4. A a 4.B jako cíl svého poučného výletu do historie. Děti byly husity a dobou husitskou uchváceny a vycházka po opevnění Tábora za krásného slunečného podzimního počasí byla třešíňka na dortu tohoto skvělého výletu. Dozvěděli jsme se, za jakých okolností opustili husité město Ústí, a proč si vybrali opuštěné Hradiště nad řekou Lužnicí. Pomocí rozměrných nástěnných obrazů jsme se stručně seznámili s historií Tábora v době husitských válek i v časech následujících. S pomocí velkého modelu města jsme si ujasnili jeho výhodnou polohu, rozpoznávali jsme důležité budovy a také jsme  ocenili důmyslný systém opevnění. Práci s pracovním listem jsme  vystřídali se samostatným pátráním v mapě a hravými aktivitami.Výlet se moc povedl. Uskutečnil se v rámci vzdělávacího programu paměťových institucích, do kterého se naše škola zapojila. A děti pevně věří, že další zajímavé a poučné výlety budou následovat. Takové učení se jim prý moc líbí.

 Husitské muzeum v Táboře Husitské muzeum v Táboře Husitské muzeum v Táboře

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/husitske-muzeum-v-tabore/

Kočičkový den v 1. B

Paní učitelka i žáci z 1. B mají rádi kočičky, proto si udělali v úterý 1O.1O. kočičkový den. Děvčata přišla v tričkách s obrázkem kočky, měla namalovaný čumáček, vousky a papírová ouška na hlavě. Tento den jsme škrábali do písanky jako kocouři, zpívali písničky o kočkách a poslední hodinu jsme si kočičky nakreslili. Na obrázcích se nejvíce objevovala kočičí rodinka paní učitelky: kocour Fredík, kočička Šmoulinka a koťata Elizabetka a Sisinka. Kočičkový den se prostě vydařil. Mňau.

Kočičkový den v 1. B

Den zvířátek v 1. A

Děti z 1.A si do školy přinesly svoje oblíbené plyšáky a fotografie domácích mazlíčků. Vyprávění o zvířátkách nebralo konce a děti s nadšením vyprávěly o svých zážitcích. K plyšákům přibyl i nový kamarád. Maskot naší třídy opičák Ferda si přivedl svého kamaráda Johnyho. Ten se hned postaral o rozcvičku a honičku v tělocvičně. Se zvířátky jsme počítali, psali do písanky, hledali myšky a schované předměty. Koťátka nás naučila pojmy dole, nahoře, vlevo, vpravo a také příklady na sčítání. Myška Eliška nám připravila čtení v živé abecedě. Všechno jsme zvládli na jedničku. Vždyť nám pomáhaly naši plyšáci.

Den zvířátek v 1. ADen zvířátek v 1. ADen zvířátek v 1. A

Další roztomilí plyšáčci na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/den-zviratek/

Evropský den jazyků

Informační střediska Europe Direct ČB a Eurocentrum ČB pořádaly v úterý 3. října Evropský den jazyků. Jelikož nabízely semináře v angličtině a němčině, vyslali jsme na ně nejpovolanější studenty naší školy - deváťáky a osmáky. Obě skupiny si procvičily oba jazyky zábavnou formou a odnesly si nejenom nové znalosti, ale i odměny za tvrdě odvedenou práci.

Evropský den jazykůEvropský den jazykůEvropský den jazyků

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/evropsky-den-jazyku/

Zahájení kroužků ve školním roce 2017 -2018

Většina kroužků již zahájila svoji činnost. V týdnu 2. 10. - 6. 10. 2017 zahajuje svou činnost gymnastika, německý jazyk, paličkování, stolní tenis, keramický kroužek a taneční kroužek.

Dovedné ruce zahájí ve středu 11. 10. 2017. (Na první schůzku si děti přinesou vylisované podzimní listy).

Pro kroužek logopedie proběhne úvodní schůzka v úterý 10. 10. 2017 ve 14.00 ve třídě 2. A., pravidelnou činnost kroužek zahájí 24. 10. 2017 podle časového harmonogramu.

V muzeu loutky a cirkusu

Muzeum loutky a cirkusu v Prachaticích si zvolili žáci 1. A a 1. B jako cíl svého výletu. Děti byly loutkami uchváceny a jako bonbonek si nakonec každý svoji papírovou loutku vyrobil. Výlet se moc povedl. Uskutečnil se v rámci vzdělávacího programu paměťových institucích, do kterého se naše škola zapojila.

V muzeu loutky a cirkusuV muzeu loutky a cirkusuV muzeu loutky a cirkusu

fotky z expozice též ma: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/v-muzeu-loutky-a-cirkusu/

Učení v přírodě 3.A, 3.B

V pátek 29.9. se  třídy 3.A a 3.B společně vydaly na dopolední vyučování v přírodě. Děti nadšeně přijaly návrh ke zdolání trasy kolem Bechyně - Bechyňské vyhlídky. Děti zvládly nejen všechny přírodní překážky lesa při postupné návštěvě vyhlídek, ale též si dobře poradily se samostatnou prací-přečtením a  vyplněním listů s dopravní a přírodovědnou tematikou. Celé dopoledne, umocněné krásným slunným počasím, bylo velmi krásně prožito !

Učení v přírodě 3.A, 3.BUčení v přírodě 3.A, 3.BUčení v přírodě 3.A, 3.B

Putování také na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/uceni-v-prirode-3-a-3-b/

Přespolní běh - Tábor

Přespolní běh - TáborPřespolní běh - TáborPřespolní běh - Tábor

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/prespolni-beh-tabor/

Modrý den

Dnes ráno nás sice modrá obloha nepřivítala, ale nám to nevadilo. Modrou oblohu jsem si ve třídě vykouzlili pomocí modrých triček i ostatního oblečení.

Modrý denModrý denModrý den

Více modré na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/modry-den/

9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek

Zase nám dozrál kompost a tak jsme se pustili do jeho zpracování a zúrodnění školního pozemku. Překátrovanou zeminu z kompostu rozvezeme na záhony a tím je opět a přírodně obohatíme o živiny.

9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek9.A ekologicky zúrodňuje školní pozemek

Jezdíme bruslit

Díky projektu Děti do bruslí se naši prvňáčci zúčastní 10 výukových lekcí bruslení na zimním stadioně v Soběslavi. Dnes jsme měli první lekci a šlo nám to úžasně.

Jezdíme bruslitJezdíme bruslitJezdíme bruslit

Naše bruslení též na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/deti-do-brusli/

BĚH SVATÉ LUDMILY

BĚH SVATÉ LUDMILYBĚH SVATÉ LUDMILYBĚH SVATÉ LUDMILY

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/beh-svate-ludmily/

Karkulky a Karkulíni

Červené Karkulky a červení Karkulíni zaplavili 1. A. V červeném oblečení nám šlo učení samo. Zvládli jsem i pohádku O veliké řepě. Tak je taky přece červená!

Karkulky a KarkulínyKarkulky a KarkulínyKarkulky a KarkulínyKarkulky a Karkulíny

Zahájení kroužků pro školní rok 2017 - 2018

Mladí hasiči - již zahájili 4. 9. 2017

Posilování - zahajuje 15. 9. 2017

Atletika - zahajuje 18. 9. 2017

Karate - zahajuje 18. 9. 2017

Florbal - zahajuje 19. 9. 2017

Volejbal - zahajuje 19. 9. 2017

Pohybové hry - zahajují 25. 9. 2017

Matematický kroužek - zahajuje 25. 9. 2017

Angličtina pro 1. třídu - zahajuje 26. 9. 2017

Gymnastika - zahajuje 2. 10. 2017

Taneční kroužek - zahajuje 6. 10. 2017

Šachový kroužek - zahajuje 19. 9. 2017

 

Termíny zahájení ostatních kroužků budou průběžně doplněny.

Byli jsem na výstavě

Bechyňské muzeum připravilo pro děti interaktivní výstavu o vynálezech Františka Křižíka. Děti z 1. A ji navštívily a vše si vyzkoušely.

Byli jsem na výstavěByli jsem na výstavěByli jsem na výstavě

Termíny sběru papíru na rok 2017/2018

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
terminy-svozu-papiru-2017-2018.docx 478.2 Kb

Sluníčkový den

Venku byla sice zamračená obloha, ale to žáky z 1. A neodradilo a udělali si sluníčkový den. Všichni přišli oblečení ve žlutém. Povídali jsem si o pohádkách, kytičkách a v časopisu Sluníčko hledali věci, které jsou žluté. Dokonce i podlaha tělocvičny ladila s naším oblečením. Absolutními sluníčky se staly Alenka a Nikolka. Měly na sobě úplně úplně všechno  žluté.

Sluníčkový denSluníčkový denSluníčkový denSluníčkový den

 

 

Loučení s prázdninami

V letošním roce nám počasí nepřálo a tak se všech 69 účastníků akce muselo spokojit s prostory ve škole. Sportovní a hravé odpoledne se konalo v obou tělocvičnách a na chodbách naší školy. Děti si mohly vyzkoušet skákání v pytli, překážkovou dráhu, hod raketkou, driblink, petanque a hod na cíl. Své výtvarné nadání ukázaly při malování na chodníku. Nechyběly ani  dopravní značky a jejich poznávání. Soutěžící dostali za úspěšné splnění diplom, sladkost na cestu a časopis Mateřídouška. Po prázdninách se přece musí trénovat čtení. :)

 

Prázdninové loučení obrazem na:

První den ve škole

Svůj úplně první den ve škole si užilo 40 prvňáčků v 1. A a 1. B. Ke slavnostní atmosféře přispěla i návštěva pana starosty a stužkování prvňáčků za přítomnosti rodičů a známých.

První den ve školePrvní den ve školePrvní den ve škole

Fotky našich prvňáčků najdete na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2017-2018/stuzkovani-prvnacku-2017/

 

Trochu méně horké léto - den čtvrtý

A dnes bylo opět moc krásně a tak jsme opět vyrazili na koupaliště. To se nám líbí. Aopět jsme sportovali, tvořili a užívali si krásný letní den. A zítra už je pátek - den poslední.

Trochu méně horké léto - den čtvrtýTrochu méně horké léto - den čtvrtý

http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/trochu-mene-horke-leto-den-ctvrty/

Trochu méně horké léto - den třetí

Pěkný den - a proto jsme po obědě vyrazili na koupání. Ale nezapomněli jsme ani tvořit, hrát si, pobíhat a usmívat se. A to je ten pravý letní den. To jsou přece prázdniny.  

 Trochu méně horké léto - den třetí Trochu méně horké léto - den třetí

http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/trochu-mene-horke-leto-den-treti/

Trochu méně horké léto - den druhý

A opět jsme tvořili, sportovali, soutěžili, pochodovali a baštili, ale hlavně si užívali léta a prázdnin. A protože je hezké počasí, tak jsme vyrazili do přírody, kde je moc příjemně. A zítra vyrazíme na koupaliště.

 Trochu méně horké léto - den druhý  Trochu méně horké léto - den druhý

http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/trochu-mene-horke-leto-den-druhy/

Trochu méně horké léto - den první

Je léto, sluníčko a teplo a tak se jezdí na tábory. Některé tábory jsou ale i v místě bydliště a i na nich se dá zažít také veliké množství zábavy a letní radosti. Jeden tábor  probíhá i  na naší škole. Soutěží se, dovádí se, vyrábí se a u toho všeho se stále i fotí. A tak se můžete i vy podívat na den první na našem táboře. 

Trochu méně horké léto - den prvníTrochu méně horké léto - den první

http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/trochu-mene-horke-leto-den-prvni/ 

U našich seniorů

Hru Kufr hrávaly v televizi známé osobnosti. Žáci 3. B si ji tentokrát zahráli se svými osobnostmi, a to s babičkami a dědečky, za kterými chodili na pravidelné návštěvy. Naše poslední setkání v tomto školním roce se neslo v duchu televizní soutěže. Hádali jsem slova, tajemné předměty, písničky a odkrývali obrázky. Senioři nám byli velkou oporou a díky nim jsem spoustu věcí uhodli. I když odkrývací obrázek mladičkého Karla Gotta uhodl náš Kuba během několika vteřin a všichni byli v úžasu.

U našich seniorůU našich seniorůU našich seniorůU našich seniorů

Školní výlet 1. A a 3. B

Tábor si za svůj cíl školního výletu vybrali žáci 1. a 3. třídy. Navštívili středověké podzemí a výstavu ilustrací krtečka od Zdeňka Milera v galerii 140. Čas nám zbyl i na zmrzlinu a jiné sladkosti.

Školní výlet 1. A a 3. BŠkolní výlet 1. A a 3. BŠkolní výlet 1. A a 3. BŠkolní výlet 1. A a 3. B

Školní akademie 2017

Plný sál kulturního domu shlédl vystoupení jednotlivých tříd na naší školní akademii. Vy se můžete pokochat zde:

https://www.youtube.com/watch?v=cCXhFTbQO-w&feature=youtu.be

http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/skolni-akademie-2017/

Školní akademie 2017Školní akademie 2017Školní akademie 2017

Výstava v muzeu

V bechyňském muzeu je pro děti připravena interaktivní výstava o Františku Křižíkovi. A protože naše škola nese jeho jméno nebylo vůbec pochyb, že ji v hojném počtu navštívíme. Děti se zde seznámí s vynálezy Fratiška Křižíka a nestačí žasnout nad jeho nápady. V 19. století jezdící schody!!! Svítící fontána, u které hrál orchestr!!! Děti si také osvítily Prahu, projely si trasu do Tábora jako strojvedoucí Elinky. Na své si tu opravdu přišel každý.

Výstava v muzeuVýstava v muzeuVýstava v muzeuVýstava v muzeu

Výlet 3.A do Týna nad Vltavou

Sešli jsme se ráno na autobusovém nádraží a linkovým autobusem odjeli do cíle naší cesty.
Posnídali jsme u kašny na náměstí a udělali jen pár kroků směrem do knihovny, kde byla připravena zajímavá beseda s knihou Sísa Kyselá. Poté následovala prohlídka dětského oddělení. Když jsem se rozloučili, opět jsme nemuseli jít daleko - městská galerie je též na náměstí. Paní galeristka nás přívitala a krátce nám představila unikátní výstavu loutek. Děti též zaujala prosklená studna, která se nachází přímo v galerii. Využili jsme, že teplota vzduchu byla ještě snesitelná a vypravili se přes Peklo nahoru na Hlinky, kde jsme si zhruba hodinku užili zábavu na dětském hřišti.Cestou dolů do města jsme měli možnost krásného výhledu na část Týna. Poté se bylo nutno trochu osvěžit v cukrárně,kde se nám podařilo vykoupit ledovou tříšť,ale zmrzliny bylo naštěstí dostatek.
Malá procházka k řece k starému mostu byla zpestřením nejen pro nás, ale i pro vodní ptactvo. Děti jim rozdrobily své chleby, řízky chutnají i bez nich. Na kostele se chystalo odbíjet poledne, zamířili jsme tedy do blízké restaurace u náměsstí, kde bylo přichystáno překvapení - pizza a kofola. Dětem se společné stolování v salónku u pěkně prostřeného stolu velmi líbilo.
Na závěr jsme navštívili městské muzeum, které sídlí ve stejné budově jako knihovna, takže jsme trefili bez problémů. Náš výlet se chýlil ke konci, vydali jsme se pomalu na zastávku autobusu a ve velkém horku se snažili přečkat ve stínu minuty do odjezdu zpět do Bechyně. Výlet jsme si všichni užili a ve zdraví se vrátili!

Výlet 3.A do Týna nad Vltavou Výlet 3.A do Týna nad Vltavou Výlet 3.A do Týna nad Vltavou

Foto také na:http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/vylet-3-a/

Školní výlet 9. A

Školní výlet 9. AŠkolní výlet 9. AŠkolní výlet 9. A

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/skolni-vylet-9-a/

Po stopách mladých umělců

Přijměte pozvání na výstavu výtvarných prací našich žáků, která je připravena v prostorách naší školy. Vernisáž proběhla v pondělí 12.6. a výstava je přístupná denně do 16h až do konce školního roku. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Po stopách mladých umělcůPo stopách mladých umělcůPo stopách mladých umělců

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/po-stopach-mladych-umelcu/

Výlet 4. A a 5. A

Jedním z nejoblíbenějších dnů žáků základních škol ve školním roce bývá většinou den, kdy se uskuteční školní výlet. A období těchto dnů s příchodem sluníčka a příjemného teplíčka právě nastává. Všichni se těší na spoustu nových poznatků a zážitků, bezpočet nových zajímavých informací ze světa vědy, techniky a historie naší země, ale především na veliké množství zábavy a legrace. Místa výletů bývají různá, ale všude je možné prožít dobrodružné a velice zajímavé dny.

A že výlet může být dobrodružství, zábava, ale i poučení, se přesvědčili i žáci a žákyně 4. a 5. třídy, kteří ve čtvrtek 8.6.2017  vyrazili na svůj školní výlet. Cesta směřovala do Pelhřimova do Muzea rekordů a kuriozit  – Agentury Dobrý den, Muzea strašidel a Pelhřimovského pekla. Po návštěvě města jsme odjeli na nedaleký vrch Křemešník a jeho naučnou stezku. Vystoupili jsme také na zdejší známou rozhlednu, které se říká slovem znaleckým "Pípalka" a odkud je překrásný rozhled do širého okolí ( je prý vidět i okem bystrým Sněžka ). Železná rozhledna byla postavena v roce 1993. Stojí v nadmořské výšce 765 metrů nad mořem, její výška je 52 metrů. Vyhlídková plošina je ve výšce 40 metrů a vede k ní 205 schodů. Je pravda, že se nepodařilo všem výletníkům na vrchol rozhledny vystoupat, ale ti, kteří to zvládli, se přesvědčili, že to stálo za to. Po návštěvě rozhledny jsme vstoupili do prostor kostela Nejsvětější Trojice, kde jsme se seznámili s jeho historií, viděli repliku Svatováclavské koruny a také se příjemně ochladili. Z vrchu Křemešník jsme po naučné stezce seběhli s lehkostí veselého turisty. Stezka je dlouhá 3 km a má deset zastávek v krásném přírodním prostředí s poučnými výklady o zdejší krajině a památkách. Pak už jsme jen nastoupili do autobusu, který na nás čekal pod vrchem a hurá domů. Možná se to nezdá, ale i cesta z výletu může být dobrodružná a napínavá. A tak jsme byli rádi, že jsme všichni vystoupili šťastni v Bechyni u naší školy, která má také zajisté své kouzlo a zajímavou historii. Doufáme, že již dnes se všichni účastníci výletu těší na příští rok, kdy se uskuteční další školní výlet.

foto také na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/vylet-4-a-a-5-a/

Výlet druhých tříd

V úterý 13. 6. 2017 vyrazili žáci 2. A a 2. B na školní výlet na Orlík. Před zámkem nás přivítali dva nádherní pávi, a pak už jsme obdivovali krásné zámecké komnaty. Následovala plavba parníkem ke Žďákovskému mostu. Mnozí žáci byli na zámku i parníku poprvé v životě a měli krásný zážitek. Výlet jsme zakončili nezbytným nákupem suvenýrů a zmrzliny. I počasí nám přálo, výlet se opravdu skvěle vydařil.

Výlet druhých třídVýlet druhých třídVýlet druhých tříd

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/skolni-vylet-druhych-trid/

Rybářské muzeum Vodňany

V rámci projektu Den Země navštívili  žáci 1. stupně Rybářské muzeum ve Vodňanech. A tak se poslouchalo, učilo, koukalo, ale i zlobilo, soutěžilo, svačilo a užívalo. Celý den se krásně vyvedl. Takových exkurzí by prý mohlo být i víc. Ještě že začíná období výletů. Hurá !!!!

Rybářské muzeum VodňanyRybářské muzeum VodňanyRybářské muzeum Vodňany

Rybářské foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/rybarske-muzeum-vodnany/

6.A a 7.A v Národním technickém muzeu

V úterý 30.5. se naši šesťáci a sedmáci vypravili za poznáním do Národního technického muzea do Prahy. Národní technické muzeum,založené roku 1908, je největší českou institucí specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. Prohlédli jsme si 14 expozicí představující staletí technického důvtipu - astronomie, doprava, fotografický ateliér, chemie kolem nás, tiskařství, technika v domácnosti,měření času, televizní studio, interkamera, hornictví, uhelný a rudný důl, hutnictví. Viděli jsme automobil,který vozil prezidenta T.G.Masaryka, z letecké sbírky stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945, se kterým se do osvobozené vlasti vrátili českoslovenští letci, bojující za svobodu země ve Velké Británii a další unikátní exponáty.

6.A a 7.A v Národním technickém muzeu

Atletická olympiáda 1.stupeň

 

Atletická olympiáda 1.stupeňAtletická olympiáda 1.stupeňAtletická olympiáda 1.stupeň

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/atleticka-olympiada-1-stupen/

Atletická olympiáda 2.srtupeň

 

Atletická olympiáda 2.srtupeňAtletická olympiáda 2.srtupeňAtletická olympiáda 2.srtupeň

Další sportovní foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/atleticka-olympiada-2-stupen/

WAU v Bechyni - celotýdenní program v obrazech

1. den - seznámení se školou a městem, přijetí na radnici a vodní hry: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-1-day/

2. den - Český Krumlov, Lipno, Stezka v korunách stromů: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-2-day/

3. den - pracovní workshop o vodě, návštěva Tábora: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-3-day/

4. den - návštěva krokodýlí farmy a pivovaru v Protivíně, plavba ze Zvíkova a přepadení pitáty: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-4-day/

5. den - exkurze do Temelína a rozlučková párty: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/wau-v-bechyni-5-day/

Za pohádkou okolo školy

Krásné slunné odpoledne využili žáci ze 3. B a na hřišti za školou si splnili úkoly z pohádkové trasy. Nejvíce kluky potrápila otázka, která víla se narodila z mlhy a děvčata se zase nemohla dopočítat dračích hlav. A někteří zjistili, že pohádky nejsou jejich silnou stránkou.

Za pohádkou okolo školyZa pohádkou okolo školyZa pohádkou okolo školy

WAU v Bechyni

Ve dnech 15.-19. května 2017 naše škola pořádala závěrečné setkání dvouletého projektu Water Around Us v rámci Erasmus+. Sjely se k nám děti z Litvy, Portugalska a Španělska, aby naposledy uviděly své české kamarády, které hostily během předešlých setkání v jejich zemích.

Náš tým pro partnery připravil bohatý program, který zahrnoval jak poznávání krás jižních Čech, tak práci na projektu (toto poslední pololetí se totiž týkalo vody, umění a rekreace). Děti tudíž mohly procházet Českým Krumlovem a hledat vodníka, vyjet do korun stromů, aby si prohlédly Lipno nebo se pořádně zapotit během Water Games – disciplín ušitých našim vodním človíčkům přímo na míru.

Všem zapojeným (ať už do samotných výměn nebo do pořádání akcí) bychom rádi poděkovali, protože bez nich bychom nezažili tak krásně intenzivní týden, během něhož se spousta z nás obohatila nejen o informace, ale i nové přátele a zážitky, které naše životy posunuli zase o trochu dál.

WAU v BechyniWAU v BechyniWAU v BechyniWAU v Bechyni

WAU nejen o vodě

Využili jsme přítomnosti učitelů z jiných států Evropy a poprosili je, zda by nepřišli do naší třídy. A protože začínáme s angličtinou, uvítali jsme možnost procvičení číslovek od učitele z Portugalska a učitelky Carmen ze Španělska.

WAU nejen o voděWAU nejen o voděWAU nejen o vodě
 

Erasmus + poznává Bechyni

Žáci ze Španělska, Portugalska a Litvy za doprovodu svých českých kamarádů poznávali naše město a školu.

Erasmus + poznává BechyniErasmus + poznává BechyniErasmus + poznává BechyniErasmus + poznává Bechyni

 

Putování za domovními znameními

Putování za domovními znameními zavedlo děti ze čtenářského klubu na náměstí, kde jsme si vyprávěli o významu domovních znamení a pak je usilovně hledali. A našli!! A nejkrásnější na domě U bílého zvonu. Naše cesta vedla i kolem muzea, a protože Martin zde má maminku, dostali jsem pozvání na výstavu Svět hor. Tady jsem hledali názvy států a pátrali, k čemu sloužily některé nezvyklé exponáty.

Putování za domovními znamenímiPutování za domovními znamenímiPutování za domovními znamenímiPutování za domovními znameními

Fotbal McDonald´s Cup v Táboře

 

Fotbal McDonald´s Cup v TábořeFotbal McDonald´s Cup v TábořeFotbal McDonald´s Cup v Táboře

Fotbalisté též na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/fotbal-mcdonald-s-cup-v-tabore/

Babičky a dědečkové vyprávějí

Žáci 3. B si připomněli, proč je 8. května státní svátek. Navštívili "svoje" babičky a dědečky v domově pro seniory a poslouchali jejich vyprávění o 2. světové válce. Protože mezi pamětníky byli rodáci z Bechyně a okolí, dozvěděli se mnoho zajímavostí o místech, kudy denně chodí nebo je znají. Zapůjčili jsem si staré fotografie z květnových událostí roku 1945 a vydali se po jejich stopách v Bechyni.

Babičky a dědečkové vyprávějíBabičky a dědečkové vyprávějíBabičky a dědečkové vyprávějíBabičky a dědečkové vyprávějí

Naše poděkování patří paní Ondřichové, která vše připravila zorganizovala.

 

Domov pro marťany

Domov pro marťany není název filmu, ale pořadu, který pro žáky připravila městská knihovna. Vyprávěním o knížce se děti dozvěděly o handicapovaných lidech mezi námi a  tom, jak se k nim máme chovat.

Domov pro marťanyDomov pro marťanyDomov pro marťanyDomov pro marťany

Štafetový pohár 2017

Ve čtvrtek 4.5.2017 odjela skupina atletů naší školy na stadion Míru do Tábora. Zde se konalo okresní kolo Štafetového poháru 2017. Sportovci byli vybráni z 1. - 5. třídy a z nich se sestavily jednotlivé štafety dle pravidel štafetového běhu. Běžely se dva běhy - 8 krát 100 m a 8 krát 200 m. Pro malé atlety byly připraveny i doprovodné soutěže - hod kilovým medicinbalem a skok daleký. Naše štafeta atletů ze 4. a 5. třídy vybojovala krásné 3. místo a v jednotlivcích zabojoval Lukáš Macek, který získal zlato v hodu medicinbalem. 

Štafetový pohár 2017Štafetový pohár 2017Štafetový pohár 2017

Štafeta též na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/stafetovy-pohar-2017/

Chodíme do knihovny

V měsíci dubnu a květnu navštíví všechny třídy 1. stupně městskou knihovnu.

Chodíme do knihovnyChodíme do knihovnyChodíme do knihovny

Další foto průběžně dopňováno zde: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/chodime-do-knihovny/

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání na školní rok 2017-2018

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-2017-18.docx 485.8 Kb

Píšeme knihu

Děti ze čtenářského klubu se skoro rok věnují knížkám, čtení, návštěvě výstav i pravidelným návštěvám školní knihovny. Tentokrát to zkusily z opačné strany a staly se spisovateli knih, které postupně na schůzkách klubu vzniklay. A aby toho nebylo málo, knihy si samy sešily a ilustrovaly. Na závěr našeho úsilí proběhl čtecí čtenářský klub, čili přehlídka naší tvorby. Všem se knihy a příběhy moc povedly.

Píšeme knihuPíšeme knihu

 

Den Země 2017 na naší škole

Stejně jako každý rok jsme si nezapomněli připomenout svátek naší planety Den Země. V letošním roce jsme se zaměřili na ochranu vod a vodních živočichů. Využili jsme možnost exkurze s interaktivním vzdělávacím programem, který nabízí MEVPIS Vodňany ( Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany).

Žáci druhého stupně, pro které byla akce připravena se rozdělili do skupin a absolvovali připravený vzdělávací program na třech stanovištích. Všichni se aktivně zapojili, mnoho se dozvěděli, program splnil svůj cíl (viz. fotodokumentace). Navštívili jsme Střední rybářskou školu Vodňany, středisko MEVPIS i líheň dravých ryb Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity ve Vodňanech.

Den Země 2017 na naší školeDen Země 2017 na naší školeDen Země 2017 na naší škole

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/den-zeme-2017-na-nasi-skole/

Den Země

Ve čtvrtek 20.dubna se Táboře konal Den Země 2017. Pro třídní kolektivy byl připraven zhruba dvouhodinový program, při kterém soutěžní týmy procházely deset stanovišť zaměřených na téma odpady, třídění a recyklace. Program na stanovištích zajišťovali studenti VOŠ a SZeŠ Tábor a SOŠ ekologické a potravinářské Veselí nad Lužnicí. Této akce se zúčastnili také žáci naší školy a vraceli se domu trošku sice promrzlí, ale snad spokojení.

Den ZeměDen ZeměDen Země

Foto najdet na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/den-zeme/

Florbal - 1.stupeň - chlapci

....a v úterý 11.4.2017 se také ve sportovní hale ZŠ Chotoviny konalo okresní kolo florbalu - tentokráte kategorie chlapci 1.stupeň. Nechyběli zde ani zástupci naší školy. Po urputných soubojích vybojoval naši mladí a nadějní hráči osmé místo tohoto hracího dne.  Děkujeme za reprezentaci naší školy na okresní úrovni.

Florbal - 1.stupeň - chlapciFlorbal - 1.stupeň - chlapciFlorbal - 1.stupeň - chlapci

Vice na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/florbal-hosi/

Florbal - 1.stupeň - dívky

V pondělí 10.4.2017 se ve sportovní hale ZŠ Chotoviny konalo okresní kolo florbalu - kategorie dívky 1.stupeň. Nechyběly zde ani zástupkyně naší školy. Po urputných soubojích, ale pouze na hřišti a při hře, vybojovaly naše mladé a nadějné hráčky krásné, ale nepopulární čtvrté místo. A proto jim děkujeme za reprezentaci naší školy na okresní úrovni a její vyzvednutí do výšin slávy a obdivu.

Florbal - 1.stupeň - dívkyFlorbal - 1.stupeň - dívkyFlorbal - 1.stupeň - dívky

Foto také na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/florbal-divky1/

 

Úspěchy na matematické olympiádě

Velice dobrých výsledků dosáhli žáci naší školy v okresním kole matematické olympiády. Mezi sedmáky obsadil Štěpán Roman 6. místo. Mezi osmáky pak Simona Meyerová obhájila loňské 3. místo. Lenka Voborníková skončila těsně za ní na 4. místě. Mezi úspěšné řešitele patřili ještě Matěj Bína, Jan Podlipný na 11. - 15. místě a Denisa Procházková na 16. - 19. místě. Okresní kolo vyhrál náš bývalý žák Václav Maštera. Všem blahopřejeme.

Úspěchy na matemické olympiádě

Zápis 2017

V pátek 7. dubna proběhl na nanší škole zápis do 1. třídy. Putování s večerníčkem se zúčastnilo 45 předškoláků se svými rodiči, souzenci nebo babičkami.

Zápis 2017Zápis 2017Zápis 2017

Další foto ze zápisu na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/zapis-2017/

Návštěva předškoláků v škole

Čtvrteční dopoledne strávily děti z mateřské školy u nás ve škole. Mohly si zařádit v tělocvičně na mega opičí dráze, poskládat pexeso na interaktivní tabuli, poznávat zvířátka. Čekala na ně i zkouška zručnosti ve školní jídelně a omalovánky.

Návštěva předškoláků v školeNávštěva předškoláků v školeNávštěva předškoláků v škole

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/navsteva-predskolaku-v-skole/

Ukázka dravých ptáků

Skupina Zayferus z lednického parku na Moravě pro nás připravila ukázku dravých ptáků. Mohli jsem si dravce prohlédnout zblízka. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a viděli nekteré z nich v akci.

Ukázka dravých ptákůUkázka dravých ptákůUkázka dravých ptáků

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/ukazka-dravych-ptaku/

Laťka bechyňská 1.st.

 

Laťka bechyňská 1.st.Laťka bechyňská 1.st.Laťka bechyňská 1.st.

Další skokani na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/latka-bechynska-1-st/

Laťka bechyňská 2.st.

Laťka bechyňská 2.st.Laťka bechyňská 2.st.Laťka bechyňská 2.st.

Skákat múžete i na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/latka-bechynska-2-st/

Aprílová škola

Navštívíme dneska spolu aprílovou školu, kde žáci, s poškoláky v čele, zkoušejí pana učitele. Kde se místo češtiny čtou vtipy, Kde se místo sezení v lavicích leží na zemi. A kdo vyhrál soutěž o nejlepší aprílovou nachytávku? Přece všichni, kteří své blízké pobavili.

Aprílová školaAprílová školaAprílová školaAprílová škola

Divadelní představení Memento

Divadelní představení MementoDivadelní představení MementoDivadelní představení MementoDivadelní představení Memento

Beseda o Srí Lance ve 3.B

Naše bývalá kolegyně, paní učitelka Chalušová byla tak hodná a podělila se s námi o své zážitky z cestování. Navštívila Srí Lanku a my se díky tomu dozvěděli mnoho zajímavostí. Srí Lanka je ostrov nedaleko Indie, v tropickém pásmě,mají zde zvláštní písmo, těží drahé kameny, pěstují čaj a rýži. Je to bývalá kolonie Anglie. Celou hodinu jsem napjatě poslouchali vyprávění doplněné obrázky a naše otázky nebraly konce. Ještě máme slíbené vyprávění o želví farmě, na kterou už nevyšel čas.

Beseda o Srí LanceBeseda o Srí LanceBeseda o Srí Lance

Další foto z povídání na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/beseda-o-sri-lance/

Čtenářský klub pomáhá stěhovat

Čtenářský klub předvedl, že je silný nejen ve čtení, ale že umí i pomáhat. A tak se naši malí čtenáři zapojili do stěhování knihovny a v rámci svých možností stěhovali a stěhovali. To bylo knih!!!

Čtenářský klub pomáhá stěhovatČtenářský klub pomáhá stěhovatČtenářský klub pomáhá stěhovat

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/ctenarsky-klub-pomaha-stehovat/

Stříbrní siláci v Jindřichově Hradci

Již tradičně se naši sportovci zúčastňují soutěže v silovém čtyřboji. Tento čtyřboj se skládá ze šplhu na laně, trojskoku, shybů na hrazdě a leh-sedů. Okresní kolo pořádá obvykle táborská průmyslovka, kolo krajské pak AŠSK v Jindřichově Hradci. V tomto školním roce náš vybraný tým navázal na úspěchy svých předchůdců: v 2012 se družstvu ve složení Matěj Kalina, Vojta Kubíček, David Chmelař a Štěpán Kodad podařilo na krajském kole vybojovat stříbrné medaile. Stejného umístění dosáhl i současný výběr. Cestu z okresního kola zjednodušila chřipková epidemie na ZŠ Školní v Bechyni, takže této soutěže se zúčastnil pouze náš tým, který tvořil Martin Fák, Dan Zeman, Matěj Bína a Ondra Herza. Bodový zisk, kterého kluci dosáhli, byl suverénně nejvyšší za posledních pět let. V krajském kole čekala naše siláky o poznání větší konkurence. Do jindřichohradecké sportovní haly dorazilo sedm týmů, kromě našeho, který byl oslaben o Dana Zemana (lékařské vyšetření), se na start postavili žáci škol z Dačic, Strmilova, Třeboně, J. Hradce, Slavonic a Studené. Díky vyrovnaným výkonům ve všech disciplínách se v obou kategoriích (družstva i jednotlivci) podařilo klukům prosadit se na stupně vítězů: Martin Fák skončil druhý, stejně jako družstvo doplněné Matějem Bínou a Ondrou Herzou! Lepší byli pouze kluci z Dačic. Matěj byl pak nejlepší v trojskoku, Ondra zvládl nejvyšší počet shybů (22), Martin patřil mezi nejlep&scar on;í ve šplhu. Všichni kluci skvěle reprezentovali školu a díky tomu, že Matěj a Ondra nevychází, je tu šance na úspěchy i v dalších letech.

Zápis do 1. třídy - informace pro rodiče

Podle dohody obou bechyňských škol se zřizovatelem školy Městem Bechyně budou v Základní škole Františka Křižíka Bechyně pro školní rok 2017/2018 otevřeny dvě první třídy, v Základní škole Bechyně, Školní 293 jedna první třída. Na základě této dohody bude moci Základní škola Františka Křižíka Bechyně otevřít dvě první třídy s maximálním počtem 24 žáků ve třídě a bude moci přijmout i žáky mimo svou spádovou oblast.

Termín konání zápisu:  7. 4. 2017 od 14 do 18 hodin

K zápisu se dostaví děti narozené od 1. září 2010 do 31. srpna 2011 (včetně dětí, které mají odklad školní docházky z minulého roku) se svým zákonným zástupcem.

Co by rodiče měli přinést s sebou:

- občanský průkaz

- rodný list dítěte

- popř. vyplněný zápisový list

- při odkladu doporučující posouzení k odkladu od školského poradenského zařízení a doporučující posouzení k odkladu od dětského lékaře

V přílohách naleznete další potřebné informace.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
desatero-pro-rodice-budouciho-prvnacka.docx 41.6 Kb
informace-pro-rodice-zapis.docx 487.5 Kb
podminky-prijeti.docx 482.9 Kb
prezentace-skoly694945196.docx 763 Kb
spadove-oblasti-zapis.pdf 56.5 Kb
stanoveni-maximalniho-poctu-zaku.docx 475.8 Kb
zadost-o-odklad-2017-ke-stazeni.docx 480.7 Kb
zadost-o-prijeti-ditete-k-zakladnimu-vzdelavani-ke-stazeni.docx 484.7 Kb
zapisovy-list-pro-skolni-rok-2017-2018-ke-stazeni.docx 485 Kb

Malujeme akvarely

Protože jsem pravidelní návštěvníci galerií a výstav rozhodli jsme se opět pokořit další umělecká díla. Ve skromných podmínkách třídy jsme napodobovali výtvarnou techniku akvarelů. Nejdříve jsem došli pro inspiraci na výstavu malíře Miroslava Konráda a pak se pustili do díla. Paní učitelka nad našimi výtvory žasla natolik, že neměla chvílemi slov. Posuďte sami, co dokážeme my třeťáci.

Malujeme akvarelyMalujeme akvarelyMalujeme akvarely

Jak se akvarely povedly na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/malujeme-akvarely/

 

Třetí místo v soutěží Cambridge Competition

Skupina žáků z 8.A pod vedením paní učitelky Anety Petrunové získala 3. místo v soutěží Cambridge Competition. Blahopřejeme!!

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
reseni-souteznich-ukolu.docx 129.8 Kb
soutez-cambridge-competition-clanek.docx 12.7 Kb
vysledky-cambridge-competition.xlsx 442.4 Kb

Jarní čtení

První jarní den nás sice teprve čeká, ale sluníčku se nedalo za okny třídy odolat. Proto jsem si při čtenářském klubu vynesli před školu lavičky a četli si na teplém, jarním vzduchu a chvílemi překřikovali zpěv ptáčků. Také o nich byla pohádka Ondřeje Sekory, kterou jsem si četli. Takže kulisa ke čtení byla dokonalá. Naše výkony jsem si nahrávali a příští schůzku nás čeká poslech.

Jarní čteníJarní čteníJarní čtení

 

Okresní kolo Jihočeského zvonku 2017

Ve čtvrtek 16. března 2017  v  Divadle Oskara Nedbala v  Táboře proběhlo okresní kolo v  pěvecké  soutěži - Jihočeský zvonek. Všechny tři zpěvačky  s velkým nasazením soutěžily samozřejmě s troškou trémy, kterou se jim podařilo zvládnout na výbornou.      V bronzovém pásmu se umístila Veronika Schmidtová, s pochvalou předsedkyně poroty za krásný a citlivý projev a s nádherným vlastním klavírním doprovodem se ve stříbrném pásmu umístila Šárka Šafaříková a nakonec ve zlatém pásmu se umístila Eliška Brkalová, která dokonce s dalšími čtyřmi zpěváky postupuje do krajského kola, které se koná 21.4.2017 ve Strakonicích. Elišce držíme palečky a přejeme co nejzvonivější hlásek !!!
Okresní kolo Jihočeského zvonku 2017Okresní kolo Jihočeského zvonku 2017Okresní kolo Jihočeského zvonku 2017

Matematická olympiáda očima vítězky

Paní učitelky z kroužku logická matematika mi věnovaly zadání matematické olympiády pro 5. ročník a já doma řešila 6 matematických úloh, u kterých jsem musela zapojit všechny šedé buňky mozkové. V soutěži se starším bratrem- úspěšným matematikem- se mi podařilo vyřešit všechny úlohy a měla jsem z toho velkou radost. Pak jsem postoupila s ostatními žáky do okresního kola matematické olympiády, které se konalo 24. ledna 2017 v ZŠ Helsinská v Táboře. Sešlo se nás 30 z celého okresu a počítali jsme v jídelně. Na vyhlášení výsledků jsme si všichni museli počkat. Za pět dní jsem ve škole dostala diplom za 3.-10. místo v okresním kole matematické olympiády v kategorii Z5. Doma mě pochválili. Děkuji paní učitelkám, že jsem se mohla olympiády zúčastnit, je to úžasné být nejlepší ze školy.      Dana Mašterová, 4.A

                                                                                                                                                                                                                            

Recitační soutěž - okresní kolo

Dne 9.3. 2017 proběhlo v Táboře okresní kolo soutěže dětských recitátorů. Adélka Burianová obsadilla 3. místo v I. kategorii (2. - 3. ročník).
Gratulujeme! A všem dalším recitátorům, finalistům ze školního kola, děkujeme za účast.

Recitační soutěž - okresní kolo

Tělocvik se 3.A aneb co s novinami.

Odpolední tělocvik jsme si zpestřili zábavným kláním mezi družstvy děvčat a chlapců. Všechny disciplíny měly jedno společné - použili jsme staré noviny. Museli jsme přeskakovat po rozložených novinách, běhat s listem novin na hrudi, přesunout se pomocí novin na určené místo...Soutěžení ukončila koulovaná z papírových koulí. A kdo vyhrál? Všichni, kteří se zapojili s nadšením a dobře se pobavili.
P.S. Noviny skončily samozřejmě ve tříděném odpadu na papír.

Vybíjená - okresní kolo - 4.třída

Ve čtvrtek 9.3.2017 vyrazil tým hráčů ze čtvrté třídy na okresní kolo ve vybíjené do Tábora. Turnaj pořádala ZŠ Helsinská. Tým byl složen z nejlepších hráčů a hráček třídy. Všichni žáci čtvrté třídy domácí přípravu nepodcenili a v hodinách tělocviku pilně trénovali. Jejich výkony však na zdatné soupeře z ostatních škol nestačily. Turnaj probíhal v pohodové náladě. Konečné šesté místo v okrese je slibný výsledek pro příští rok.

Vybíjená - okresní kolo - 4.třídaVybíjená - okresní kolo - 4.třídaVybíjená - okresní kolo - 4.třída

Foto též na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/vybijena-okresni-kolo-4-trida/

Jihočeský zvonek - školní kolo


Ve středu 8.3.2017 se zúčastnilo našich devět zpěváčků školního kola pěvecké soutěže - Jihočeský zvonek. Všechny zpěvačky i jeden zpěvák zpívali s velkým nasazením, ale nakonec si postup do okresního kola vyzpívaly tyto žákyně :    

Šárka Šafaříková - 8.A, Eliška Brkalová - 9.A, Veronika Schmidtová - 9.A

Termín a místo konání okresního kola je 16. března 2017 v 9.00 v  Divadle Oskara Nedbala v  Táboře. Sraz účastnic je v 6.50 na autobusovém nádraží v Bechyni. Všem zpěvačkám přejeme co nejzvonivější hlásky !!! smiley

Jihočeský zvonek - školní koloJihočeský zvonek - školní koloJihočeský zvonek - školní kolo 

Karneval

KarnevalKarnevalKarneval

Karnevalový rej na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/karneval/

Svobodná škola ve 3. B

Dělat si ve škole svobodně, co by kdo chtěl, to by se jistě líbilo každému. To by ale nebyla škola, aby nám nabídla pro dnešní den svobodu a volnost a nechtěla po nás práci ani úkoly. Přesto nám to nevadilo. Mohli jsem si zvolit pořadí předmětů podle svého uvážení a nálady. Někdo začal malováním zámku, jiní se učili o půdě a ti další počítali příklady nebo vyplňovali cvičení s vyjmenovanými slovy. Všichni práci stihli a vyzkoušeli si i jiné možnosti. Někteří možná překvapili sami sebe. Prý by to chtělo zopakovat!

Svobodná škola ve 3. BSvobodná škola ve 3. BSvobodná škola ve 3. B

Dále na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/svobodna-skola-ve-3-b/

Loučíme se s plaveckým výcvikem

Deset plaveckých lekcí uteklo ve vodě jako voda a my dospěli k závěrečné lekci. V ní jsem poměřili své síly a hlavně ukázali svým kamarádům, jak jsme se naučili plavat. V závodech nebylo důležité, kdo vyhrál, ale kdo překonal sám sebe.

Loučíme se s plaveckým výcvikem

Cesta do Španělska - den osmý

Dnes nám Litevci zmizeli nad ránem, takže jsme se s nimi ani nemohli rozloučit. Portugalce jsme viděli, než jsme se vydali se Španely do pouště Tabernas, kde se nachází Mini Hollywood, což je prakticky westernové městečko se zoo (natáčel tam třeba Clint Eastwood). Tam se nám líbilo hoooodně. Pak už jsme šli na oběd do rodin a hurá na letiště. Teda hurá... někteří z nás by si pobyt klidně prodloužili soudě podle slz, které ronili. Z letadla jsme naposled viděli záplavu skleníků a přistáli jsme v Madridu, ze kterého se v neděli přesuneme do Prahy. Ale nebojte, rodičové, ačkoliv jsme své náhradní rodiny oplakali, na vás se už moc těšíme!

Cesta do Španělska - den osmýCesta do Španělska - den osmýCesta do Španělska - den osmý

Poslední foto z pobytu na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-osmy/

 

Cesta do Španělska - den sedmý

Dnes jsme ve škole ukázali video Experiments with Water, které jsme pro setkání ve Španělsku natočili. Všem se moc líbilo. Ufff. Horší to bylo s vybíraním nejlepší eseje (ty byly předem napsány ve všech čtyřech partnerských školách a vždy jen ta nejlepší mohla postoupit sem na naše setkání). Tam jsme se neshodli, tak ani nevíme, kdo vyhrál.

O pár kilometrů na západ od Almeríe jsme se zajeli podívat do výzkumného centra uprostřed záplavy plastových skleníků, kde nám byly přiblíženy kromě výhod i stinné stránky tohoto fenoménu. Možná že už ty rajčata jíst v zimě nebudeme, jsou plná chemikálií. Nejvíce nás tam ale zaujal miniaturní pavouk, který chrání rostliny před škůdci. Jelikož je vidět jen pod lupou, nezaručujeme, že jsme si ho na sobě neodnesli. Ááá! Pak už jsme to vzali kolem vody do restaurace a zase jsme skončili na pláži. Je nám jedno, že se kvůli nízkým teplotám nemůžeme koupat, na břehu je taky legrace.
Cesta do španělska - den sedmýCesta do španělska - den sedmýCesta do španělska - den sedmý
 

Cesta do Španělska - den šestý

Slyšeli jste ty rány? To byly kameny, co nám spadaly ze srdcí.
a) Konečně jsme odprezentovali naši práci a nikdo se u toho nezakoktal.
b) Udělalo se lepší počasí a rodiny nám přislíbily výlet na pláž.
c) Konečně jsme se dostali na ty velbloudy! Nějací z nich totiž onemocněli a vypadalo to, že se to zruší. Ale naštěstí jsme se na nich mohli hezky vystřídat a dokonce je i krmit a kartáčovat.
Ráno jsme také navštívili místní univerzitu, kde nám bylo objasněno, jak se zde čistí voda. Tedy, ehm, prezentace dvou profesorů byly plné grafů a vzorců a komplikovaných slovíček, tak si asi dokážete představit, kolik jsme si toho z přednášky odnesli. Ale to je jedno, protože VELBLOUDI! PLÁŽ!

Cesta do Španělska - den šestýCesta do Španělska - den šestýCesta do Španělska - den šestý

Nejen velbloudi na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-sesty/

Vybíjená - okresní kolo - chlapci 5.tř.

Ve čtvrtek 23.2.2017 vyrazil tým hráčů z páté třídy na okresní kolo ve vybíjené do Tábora. Turnaj pořádala ZŠ Helsinská. Chlapci domácí přípravu nepodcenili a v hodinách tělocviku pilně trénovali. Jejich výkony však na zdatné soupeře z ostatních škol nestačily. Turnaj probíhal v pohodové náladě. V březnu vyrazí na vybíjenou žáci ze 4. třídy.

Vybíjená - okresní kolo - chlapci 5.tř.Vybíjená - okresní kolo - chlapci 5.tř.Vybíjená - okresní kolo - chlapci 5.tř.

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/vybijena-okresni-kolo-chlapci-5-tr/

Cesta do Španělska - den pátý

Dnes ráno jsme se sešli ve škole, abychom dali dohromady naše představy o dni bez vody - v Almeríi to totiž není tak daleko od reality. Poté jsme se procházeli po zdejší pevnosti, která stojí už 12 století. Tam jsme byli překvapeni velice poutavou prohlídkou - přesunuli jsme se o pár století zpět a zakusili tak historii na vlastní kůži (viz ty divné věci na našich hlavách). Byli uvítáni na radnici a poznali jsme i starou část Almeríe včetně školy umění, kde se údajně natáčely části Indiana Jonese. Ale co vám budeme povídat, nejlepší stejně byla procházka po pláži. Je pravda, že si z ní někdo asi odnesl víc než jen mušle (voda byla studená a nejmenovaní jedinci se nechali ošplouchnout vlnou až k břichu), ale i tak jsme se za náhradními rodinami vydali šťastní.

Poznámka k fotce s bagetou - jak můžete vidět, rodiny se hodně snaží, aby nikdo nebyl hlady. A speciálně David bude asi po příjezdu domů potřebovat o číslo větší oblečení.
Cesta do Španělska - den pátýCesta do Španělska - den pátýCesta do Španělska - den pátý

Cesta do Španělska - den čtvrtý

V nohách mám už tisíc mil... Pardon, to už blouzníme únavou. Dnes jsme se procházeli úzkými spletitými uličkami Granady (nebojte, stále nikdo nechybí) a vyšplhali jsme se na kopec, na kterém se nachází Alhambra - úchvatný (ale obrovský) komplex sídla panovníků časů minulých. Dojem z této exotické krásy boje křesťanské a islámské architektury nám zkazila cesta zpět do Almeríe, neboť jsme viděli to, co místní nazývají mořem plastu - ošklivé bílé plastové skleníky zásobující celou Evropu rajčaty. Rajčata v zimě jsou sice skvělá věc, ale tam, kde se pěstují, kvůli nim hrozí ekologická katastrofa. O tom se dozvíme ale jindy, teď jsme rádi, že po celodenní túře můžeme za svými náhradními rodinami.

Cesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtýCesta do Španělska - den čtvrtý

Modelářská výstava

V úterý vyrazila třída 5.A. na velice zajímavou výstavu  pořádanou Leteckomodelářským klubem Bechyně p.s., na které své modely vystavovali převážně bechyňští modeláři. Výstava byly v Kulturním domě v Bechyni. Vystaveno je více jak 50 modelů letadel, vrtulníků, lodí a jiných vznášedel různých kategorií. Součástí výstavy bylo i promítání filmu s leteckomodelářskou tématikou, možnost vyzkoušet si řízení modelů s využitím simulátoru a ukázkový letu na velkém sále. Že to byla výstava bezpochyby velice zajímavá, svědčí fakt, že se nikomu nechtělo odejít a někteří žáci navštívili výstavu opě v odpoledních hodinách. Proto děkujeme velice našim modelářům.

Modelářská výstavaModelářská výstavaModelářská výstava

Modely též na: www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/modelarska-vystava/

 

Cesta do Španělska - den třetí

Dnes se nám dostalo vřelého přivítání v partnerské škole, kde kromě tradičních proslovů ředitelů, koordinátorů a místních politiků zazněly i španělské rytmy.

Záhy jsme se přemístili do hor, kde nás čekala dosti namáhavá a nebezpečná túra za pramenem témeř vyschlého toku zavlažující jedno údolí. Povětrnostní podmínky nám dnes nepřály - chvílemi jsme si připadali jak na Větrné hůrce v Británii a ne v prosluněném Španělsku. Ale nebojte, nikoho to z kopce nesfouklo. Sice jsme trochu promrzlí, ale to zvládneme (pro domorodce jsme z dálného severu, takže nesmíme ztratit tvář). Také jsme projížděli jedinou evropskou pouští. Což jsme málem nepostřehli, protože jako poušť nevypadá.
Den jsme zakončili výletem na pláž, na kterou se vrátíme ještě někdy v týdnu, až se vydaří počasí, aby nám lépe schly boty, které nám v nestřeženém okamžiku pohladila vlna.

Cesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den první

 

 

Recitační soutěž - školní kolo

Jako každý rok,tak i letos proběhla na naší škole recitační soutěž.Ve školním kole se jí zúčastnilo čtrnáct žáků. Ve dvou kategoriích bojovali žáci o postup do okresního kola. V první kategorii se to podařilo Adélce Burianové a Matěji Kolínkovi, ve druhé kategorii postoupily Drahuška Brušáková a Katka Vesecká. Přejeme jim hodně úspěchů na okrese.

Recitační soutěž - školní koloRecitační soutěž - školní koloRecitační soutěž - školní koloRecitační soutěž - školní kolo

Další recitátoři na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/recitacni-soutez-skolni-kolo/

Cesta do Španělska - den druhý - Madrid

Ráno se na nás obloha netvářila nijak hezky, ale pak se počasí vzpamatovalo a na běh po památkách Madridu nám svítilo sluníčko. Kromě jiného jsme prošli kolem obchodu s bonbóny a nějakým záhadným způsobem jsme najednou byli o několik eur lehčí. Ještěže jsme museli chvátat na letadlo, protože bychom jinak vykoupili celý krám (vsuvka pro pamětníky - měli tam fialky!). Po nekonečném přesedání na všechny možné dopravní prostředky jsme se tedy konečně dostali na letiště v Almeríi, kde na nás čekaly náhradní rodiny s otevřenou náručí a velkým úsměvem (což prolomilo ledy, někteří z nás se toho prvního setkání dost obávali). Na nikoho nezapomněli, nebojte. Zítra nám začíná oficiální program, tak se moc těšíme.

Cesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - MadridCesta do Španělska - den druhý - Madrid

Cesta do Španělska - den první

Po náročném přemisťování kufrů větších a mnohdy i těžších než jsme my samotní jsme se konečně ubytovali. Zásoba řízků se tenčí, ale našli jsme obchod, takže o hladu nebudeme. Jedinci, kteří letěli poprvé, buď let prospali nebo fotili naprosto vše, co viděli z okénka, takže už mají plné paměťové karty - rodiče se moho těšit na spoustu záživných fotek mraků :-) A jedinci, kteří jsou již v cestování letadlem zběhlí, byli málem zadrženi na letišti kvůli podezřele plné tašce tekutin.

Cesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den prvníCesta do Španělska - den první

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesta-do-spanelska-den-prvni/

Vybíjená - okresní kolo - dívky 5.tř.

Ve středu 15.2.2017 vyrazil tým hráček z páté třídy na okresní kolo ve vybíjené do Tábora, které pořádalo ZŠ Helsinská. Vzhledem k malému počtu žákyň v páté třídě muselo být družstvo doplněno zkušenými hráčkami ze čtvrté třídy. Turnaj probíhal ve veselé bojové náladě. Naše družstvo nakonec obsadilo deváté místo. Příští týden vyrážejí na vybíjenou chlapci.

Vybíjená - okresní kolo - dívky 5.tř.Vybíjená - okresní kolo - dívky 5.tř.Vybíjená - okresní kolo - dívky 5.tř.

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/vybijena-okresni-kolo-divky-5-tr/

Putování za tygříkem

V měsíci lednu navštívili žáci 3.B výstavu Chléb a sůl v galerii Galvína. Mezi všemi díly nám učaroval obraz mladé výtvarnice Zuzany Matlasové, kterému jsme dali pracovní název Tygřík. A od toho dne začalo naše velké putování výtvarným světem. Šest hodin výtvarné výchovy jsme s velkým elánem a hlavně zaujetím, kreslili tygříka podle obrazu z výstavy. Výsledek byl fantastický a my neskutečně hrdí. Vzali jsme naše umělecká díla a vrátili se po měsíci zpět do galerie, abychom se vyfotili u originálu. Věříme, že paní malířka z nás bude mít radost. Posuďte sami. Toto jsme opravdu nakreslili my, třeťáci.

Putování za tygříkemPutování za tygříkemPutování za tygříkem

Obrazy k nahlédnuti na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/putovani-za-tygrikem/

 

Čtenářský klub v keramické škole

Děti ze čtenářského klubu navštívily keramickou školu. Měly zde domluvené setkání s akademickým sochařem Miroslavem Olivou. Ten byl tak hodný a udělal si na děti čas. Předvedl jim čarování s hlínou. V němém úžasu děti sledovaly, jak se z neforemné hrudky keramické hlíny stává hrneček. Jak se vykouzlí na hrnčířském kruhu květináč, váza, džbánek i věž Temelínské elektrárny. A při tom vše zbyl i čas na povídání o knížkách a o čtení. Panu Olivovi děkujeme za krásný zážitek a milé povídání.

Čtenářský klub v keramické školeČtenářský klub v keramické školeČtenářský klub v keramické škole

Další fotky ze setkání na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/ctenarsky-klub-v-keramicke-skole/

Noční hra ve škole

Noční hra ve školeNoční hra ve školeNoční hra ve škole

Pojďte se bát: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/nocni-hra-ve-skole/

Pythagoriáda 2017 - školní kolo - 4. a 5. třída

Ve středu 1.2.2017 proběhlo v naší škole v prostorách jídelny školní kolo Pythagoriády 2017 pro 4. a 5. ročník nazvané V cirkuse. Účastníci tohoto cirkusu nebyli ale žádní klauni, nýbrž výborní matematičtí akrobaté, kteří s elegancí balancovali na ostrých hranách připravených příkladů. Školního kola se zúčastnili všichni umělci ze 4. a 5. třídy a každý se vypořádal s připraveným vystoupením po svém. Absolutní vítězkou školního kola se stala s deseti body z patnácti možných Dana Mašterová z čtvrté třídy. Na druhém místě byla Dorka Kupská a třetí byl Karel Voborník /oba jsou umělci z páté třídy/.  Nejlepším blahopřejeme  a všem ostatním děkujeme za předvedené vystoupení.

Pythagoriáda 2017 - školní kolo - 4. a 5. třídaPythagoriáda 2017 - školní kolo - 4. a 5. třídaPythagoriáda 2017 - školní kolo - 4. a 5. třída

Matematické foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/pythagoriada-2017-skolni-kolo/

Závětečný díl lyžařského seriálu na pokračování

https://youtu.be/Yee3fsvxLYU

LVVZ 2017- den sedmý a osmý, poslední

Dnes dopoledne proběhly lyžařské závody. Ihned po snídani jsme vyrazili na svah postavit trať. Závodníci dorazili chvilku po nás a již se řadili na startu. Jeli jsme dvě kola slalomu a dvě kola sjezdu. Časově to bylo docela náročné a tak jsme se po ukončení závodů již jen párkrát sklouzli a museli jsme na chatu na oběd. Po obědě  jsme si to ale vynahradili. V nabídce byly tři sjezdovky a každý si mohl vybrat, kde prožije své poslední lyžařské odpoledne. Večer se již začalo trošku balit na zítra, protože se bude odjíždět. Na večerním programu bylo také vyhlášení výsledků dopoledního závodu a pár her. Okolo jedenácté již byli všichni v postelích. Ráno nás čeká uklízení, balení, stěhování věcí do autobusu a cesta domů směr Bechyně. Hurá.

 LVVZ 2017- den sedmý a osmý, poslední LVVZ 2017- den sedmý a osmý, poslední LVVZ 2017- den sedmý a osmý, poslední

Poslední lyžařské zpravodajství: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/lvvz-2017-den-sedmy-a-osmy-posledni/

A máme tu 3. díl

https://youtu.be/bUuoLvrkNF8

LVVZ 2017- den šestý

Dnes jsme lyžovali celý den. Ale báječně. Sněhové podmínky byly ideální, počasí pravé šumavské a chuť dětí lyžovat veliká. Právě proto byla vytvořena skupina nadšených lyžařů, která vyrazila na lanovou dráhu Zadov - Churáňov. Bylo to úžasné. Celá sjezdovka i lanovka byla pouze pro nás. Odpoledne jsme pak strávili na Kobyle. Večer proběhl opět soutěžně. A zítra od rána závodíme. Tak rychle do postele, ať máme dost energie.

 LVVZ 2017- den šestý LVVZ 2017- den šestý LVVZ 2017- den šestý

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/lvvz-2017-den-sesty/

A filmování pokračuje - 2. díl

https://youtu.be/vlQkGVlb2tk

LVVZ 2017- den pátý

Dnes to byl den odpočinkový a sladký. Ráno na snídani vánočka, na oběd nudle s mákem a odpoledne cukrárna a sladkosti dle vlastního výběru. Ve zbylý čas jsme odpočívali a také jsme se šli podívat na běžecký okruh a na Churáňov. No, nebylo to moc daleko, ale stačilo. Museli jsme šetřit síly, protože po večeři vyrazila dosti početná skupina zdatných lyžařů na večerní lyžování. Bylo to úžasné. Sjezdovku jsme měli jenom pro sebe a pro naše lyžařské kousky. Po návratu na chatu jenom rychlá sprcha a hurá pod peřinu.

LVVZ 2017- den pátýLVVZ 2017- den pátýLVVZ 2017- den pátý

Hory též na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/lvvz-2017-den-paty/

LVVZ 2017- den čtvrtý

Tak dnes nás počasí opravdu překvapovalo celý den a stále se měnilo. Lyžovali jsme sice celý den, ale zažili jsme mrazík, teplo, jasno, zataženo, chvilku pofukovalo, pak se začal sypat  jemný stříbrný sníh a dokonce se objevila i duha. A protože počasí  velice ovlivňuje kvalitu lyžování, tak jsme si dnes užili. Večer pak probíhala praktická přednáška o vhodném oblékání na horách a jak se bránit proti zimě. Zítra je středa a tudíž odpočinkový den a nás čeká návštěva místní vyhlášené cukrárny.

LVVZ 2017- den čtvrtýLVVZ 2017- den čtvrtýLVVZ 2017- den čtvrtý

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/lvvz-2017-den-ctvrty/

Naše lyžařské pokroky zachytila i kamera

Naše snaha a odvaha na svazích Šumavy a hlavně naše lyžařské umění nezůstalo bez povšimnutí. Vyhledal si nás školní filmový štáb v čele s režisérem Petrem a zvěčnil naše pokroky na lyžích. Až bude vyhlášena anketa Anděl 2017, doufáme ve Vaše hlasy. Zatím se kochejte. Možná se dočkáte i celovečerního filmu.

https://youtu.be/wqjCDNaI9vE

LVVZ 2017- den třetí

Ráno jsme se probouzeli opět do "sluníčka" a teploty okolo pěti stupňů pod nulou. Bylo i vidět, jak to vypadá v "údolí". Zde byly ale ideální sněhové podmínky a proto jsme ihned po snídani vyrazili na svahy. Tentokráte jsme se již rozešli na dva různé kopce. Lyžařské podmínky byly všude ideální  - upravená sjezdovka, příjemná obsluha a veliké množství lyžařů. Dnešní den bylo také poznat, že někteří lyžaři jsou již náročným tréninkem vyčerpáni a proto probíhal výcvik dle možností frekventantů. A jak to má být, tak i u nás vše dobře dopadlo a ze svahu jsme se vraceli plni lyžařských zážitků. Večer pak probíhal program v duchu Antonína Benjamína Svojsíka a jeho skautských her. A zítra opět s úsměvem na svahy.

LVVZ 2017- den třetíLVVZ 2017- den třetíLVVZ 2017- den třetí

Lyžování i na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/lvvz-2017-den-treti/

 

LVVZ 2017- den druhý

Ráno jsme se probudili a vítalo nás krásné vycházející sluníčko a teplota jeden stupeň plusový. Ideální lyžařské podmínky. Proto jsme nelenili a vyrazili jsme na svah. První krůčky byly v některých případech až nesmělé, ale vše se velice rychle dostalo do pravých lyžařských kolejí. Den strávený na sjezdovce byl přerušen pouze obědem a chvilkou odpočinku, ale stál opravdu za to. Někteří se již nemohou dočkat zítřejšího výcviku. Tak uvidíme.

LVVZ 2017- den druhýLVVZ 2017- den druhýLVVZ 2017- den druhý

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/lvvz-2017-den-druhy/

 

 

 

 

 

 

LVVZ 2017 - den první

I stalo se, že jednoho krásného lednového dne roku 2017, vyrazili osmáci a sedmáci naší školy na lyžařský výcvikový kurz. Sraz účastníků zájezdu za sněhem byl v sobotu 21.1. v devět hodin u naší školy. Po naložení autobusu jsme odjížděli směr Šumava na chatu Cihelna. Cesta ubíhala bez větších komplikací i po té, co jsme ve Čkyni naložili poslední batoh, který nás dohonil až na cestě. Po ubytování na chatě jsme vyrazili na prohlídku okolí a také jsme mrkli na sjezdovky. Večer bylo info o tom, co nás čeká a nějaká zábava. Pak už do postýlek. /Je 22:55 hod. a na pokojích je klid. Jsou to hodné děti. A zítra hurá na svah.

LVVZ 2017 - den prvníLVVZ 2017 - den prvníLVVZ 2017 - den první

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/lvvz-2017-den-prvni/

Pokusy s vodou - projekt WAU

Pátek třináctého údajně přeje fyzikálním jevům, o čemž se 7.A přesvědčila na vlastní kůži. Děti vybrané pro cestu do Španělska v rámci WAU budou totiž prezentovat kratičké video o tom, co efektního se dá provádět s vodou a minimem dalších pomůcek. Sedmáci se tedy ujali rolí figurantů a pokusných králíků, zatímco Eliška Brkalová z 9.A vše natočila. Na výsledek si budete muset počkat do února, kdy video oficiálně uvedeme v partnerské škole.

Pokusy s vodou - projekt WAUPokusy s vodou - projekt WAUPokusy s vodou - projekt WAU

Ostatní foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/pokusy-s-vodou-projekt-wau/

 

Plavecký výcvik

Náš plavecký výcvik je právě v polovině. Ještě nás čeká 5 lekcí a všem nám to moc hezky jde.

Plavecký výcvikPlavecký výcvikPlavecký výcvik

Další plaváčci na:http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/plavecky-vycvik/

Den otevřených dveří ve Čtenářském klubu

Čtenářský klub pro 1. stupeň i 2. stupeň uspořádal společně den otevřených dveří. Jeho cílem bylo ukázat zájemcům činnost a nápň klubů. Otevřené byly i dveře do školní knihovny, kde se setkání konalo. Děti se seznámily s nabídkou knih a hned se s chutí pustily do čtení. Řada z nich si knihu vypůjčila a odnesla domů. Nakonec jsme z vyřazených knih postavili knihoiglú, do kterého jsme zaskládali Kubíka. Tomu se v něm moc líbilo, takže pobyt si pak museli vyzkoušet všichni.

Den otevřených dveří ve Čtenářském klubuDen otevřených dveří ve Čtenářském klubuDen otevřených dveří ve Čtenářském klubu

Další čtenářské fotografie na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/den-otevrenych-dveri-ve-ctenarskem-klubu/

Biologická olympiáda

Školní kolo Biologické olympiády kat.D má své vítěze.Nejlépe se umístili žáci 7.A Monika Novotná, David Jiroušek a Ondra Herza.

PF 2017

Vánoce jsou svátky klidu, štěstí, pohody a splněných přání. Přejeme proto i Vám, abyste v tomto oříšku po jeho rozlousknutí našli to, čeho se Vám právě nedostává. Vánoce přinášejí radost a otevírají srdce..  Ať Vám letošní Vánoce přinesou hodně radosti a lásky. A tato vánoční radost ať Vás neopustí po celý nový rok. To Vám všem přeje

kolektiv zaměstnanců Základní školy Františka Křižíka Bechyně

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vanocni-prani.docx 665.1 Kb

Vánoční laťka

Vánoční laťkaVánoční laťkaVánoční laťka

Ostatní foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/vanocni-latka/

Vánoční jarmark

Příjemnou vánoční atmosféru se dnes odpoledne mohli užít rodiče, děti i všichni přátelé naší školy. Na stáncích bylo k vidění spousta vánočních dekorací a báječných nápadů. A kdo byl ze shonu na jarmarku unaven, mohl si odpočinout v betlémské hospodě a posilnit se nápojem a cukrovím. Vybraná částka 34260 Kč bude použit na nákup sportovních potřeb pro děti. Děkujeme všem za úžasnou podporu a přejeme krásné vánoční svátky.

Vánoční jarmarkVánoční jarmarkVánoční jarmark

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/vanocni-jarmark/

Příprava na jarmark vrcholí

Celé dopoledne jsme všichni v plné práci. Navštívít nás přišly i děti z mateřské školky. Odpoledne se na Vás těšíme.

Příprava na jarmark vrcholíPříprava na jarmark vrcholíPříprava na jarmark vrcholí

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/pripravy-na-vanocni-jarmark/

Zpívání před školou

Učitelé a žáci naší školy zazpívali koledy před školou.

Zpívání před školouZpívání před školouZpívání před školou

Více zpěváků na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/zpivani-pred-skolou/

Poděkování

Základní škola Františka Křižíka Bechyně tímto velmi děkuje paní MUDr. Jitce Smolíkové za finanční dar škole. Finanční prostředky budou použity k zakoupení her do školní družiny.

 

                                                                Mgr. Milan Kožíšek, ředitel školy

 

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
podekovani.docx 1056.6 Kb

Školní besídky

Poslední předvánoční týden vrcholí přípravami na jarmark a také se konají třídní besídky. Ve třídách září stromečky a všude vládne pracovní ruch nad kompletací výrobků a stánků.

Školní besídkyŠkolní besídkyŠkolní besídky

Český florbal - Pohár základních škol - Krajské kolo soutěže - mladší dívky

Jen pár dní před vánočními svátky, v pondělí 19.12.2016, se vydala naše florbalová děvčata z 5.A, po vzoru chlapců, také do Soběslavi. Tentokráte již ale na krajské kolo, kam přijely týmy, které se v kraji do soutěže přihlásily. Jelikož dívčích družstev je méně než chlapeckých, konalo se přímo krajské kolo. A předvedené hráčské výkony měly opravdu krajskou úroveň. Naše dívky v základním kole obsadily čtvrté místo a postoupily do dalších bojů o sedmé až osmé místo. Po  velice dramatické - až infarktové koncovce , kdy naše děvčata v posledních vteřinách vyrovnala, musely rozhodovat až samostatné nájezdy. Zde se projevila hráčská zkušenost dívek z Křemže a naše florbalistky po prohře obsadily celkové osmé místo. Celému družstvu patří veliký obdiv za předvedené výkony a dále pak blahopřání ke krásnému osmému místu v kraji. Za účast na turnaji dívky získaly odměnu 3000 korun na nákup florbalového vybavení dle výběru pro naši školu a náš tým.

Český florbal - Pohár základních škol - Krajské kolo soutěže - mladší dívkyČeský florbal - Pohár základních škol - Krajské kolo soutěže - mladší dívkyČeský florbal - Pohár základních škol - Krajské kolo soutěže - mladší dívky

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cesky-florbal-mladsi-divky/

Čtenářský klub, tentokrát balónkový

Se čtenářským klubem jsme tentokrát navštívili Galerii v kulturním domě, kde se nás ujal samotný pan ředitel a provedl nás výstavou Petry Herotové. Potom jsem shlédli výstavu akvarelů a starých fotografií v RC Hrošík. Za odměnu jsem dostali balonky a spokojeně "letěli" zpátky do školy.

Čtenářský klub, tentokrát balónkovýČtenářský klub, tentokrát balónkovýČtenářský klub, tentokrát balónkový

Čtenářský klub na výstavě 9+

Děti ze čtenářského klubu navštívily galerii Galvína a shlédly adventní výstavu umělců z Bechyně pod názvem 9+. Po výstavě si uvařily čaj a vánočně se naladily. Pomohla jim k tomu i pohádka o krtečkoví a O chytrém ševci.

Čtenářský klub na výstavě 9+Čtenářský klub na výstavě 9+Čtenářský klub na výstavě 9+

 

Prosincová vybíjená

I v adventním čase si žáci 4. a 5. třídy našli čas na pravidelný turnaj ve vybíjené.

Prosincová vybíjenáProsincová vybíjenáProsincová vybíjená

Foto též na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/prosincova-vybijena/

Táborská EuroLyra

V pondělí 5. 12. naši dva nejlepší školní recitátoři v anglickém jazyce (Adam Chytil z 9.A a Jan Vladimír Podlipný z 8.A) jeli ukázat svůj um do Tábora, kde museli předstoupit před fundovanou tříčlennou porotu a vydat ze sebe to nejlepší. Konkurence byla letos veliká, takže se neumístili na bednách vítězů, ale jistě nabyli spoustu nových zkušeností. Kromě poslechu recitace ve čtyřech jazycích se totiž díky doprovodnému programu dostali i do zákoutí divadla Oskara Nedbala, kam se normální smrtelník většinou nepodívá. Mohli si tedy stoupnout na prkna, která znamenají svět a kdo ví, třeba je na nich ještě uvidíme. Od recitace vůbec není daleko k herectví. 

Taborska EuroLyraTaborska EuroLyra

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/taborska-eurolyra/

Čertíci v Domově pro seniory

Malí čertíci ze 3.B se vydali na nadílku do Domova pro seniory. Postrašili nejen svoje babičky a dědečky, se kterými se pravidelně setkávají, ale i ostatní obyvatele domova. Zazpívali písničky a přednesli básničky. Také pomáhali velkému Mikulášovi s nadělováním balíčků. Všichni měli radost a nikdo se nebál.

Čertíci v Domově pro senioryČertíci v Domově pro senioryČertíci v Domově pro seniory

Nebojte se a koukněte na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/certici-v-domove-pro-seniory/

                                       https://www.facebook.com/591201771002253/photos/?tab=album&album_id=1048044855317940

Mikulášská nadílka

Ani letos Mikuláš se svým doprovodem čertů a andělů nevynechal naši školu. Prověřil, zda se loňští hříšníci napravili a jestli nepřibyli další.

Mikulášská nadílkaMikulášská nadílkaMikulášská nadílka

Mikuláše a čerty najdete také na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/mikulasska-nadilka/

Další medailový úspěch na táborské Mikulášské laťce

Po vlně florbalových turnajů se žáci a žákyně naší školy zúčastnili i soutěže v jiném sportu, již po šestnácté soutěžili na závodech ve skoku do výšky Mikulášská laťka, které pořádá Gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře. Zatím nikdy se naši skokani nevraceli domů bez medailového umístění, a tak tomu bylo i letos.
K šestnácté účasti příznačně nastoupilo šestnáct závodníků v zelených dresech naší školy a třem z nich se podařilo vystoupit na stupně vítězů! Nejvíce se dařilo Alex Kmentové, která sice těsně, ale přece jen zvítězila v kategorii dívek ze 6. a 7. třídy, když skočila 130cm. Bronzovou medaili v kategorii starších dívek z 8. a 9. třídy získala Veronika Schmidtová (145cm). V této kategorii skončila těsně pod stupni Eliška Škopková (4. místo za 135cm), na 9.místě¨skončila Anna Lašáková (130cm), Veronika Filipová a Monika Turečková se podělily o 18. místo, celkem v této kategorii nastoupilo 39 závodnic!!!!
V chlapeckých kategoriích se více dařilo klukům z 8. a 9. třídy, kde skončil Matěj Bína na 3.místě za výkon 155cm. I další naši skokani se prosadili do nejlepší desítky mezi 34 účastníky: o 6. místo se podělili Adam Chytil a Martin Fák, na 8. pozici pak skončili Adam Hovorka a Patrik Bartík. Všichni skočili 150cm. Sam Valenta skočil 140cm a byl 27. Mezi šesťáky a sedmáky se nejlépe umístil Radek Duda, který byl osmý, když skočil 130cm. Jen o stupínek níž skončil se stejným výkonem Dominik Jiroušek. Milan Slavětínský skončil 11. (125cm) a David Jiroušek 14. (120cm). V kategorii středoškoláků nastoupil bývalý žák naší školy Honza Kabíček, který skočil 185cm a obsadil 2. místo.
Celkově se naše účast vydařila a příští rok na "gympl" určitě zase vyrazíme!
Další možnost předvést své skokanské umění budou mít všichni zájemci ve čtvrtek 22. prosince 2016, kdy se v hale naší školy koná od 14 hodin Vánoční laťka!

Další medailový úspěch na táborské Mikulášské laťceDalší medailový úspěch na táborské Mikulášské laťceDalší medailový úspěch na táborské Mikulášské laťce

Skokanská fota též na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/mikulasska-latka-tabor/

Český florbal - Pohár základních škol - Okresní kolo soutěže

Ve středu 30.11.2016 vyrazila málopočetná skupina našich florbalistů z páté třídy na okresní kolo do Soběslavi. Po vyrovnaném pěkném výkonu  ve skupině postoupili naši bojovní hráči do finálových zápasů z prvního místa a zde vybojovali po opakovaném zápase s hráči  z Chotovin ze základní skupiny krásné konečné třetí místo.  Celému družstvu patří veliký obdiv za předvedené výkony a poblahopřání ke krásnému třetímu místu v okrese. Za účast na turnaji chlapci získali odměnu 3000 korun na nákup florbalového vybavení dle výběru pro náš tým.

Český florbal - Pohár základních škol - Okresní kolo soutěžeČeský florbal - Pohár základních škol - Okresní kolo soutěžeČeský florbal - Pohár základních škol - Okresní kolo soutěže

Foto též na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/florbal-pohar-zakladnich-skol/

5.A v planetáriu

5.A v planetáriu5.A v planetáriu5.A v planetáriu

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/5-a-v-planetariu/

F L O R B A L IV - starší žákyně

 
 Ve středu 23.11.2016 se naše florbalistky zúčastnily sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství ve sportovní hala TJ Spartak MAS Sezimovo Ústí.
F L O R B A L  IV - starší žákyně  F L O R B A L  IV - starší žákyně  F L O R B A L  IV - starší žákyně
  

Florbalu se zúčastnili i hráči ze 7. a 8. třídy

Den veteránů

Den veteránůDen veteránůDen veteránů

Umíme česky?

Tuto otázku si klademe každý den při hodinách češtiny, neboť právě teď nad námi vyjmenovaná slova krutě vítězí. Zkoušeli jsme je alespoň porazit na internetu v počítačové hře. Tam už jsme byli lepší než v boji na tabuli.

Umíme česky?Umíme česky?Umíme česky?Umíme česky?

 

3. B v Domově seniorů

Naše třetí návštěva u babiček a dědečků pro nás měla nádech tajemného. Čekaly na nás předměty z domácnosti, které se dřív používaly. My hádali ( někdy úspěšně, někdy jsme si nevěděli rady) a senioři nám napovídali a pak i vysvětlovali, jak jednotlivé věci fungovaly. Nás nejvíce zaujal předchůdce dnešního toastovače a kluky učarovala váha s malinkými závažími. Zkusili jsme si také umlít kávu v ručním mlýnku našich babiček. Káva nádherně voněla. Nakonec nás čekaly obrázky povolání a porovnání, která jsou dnes a která již zanikla. Naše návštěva utekla moc rychle a nikomu se nechtělo končit. Děti si hned domluvily další termín návštěvy. Tentokrát vánoční.

3. B v Domově seniorů3. B v Domově seniorů3. B v Domově seniorů

Další fotky z návštěvy na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/v-domove-senioru-iii/

Najdete nás také na: https://www.facebook.com/dpsbechyne

 

Bechyňská veverka 2016

V úterý 8. listopadu oslavil náš závod ve šplhu na tyči svou plnoletost, konal se totiž již 18. ročník tohoto populárního závodu. O jeho oblíbenosti svědčí téměř stovka nadšených účastníků. V den výročí bitvy na Bílé hoře se odehrávaly neméně napínavé bitvičky i pod nově zrekonstruovanými tyčemi. Zvítězili ti nejmrštnější, nejrychlejší a ti, kteří se nejlépe popasovali s nástrahami modrých tyčí. A pokud vás zajímají čísla a výsledky a vůbec detaily včerejšího závodu, jména závodníků, pořadí a časy najdete v příloze, milovníci okamžiků zachycených bystrým objektivem fotografa si mohou prohlédnout snímky ve fotogalerii. V nejbližších dnech se snad dočkáte i poutavé reportáže z pera začínajícího novináře A. Ch., vy ale neváhejte a již začněte pilně trénovat na Veverku 2017!

Bechyňská veverka 2016Bechyňská veverka 2016Bechyňská veverka 2016

Další šplhavci na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/veverka-2016/

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
veverka-2016.xlsx 13.9 Kb

LOGICKÁ OLYMPIÁDA

Také letos jsme se zapojili do soutěže pořádané organizací Mensa ČR. V září proběhla registrace a začátkem října se konala nominační kola. Do krajského kola postoupili Dana Mašterová (4. A) a Ondřej Liška (3. B), z druhého stupně potom Simona Meyerová (8. A). Již samotný postup do kraje je velkým úspěchem, protože z každé kategorie postupovalo jen 40 nejlepších z celkem 739 řešitelů 1. stupně a 1 484 řešitelů 2. stupně.  Naši žáci se neztratili ani v Českých Budějovicích, Danuška obsadila krásné 10. a Simča 12. místo ve své kategorii. Kromě drobných dárků a nezbytné svačiny všichni získali neocenitelné zkušenosti, které uplatní i v jiných soutěžích a možná i napřesrok v dalším ročníku logické olympiády.

DRAKIÁDA

První listopadovou sobotu se konala již tradiční drakiáda. Zvolit vhodný termín je vždy sázka do loterie, ale tentokrát to vyšlo. Krásně foukalo, vítr ze všech sil pomáhal dostat draky do výšky a usnadnil tak práci rodičům i dětem. Draci létali opravdu vysoko a nejlepší „pouštěči“ obdrželi diplom a odměnu. Pro všechny byl připraven pro zahřátí čaj a na posilněnou koláčky. Sobotní odpoledne se vydařilo a už se těšíme na další ročník.

DRAKIÁDADRAKIÁDADRAKIÁDA

Dračí foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/drakiada/

3.A DLABALA nejen DÝNĚ

Je to hezký zvyk, tak jsme si ho chtěli společně také vyzkoušet. Protože jsme měli v plánu nejen dýně vydlabat, ale také ochutnat, využili jsme cvičnou školní kuchyň, kterou děti zatím neměly příležitost navštívit. Rozdělili jsme se do pracovních skupin, oblékli si zástěry a akce mohla začít. Práce nám šla od ruky a za chvíli to začlo v kuchyňce příjemně vonět - opečenou dýní s bylinkami a praženými semínky. Pečená dýně nás nakonec nenadchla tolik jako právě semínka. Jen škoda, že jich nebylo více. Obě vydlabané dýně nám vyzdobily třídu až do Dušiček.

3.A DLABALA nejen DÝNĚ3.A DLABALA nejen DÝNĚ3.A DLABALA nejen DÝNĚ

Lovci duchů

Po včerejším halloweenu se po naší třídě roznesla zpráva, že někteří duchové přečkali půlnoc, zůstali u nás ve škole a chtějí strašit. Proto speciální tým Lovců duchů ze 3.B měl plné ruce práce a musel kolikrát překonat strach a najít v sobě odvahu hledat zákeřné duchy. Všichni byli vybaveni a neohroženě se pohybovali po tmavých chodbách a lovili. Snad se nám to povedlo. Uvidíme zítra.

Lovci duchůLovci duchůLovci duchů

Lovecká fota také na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/lovci-duchu/

Navštívili jsme novou knihovnu

Již před týdnem vyrazili členové čtenářského klubu na návštěvu do nově zrekonstruované knihovny v Kulturním středisku města Bechyně, ale protože v prostorách knihovny byla jedna z volebních místností 2.kola senátních voleb, ke knížkám jsme se dostali až tento týden. Do knihovny jsme šli s cílem objevit zde knížky, které v regálech naší školní knihovny nejsou. Proto jsme si na "jméno" našeho čtenářského klubu zařídili průkazku čtenáře a směle jsme se vrhli mezi police plné knížek. Se základní orientací v knihovně nám pomohla jedna z knihovnic paní Houdková. Zatímco Terka Henslová (včera si pořídila dvě nové knížky), Míša Flekalová (v pondělí si půjčovala v knihovně ve škole) a Šárka Šafaříková (v neděli má narozeniny a mezi dárky určitě budou i nové knížky) pouze okoukly nabídku, Monika Novotná se stala první, která si zde vypůjčila knížku coby členka našeho čtenářského klubu. Další návštěvy na sebe jistě nedají dlouho čekat...

Navštívili jsme novou knihovnu

Čtenářský klub - Hledáme masky a kočičky

Čtenářský klub 1. stupně se zajímal o masky, karnevaly, indiány, zvířata v přírodě a o jejich život. Společně jsme si přečetli zajímavosti o karnevalu v Bemátkách a Riu. Čekala nás četba knížky Jak indiáni našli oheň a zkoušeli jsme si vyprávění podle obrázkové osnovy. Navštívili jsme výstavu fotografií Příroda jižní Afriky, která nás inspirovala k povídání o zvířatech. Hledali jsme zvířátka zamaskovaná v přírodě, zjistili zajímavosti o tučňácích a zmiji útočné. Pakobylku jsme zkusili sami zamaskovat na výkrese. V listopadu nás čeká putování s kočičkami a kocourem Modroočkem, Proto jsem navštívili výstavu v galerii Galvína, kde jsme si prohlédli nejen keramické kočičky, ale i další exponáty. Už se na naše kočičky těšíme. Možná nás zavedou i do knihovny.

Čtenářský klub - Hledáme masky a kočičkyČtenářský klub - Hledáme masky a kočičkyČtenářský klub - Hledáme masky a kočičky

Nejen maskovací fota na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/ctenarsky-klub/

Exkurze v GZ v ČB

Exkurze v GZ v ČBExkurze v GZ v ČBExkurze v GZ v ČB

Další foto z exkurze na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/exkurze-v-gz-v-cb/

Čtenářský klub na Tabooku

V tomto školním roce začal na naší škole pracovat čtenářský klub. Jeho členové se scházejí v pátek po vyučování ve školní knihovně. Zatím se sešli třikrát, ale další schůzka měla mimořádný ráz. Nekonala se v Bechyni, ale v Táboře. V Táboře se totiž v průběhu prvního říjnového víkendu konal festival malých nakladatelů Tabook 2016, takže výprava ve složení Monika Novotná, Šárka Šafaříková, Míša Flekalová a Rudolf Blažek vyrazila na velkou výpravou za knížkami. Festival hostila bývalá sýpka v areálu hotelu Dvořák, kde se nacházely stánky sedmdesáti vydavatelů a nakladatelů z celé republiky, ale i ze Slovenska, Maďarska či Francie. K tomu dobročinný antikvariát Klíčku, výstava nejkrásnějších knih ČR nebo výstava knižních ilustrací. Nemohli jsme pochopitelně pominout ani všechna další knihkupectví, na která jsme cestou z nádraží narazili.
Prostě den plný knížek a čtení. Někdo se začetl do nově pořízených knížek, jiný do knížky, kterou si přibalil do batůžku. Správný čtenář přece nevyrazí do světa bez knížky!

Čtenářský klub na TabookuČtenářský klub na Tabooku

Více na : http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/ctenarsky-klub-na-tabooku/

Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)

Je to až k nevíře, ale už máme za sebou půlku našeho projektu Erasmus+ Water Around Us. Bylo tedy nutné uspořádat setkání koordinátorů a učitelů ze zapojených škol, aby si všichni mohli vyměnit dojmy a zkušenosti z proběhlých výměn. Hostování se ujala partnerská škola v portugalském Alcains a připravila jak kulturní, tak pracovní program. Zatímco jsme chytali ve třicetistupňových horkách rýmu z všudypřítomného větru, mohli jsme se kochat pohledem z nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy (Cabo da Roca) nebo zakoušet jemné vlny na řece Tejo. Zvládli jsme dohodnout termíny následujících dvou setkání a rozdělit si kompetence pro nadcházející polovinu projektu. Čeká nás hodně práce, ale věříme, že se nám všem povedou plány dotáhnout do zdárného konce a setkání ve Španělsku a u nás si tak budeme moci užít na maximum.

Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)Projektové setkání v Portugalsku (25.-29.9.2016)

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/projektove-setkani-v-portugalsku/

Návštěva u našich seniorů

Včera proběhlo druhé mezigenerační setkání seniorů se žáky 3.B ze ZŠ Františka Křižíka, na které se děti po prázdninové pauze velice těšily. Všichni si společně procvičili látku, kterou právě třetáci probírají ve škole. A to zeměpisná data, názvy sousedních zemí a jejich hlavní města, vlajky, světadíly a i zvířata, která zde žijí atd. Nakonec si děti ještě zahrály v atriu kuželky.

M. Ondřichová za DPS Bechyně

Návštěva u našich seniorůNávštěva u našich seniorůNávštěva u našich seniorů

Ostatní fota z milé návštěvy na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/navsteva-v-domove-senioru/

Cestujeme po Evropě

První školní týden věnovali žáci 3.B vzpomínkám na prázdniny a putování po Evropě. Během tohoto putování se seznámili s historií naší republiky, s pověstí O praotci Čechovi, státními symboly. Na své cestě poznávali sousední státy České republiky a naučili se jednotlivé světadíly. Samozřejmě nechyběla ani matematika a učivo češtiny.

Cestujeme po EvropěCestujeme po EvropěCestujeme po Evropě

Fota z putování najdete na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2016-2017/cestujeme-po-evrope/

Školní jídelna – oznámení

Oznamujeme všem strávníkům, že stravovna ZŠ Bechyně, Školní 293 nebude z technických důvodů vařit ve dnech 1. a 2. září 2016.

Děkujeme za pochopení.

                                                                                              Mgr. Jaroslav Matějka

                                                                                               ředitel školy Školní ul.

Dotazník – ohlédnutí za prvním rokem projektu WAU

Projekt WAU/Erasmus+ se blíží ke konci prvního roku fungování. Rádi bychom se touto cestou informovali o tom, jaké je povědomí o projektu WAU mezi rodiči a dětmi. Připravili jsme 2 dotazníky (jeden pro děti a druhý pro rodiče), které by nám pomohly získat zpětnou vazbu. Moc bychom ocenili, pokud byste si našli čas a vyplnili příslušný dotazník (dostanete se k nim po kliknutí na dané odkazy níže). Dotazníky budou k dispozici do 22.6.2016. Děkujeme za spolupráci.

Pro děti: https://freeonlinesurveys.com/s/JDQwCj5U#/

Pro rodiče: https://freeonlinesurveys.com/s/MUyPYtLe#/

Jak vznikala nástěnka WAU

Žáci 4. a se podíleli na přípravě nástěnky k aktivitám projektu WAU. Pozadí tvoří vlajky Portugalska a Litvy. Prostřední část znázorňuje představu vody, proto jsou zde kapky a vlny. Najdete zde fotoreportáže z návštěvy partnerských zemí a shrnutí výstupů z projektu - logo a obal brožury. Speciální poděkování patří p. učitelce Novotné, která hostila tuto aktivitu v hodině výtvarné výchovy.

Jak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAUJak vznikala nástěnka WAU

2.B v domově pro seniory

Páteční den byl pro nás plný nových zážitků. A vše se točilo kolem Karla IV. Jakpak by ne, když se o něm už týden učíme. Nejprve jsem shlédli slavnostní průvod v čele s panovníkem, který kynul všem bechyňským obyvatelům. Potom jsem se přesunuli na naši první návštěvu babiček a dědečků do domova pro seniory. Všichni jsme byli moc napjatí a zvědaví, jak to dopadne. Setkání bylo velice milé a laskavé. Nejprve jsem se svým babičkám a dědečkům představili a potom si hráli. Společně s nimi jsme složili puzzle o době Karla IV, hádali předměty z tajemných sáčků, počítali letopočty, manželky a děti. Nakonec jsem nakreslili nádherné veliké obrazy Karlštejna a Karlova mostu, se kterými nám senioři obětavě pomáhali. Setkání se nám líbilo. Už máme domluvenou další návštěvu a všichni se moc těšíme.

2.B v domově pro seniory2.B v domově pro seniory2.B v domově pro seniory

Další fotky ze setkání také na facebooku: https://www.facebook.com/dpsbechyne

Přes Varšavu domů

Hlásíme se z poslední části naší cesty - letiště ve Varšavě. Dnes jsme se seznamovali s památkami tohoto polského velkoměsta. Kromě potravy pro oči jsme si i zacvičili, aby tělo nestrádalo. Za pár hodin budeme zpět v naší domovině, tak se uvidíme zítra ve škole.

Přes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domůPřes Varšavu domů

Odjíždíme z Litvy

Náš den začal pochmurně - ráno propršelo, jakoby Litva plakala, že musíme odjet. Do toho si představte asi padesát ubrečených teenagerů, kteří se nechtějí rozjet do svých domovin a dostanete obrázek hodný našeho projektu WAU, protože voda byla opravdu všude. Náš tým čekala dlouhá cesta na letiště, ještě delší čekání na spoj do Varšavy, zapomenuté kufry a prodírání se rozjásanými davy při hledání hostelu. Ten jsme našli, takže přejeme dobrou noc.

Odjíždíme z LitvyOdjíždíme z LitvyOdjíždíme z Litvy

Poslední den na litevské škole

Konec týdne jsme si udělali volnější. Pan starosta nám na setkání v botanické zahradě předal dárek - dostali jsme od něho hodinu bruslení na ledě v nákupním středisku, takže jsme ji využili. Naši jižní partneři koukali, jak nám to jde. Také jsme šli na bowling. Někteří z nás se odpoledne podívali na rozkvetlé tulipány, zatímco jiní brali nákupní středisko útokem nebo si užívali poslední momenty v litevské rodině.

Poslední den na litevské školePoslední den na litevské školePoslední den na litevské škole

Další den v Šiauliai

Dnes jsme se setkali se starostou naší prozatímní základny v botanické zahradě, kde jsme byli ještě podrobeni bojové hře. Obešli jsme zdejší památky a pak jsme vyrazili na Kopec Křížů, místo s neobvyklou atmosférou a velkým významem pro neochvějnou litevskou víru. Odpoledne jsme strávili pečením tradičního chleba (to bych vám asi říkat neměla, tento chleba prý vydrží i měsíc stále čerstvý, tak ho možná někdo dostane jako suvenýr). Teď nás čeká ve škole setkání s litevskými rodiči a diskotéka. Proto se raději hlásíme už teď, protože po tanci bychom už nebyli schopní jediného slova.

Další den v ŠiauliaiDalší den v ŠiauliaiDalší den v Šiauliai

Foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/dalsi-den-v-siauliai/

Výlet na pobřeží

Dnešní den se nesl v duchu poznávání přímořských měst. Museli jsme vstát za rozbřesku, abychom to všechno stihli. První zastávkou bylo město Klaipeda se svým delfináriem, kde jsme se podívali na cvičené lachtany ;-) Ale na hlavní atrakci, delfíny, jsme si taky udělali čas. Už nějakou dobu se nám zdálo divné, že cestou nevidíme žádné kopce. Aby Litevci vyvrátili tuto naprostou pravdu o jejich ploché zemi, nechali nás vylézt na písečnou dunu v Nidě, na jejímž vrcholu jsme se snažili vyčíst čas ze slunečních hodin. Pravda, někteří už z duny nechtěli slézt, protože se jim začal zamlouvat pouštní život. Zbytek ale dolů slezl, aby si mohl nohy (nebo nohu - někteří jedinci se báli ryb a tak si pro případ útěku nechali jednu botu) namočit v Baltském moři. Posléze jsme se jeli podívat ještě do Palangy, kde jsme z mola měli krásný výhled na širé moře. Vrátili jsme se pár minut před půlnocí, únavou padáme, ale dnešek za to rozhodně stál.

Výlet na pobřežíVýlet na pobřežíVýlet na pobřeží

Další foto na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/vylet-na-pobrezi/

Druhý den na litevské škole

Jelikož nám počasí stále přeje, mohli jsme dopoledne vyrazit na loďky. Někteří z nás se i dobrovolně vykoupali. Oběd byl sice moc dobrý (škola kvůli nám nechala upéct i speciální dezert), ale my si ho moc nevšímali, protože nás čekala konference, kde jsme měli představit výsledky svého bádání pro toto projektové setkání. Takže jsme se místo jídla raději věnovali nacvičování textů. Vše jsme hezky zvládli, tak jdeme za odměnu za chvilku do plaveckého bazénu.

Druhý den na litevské školeDruhý den na litevské školeDruhý den na litevské škole

Přivítání v naší partnerské škole v Šiauliai

Labas! Po zdárné noci v rodinách se nám dostalo krásného přivítání v naší partnerské škole v Šiauliai. Děti nám předvedly krásy Litvy v prezentaci hudby a tance a seznámili nás s postojem školy k projektu. Byli jsme provedeni po škole, která není nepodobná bludišti, ale našli jsme svou cestu do hodin (jak jste si jistě všimli z pozdravu, již ovladáme litevštinu slovem i písmem). Po školním obědě jsme se vydali do muzea čokolády, která má v tomto městě dlouholetou tradici. Tam jsme si mohli sami vyrobit lízátka a pralinky. Povolili jsme uzdu fantazii a některé výtvory málem zůstaly v muzeu jako exponáty.

Přivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v ŠiauliaiPřivítání v naší partnerské škole v Šiauliai

První pozdravy z Litvy

Zasiláme pozdrav z Litvy! První den jsme strávili poznávánim památek ve Vilniusu (včetně výšlapu na nejvyšší bod města k velké nelibosti). Po tomto heroickem výkonu jsme se odměnili obědem ve fast foodu, kde jsme se seznámili s koloritem města (čti: divní lidé se očividně stahují do těchto restaurací). Následovala prohlídka Trakai. Po 3 hodinové cestě do naší destinace jsme unavení, ale těšíme se do rodin našich projektových partnerů.

První pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z LitvyPrvní pozdravy z Litvy

Setkání s malířkou Romanou Schmittovou

Po návštěvě výstavy obrazů v galerii Galvína jsme se rozhodli, že zkusíme jedno dílo malířky Romany Schmittové namalovat také. S velkou chutí a odhodláním jsem se pustili do díla. Chvílemi to bylo krušné, neboť nás bolely ruce od nanášení vrstev voskovek. Ale vytrvali jsme a celý týden pilně pracovali. Výsledek stál opravdu za to. A to jsem netušili, že paní učitelka nám  do třídy přivede skutečnou autorku obrazů paní Romanu Schmittovou a ta nám každému náš výtvor podepíše i s věnováním. To byl největší zážitek!!!

Setkání s malířkou Romanou SchmittovouSetkání s malířkou Romanou SchmittovouSetkání s malířkou Romanou Schmittovou

Malujeme obrazy

Portugalský malíř Manuel Gargaleiro maluje velice zajímavé obrazy. Zaujaly nás natolik, že jsme je chtěli také zkusit. A jak se nám to povedlo? Posuďte sami.

Malujeme obrazyMalujeme obrazyMalujeme obrazyMalujeme obrazy

 

Portugalsko v obrazech

Přinášíme fotografie z našeho pobytu.

Portugalsko v obrazechPortugalsko v obrazechPortugalsko v obrazech

Více na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/portugalsko-v-obrazech/

Posledni den v Alcains

Posledni den v nasem docasnem domove byl ve znameni karnevalu. Cela skola v maskach vyrazila na pruvod mestem za hlasiteho doprovodu bubnu. Jednoznacnou jednickou mezi maskami byli nadherni martani v podani deti z materske skoly. Nase vyprava jako masky zvolila sve vlastni obliceje. Honza sel skutecne za Honzu, Verca za Vercu, Alex za Alex.......Dnes nas ceka posledni den v Alcains a v casnych rannich hodinach odjizdime do Lisabonu. Pokud bude pripojeni, ozveme se i odtud, ale nic neslibujeme. Adeus Alcains!!!!

Posledni den v AlcainsPosledni den v AlcainsPosledni den v Alcains

Pozdravy z Alcains

Hlasime se z pocitacove ucebny v portugalske skole. Z techto duvodu omluvte absenci diakritickych znamenek. Dekujeme.

Vcerejsi den jsme stravili ve skole pripravou prezentaci, ktere dnes predstavime zakum v mistnim auditoriu. Tema: Voda kolem nas. Vse bude v anglictine, tak nam drzte palce. Vcera nekteri navstivil plavecky bazen a meli spolecnou veceri s rodici a uciteli skoly. Podavalo se kure a pecene brambory. Dnesni obed jiste obohati jidelnicek ceskych rodin. Byly fazole s tunakem a bylo to opravdu vynikajici. Ucitele navstivili i mistni materskou skolu a 1. stupen. Ve 4. tride odpovidali na zvidave otazky deti.

Bom día z Portugalska

Máme za sebou první dny naší portugalské cesty. Ocitli jsme se na nejzápadnější výspě Evropy. Přivítalo nás květnové počasí. Víkendový pobyt v Lisabonu jsme statečně zahájili jízdou metrem z letiště, kterou díky dezinfekčním prostředkům přežil i Honza. V hotelu jsme se vyspali doslova dorůžova a celou neděli poznávali krásy hlavního města. I první noc v hostitelských rodinách všichni zvládli na jedničku a cítili se jako doma. Všude měli internet!! Dopoledne jsme si prohlédli školu, představili naše město i školu v připravené prezentaci. Odpoledne pak část výpravy absolvovala měření sil v počítačových hrátkách v tzv. LAN party, další pak okusili vody bazénu v Alcains. V podvečer po skončení denního programu už všichni říkali, že jdou domů, čímž mysleli své přechodné bydliště tady v Portugalsku.

Bom día z PortugalskaBom día z PortugalskaBom día z Portugalska

Fotky z našeho pobytu na: http://www.zslibusina.cz/fotogalerie/fotogalerie-2015-2016/portugalsko-prvni-dojmy/

Castelo Branco v obrazech

S dalším dnem našeho pobytu na Pyrenejském poloostrově se můžete seznámit na několika fotografiích, které jsme pořídili při prohlídce města Castelo Branco. Foto č.1: Dopoledne nás přijal starosta města. Řadu účastníků setkání zaujal nejvíce podezřele prskající lustr... Foto č.2: Osvěžení ve fontáně v kruté místní zimě přijde vhod (pro starostlivé maminky: děvčata se po sprše převlékla do suchého..) Foto č.3: To oranžové nad námi jsou opravdu opravdové mandarinky (tady žádná zpráva pro maminky...) Foto č.4: Oběd dnes proběhl formou pikniku v parku. Kromě posilující krmě přinesl pobyt v parku i originální suvenýr z Portugalska. Jaký? Uvidíte... Foto č.5: Navštivili jsme i galerii umění. Jak umělecká díla zamávala s našimi cestovateli, je snad dobře patrné z této fotky. Foto č.6: Děvčata vylepšila svůj outfit o nový model, díky němuž jsou dobře viditelná z obrovské dálky...

Castelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazechCastelo Branco v obrazech

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání na Základní škole Františka Křižíka Bechyně

V příloze naleznete seznam žáků přijatých k základnímu vzdělávání pro školní rok 2016/2017.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozhodnuti-o-prijeti-2016-2017446901591.pdf 109.6 Kb

Pozdrav z Lisabonu

Tým Erasmus + zasílá pozdravy z návštěvy Lisabonu. Prohlédli jsme si nejstarší část města s jeho památkami. Potom jsme se přesunuli k Belémské bráně. Navečer nás čekalo tříhodinové cestování do města Alcains k našim adoptivním rodičům.

Naše logo zvítězilo!!

První velký výstup z práce na projektu WAU je už na světě - oficiální logo projektu. Práce na návrzích loga byla zahájena ihned po ukončení prvního projektového setkání parterů v Bechyni. Děti ze všech zúčastněných škol přenesly své představy o tématu a obsahu partnerství na papír, popř. do elektronické formy. Vzniklo mnoho originálních a krásných nápadu ve snaze spojit význam vody se zeměmi zapojených do projektu. Každá škola pořádala místní kolo voleb, kde odborná porota složená z hlavních zástupců projektových týmů zvolila 3 vlastní návrhy, které postoupily do dalšího kola voleb, což bylo mezi-partnerské hlasování, které probíhalo online se spravedlivým zastoupením volební účasti každé školy. Po naplnění všech volebních mandátů na začátku nového roku byl vyhlášen vítěz. Potěšující zpráva pro bechyňský tým spočívá v tom, že to vlastně byl návrh žákyně z Kateřiny Habrové (8.A), které srdečně blahopřejeme.

Naše logo zvítězilo!!Naše logo zvítězilo!!

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
logo-navrhy560665592.docx 237.9 Kb

Jak jsme zdolávali Grand canyon

Filmové studio The king of Sumava Vás zve na premiéru celovečerního dokumentárního filmu. Strhující příběh líčí statečnost lyžařů ze základní školy Františka Křižíka a jejich statečnost při překonávání překážek při cestě na sjezdovku.

https://www.youtube.com/watch?v=8qLtk2FgprY&feature=youtu.be

75% Mirka Spáčilová.(autorka recenzí v periodiku Idnes)

 

Návrhy na logo projektu WAU

Žáci všech zúčastněných škol ze zahraničí vybrali návrhy loga, se kterým se chtějí zúčastnit hlasování o nejlepší logo. Návrhy si můžete prohlédnout zde: https://pt.surveymonkey.com/r/6HL3X9V

1. transnacionální setkání projektu WAU

V říjnu nás poctili svou návštěvou již avizované tři týmy ze zahraničí. Jednalo se o skupinky učitelů z našich partnerských škol v Litvě, Portugalsku a Španělsku.

Náplní našeho setkání bylo hlavně dopolední rokování o finální podobě projektu a řešení všech zapeklitých problémů, které by se mohly vyskytnout (nebo už se vyskytly) v průběhu našeho dvouletého působení. Rozdělili jsme si role pro stávající období - na český tým (kromě jiného) vyšla správa blogu o našem projektu: www.wateraroundus.blogspot.cz, takže pokud vládnete anglickým jazykem, určitě tam zavítejte, neboť veškeré informace a výstupy projektu se budou objevovat převážně tam.
Odpoledne jsme se snažili zpestřovat českou kulturou, takže naši partneři viděli nejeden architektonický skvost, ochutnali mnoho z českých tekutých pokladů, a málem nevstali ze židlí po požití knedlíků, kterých se asi už navždy budou vyvarovat. "Teambuilding" nám tedy zdárně skončil, a my se už můžeme připravovat na první setkání škol v Alcains.
Než se ale vydáme na výpravu do Portugalska, budeme si muset zvolit logo projektu. Každá členská škola zašle tři návrhy loga, ze kterých se během prosince v online hlasování vybere to vítězné, které nás bude doprovázet celým projektem, takže sledujte naše stránky - brzy vás přizveme, abyste se i vy podíleli na výběru našeho loga.

Projekt WAU - společné setkání zúčastněných zemí

Projekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemíProjekt WAU - společné setkání zúčastněných zemí

Podrobné informace k projektu najdete v příloze:

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
projekt-wau.docx 241.1 Kb

Projekt WAU v programu Erasmus+

Základní škola Františka Křižíka Bechyně byla opět úspěšná v získání grantu na realizaci projektu partnerství škol tentokrát v rámci programu Erasmus+. Nový projekt spolupráce škol se jmenuje WAU neboli Water Around Us (WAU – Voda kolem nás) a jak to z názvu vyplývá, budeme se zabývat s průzkumy vody v dvouletém období trvání projektu. Každé pololetí bude věnováno určitému tématu: 1) celkový význam vody pro člověka a koncept vody jako takové; 2) vliv vody na formaci osídlení a její vliv na lidské společnosti v minulosti a v současnosti; 3) environmentální aspekty vody; 4) hledání symboliky vody v umění.

Do projektu jsou zapojeny 4 školy ze 4 evropských zemí: Portugalsko, Litva, Španělsko a Česká republika. Týmy ze všech škol budou pracovat na přípravě různých výstupů, které budou prezentovat jejich postoj k probádanému tématu. Své výstupy ve formě plakátů, brožur, vystoupení aj. budou týmy žáků a učitelů představovat na partnerských setkáních. Každá škola tak bude jednou hostit své partnery ve svém městě a taky pojede na tři návštěvy k ostatním partnerům. První setkání proběhne na začátku roku 2016 v portugalském Acains. Následovat bude setkání na konci 2. pololetí v litevském Siauliai. Třetí projektové období bude kulminovat v setkání ve španělské Almerii na začátku roku 2017, a na závěr se všichni setkají u nás v Bechyni.

O práci na projektu, realizaci dílčích výstupů a našich výprav do partnerských zemí budeme průběžně informovat na školním webu, v místním zpravodaji a prostřednictvím různých akcí na území školy.

Poslední den v Londýně

Bohužel se naše cestování po Anglii začalo chýlit ke konci a my jsme se museli loučit s našimi adoptivními rodinami. Zamáčkli jsme slzy a vyrazili vstříc poslednímu dobrodružství - směr Londýn. Tam na nás tentokrát čekala procházka k nultému poledníku, tunel pod Temží nebo rychlé 4D kino o London Eye. Kino sloužilo jako příprava pro ty méně statečné, kteří se museli psychicky nachystat na tuto světoznámou atrakci. Pohled z vrcholku Oka ale vzhledem k vydařenému počasí zato stál jak klaustrofobikům, tak akrofobikům. Následovala procházka k Houses of Parliament a relax v St. James' parku. Poté jsme se zastavili u Buckingham Palace, abychom zjistili, že nám ta královna zase utekla. Nezbývalo tedy než si zajít na Trafalgar Square a úplně poslední pohledy na Londýn si vychutnávat z lodičky na Temži.
Domů jsme se vrátili plni zážitků a znalostí, které nám snad jen tak z hlavy nezmizí. 
Goodbye England, we will miss you!

Poslední den v LondýněPoslední den v LondýněPoslední den v LondýněPoslední den v LondýněPoslední den v Londýně

 

Návštěva Windsoru

Dnes jsme se dockali odmeny za celotydenni drinu - dostali jsme totiz certifikaty. Rozloucili jsme se s nasimi skvelymi vyucujicimi a uz jsme utikali smer Windsor. Tesili jsme se totiz, ze uvidime kralovnu, jenze kralovna tam nebyla, tak jsme si museli hrad projit holt bez jejiho vykladu. Hrad je to sice veliky, ale na ten nas prazsky rozlohove nema.
Kousek od hradu se nachazi prestizni skola Eaton. Rodice divek urcite potesi zprava, ze to je vyhradne zalezitost pro kluky, protoze po nich devcata nebudou chtit nekolikamilionove skolne.
Dnes nas ceka velke baleni a posledni vecere v nasich adoptivnich rodinach. Drzte nam palce, abychom zvladli celodenni navstevu Londyna a narocnou cestu domu, my vam pak napiseme jak to dopadlo.

Návštěva WindsoruNávštěva WindsoruNávštěva WindsoruNávštěva WindsoruNávštěva Windsoru

 

Za Shakespearem do Stratfordu

Po dnesnim rannim vyucovanim jsme zajeli na navstevu k panu Shakespeareovi do Stratfordu nad Avonou. Jeho rodny dum se nam zdal byt velice utulny, takze by nam vubec nevadilo se k nemu nastehovat. Dokonce jsme se naucili i jeden dobovy tanec a nekteri z nas se vice ci mene dobrovolne zucastnili improvizovane verze Romea a Julie. Abychom zavrsilu Shakespeareuv zivotni cyklus sli jsme se podivat do kostela Svate Trojice, kde tento dramatik odpociva. Jelikoz nam pralo dobre pocasi, prosli jsme se podel reky a vyuzili jsme osobniho volna k nasavani atmosfery historickeho centra mesta.
Uz se moc tesime na zitrek, protoze se budeme loucit s nasimi anglickymi uciteli.

Za Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do StratforduZa Shakespearem do Stratfordu

Pozdravy z Oxfordu

Streda, 23.9. Zcela odpocati a nasyceni jsme se vydali vstric nasi nejvetsi vyzve, kterou byla vyuka s rodilymi mluvcimi. Po pocatecnim ostychu jsme se ale rozmluvili a zjistili jsme, ze skola je vlastne zabavna. Za odmenu jsme proto odpoledne vyrazili na prohlidku historickeho centru Oxfordu. Tak nam Oxford ucaroval, ze jsme si okamzite zacali setrit na studuim, ktere tam hodlame stravit. Prochazeli jsme totiz prostorami, ktere inspirovaly filmove tvurce Harryho Pottera (Christ Church College). Svuj rozchod v Oxfordu jsme vyuzili nakupovanim suveniru a darku. Pak uz nas zase cekala tepla vecere a pohodlna postel v nasich prechodnich domovech. 

O nasi pristi zastavce se dozvite zitra.

Pozdravy z OxforduPozdravy z OxforduPozdravy z OxforduPozdravy z OxforduPozdravy z OxforduPozdravy z Oxfordu

Omluvte absenci háčků a čárek, zpráva byla obětavě zaslána v noci z mobilu. Děkujeme.

Pozdrav z Londýna

Utery, 22.9. - Po strastiplne 20 hodinove ceste jsme konecne dorazili do Calais, kde na nas cekal trajekt, ktery nas priblizil k cili zajezdu. Nase prvni kroky v Britanii smerovaly do Londyna, kde jsme vyskytovali u nejznamnejsich pamatek. Pochod Londynem nam zpestrovalo typicke anglicke pocasi. Pani pruvodkyne si na nas nachystala prochazku okolo: The Tower of London, The Tower Bridge, piratske lodi, nejznamnejsich mrakodrapu, divadla The Globe, Millenium Bridge, St. Paul's Cathedral. Kazdy z nas si vybral jedno ze 3 narodnich muzei, do ktereho se mohl podivat. Vetsina se rozhodla zajit si podivat se na dinosaury a prakticky veskerou faunu a floru do prirodovedeckeho muzea. Den jsme si zpestreli v londynskych dopravnich prostredcich, jakymi jsou napr. metro nebo lanovka. Pote, co nam dosly uplne vsechny zasoby od maminek a s usoupanymi nozickami jsme se vydali do nasich novych kratkodobych domovu v Oxfordu, kde na nas cekali adoptivni rodice s otevrenou naruci a teplou veceri. 

Pozdrav z LondýnaPozdrav z LondýnaPozdrav z LondýnaPozdrav z LondýnaPozdrav z LondýnaPozdrav z Londýna

Omluvte absenci háčků a čárek, zpráva byla obětavě zaslána z mobilu. Děkujeme.

Rozdělení žáků 1. ročníku pro školní rok 2015-2016

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
rozdeleni-zaku-1.-rocniku-pro-skolni-rok-2015-2016-do-trid.docx 489.1 Kb

Projekt Modernizace Základní školy Bechyně, Libušina 164 - shrnutí

Smyslem projektu bylo pořízení nového vybavení pro zkvalitnění a zefektivnění výuky na ZŠ Libušina. V rámci projektu byl pořízen nábytek do kmenových tříd prvního i druhého stupně, dále byly pořízeny pomůcky do tělocvičny, do odborných učeben fyziky a přírodopisu, do jazykové učebny. Další informace k projektu najdete v příloze.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
projekt-modernizace-zakladni-skoly-bechyne-libusina-164-shrnuti.docx 187.5 Kb

Nový název naší školy

Od 1.9.2014 nese naše škola jméno po slavném vynálezci a technikovi Františku Křižíkovi, který v roce 1903 vybudoval první elektrickou železnici v Rakousku–Uhersku, z Tábora do Bechyně. Na malém slavnostním posezení pravnučka Františka Křižíka zavzpomínala na svá dětská léta a předala naší škole jeho portrét s věnování.

Nový název naší školyNový název naší školyNový název naší školyNový název naší školyNový název naší školyNový název naší školy

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Stará škola s novým názvem.docx 14.8 Kb

Rozdělení žáků 1. ročníku do tříd

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Rozdělení žáků 1. ročníku do tříd.docx 14.3 Kb

Odlétáme zpět do Barcelony a pak domů

Na zpáteční cestě jsme ještě jednou navštívili Barcelonu a prohlédli si vše, co jsme nestihli před týdnem. Za krásného počasí jsme vystoupali na kopec, kde se nacházi Park Güel a potom sešli ke světoznámé katedrále Sagrada familia. Druhý den ráno před odletem jsem ještě zvládli návštěvu olympijského stadionu a potom už jen hurá domů. Zamávali jsme prosluněné Barceloně a přivítala nás děštivá Praha.

Odlétáme zpět do Barcelony a pak domůOdlétáme zpět do Barcelony a pak domůOdlétáme zpět do Barcelony a pak domů

 

Poslední den v Infiestu

Od rána nás provázela zamračená obloha a déšť. Moc jsme litovali, že počasí nepřálo, neboť naši hostitelé připravili výlet do hor na Picos de Europa. Tam se bohužel jet nedalo. Přesto jsem o hory nebyli ochuzeni. Dojeli jsem na pobřeží a z kopců 1000 metrů nad mořem sledovali oceán a rybářské vesničky. Na hoře foukal vítr tak, že nešlo udržet v klidu fotoaparát. Odpoledne jsme si vyzkoušeli skvělou lanovou dráhu v adrenalinovém parku v městečku Arriondas. I tady byl krásný výhled na hory, jejichž vrcholky byly pokryté sněhem. Večer pro nás žáci a jejich rodiče připravili rozlučkovou párty, kde bylo možno opět ochutnat španělské speciality a dezerty. Žáci tu společně nacvičovali a poté předvedli různé tance a nastalo dojemné loučení. Nikomu se nechtělo domů.

Poslední den v UnfiestuPoslední den v UnfiestuPoslední den v UnfiestuPoslední den v Unfiestu

 

 

Jedeme do Ovieda a muzea sideru

Dnes jsme navštívili hlavní městečko oblasti Asturias. Prohlédli si katedrálu,nejstarší univerzitu,další pamětihodnosti a tržnici.Potom jsme odjeli do muzea sideru, který se v této oblasti vyrábí a je zde velmi oblíbený. Odpoledne nás čekali nákupy a bowling v obchodním centru. Naši bodovali.

Jedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideruJedeme do Ovieda a muzea sideru

Comenius u moře

Ráno jsem se autobusem vydali do Covadonga, což je nádherný kostel v horách u něhož se nachází jeskyně Llanes. Potom jsme se přesunuli na pobřeží Atlanského oceánu a strávili zde odpoledne na pláži. Přesto, že počasí koupání moc nepřálo, většina neodolala a vyzkoušela vlny oceánu. Pobřeží bylo skutečně čarokrásné.

Comenius u mořeComenius u mořeComenius u mořeComenius u moře

 

Pozdrav od projektu Comenius ze Spanelska

Svuj pobyt ve Spanelsku zahajil Comenius v 1357 km vzdalene Barcelone. Zde jsme si prohledli stare mesto, pristav a Columbuv pomnik. Druhy den jsme odleteli na sever do Ovieda, ktere se nachazi v oblasti Asturias, asi 40 km od Atlantiku. Odtud do mestecka Infiesto, ktere se na tyden stane nasim pobytovym mistem. Po privitani pro nas hostitelske rodiny pripravily piknik v parku. Ochutnali jsme spanelske speciality a uzili si slunecne a teple pocasi.

Dnes jsme byli oficialne privitani ve skole a u starosty. Dopoledne stravili zaci na workshopu a pripravou vystavy vyrobku z recyklovanych materialu.

Pozdrav od projektu Comenius ze SpanelskaPozdrav od projektu Comenius ze SpanelskaPozdrav od projektu Comenius ze SpanelskaPozdrav od projektu Comenius ze Spanelska

 

Ohlédnutí za návštěvou z Comenia

Projekt Comenius
Základní škola v Libušině ulici se již podruhé zapojila do projektu Comenius, který zaštiťuje a financuje Evropská unie. Jeho cílem je sblížit žáky i učitele členských zemí EU. Poslední týden v březnu tak škola hostila své partnery z Francie, Polska, Španělska a Německa a v rámci jejich spolupráce na téma Wasteland jim připravila program. Název Wasteland by se dal do češtiny přeložit jako Země odpadů a partnerské školy se v něm především snažily zmapovat a ostatním představit proces recyklace ve své zemi.
Rodiny našich žáků ubytovaly na dobu pěti dnů celkem 23 dětí ve věku od 13 do 15 let. Žáci pak se svými zahraničními kolegy plnili projektové úkoly a doprovázeli je při poznávání Bechyně a okolí.
Prvním společným počinem se stala díla vyrobená z recyklovaného materiálu, která učitelé bechyňské školy vystavili v prostorách školy. Španělé přivezli hračky a prezentaci o jejich výrobě. Podobný charakter měly i výrobky Poláků a Němců. Sbírku rozšířili o stolní hry a látkové figury. Bohužel ne každé dílo by sneslo cestu letadlem, a tak francouzští kolegové své výrobky představili aspoň pomocí fotek. Společně žáci vyrobili květy ze starého plastu a dominantou výstavy byly vlajky zúčastněných států vyrobené z plastových víček, na jejichž výrobě se podíleli všichni žáci zapojení do projektu a jejich partneři. Vernisáž výstavy zahájil několika slovy starosta Bechyně pan Jaroslav Matějka, který zdůraznil přínos projektu nejen ekologický, ale i jazykový.
Abychom návštěvě představili i náš region, vypravili jsme se s nimi do Českého Krumlova a Tábora. Kvůli tématu projektu jsme do programu zahrnuli i prohlídku Jaderné elektrárny Temelín, která je příkladem alternativy k uhelným elektrárnám, a cestičku odpadních vod v Bechyni. V našem městě hosté mimo jiné navštívili i klášterní zahradu, Zářečí a kostelní věž.
Bechyně byla čtvrtým místem, kde se žáci v rámci projektu setkali. Během posledních dvou let jsme navštívili své partnery ve Francii, Německu a Polsku, na poslední setkání se chystáme v květnu do Španělska.
Opravdové slzy při pátečním loučení dokládají, že mezinárodní přátelství byla navázána.

Comenius team: Aneta Petrunova, Romana Švestková, Pavlína Novotná, Jaroslava Hrnčárková, Rudolf Blažek a Milan Kožíšek.

 

 

Comenius se loučí

Dnes ráno mohli obyvatelé Bechyně vidět před naší školou skupinky dětí s kufry, které se dojemně loučily s našimi hostitelskými rodinami a žáky. Byla slyšet změť jazyků, kdy si všichni rozumněli i bez tlumočníků. Všechny delagace se vracely do svých domovů a netajily se nadšením z naší země, z našeho města , pohostinnosti českých rodin i z přijetí ve škole. Máme radost, že hostům se u nás líbílo. Uvidíme se s nimi v polovině května va španělském městečku Infiesto.

Comenius se loučíComenius se loučíComenius se loučíComenius se loučí

Comenius na vernisáži, v Táboře a v Temelíně

Vyvrcholením zahraniční návštěvy bylo uspořádání vernisáže z výrobků. které jednotlivé delegace přivezly ze svých zemí a z těch, které vyrobily na včerejším workshopu. Výstavu si prohlédli i žáci naší školy. Dopoledne pak comenius odjel do Tábora. Prohlídka začala na Klokotech a pokračovala přes staré město. V odpoledních hodinách byla připravena exkurse v informačním středisku v Temelíně. Závěrečné rozloučení s naší školou proběhlo na goodbye party.

Comenius na vernisáži, v Táboře a v TemelíněComenius na vernisáži, v Táboře a v TemelíněComenius na vernisáži, v Táboře a v Temelíně

Comenius 3. den v Bechyni

Dnešní den měl opět bohatý program. Dopoledne se děti zúčastnily workshopů. na kterých vyráběly z recyklovatelných materiálů koláže a jarní květy. Potom následovalo divadlo v angličtině. To bylo připraveno i pro všechny žáky naší školy. Po obědě jsem se vypravili na prohlídku štoly pod městem.

Comenius 3. den v BechyniComenius 3. den v BechyniComenius 3. den v Bechyni

Comenius v Českém Krumlově

Druhý den výměnné návštěvy zavítali naši hosté spolu s českými dětmi do Českého Krumlova. Nejdříve navštívili grafitové doly. Oblékání do slušivých overalů, včetně přileb se svítilnami vzbudilo velký ohlas a salvy smíchu. Fotografování nebralo konce. Po hodině se všichni vrátili z podzemí zabahnění a někteří počáraní přírodním grafitem. To ještě netušili, že umytí nebude tak snadné a že takto " vyzdobeni" absolvují prohlídku otáčivého divadla, areálu zámku i městečka pod zámkem. Místní obyvatelé se nedivili ničemu, ale japonští turisté nechápali.

Comenius v Českém KrumlověComenius v Českém KrumlověComenius v Českém KrumlověComenius v Českém Krumlově

 

Přivítali jsme zahraniční hosty

První den svého výměnného pobytu strávili žáci z Polska, Německa, Francie a Španělska ve škole. Dopoledne je čekalo slavnostní přivítání, prohlídka školy a vyplňování kvízu o škole. Po oběde jsme si prohlédli Bechyni z výšky věže na náměstí, prošli se pod zámkem do Zářečí a jako tečku našeho putování jsem si dali závody mezinárodních dvojic do bechyňských schodů. Učitelé byli na návštěvě u starosty města, kde informovali o projektu. Odpoledne bylo i nadále věnováno sportu. V tělocvičně jsme uspořádali originální Recykliádu, o které přinese zvláštní zpravodajství. I přes nepříznivé počasí se den moc povedl a děti byly spokojené.

Přivítali jsme zahraniční hostyPřivítali jsme zahraniční hostyPřivítali jsme zahraniční hostyPřivítali jsme zahraniční hosty

Prezentace o Portugalsku v 8.A

V pondělí  24.2.2014 proběhla další přednáška z cyklu „Prezentace o Portugalsku“. Prezentace byla už představena v 5.A, 6.A a 9.A. Tentokrát se zajímavosti o jihoevropské zemi dozvěděli žáci z 8.A, kteří se také nebáli konverzace s přednášejícím panem Brunem Antusem. Dozvěděli jsme se o větších městech, Lisabonu a Portu, o ostrově Madeiře (odkud pochází i pan Bruno Antunes), o symbolech Portugalska, o dalších zemích, kde je portugalština oficiálním jazykem, o některých typických pochutinách a na závěr jsme si vyzkoušeli několik výrazu v portugalštině (Ola – ahoj; Tudo bem? – Jak se máš? a Obrigado – Děkuji).

Cyklus „Prezentace o Portugalsku“ skončí příští pondělí, kdy se ji budou moci zúčastnit žáci z 7.A.

Tímto spolupráce s panem Brunem Antunosem neskončí, ale bude pokračovat s už započatou prací na projektu zahrnující výtvarnou výchovu a částečně i angličtinu (seznámení se s legendou o vzniku jednoho ze symbolů Portugalska – kohouta a jeho výtvarné pojetí a zpracování). Dále se můžeme těšit na nový cyklus přednášek a prezentací o karnevalech v Portugalsku a Brazílii.

Prezentace o Portugalsku v 8.APrezentace o Portugalsku v 8.APrezentace o Portugalsku v 8.A

Beseda oPortugalsku

Ve spolupráci s paní profesorkou Šťepánkou Janouškovou  zavítal k nám pan Bruno Antunes, který je na asistentském pobytu (program Comenius) v SUPŠ Bechyně. Pan Bruno Antunes je z Portugalska a v rámci aktivit svého asistentského pobytu projevil zájem i o spolupráci s naší školou. V poprázdninovém pondělí navštívil podruhé naši školu a uvedl prezentaci o své zemi a kultuře v hodinách AJ v 5.A a 9.A. Zmíněná prezentace postupně bude představena všem ostatním ročníkům druhého stupně.

Spolupráce s panem Brunem Antunesem tímto nekončí, ale bude pokračovat i s realizací většího projektu zahrnujícího výtvarnou výchovu (za podpory paní učitelky Pavlíny Novotné) a anglický jazyk. Podrobnosti o projektu budou zveřejněné brzy na školním webu.

Beseda oPortugalskuBeseda oPortugalskuBeseda oPortugalskuBeseda oPortugalsku

Poznámka: Asistentský pobyt Comenius umožňuje budoucím učitelům pracovat po určité období v zahraniční škole a získat tak praktické dovednosti ve výuce, zlepšit si znalosti cizích jazyků, informovat se o jiných evropských zemích a jejich vzdělávacích systémech a především lépe porozumět evropskému rozměru vyučování a studia.

Comenius odjíždí z Polska

Po 16 hodinové náročné cestě naše výprava dorazila přes Berlín zpět do Bechyně. Vrátili jsem se sice unaveni, ale plni nezapomenutelných zážitků.

Comenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z PolskaComenius odjíždí z Polska

Poslední den na polské škole

Ráno nás vítala zatažená obloha a po obědě se spustil déšť. Dopoledne jsme se zúčastnili dějepisné výuky o baroku a starověku s ukázkami kostýmu, hudby, malířství a sochařství. Potom jsme se rozdělili do mezinárodních skupin a vydali se na city game Co víme o Szcecineku. V této aktivitě jsme chodili po městě a hledali odpovědi na zadané otázky. Museli jsme zjistit i informace v městském muzeu, na radnici a v infocentru. Navečer bychom měli opékat buřty, ale hustě prší. Zítra ráno v 6 h odjíždíme. Čeká nás 16 hodinová cesta domů.

Míša byla zvolena nejusměvavějším členem naší delegace.

 

 

Comenius v Polsku - 3. den

Dnešní den byl ve znamení prezentací jednotlivých zemí zaměřených na krátkou výuku slovíček. V naší prezentaci jsme učili jednotlivé delegace české pozdravy, zpestřené o poznávání pohádkových postav. Zjišťovali jsme, jak jsou známé i v jiných zemích. Někteří z nás dokonce recitovali básně v polštině a vyzkoušeli jsme si jazykolamy. Na paní učitelku vyšel kurz francouzských číslovek. Dopoledne jsme pak vyráběli velké nástěnné obrazy z recyklovatelných materiálů. To byla výborná zkušenost, neboť jsme se museli ve čtyřech jazycích domluvit, jak budume postupovat.Závěr dne patřil školní diskotéce, kterou si děti užily.

Comenius v Polsku - 3. denComenius v Polsku - 3. denComenius v Polsku - 3. den

 

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
WASTELAND.pptx Comenius v Polsku - 3. den 1917.4 Kb

Tým Comenius na Baltu

Dnešní den jsme navštivili Ekologické vzdělávací centrum se zaměřením na životní prostředí, hlavně na čistotu vody. Po úvodní přednášce o dopadu lidské činnosti na životní prostředí, jsme se vydali do terénu. Došli jsme k říčce, jejíž tok někteří odvážní překonali na závěsných lanech. O adrenalin nebyl nouze. Lukáš byl nepřekonatelně šikovný a mrštný. Potom jsem nabrali vzorky vody a ty následně sledovali v laboratoři pod mikroskopem. Na břehu řeky jsem měli hledat watterworms, což jsme nejprve nedokázali přeložit ani za pomoci polských, německých i anglických slovíček. Nakonec nám pomohl Ferda Mravenec a jeho chrostíci. Vyzkoušeli jsme si i střelbu ze vzduchovky. Robin Hood se mezi námi nenašel.Po vědeckém bádání nás čekala odměna. Odjeli jsme k Baltskému moři a v půlce října si užili pobyt na pláži u moře. To byl nepřekonatelný zážitek a ani nám nevadilo, že jsem domů přijeli až večer.

Tým Comenius na BaltuTým Comenius na BaltuTým Comenius na BaltuTým Comenius na Baltu

 

 

 

Vzkazy od týmu Comenius

Vzkaz pro p. uč. Švestkovou:
Lukáš se za 2 dny rozmluvil tak, že pohotově používá: Yes. No. Don´t worry, be happy.
Raketový nástup měla Klára. Suverénně vypaluje: Her name is Olivia. He name is....I don´t now. I frogot it. Dovolujeme si upozornit na použití minulého času. Paní učitelka musí plakat blahem. :)

Vzkaz pro p. uč. Brázdovou:
Prosíme o shovívavou klasifikaci diktátů po návratu, neboť polská slova FIZYKA, SIKORKA a SPORTOWCY nám opravdu udělala zmatek v gramatice.

Pro rodiče:
Klára snědla celý řízek.
Žofka se urputně drží svého pravidla být všude poslední. :)
Petr oslňoval polské dívky sólovým zpěvem písniček od Kabátů.

          Vzkazy od týmu Comenius

Navštívili jsme polskou školu

Dnes se nám naskytla vyjímečná příležitost. Měli jsem možnost zažít polský Den učitelů a slavnost pasování žáků prvního ročníku gymnázia. Polský den učitelů je svátkem, kdy žáci vyjadřují svoji vděčnost učitelům. V tělocvičně se konala obdoba naší akademie, kde žáci předvedli svůj nacvičený program. Slavnostní pasování na studenta gymnázia proběhlo po společném slibu prváků před vlajkou školy. Během slavnosti byli vyzdviženi i učitelé, kteří dosáhli mimořádných úspěchů se svými studenty na různých soutěžích. Po slavnosti si všechny týmy prohlédly školu a zúčastnily se jazykových aktivit zaměřených na angličtinu a poznání odlišností jednotlivých zemí. Po obědě ve školní jídelně byly učitelé přijati na radnici u starosty města.

Navštívili jsme polskou školuNavštívili jsme polskou školuNavštívili jsme polskou školu

 

Tým Comenius v Berlíně

Další setkání projektu Comenius se uskuteční v Polsku. Vzhledem k velké vzdálenosti města Szcecinek, jsme jeli přes Berlín, kde jsme přespali. Volný čas jsme využili k prohlídce města a k návštěvě jeho památek. Viděli jsme Bundestag, Braniborskou bránu a památník holokaustu. V neděli jsme navštívili prosklenou kopuli v Bundestágu, ze které byl nádherný výhled na město.Došli jsme až k televizní věži a na Alexander Platz. Pak nás čekala 6 hodinouvá cesta do Polska. Již jsme všichni v pořádku na místě a ve svých rodinách.

Tým Comenius v BerlíněTým Comenius v BerlíněTým Comenius v Berlíně

 

Přivítáme žáky v novém

2. září přivítají žaky 1. až 4. třídy barevně vymalované třídy s novým moderním nábytkem. Věříme, že se všem bude ve škole líbit. Zkrátka nepřijdou ani páťáci, kteří dostali nové lavice a židle. Úžasnou proměnou prošel i školní klub. Takže - máte se na co těšit.

Tady je malá ochutnávka:

Přivítáme žáky v novémPřivítáme žáky v novémPřivítáme žáky v novémPřivítáme žáky v novémPřivítáme žáky v novém

 

 

Projekt Comenius v Německu - shrnutí

Tým Comenius navštívil ve dnech 12. až 17.5. naše partnery v Německu. Zde proběhlo další setkání všech zúčastněných zemí projektu Wasteland. V příloze si přečtete vše o pobytu v Německu a je zde i obrazový materiál.

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
2_setkani_Nemecko_souhrn navstevy.docx Projekt Comenius v Německu - shrnutí 2223.9 Kb

Projekt Comenius v Německu - 5.den

Dnes piseme  z vlaku (nastoupili jsme ve Frankfurtu am Maine a jedeme do Nurnbergu, odkud pojedeme autobusem do Prahy), je tu pripojeni na Internet.
Dnesni den zacal brzy rano, vsichni jsme meli sraz na nadrazi v Hockenheimu v 7.30. Posledni rozlouceni s hostitely a ostatnimi ucastniky 2. setkani partneru v projektu a vlakem v 7.55 jsme odjeli do Mannheimu, kde jsme prestoupili na rychlik do Frankfurtu a z Frankfurtu jedeme do Norimberku.

Tesime se na brzke setkani v Bechyni,
tym Comenius

Projekt Comenius v Německu - 4.den

Meli jsme prohlidku zamku s pruvodcem a dozvedeli jsme se o jeho zalozeni, upevneni, o jeho vyznamnich panovnicich, o zpusobu zivota v nekterych dobach a samozrejme o reseni odpadu v danych obdobi.
Po ukonceni prohlidky zamku jsme sli do stareho mesta a meli jsme 3 hodiny na vlastni program: prohlidky dalsich zajimavosti, nakupy darku atd.
Vecer hostitele (skola a hostitelske rodiny) pripravili grill party - na okraji mesta se nachazi zarizeni spravovane mestem, ktere je vybavene na poradani podobnych akci. Tato grill party byla zaroven i vecirek na rozlouceni vsech ucastniku 2. setkani v ramci naseho projektu Wasteland.

Projekt Comenius v Německu - 3. den

Dnes  jsme byli rozdeleni do 2 tymu a kazdy absolvoval exkurzi: prvni navstivil cisticku odpadnich vod a druhy - recyklacni stredisko. Po navratu si kazdy tym shrnul info, ktere na exkurzu ziskal a pak se tymy sesly, vytvorily se mensi skupiny po 4 (po 2 zaku z puvodnich dvou velkych tymu) a kazda dvojice si doplnila fakta z exkurze z mista, ktere nenavstivili.
Po obede jsme vsichni sli na 2-hodinovy bowling. Nas cesky tym vyhral prvni soutez a v druhem kole jsme byli 2., ale tentokrat jsme pribrali i nekolik zaku z francouzske skoly.
Vecer v 8 hod. se ve skole konalo oficialni uvitani vsech partneru. Nemecka skola pripravila koncert skolni kapely a skolniho peveckeho sboru a pak se jednotlivi ucastnici predstavili - nase deti mely power pointovou prezentaci, kterou krasnou anglictinou komentovaly. Polska skola se predstavila taky pomoci prezentace a spanelska skola nachystala divadelni predstaveni na tema mistni legendy a myty.

Projekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. denProjekt Comenius v Německu - 3. den

Projekt Comenius v Německu 2. den

Pondělní program v kostce:

dopoledne: sraz ve skole, hudebni uvitani skolnim "pochodujicim orchestrem" (z pisne When the saints go marching); zaci z 6.b (trida Anke Wiesmann) nas ve skupinkach slozenych z reprezentantu jednotlivych partnerskych zemi provedla po skole a pak po meste. Pak nasledovaly aktivity na seznameni se (Find someone who atd.).
Po obede: uvitani na radnici.
Odpoledne: navsteva Hockenheimringu. Zrovna probihala akce spolecnosti Mercedes - testovani vykonnych aut dane znacky pro znalce (rozumej bohace).
Byli jsme na tribunach, v kontrolnim stredisku, v boxech a na stupnich vitezu, v muzeu, kde bylo hodne legendarnich aut a stimulator zavodni jizdy. Na zaver jsme byli v kine v muzeu a videli nekolik kratkych filmu o historii a soucastnosti okruhu.
Potom hostujici rodiny vyzvedly deti.
Fakta o Hockenheimring:
- 75 let existence;
- draha i pro dragster show;
- konaji se tam i velke koncerty (Rolling Stones, Robin Williams).

Moc vas zdravime,
deti,Aneta, Pavlina, Milan a Ruda

Projekt Comenius v Německu 2. denProjekt Comenius v Německu 2. denProjekt Comenius v Německu 2. denProjekt Comenius v Německu 2. den

 

Projekt Comenius v Německu - 1. den

Omlouváme se za absenci háčků a čárek ve slovech, ale německá klávesnice, na které naše zpravodajka píše své příspěvky, je jiná, než naše.

Cesta zacala v 7.07 v Tabore a v 9.38 jsme odjeli z Prahy do Nurnberku, kde jsme prestoupili na vlak do Frankfurtu. Ve Frankfurtu jsme prestoupili na vlak do Mannheimu a v Mannheimu jsme meli posledni prestup a v 17.00 jsme prijeli do Hockenheimu. Potom si hostitele postupne odvazeli sve navstevniky. Deti jsou vsechny ubytovany a mohou si konecne odpocinout po dlouhe a namahave ceste. Na prestup jsme vetsinou meli okolo 10 - 15 min., ale vse presne fungovalo a tak jsme spoje krasne stihali. Vlaky byly narvane, protoze v Nemecku byly svatky od stredy a tak se snad cela republika/ republiky rozhodly cestovat a resp. dnes se vsichni vraceli z navstev pribuznych z ruznych koutku Nemecka.
Zitra nas ceka seznameni se se skolou, mestem, vzajemne poznani se a navstevu Hockenheimringu.

Projekt Comenius v Německu - 1. denProjekt Comenius v Německu - 1. denProjekt Comenius v Německu - 1. den

Comenius v Polsku - 3. den

Třetí den našeho pobytu v polské škole byl ve znamení prezentací jednotlivých zemí. Měli jsme za úkol připravit výuku českých slovíček, kterou jsme zpestřili poznáváním pohádkových postav a zjišťovali jsme, zda jsou známé i v jiných zemí. Dopoledne jsme v mezinárodních skupinách vyráběli nástěnné obrazy z recyklovatelných materiálů. Tato činnost byla skvělá v tom, že jsme se skutečně museli domluvit, jak budeme postupovat a domluva ve čtyřech jazycích přece jen neí jednoduchá. Moc hezká byla i jazyková aktivita, kde jsme v jiných jazycích říkali jazykolamy a v polštině jsme dokonce recitovali básně. Paní učitelka podstoupila i rychlo kurz ve francouzských číslovkách. Závěr celého dne patřil školní diskotéce, kterou si děti užily.

 

 

Tým Comenius na Baltu

Dnešní den jsme navštivili Ekologické vzdělávací centrum se zaměřením na životní prostředí, hlavně na čistotu vody. Po úvodní přednášce o dopadu lidské činnosti na životní prostředí, jsme se vydali do terénu. Došli jsme k říčce, jejíž tok někteří odvážní překonali na závěsných lanech. O adrenalin nebyl nouze. Lukáš byl nepřekonatelně šikovný a mrštný. Potom jsem nabrali vzorky vody a ty následně sledovali v laboratoři pod mikroskopem. Na břehu řeky jsem měli hledat watterworms, což jsme nejprve nedokázali přeložit ani za pomoci polských, německých i anglických slovíček. Nakonec nám pomohl Ferda Mravenec a jeho chrostíci. Vyzkoušeli jsme si i střelbu ze vzduchovky. Robin Hood se mezi námi nenašel.Po vědeckém bádání nás čekala odměna. Odjeli jsme k Baltskému moři a v půlce října si užili pobyt na pláži u moře. To byl nepřekonatelný zážitek a ani nám nevadilo, že jsem domů přijeli až večer.

Tým Comenius na BaltuTým Comenius na BaltuTým Comenius na Baltu